Skocz do zawartości

Czy warto zainstalować Windows 7


robbo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chcialbym zainstalowac win7 na swoim laptopie, ponizej podaje specyfikacje, czy lepiej zostac przy XP?

 

    Komputer:
     System operacyjny                                 Microsoft Windows XP Home Edition
     Dodatek service pack systemu operacyjnego         Dodatek Service Pack 3
     DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
     Nazwa komputera                                   LAPTOP
     Nazwa użytkownika                                 lap

   Płyta główna:
     Typ procesora                                     Unknown, 1600 MHz (16 x 100)
     Nazwa płyty głównej                               Hewlett-Packard HP 550
     Mikroukład płyty głównej                          Nieznane
     Pamięć fizyczna                                   1015 MB
     Typ BIOS'u                                        Unknown (08/20/08)

   Ekran:
     Karta wideo                                       Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family  (384 MB)
     Karta wideo                                       Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family  (384 MB)
     Monitor                                           Monitor Plug and Play [NoDB]
     Monitor                                           Monitor Plug and Play [NoDB]
     Monitor                                           Monitor Plug and Play [NoDB]

   Multimedia:
     Karta dźwiękowa                                   SoundMAX HD Audio

   Magazyn:
     Kontroler IDE                                     Intel(R) ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller - 2828
     Kontroler SCSI/RAID                               ACD8Z8C4 IDE Controller
     Dysk fizyczny                                     Hitachi HTS543216L9A300  (149 GB, IDE)
     Dysk fizyczny                                     SanDisk U3 Cruzer Micro USB Device  (1953 MB, USB)
     Napęd dysków optycznych                           HL-DT-ST DVDRAM GSA-T40L
     Napęd dysków optycznych                           SanDisk U3 Cruzer Micro USB Device
     Napęd dysków optycznych                           TSXMNQ 9IBCXYBG SCSI CdRom Device
     Status dysków SMART                               OK

   Partycje:
     C: (NTFS)                                         20002 MB (13111 MB wolne)
     E: (NTFS)                                         82615 MB (62488 MB wolne)
     I: (FAT32)                                        1796 MB (1095 MB wolne)
     Rozmiar całkowity                                 102.0 GB (74.9 GB wolne)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ja się ostatnio pokusiłem o instalację na małym netbooku (wind u100) i jak na razie jestem zadowolony.

Przygotowałem co prawda zmodyfikowaną edycję z której wywaliłem sporo różnych, zbędnych komponentów

narratora, mowę, tablet, gry, pomoc, sterowniki i inne żeby system nie zjadał tyle miejsca co na dużym komputerze.

 

Jeśli masz czas i chęci, albo się nudzisz polecam spróbować, pobawić się i potestować jak działa.

Odnośnik do komentarza

W zasadzie ten sprzęcik ledwo spełnia minimalne wymagania tego systemu:

 

Procesor 1 GHz x86 lub x86-64 (32-bit lub 64-bit)

Pamięć RAM 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)

Karta graficzna DirectX 9.0, WDDM 1.0 lub lepszy

Pamięć VRAM 128 MB

Ilość wolnego miejsca na twardym dysku 16 GB (32-bit) / 20 GB (64-bit)

http://pl.wikipedia...._sprz.C4.99towe

 

Jeśli się upierasz to przede wszystkim będzie potrzebne rozszerzenie partycji systemowej:

 

Partycje:

C: (NTFS) 20002 MB (13111 MB wolne)

Odnośnik do komentarza

Windows 7.

 

1. XP jest fajny.... ale to system sprzed dekady. Ileż można ciągle łatać połatane?

2. Na moim laptopie jest podobna konfiguracja sprzętowa, też jest bez rewelacji i wcale nie narzekam na pracę na Windows 7. Działa i to bez pretensji, nawet nie odczuwam, że mam taki słaby komputer.

 

Co do wyrzucania, to po instalacji dopiero.

Odnośnik do komentarza

Co do wyrzucania, to po instalacji dopiero.

W jaki sposób według Ciebie pozbyć się potem skutecznie i całkowicie choćby takiego narratora?

Niestety trzeba o to zadbać przed instalacją, a do tego przy odrobinie chęci można zejść do instalacji z pendrive 2gb, a nie jak to zaleca Microsoft 4gb.

 

Programów próbowałem sporo, sporo wolnego miejsca na dysku też się przydaje, polecam:

  • pakiecik WAIK (Windows Automated Installation Kit)
  • RT 7 Lite
  • vLite
Odnośnik do komentarza

W moim odczuciu 7 jest dobry, ale ja sam korzystam z niego nie przerwanie od bety, czyli ok. od grudnia 2008, tylko, że na takim laptopie to już podchodzi albo pod fanatyzm albo masochizm, z wygodą możesz się pożegnać, wspomnę tylko o jednym masz W7 połowa RAM na dzień dobry pójdzie na procesy systemowe, a sama Opera czy Firefox przy kilku zakładkach wezmą nawet kilkaset MB RAM. Na Twoim miejscu zoptymalizowany XP, a jak lubisz zabawy to Windows Server 2003, który po dostosowaniu do Workstation bije XP na głowe.

Odnośnik do komentarza

to jak zaczalem juz ten temat, to moze bede tu dalej pisal, chce te narzedzie microsoft zainstalowac i wyskakuje takie oto dzielo:

 

8266d11ac381fcb8m.jpg

 

a jak lubisz zabawy to Windows Server 2003, który po dostosowaniu do Workstation bije XP na głowe.

a korzystam z niego nie powiem na innym kompie ;) od 3 lat

Odnośnik do komentarza

Nie starczy mu na Boga 1 GB RAM, chyba, że do Paint i Notatnik, mam w Operze teraz 12 zakładek, normalne strony, prawie 180 MB poszło, mam 4GB RAM, powiedz mi jak on chce pracować na kompie, skoro odpalenie podstawowych programów zabierze mu cały RAM, a na dodatek SWAP będzie mielony ? To tak jak polecenie komuś samochodu z silnikiem V6/8/12 w dobie kryzysu paliwowego, fajna fura ale co z tego, że sobie pojeździ conajwyżej wokół posesji. A ten procesor to pewnie Celeron jak mniemam ?

Odnośnik do komentarza

To już zależy od wersji. 32-bitowa ok. 7GB, wersja x64 >9GB...

Nie można jednak zapomnieć o pozostawieniu wystarczającej ilości wolnego miejsca, gdyż system dosyć szybko "rośnie" do ponad 20GB (tworzenie kopii zapasowych plików, instalowanie programów, przywracanie systemu).

W praktyce najlepiej mieć przynajmniej 40GB na systemowej.

Odnośnik do komentarza

a ile zajmuje win7 po instalacji ? bo narazie nie chce ruszac partycji, bo mam i linux'a

ok 80-90 GB - przynajmniej tak jest u mnie w tej chwili, czyli system + programy. Ale tak naprawdę nie potrzebujesz w win7 partycji oddzielnych na system i ważne dane, bo w razie reinstalu 7 wrzuca wszystkie ustawienia i dokumenty do folderu Windows.old i można je sobie stamtąd wyciągnąć :)

Mikolaj612 - nie wiem jaki masz komputer, ale ja swojego czasu pracowałam na 1GB ramu na win7 i mogłam sobie 20 zakładek otworzyć, 4 pliki wordowskie, 3 słowniki, i jakoś mi to w niczym nie przeszkadzało. A procesor miałam dużo gorszy niż robbo. To nie jest XP, żeby sprawdzać ile ramu zabiera i się tym ekscytować. Win7 ma dużo lepszy sposób zarządzania pamięcią, robbo ma linuksa, więc doskonale wie o co chodzi.

PS robbo - jaki linuch teraz? U mnie Sabayon na 2 lapkach :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...