Skocz do zawartości

System nie chce się włączyć ani sformatować


kacol6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Napotkałem się z dość dziwnym problemem z którym sam nie potrafiłem sobie poradzić ani nie znalazłem nigdzie podobnych wątków. Pewnego dnia podczas włączania komputera system w ogóle się nie włączył. Okno BIOSu się załaduje, natomiast gdy ma się pojawić logo Windows zamiast tego pojawia się czarny ekran i system nawet po bardzo długim czasie się nie włącza. Jest to Windows XP SP3. Postanowiłem wiec zbootować z płyty instalacyjnej XP z tym że z SP1. Po ustawieniu w BIOSie bootowanie z płyty i restarcie pojawia się napis aby "wcisnąć dowolny klawisz" i po wciśnięciu zamiast instalacji pojawia się znów czarny ekran i nic się nie dzieje, również po odczekaniu długiego czasu. Natomiast słychać że płyta jest odczytywana. Wyłączyłem całkowicie w BIOSie wszystkie możliwości z których może bootować komputer, jedynie zostawiłem nośnik CD/DVD. I po włączeniu komputera pisze żeby włożyć płytę i wcisnąć dowolny klawisz. Jednak po włożeniu płyty i wciśnięciu dowolnego klawisza nic się nie dzieje. I w takim stanie aż do teraz zostawiłem. Wiatrak oraz wszystko wydaje się chodzić prawidłowo. Wspomnę również, że zanim komputer przestał działać załapało się parę wirusów których nie zdążyłem usunąć.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Próbujesz sformatować płytą Win XP ? To tutaj raczej nie będzie problemu, z aktywnymi partycjami, kolejna sprawa, sprawdź taśmy SATA/ATA, czy przewody USB, jak masz jakieś OC to też warto przywrócić domyślne ustawienia, tandetny zasilacz też często powoduje problemy, albo przegrzewający się procek. Co do SMART jak są problemy z dyskiem to na głównej stronie wyskoczy Error.

Odnośnik do komentarza

Zabrałem kompa od dziewczyny i wreszcie zabrałem się do roboty.

U dziewczyny myszka oraz klawiatura były podłączone portem usb. Po przeniesieniu go do mnie podłączyłem klawiaturę portem szeregowym i o dziwo instalacja z płyty xp zaczęła się (wcześniej był tylko czarny ekran). Przekopiowałem wszystkie pliki systemowe co nie przyniosło żadnego efektu. Próbowałem również w konsoli odzyskiwania fixboot oraz fixmbr ale też bez żadnego efektu. Reset BIOSu też nic nie dał. Kabel ATA sprawdzałem i jest sprawny, zasilacz również. Wygrzebałem ze strychu swojego starego IMBa i wyjąłem z niego twardy dysk. Podłączyłem do kompa i o dziwo włączył się. Na dysku nie znajdują się żadne ważne informacje ani nic. Jeśli nie da się odzyskać nic to nie szkodzi. BIOS dysk widzi. Podczas próby włączania w trybie awaryjnym staje na tym momencie

 

51947728.th.jpg

 

A tutaj wyniki skanowania mhdd:

 

 

skanqv.th.jpg

 

smart:

 

smarty.th.jpg

 

 

Dane:

Intel Pentium 4 CPU 3.06GHz

Processor Speed: 3066MHz

Cache: 1024KB

RAM: 512MB

Dysk: Seagate Barracuda ATA IV ST380021A 80GB

Zasilacz:

 

99042498.th.jpg

Edytowane przez Tyrol
Przy takim formacie zdjęć, proszę wstawiać miniaturki do posta - poprawiłem.
Odnośnik do komentarza

U dziewczyny myszka oraz klawiatura były podłączone portem usb. Po przeniesieniu go do mnie podłączyłem klawiaturę portem szeregowym i o dziwo instalacja z płyty xp zaczęła się

No tak, wygląda że się zresetowały ustawienia bios-u i obsługa usb poszła w las.

Łatwo to sprawdzić - zmień w ustawieniach USB Keyboard (Mouse) & Legacy Support (bądż podobnie).

 

Przekopiowałem wszystkie pliki systemowe co nie przyniosło żadnego efektu

Trzeba zrobić instalacje naprawczą (nakładkową) - będziesz potrzebował instalki XP z takim samym, bądź wyższym SP niż jest zainstalowany.

Czyli w Twoim przypadku, to musi być SP3, a piszesz o SP1. Możesz sobie taką płytę zrobić:

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/52-archiwalny-tworzenie-bootowalnych-cd-windows/page__p__268entry268

 

Jak zrobisz to napiszemy co i jak. Albo jeszcze dopiszę później.

 

BTW.

Na dysku nie znajdują się żadne ważne informacje ani nic. Jeśli nie da się odzyskać nic to nie szkodzi

Możesz śmiało zrobić świeżą instalacje.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...