Skocz do zawartości

Sztuka podstępu


Rekomendowane odpowiedzi

W pozycji Simona/ Mitnicka, Sztuka infiltracji zaprezentowano wiele technik socjotechnicznych dotyczących wyłudzania danych (książka jest czasami dostępna za pół darmo w przecenach i tanich książkach). Najpierw omówiono atrybuty roli, manipulator na podstawie kilku cech, zwykle zewnętrznych sprawia wrażenie kogoś innego a osoba postronna się nabiera. Przykład: człowiek ubrany jak przedstawiciel kadry kierowniczej z gadżetami typu pióro, laptop i wydający polecenia łatwiej wyłudzi informacje. Wbrew pozorom niewiele potrzeba żeby się podszyć...

Drugim krokiem jest zdobycie wiarygodności. W tym celu można np. zrobić coś, co jest sprzeczne z własnym interesem a jednocześnie pozwala na zdobycie zaufania. Podany przykład jest symptomatyczny: "A teraz proszę podać hasło, tylko niech Pani pamięta, nikomu więcej nie wolno go podawać! Nawet ludziom z obsługi technicznej."

"A teraz odłączę sieć ale niech się Pan nie martwi za kilka minut wszystko będzie dobrze."

Załatwienie problemu, który...nie istniał lub pojawił się w wyniku świadomego działania manipulanta spowoduje wzrost zaufania do niego.

Następnie celowi zostaje narzucona rola. Choćby wymuszenie posłuszeństwa lub narzucenie roli "pomocnika". Raz przyjęta pomoc sprawia, że głupio komuś odmówić. "Pomocnik" musi widzieć, że rola jest pozytywna.

Kolejny krok to oderwanie od myślenia systemowego, czyli "wybudzenie." Większość czasu spędzamy błądząc myślami gdziekolwiek, mózg pracuje ale uśpiony. Nagłe wybudzenie stwarza zagrożenie, że osoba nie zadziała wg zwykle określonego schematu. Przykład: telefon z prośbą o coś za pięć w pół (przed samym zakończeniem pracy). W innym przypadku prośba, po przemyśleniu, zostałaby odrzucona. Tutaj, niekoniecznie...

Klasyczny manewr psychologiczny- stopa w drzwi albo stopniowe odcinanie plasterków salami-> impet uległości, wysuwanie szeregu próśb, zaczynając od najbardziej niewinnej (np. manewr z podawaniem danych osobowych do ankiety).

Chęć pomocy- lubimy tych, co nam pomagają, sami lubimy pomagać niektórym i od czasu do czasu. Podany przykład: zagadanie pracownika obsługi poradami o kobietach aby wejść do pomieszczenia...Oprócz sympatii silnym bodźcem, wykorzystywanym głównie przez media i polityków jest strach. "Jeżeli nie poda Pan/ Pani...straci Pan/ Pani swoje dane."

Opór może także być środkiem do osiągnięcia korzyści: "Nie będzie Pan miał dostępu do plików przez dwa tygodnie ale postaramy się żeby nie trwało to dłużej." Oczywiście żeby skrócić czas oczekiwania należy podać dane...

Spamerzy wykorzystują dla odmiany "pogoń za zyskiem" czyli chciwość- cracki, keygeny, nowy film, szansa na wygraną powoduje zablokowanie logicznego myślenia (dlaczego za darmo, skąd adres, po co mam podawać czy wchodzić na daną www).

Oprac. na podst. K.D. Mitnick, W.L. Simon, Sztuka infiltracji, Warszawa 2006, s. 271- 278.

----

Większość ludzi ulega mylnemu przekonaniu, że "nie dam się oszukać" i "a co ja mam cennego żeby mnie okradać." Cóż, a po co istnieją służby specjalne, zbierające dosłownie wszystkie strzępki informacji i...agencje reklamowe grzebiące w śmieciach konsumentów czy opłacające ludzi, żeby sprawdzali jakie ulotki i ile zostało zabranych ze skrzynek? :>

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...