Skocz do zawartości

Samsung M2 Portable 750GB - system "nie widzi" dysku.


Tomektr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,
to mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli coś będzie nie tak...

Kilka dni temu mój dysk przestał być widziany przez komputer. Próbowałem z 2 laptopami i TV, wszędzie to samo. Po podłączeniu niebieska dioda zaczyna migać. Słychać, że dysk pracuje. Dysk jest widoczny w menedżerze urządzeń, stan: "To urządzenie działa poprawnie", ale w Mój Komputer go nie widać. Przy próbie odczytania SMART za pomocą CrystalDiskInfo program się zawiesza, nie można nic zrobić. HDDScan przy próbie odczytania wyświetla komunikat "Przekroczono limit czasu semafora", po kilku próbach się udało, załączam zrzut ekranu.

 

Macie jakieś pomysły co można zrobić w tej sytuacji? Zależy mi na danych ale też nie chciałbym żeby dysk poszedł w kosz...

Dodam, że dotychczas z dyskiem obchodziłem się niemal jak z jajkiem, uszkodzenie z powodu upadku/uderzenia nie wchodzi w grę.

post-13725-0-82812500-1405543589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No niestety z tego co widać na załączonym obrazku uszkodzeniu uległa tablica partycji. Nie wiem dlaczego, być może od nagłej utraty zasilania, albo te sektory oczekujące na relokowanie mają coś z tym wspólnego, albo po prostu dysk już pada. Jeśli bardzo zależy Ci na danych, możesz w pierwszej kolejności spróbować je skopiować gdzieś indziej przy pomocy TEGO poradnika. Jeśli zawiedzie, musisz niestety liczyć się z możliwością utraty danych jeśli coś pójdzie nie tak, bo kolejnym krokiem jest odbudowa tablicy partycji przy pomocy TEGO.

 

 

Powodzenia :)

 

 

 

PS. Ludzie dzielą się na tych którzy już robią backupy i na tych którzy dopiero zaczną. ;)

 

 

 

EDIT:

 

Zapomniałem, że to dysk zewnętrzny. Może być tak, że te programy nie będą go wykrywały, a wtedy najlepszym wyjściem jest wyjęcie go z obudowy i podpięcie bezpośrednio do płyty głównej (no, chyba że ma gwarancję, to wtedy nie).

Odnośnik do komentarza

Tablica partycji jest sprawna. Przynajmniej z punktu widzenia systemu. 

 

Pobierz DMDE, wybierz ten dysk w nim, pojawi się okno "partycje". Zrób screena i wrzuć tutaj. Spróbuj tez wejść na swoją partycję - myślę, że pojawią się błędy - zrób też screeny tych błędów, Będzie prawdopodobnie Error 23, robisz screena, zebym widzial LBA, potem ignoruj i powtarzasz procedure. 

 

I zobacz czy w folderze root beda Twoje dane. Jeżeli nie - to opcja "wszystkie znalezione + rekonstrukcja". I wtedy zobacz czy cos sie zmieniło. 

Odnośnik do komentarza

Uszkodzeniu uległy trzy sektory - odpowiednio 6291519, 6291520 i 6291521. Nie wiem czy boot sector jest w 64 sektorze (domyslnie jest w 63) na wskutek jakiegos bledu czy przez translacje kontrolera w obudowie - w kazdym razie - domyslnie MFT jest w 786432 klastrze, co po przemnożeniu przez 8 (tyle sektorow ma jeden klaster - da nam: 6291456, do tego trzeba dodać sektory hidden: tu 64 - co da nam 6291520, a więc uszkodzeniu uległ najważniejsza metadana od systemu plików. DMDE pokazuje mały znacznik f - co oznacza, że jest obecna kopia MFT, a więc MFTMirr. 

 

W zasadzie trzeba przekopiować MFTMirr na miejsce MFT. 

 

 

Chociaż nie ukrywam, że wolałbym to zrobić sam za pomocą zdalnego połączenia. 

Odnośnik do komentarza

Szczerze to nie za bardzo wiem o czym piszesz, ale widzę że są coraz większe szanse na to że wszystko będzie ok :D Niby w filmiku wszystko krok po kroku ale w razie jakiejś nietypowej sytuacji nie będę wiedział co mam zrobić :P I dlatego byłbym bardzo wdzięczny gdybyś zrobił to zdalnie. Może napiszesz na priv kiedy masz chwilę to się jakoś ustawimy?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...