Skocz do zawartości

Kopia bezpieczeństwa RAID 1


JacekA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam sterowanie komputerowe maszyny, w którym jest RAID 1. Działa to na Windows 2000. Ponieważ ma już ponad 10 lat to chciałbym się zabezpieczyć przed awarią.

Komputer jest wbudowany w panel sterujący maszyny, nie ma podłączonej klawiatury i od razu instaluje się oprogramowanie sterujące maszyną.

Nie wiem, czy RAID jest sprzętowy czy programowy.

Chcę dokupić kolejne 2 takie same dyski i zrobić po prostu kopię tego co jest.

Jest na to w miarę prosty sposób?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Raid 1 sam w sobie jest kopią a jeżeli martwisz się o wypadnięcie obu dysków na raz i koniecznie chcesz je podmienić to proponuję skorzystać właśnie z funkcjonalności raid1 i zasymulować awarię dysku (poprzez jego odłączenie).

Raid powinien zgłosić degradację i po podłączeniu nowego dysku samoczynnie się odbudować, trochę to potrwa zależnie od pojemnośi i szybkości napędów oraz obciążenia systemu (odbudowa może przebiegać podczas normalnej pracy maszyny). 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...

Dopiero niedawno miałem czas, żeby tego spróbować.

Niestety Windows 2000 nie rozpoznaje nowego dysku (mimo, że taki sam). W Biosie widać, że go ładuje, ale nie mogę wejść i nic więcej zrobić sprawdzić bo jest z hasłem.

Czyżbym musiał go sformatować wpierw? Tyle, że nie mam innego komputera ze SCSI.

Odnośnik do komentarza

Tak jak już kiedyś pisałem, RAID powinien się sam odbudować, ew. kontroler może wymagać logicznego podpięcia dysku ale to się powinno odbyć z biosu kontrolera raid a nie samego komputera.

Zobacz czy komputer przy starcie nie podaje jak wejść do ustawień kontrolera, często są to kombinacje typu CTRL+I, CTRL+R.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...