Skocz do zawartości

Internet światłowodowy czy warto?


Adux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie znalazłem innego odpowiedniego działu do zadania pytania o internet,więc pytam tutaj,jeżeli zły dzial proszę o przeniesienie.

 

Na obecną chwilę internet dostarcza mi lokalny dostawca, firma Raxel,mam marne 2mb,lecz od okołu pół roku mam straszne problemy z Tym dostawcą (niechęć pomocy w problemach z internetem,straszne mulenie internetu lub całkowity jego brak,a obsługa strasznie nie miła) co za Tym idzie,chce jak najszybciej uciec z tego radiowego piekła. Będę miał możliwośc po nowym roku przejść do internetu światlowodoego,spotykam się z Tą nazwą jak i internetem po raz pierwszy w życiu,i nie mam pojęcia czy warto i czy się opłaca tam iść,czy prędkość łącza jest stabilna,bez straty pakietów,bez przycinek tak jak to bywało w radiówce? Poczytałem w internecie troszkę o nim,lecz nadal mam parę pytań,na którę mam nadzieję ktoś postara się odpowiedzieć:

 

1. Czy na światłowodzie będę mógł spodziewać się stałego,niskiego (30+) pingu?

2. Często występują w Tym internecie awarie?

3. Dostawcy podają same plusy tego internetu tzn, mega szybki,małe pingi itp,i tu pytanie z mojej strony,czy ma on jakieś wady?

4. Czy warto zmienić z radiówki na niego?

5. Ile wynosi koszt instalacji?

6.Czy jego prędkość będzie stała,tzn zawsze np. 8mb niezależnie od nasilenia/pogody?

7. Zależeć mi będzie najbardziej na dosyć niskim pingu,swobodnym przeglądniu internetu (bez czekania na wczytanie strony),rozmow na TS/Skype bez przerywek oraz mile widziane byłoby oglądanie filmików na yt w wyższej jakości niż 360p.

 

Jeżeli ktoś by chciał coś dopisac na temat tego internetu,to bardzo proszę pisać! :)

 

Z góry dziękuje za odpowiedź,

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Kwestia medium transmisyjnego czyli światłowód vs. kabel "tradycyjny" jest rzeczą wtórną i w zasadzie marketingową; ważne, że bedziesz mieć połączenie po kablu.

 

Awaryjność, prędkość transmisji pakietów czy stabilność łącza to już problem konkretnego dostawcy a nie zastosowanej technologii.

 

Miałem net ("tradycyjny") od dwu dostawców dostępnych w Mielcu: z Multimediów i UPC. Mogę mieć zastrzeżenia co do jakości dostarczanego przez tych operatorów sprzętu ale sama usługa w jednym i drugim przypadku była (i jest) naprawdę bardzo stabilna.

 

Jedyne okresy zaniku łącza to przypadki, gdy jakiś szalony operator kopary przerwał Główny Kabel :lol:

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Kwestia medium transmisyjnego czyli światłowód vs. kabel "tradycyjny" jest rzeczą wtórną i w zasadzie marketingową; ważne, że bedziesz mieć połączenie po kablu.

 

No tu bym polemizował. Na skrętce max to 1 Gbit/sek, a na światłowodzie został w 2012 roku pobity rekord świata i osiągnięto 915 Tbit/sek (http://www.ntt.co.jp/news2012/1209e/120920a.html), więc raczej to nie jest marketingowy "bełkot". Do tego stabilność tego medium jest dużo wyższa, a szumy niższe.

 

Awaryjność, prędkość transmisji pakietów czy stabilność łącza to już problem konkretnego dostawcy a nie zastosowanej technologii.

 

Czyli właśnie technologii. Wszystko zależy od urządzeń jakie stosuje operator i jakiej jakości kabli używa. Na dodatek ważne też, czy światłowód idzie na całym odcinku od dostawcy do klienta, czy tylko fragmentami, a dalej miedzią. W tych wszystkich projektach unijnych odnośnie rozwoju wsi i małych miasteczek, tak to przeważnie wygląda, na niekorzyść dla konsumenta. Na dodatek końcowy klient dostaje "aż całe" 2 Mbit/s.

 

Ja w swojej okolicy współpracuję z lokalnym dostawcą internetu i kładziemy właśnie światłowody (częściowo odchodzimy od radia, chociaż na nim też mamy po 300 Mbit/s). Inwestycja jest tak ogromna, że włos na głowie się jeży, ale faktycznie odbiorca dostanie na spokojnie ok 50-100 Mbit/s łącze.

 

Ogólnie, jeśli masz takie problemy z jakością obecnego dostawcy, to w ogóle nie ma nad czym myśleć.

 

Co do pytań:

 

 

1. Czy na światłowodzie będę mógł spodziewać się stałego,niskiego (30+) pingu?

 

Wszystko zależy co pingujesz i jaki masz punkt styku z internetem (a raczej jaki ma Twój dostawca) - na to nie da się odpowiedzieć twierdząco, to wie tylko operator.

 

 

2. Często występują w Tym internecie awarie?

 

Tak samo często jak i w innym. Światłowód, to tylko medium. Jak jest profesjonalnie położone, to nie.

 

 

3. Dostawcy podają same plusy tego internetu tzn, mega szybki,małe pingi itp,i tu pytanie z mojej strony,czy ma on jakieś wady?

 

Jak wyżej, wszystko zależy od dostawcy. Ma takie same wady jak każdy inny. Neostrada w centrum dużego miasta, przy nowych centralach śmiga aż miło i jest bezawaryjna.

 

 

4. Czy warto zmienić z radiówki na niego?

 

Z Twojej na pewno, chociażby ze względu na obsługę ;-)

 

 

5. Ile wynosi koszt instalacji?

 

Zależy czym wejdą Ci do domu. Jeśli światłowodem, to musisz kupić konwerter (koszt ok. 200pln) i z niego normalną RJtką do swojego routera. Aczkolwiek zakładam, że wszystko dostaniesz od providera.

 

 

6.Czy jego prędkość będzie stała,tzn zawsze np. 8mb niezależnie od nasilenia/pogody?

 

Dziwne pytanie jak na XXI wiek ;-) Po tych wszystkich Twoich wątpliwościach, zakładam że internet dostarcza Ci jakiś studencik. Nie wyobrażam sobie, by pogoda miała wpływ na działanie radiolinii. Takie rzeczy mają miejsce, jak radio synchronizowane jest na granicy widoczności i zasięgu. Ale ktoś to tak robi, to taki sam amator, jak monter podłączający neostradę 2 Mbit/s klientowi w odległości 4km od DSLAMu lub centrali.

 

 

7. Zależeć mi będzie najbardziej na dosyć niskim pingu,swobodnym przeglądniu internetu (bez czekania na wczytanie strony),rozmow na TS/Skype bez przerywek oraz mile widziane byłoby oglądanie filmików na yt w wyższej jakości niż 360p.

 

O ludzie... Współczuję Ci szczerze obecnego dostawcy. Wszystko zależy od jakości usług nowego providera, ale zakładam, że jak daje światłowód, to nie musisz się o to martwić.

U niejednego klienta, jak byłem na pierwszych oględzinach przed przejęciem obsługi IT, widziałem tragiczną sieć lokalną, gdzie w obrębie komputerów i serwera komunikacja była na takim poziomie jak opisujesz u siebie do internetu. Po dokładniejszym rozeznaniu, okazywało się że jest zrobiona amatorsko i bez żadnej wiedzy. Być może u Ciebie jest to samo z radiolinią.

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...