Skocz do zawartości

Jak usunąć te urządzenia z MU ?


Newsman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam nadzieję, że pomożecie mi w nst. temacie.

Otóż wchodzę u siebie w MU i od razu widzę tam to: klik Nie wiem skąd się w ogóle wzięły tam te dwie pozycje (wcześniej ich nie było), czy są one już integralnymi komponentami systemu, podejrzewałem Windows Update - jednak od razu wstępnie to wykluczyłem.

Później jednak doszedłem do wniosku, że to może być sprawka małego programiku do monitorowania sieci, który testowo zainstalowałem - NetWorx będący chyba rodzajem sniffera sieciowego.

I tu od razu proszę znawców tematu o potwierdzenie tego lub zanegowanie, a także tego czy ten program mógł mieć na to potencjalnie wpływ ?

 

Teraz moim celem jest pozbycie się tych elementów z MU. Chcę więc prosić o rady jak to prawidłowo zrobić ?

NetWorx-a już odinstalowałem, system zrestartowałem a nawet z PPM na urządzeniach - Wyłączyłem je. Ale widzę, że w MU te urządzenia wciąż są, choć wprawdzie wyłączone.

 

Pytanie jest krótkie: co zrobić żeby owe urządzenia bezpiecznie zniknęły z MU, ale nie wiem czy całkiem z systemu - raczej nie bo nie wiem czy nie są one domyślnie jakoś w niego zaimplementowane i przy okazji nie było jakichś problemów z siecią (jak dotąd ich nie miałem) ?

Dodam, że korzystam z sieci Wi-Fi gdzie wykorzystywane są m.in. istotne tu protokoły IPv4 i IPv6, żadnych kart tunelowych jednak nie posiadam.

Być może problemu tutaj żadnego nie ma, jeśli tak proszę o krótkie objaśnienie mi tego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Są to standardowe wirtualne urządzenia które dopinają się do sterownika karty wifi (jeżeli sterownik je wspiera).

Pierwsza umożliwia utworzenie wirtualnego hosta wifi druga tuneluje ip6 na interfejsach które fizycznie obsługują tylko ip4.

Raczej nie powinny przeszkadzać ale wyłączyć można.

netsh wlan stop hostednetwork

netsh wlan set hostednetwork mode=disallow

powinno odłączyć pierwszą

netsh interface teredo set state disabled

powinno odpiąć toredo.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

A nie domyślasz się co je ściągnęło do tego Menedżera urządzeń poza tym, że się dopinają ?

 

Czy to ten NetWorx je wywołał, czy WU czy też może to jest jakaś standardowa procedura np. tymczasowo wykonana przez dostawcę usługi sieciowej ?

Przeszkadzać to nie przeszkadzają tylko wzbudzają zdziwienie dlaczego tam tak dość niespodziewanie są. Bo są to jednak urządzenia, trudno żeby nie zwracać na coś takiego baczniejszej uwagi. Jedyne co może przeszkadzać to ten wykrzyknik.

Ja w NetWorx-ie zaznaczyłem opcję widoku tylko samych sieci bezprzew. bo korzystam z radiówki.

 

NetWorx-a już odinstalowałem, rejestru na razie nie czyściłem. Ale te wirtualne karty nadal tam są w MU.

 

Również z PPM na nie wyłączyłem je i wciąż jednak tam są.

 

Czy podane komendy tylko wyłączają urządzenia czy tylko usuwają je z listy w MU na czym mi zależy ?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy ta informacja w czymś pomoże, ale ja miałem zainstalowany NetWorx, następnie odinstalowałem go i nie mam nic takiego w MU.

Czyli potwierdzasz, że przyczyna jest po stronie tego NetWorx-a ? Dokładnie ta sama sytuacja, analogicznie te dwie karty ?

A pamiętasz po jakim czasie z listy MU zniknęły te karty ? Czyściłeś rejestr ?

Odnośnik do komentarza

Pierwszy pojawia się w momencie instalacji sterowników do karty wifi czyli tutaj ralinka o ile sterowniki wspierają tą funkcjonalność (czy też raczej jej nie blokują).

Toredo dopina się do karty która potrzebuje tunelowania dla ip6, może to być zarówno ralink jak i realtek i znów powinno pojawić się po instalacji sterowników do sieciówki.

Obstawiam, że problem wykrzyknikowy powoduje ralink, chip ma już sporo lat i już chyba od czterech jest niewspierany.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Chyba masz rację z tym, że to karta Ralink jest przyczyną wykrzyknika. Jej sterownik jest tutaj z datą jeszcze z 2010 roku. 

Niedawno zmieniałem system na 64-bit i tej karty po prostu nie wymieniłem bo okazało się, że obsługuje także stery 64-bit. I ten sterownik jako jedyny musiał być instalowany podczas tej wymiany.

Do bieżącego połączenia korzystam jednak ze sterownika Miniportu WAN poprzez tę kartę, wcześniej korzystałem bezprzewodowo z LAN ale też z udziałem tej karty Ralink.

 

Druga karta Realtek jest już nowa - to zintegrowana z płytą główną Ethernetowa karta LAN i z niej nie korzystam. 

 

Ale mimo to nie wiem czy to ma coś wspólnego z tymi wirtualnymi kartami - pochodzą one bowiem od Microsoftu nie Ralink-a czy Realteka i korzystają ze sterów domyślnych.

A skoro tak to być może najnowsza aktualizacja z WU rozwiąże problem wykrzyknika ?

 

Ale to tak na marginesie, żebyśmy za bardzo nie odeszli od głównego tutaj tematu.

 

Chodzi głównie o to, skąd i dlaczego te dwie wirtualne karty widnieją w MU ? Wcześniej ich tam nie widziałem. Tak to wygląda jakby ten NetWorx je uaktywnił.

 

Czy mamy do czynienia w ogóle tutaj z jakimś problemem, czy też to całkowicie rutynowa sytuacja ?

Tak czy inaczej z czegoś to musi wynikać ?

 

Po wpisaniu w Wierszu polecenia ipconfig /all jest m.in. przy Karcie wirtualnego miniportu Wi-Fi - nośnik odłączony.

W ogóle nie wiem czy mogę tutaj pokazać screen z tego okienka ? A być może są tam istotne informacje ?

Tzn. czy przypadkiem ISPr nie włączył tych usług i protokołów ? Być może to jest tylko samo stwierdzenie tego faktu ?

Odnośnik do komentarza

Wydawało mi się, że wyraziłem się jasno ale spróbuję jeszcze raz.

To są karty (a właściwie interfejsy) wirtualne które dodaje system do fizycznie istniejących kart sieciowych.

Ponownie -> wifi do karty bezprzewodowej, toredo do karty która wymaga tunelowania (czyli nie obsługuje bezpośrednio) interfejsu ip6.

Pojawiają się wraz z instalacją kart sieciowych (instalacją sterownika) i znikają po ich odinstalowaniu, są elementem systemu i nie istnieją paczki dystrybucyjne sterowników do tych interfejsów co nie znaczy, że nie mogą się zaktualizować przy aktualizacji samego systemu.

Dlaczego wcześniej ich nie widziałeś - bo są to urządzenia ukryte i powinny pojawić się dopiero po wskazaniu odpowiednie opcji w menedżerze urządzeń.

Zresztą takich urządzeń jest więcej, choćby wan miniport dla poszczególnych protokołów sieciowych czy cały zestaw urządzeń wirtualnych dopinających się do karty dźwiękowej jak serwery proxy czy konwertery strumieni.

Jeżeli chodzi o wykrzyknik przy Toredo, myślę że dla tego chipu tylko wyłączenie problematycznego interfejsu może pomóc, na nowsze sterowniki bym nie liczył.

NetWorx nie ma nic wspólnego z istnieniem tych interfejsów natomiast mógł mieć z ich uwidocznieniem w MU.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Ok. teraz już rozumiem prawie wszystko dzięki za te wyjaśnienia.

 

Ale jednego jeszcze nie rozumiem i chciałbym żebyś napisał co dokładnie wykonają te komendy - wyłączenie (wyłączyłem urządzenia z PPM na nie czy to nie to samo ?), czy też usuwają je tylko z listy w MU ?

 

Skoro interfejs karty Wi-Fi podpina się do działającej karty sieciowej Ralink to to wyłączanie go chyba nie jest nadzwyczaj racjonalne ?

 

Teredo już raczej tak chociaż nie jestem pewien czy wyłączenie IPv6 też nie będzie zbyt wielkim ryzykiem (nie mam pewności co do obecnego status quo tego protokołu) ?

 

Koniec końców - chciałbym po prostu z powrotem ukryć te dwa interfejsy wirtualnych kart w MU.

Odnośnik do komentarza

Komendy które podałem nie wyłączają urządzeń tylko całkowicie wyłączają dane protokoły a konsekwencją wyłączenia protokołów jest fakt, że system nie zakłada pseudo urządzeń obsługujących te protokoły.

Nie wiem co ma racjonalność do tego. Jeżeli nie używasz danego protokołu to jego wyłączenia nie odczujesz, nie wpływa to na inne elementy systemu, odpowiada tylko za tą jedną funkcjonalność, tak samo zresztą jak ich obecność bądź nie w menedżerze. 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Tak więc ja zastosowałem te komendy w konsoli Wiersza oczywiście z podwyższonymi uprawnieniami opcją Uruchom jako administrator i z opcjonalnym restartem komputera.
Aczkolwiek tylko dla dla tej pierwszej Karty wirtualnego miniportu, co do Teredo miałem wątpliwości gdyż już na starcie po wklepaniu:

netsh int ipv6 show teredo

jej Stan wskazywał na Disabled.

 

I tak, Karta miniportu została zastopowana, wyłączona i rzeczywiście zniknęła z listu w MU.

 

Natomiast dla Teredo Tunelling też sprawdziłem choć chyba nie było ku temu podstaw i okazało się, że także po restarcie karta Teredo w MU nadal jest widoczna.

 

Oczywiście włączyłem z powrotem oba interfejsy, wszystko wróciło do stanu poprzedniego i najprawdopodobniej już tak musi zostać i tak będzie po prostu lepiej, tym bardziej że w niczym to nie przeszkadza i nie stwarza żadnego problemu.

Tyle tylko, że dziwne iż skoro nie korzystam z nich, MU je pokazuje na liście urządzeń aktywnych.

Rozumiem, że to NetWorx je w jakiś sposób przywołał tam.

 

Zagadką pozostaje też dlaczego nie można w ten sposób jednak zdezaktywować karty Teredo ?

Rozumierm, że być może właśnie dlatego iż w mojej sieci protokół IPv6 nie jest udostępniany i jest wyłączony, a ja sam z niego nie korzystam.

Potwierdza to też: ta strona testowa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...