Skocz do zawartości

Dobranie antywirusa i firewalla


Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuję antywirusa i firewalla, które dobrze ze sobą współpracują. Oczywiście wersje darmowe, rozwijane z polskim interfejsem.
Na razie mam Avast + PrivateFirewall - na razie dobrze. przy COMODO firewall autostart wyglądał fatalnie. Od ekranu powitalnego do pokazania się ikon trzeba odczekać 5 minut (dosłownie).
Po drugie Avast mnie zawiódł ponieważ wpuszcza mi coś z internetu, które AdwCleaner spokojnie wychwyci.
Co polecicie na taki sprzęt żeby nie spowalniał pracy systemu:
Windows XP SP3
AMD Athlon 64 X2 4200+
2,00GB RAM

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Niestety masz spore wymagania odnośnie zapory...jedyna jaką znam, która jest po polsku i jest rozwijana to Online Armor - jest też w wersji darmowej. Podczas instalacji w momencie, kiedy jest komunikat o wyborze wersji - pełna płatna, czy testowa - na samym dole okna jest link, który po kliknięciu aktywuje instalację wersji darmowej. To dobra zapora...właściwie bardziej HIPS z zaporą...i musisz się niestety nastawić na komunikaty, ale te są czytelne i nie powinny sprawić problemu. Dobrze też na liście zaufanych procesów zaznaczyć od razu uruchamianie podatnych aplikacji (potencjalne luki) w trybie z ograniczonymi uprawnieniami - to tzw. tryb Run Safer i jest to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza na XP, od kiedy jest niewspierany.

Na marginesie...masz zaporę PFW -  ona tez ma taką opcję tzw. "restricted rights", którą znajdziesz w opcjach zaawansowanych na liście procesów - uruchamia się ją z menu kontekstowego myszy. Poza tym PFW to niezła zapora również modułem proaktywnym. PC Tools to z kolei zapora o prostym interfejsie, ale ze sporymi możliwościami w opcjach zaawansowanych zarówno dla połączeń, jak i dla procesów - ma również swój HIPS, ale nie jest już rozwijana.

Co do AV...przez lata nie znalazłem takiego, który by z tymi zaporami nie współpracował...tylko Avast czasem miał jakieś dziwne kłopoty...nie potrafię Ci jednak doradzić, które AV będzie najlepsze...nie używam takich programów, a tu na pewno ktoś jeszcze doda swoje 3 grosze.

Odnośnie Comodo...można zniego zrobić samą zaporę lub zaporę i AV, ale to zestaw, który na domyślnych ustawieniach jest nieszczelny i trzeba poszukać gdzieś, ajk dobrze go skonfigurować.

Dodam od siebie...na XP dobrze powyłączać na stałe część niepotrzebncyh już usług i procesów...dobrze pozamykać porty programem WWDC lub Seconfig XP...tu masz artykuły

https://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/?p=144&do=findComment&comment=144

https://www.fixitpc.pl/topic/49-zabezpieczenia-robaczywe-ataki-poslaniec/?p=236&do=findComment&comment=236

Uważąm też, że rozsądne jest korzystanie z Sandboxie lub jakiegoś programu do wirtualizacji - prosty i darmowy jest Toolwiz Time Freeze.

Odnośnik do komentarza

PC Tools to z kolei zapora o prostym interfejsie, ale ze sporymi możliwościami w opcjach zaawansowanych zarówno dla połączeń, jak i dla procesów - ma również swój HIPS, ale nie jest już rozwijana.

Ja dodam, że powyższy temat to konsekwencja tego tematu: KLIK. Zapora PC Tools była w systemie i zaleciłam deinstalację tej staroci.

 

 

Po drugie Avast mnie zawiódł ponieważ wpuszcza mi coś z internetu, które AdwCleaner spokojnie wychwyci.

AdwCleaner nie może być porównywany z żadnym "antywirusem", to całkiem inny typ programu (on nie działa nawet na tradycyjnych bazach sygnatur, a nowe wejścia zgłasza głównie community parające się usuwaniem infekcji), specjalizowany tylko i wyłącznie w jednym zadaniu: adware i PUP (Potentially Unwanted Programs). Nie adresuje żadnych wirusów, trojanów i innych typów zagrożeń. A z tym "spokojnie wychwyci" = to już się dzieje post factum, gdy adware / PUP zostało zainstalowane, AdwCleaner nie ma systemu zapobiegania takim instalacjom.

I te instalacje, które wykrywa AdwCleaner, to w większości przypadków mają źródło w nieuważnych instalacjach oprogramowania (opcje w instalatorach, downloadery portalowe): KLIK.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Nie ma niczego takiego co 100 % nie przepuści. W końcu wirusotwórcy i włamywacze ciągle pracują nad tym by pokonywać coraz to nowsze i trudniejsze zabezpieczenia :) Adw Cleaner nie może być porównywalny do antywirusów, bo inna zasada działania programów ale ma coś wspólnego - walka z wirusami.

Ja mam ciągle tak, że i zapora i antywirus i dodatkowe zabezpieczenia na routerze - co jest dodatkowym utrudnieniem i tak zawsze coś przepuszczą. No i przydają się takie programy specjalizujące się w usuwaniu jednej konkretnej kategorii wirusów, np spyware czy malware. One zwykle znajdą coś co inne nie znalazły. Do tego jeszcze są ważne i warte do użycia, bo robią to czego nie robią antywirusy, czyli naprawianie uszkodzeń wywołanych wirusami, wykorzystanie heurystyki i robienie tego samego co programy do poprawy działania systemu: usuwają złe rejestry, niepotrzebne pliki, śmieci i odmulają kompa. I to jest fajne, pozbyć się wirusów a potem jeszcze poprawić wydajność systemu i posprzątać w nim od razu :)

No i jak się zainstalują czasem niechciane dodatki do przeglądarki i same pozmieniają ustawienia przeglądarki itp, to żaden antywir mi teog nigdy nie naprawił, musiało być coś typu adw cleaner czy spybot search and destroy. I jeszcze żeby było ciekawiej to jak się użyje tych programów, to też jeden zrobi to czego drugi nie zrobił i odwrotnie. Wydaje mi się niemożliwe aby mieć tylko dobrego antywirusua i dobrą zaporę i na tym koniec ;)

Dobry antywir czy dobry firewall nie oznacza brak problemów a tyle, że mniej problemów, przepuszczalność włamań i wirusów jest mniejsza ale nie znika ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...