Skocz do zawartości

Bootowalny pendrive, podział na partycje.


dragolice

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Mam pendrive 8GB, i chciałbym zrobić partycję z Linuksem, którego mógłbym użyć jako live cd (czy live USB, nie znam się xd). Druga normalnie powinna mieć system plików fat32 - na dane dla windy. Pobrałem program Universal USB Installer 1.9.5.2, obraz iso systemu Przyjazny Puchacz 12.04PL DVD i386.iso. Systemu raczej nie będę z tego USB instalował, interesuje mnie tylko opcja live CD (USB). Czy partycja z systemem Linux będzie widoczna normalnie pod windą? Jeśli nie to jak później odwrócić zmiany i powrócić do pierwotnego stanu? Czy jest ryzyko uszkodzenia pena? Może macie lepsze propozycje na system live CD?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest możliwość zrobienia na pendrive 2 partycji z czego jedna będzie bootowała live cd

Obawiam się że nie. Ale jakie to ma znaczenie skoro pliki będą zapisywane na całym pendraku?

 

Jest jeszce opcja że jak zrobisz sobie live USB to skorzystsz z totalcommandera i zainstalujesz wtyczke do odczytu partycji linuksowych i wtedy to juz byłaby pełna klasa.

Odnośnik do komentarza

Podstawowa sprawa: Jeżeli chcesz użyć Universal USB Installer - to musisz zmienić nazwę posiadanego obrazu Przyjazny Puchacz 12.04PL DVD i386.iso na, np:

Puchacz-desktop-blabla.iso

bo inaczej wybierając w 1 kroku "Ubuntu" (tu nie ma nic w stylu Przyjazny Puchacz :D ) nie znajdziesz tegoż ptaka dla wskazania go ww. programowi.

Universal USB Installer formatuje całego pena na FAT32 i nie ma możliwości tworzenia w nim partycji.

 

Czy jest ryzyko uszkodzenia pena?[...]jak później odwrócić zmiany i powrócić do pierwotnego stanu?

Nie ma ryzyka uszkodzenia. Powrót do stanu poprzedniego - ponowne formatowanie do wybranego systemu plków.

Odnośnik do komentarza

Ok, mam wszystko, teraz kilka pytań jeszcze.

 

01. Partycja z systemem - Jaka wielkość będzie optymalna? Obraz iso ma ponad 900 MB.

02. Obie partycje mają być primary?

03. Czyli z tego tutka robię tylko pierwsze 4 punkty, częściowo modyfikując punkt trzeci, czyli system plików przestawiam na fat32 i nie zwracam uwagi na persistence tak?

 

 

Z nudów pobawiłem się trochę tym narzędziem, utworzyłem partycję 2 GB i drugą na resztę.

Obydwie partycje były na ustawieniach:

 

Create As: Primary

File System: FAT32

Cluster Sze: Default

Partition Align to: Cylinder

 

 

Po utworzeniu pierwszej partycji na pendrive i próbie utworzenia drugiej wyskakuje okienko, że jak utworzę drugą partycję to i tak nie będzie ona widoczna pod Windowsem. http://kali-linux.pl/wp-content/uploads/2013/04/zatwierdzenie-2-partycji.png

I faktycznie widoczna nie jest.

 

Z tego co poczytałem, systemy windows potrzebują specjalnego sterownika, aby postrzegać dyski usb jako dyski twarde. Szkoda.

Ok, nie bawiłem się już w żadne partycje, tylko po prostu użyłem narzędzia UUI, żeby wgrać tego Linuxa. Nie wiem czemu, ale nie chciał odpalić. Stanęło na tym i po którymś razie zrestartowałem. Nie znam się na Linuxach, w sumie po to robię live USB żeby trochę poznać ten system.

post-532-0-35253900-1396878716_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...