Skocz do zawartości

ATI HIS RADEON HD 5770 - błyskawiczne rozgrzewanie i 100% obrotów wiatraka + Realokowane sektory HDD


Michal0z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wszystkie (mam nadzieję) screeny, logi i informacje techniczne dałem w załączniku.

 Mam problem z grafiką, tak jak w temacie. Słowem wyjaśnienia - wszystko było dobrze i działało już sobie ponad dwa lata. Nawet przy dzisiejszych grach i moim katowaniu nimi sprzętu dzień i noc. Wczoraj rano komputer mojego taty nie chciał się uruchomić. Chciał on sprawdzić co jest przyczyną, dlatego też poprosił mnie, bym pozwolił mu poprzekładać różne rzeczy tu i tam (z kompa do kompa) by je sprawdzić. Ok. Winą była karta graficzna (której obecność w moim w systemie powodowała, że komputer po wciśnięciu power nawet nie startował). Do jego kompa trafiła na chwilę moja karta graficzna. Komputer się włączył i było ewidentnie widać, że jest ok. Więc wiadomo - karta graficzna winna. Poskładał mój komp z powrotem do kupy i co się okazało? Komputer miał kłopoty z wystartowaniem - nie startował w ogóle lub resetował się po dojściu do logo windows. A wentylator na karcie (straszliwie rozgrzewającej się) wył tak straszliwie, że w drugim pokoju telewizora nie było słychać. I tak przez cały czas - nawet na pulpicie w bezczynności. Kilka razy restartowałem komputer, przekładałem wtyczki do karty - któraś próba spowodowała, że w bezczynności karta się już nie rozgrzewa i wentylator chodzi cicho. Problem pojawia się, gdy wrzucam cokolwiek, co wykorzystuje do czegoś kartę graficzną. Na momencie wchodzi 100% obrotów i temperatura przekracza 100st. World Of Tanks, Tomb Raider (ten nowy), Jagged Alliance BiA, Minecraft, instalator sterowników AMD... Wcześniej, zanim doszło do przekładania elementów z komputera do komputera tego nie było - karta robiła swoje - wentylator owszem huczał ale dopiero po jakimś czasie, nigdy na 100% RPM i karta nigdy nie osiągała powyżej tych 80 - 90 stopni. Zmiana ustawień graficznych lub rozdzielczości nic nie daje. Z Catalyst Control Center zniknęło w ogóle (w sensie, że nawet go nie ma) menu do ATI OverDrive i sterowania zegarami karty i jej wentylatorem. Przeinstalowanie sterownika i CCC (miałem najnowszy stabilny, po prostu na nowo go zainstalowałem) naprawiło częściowo problem - menu to powróciło, choć zmienianie w nim czegokolwiek nie przynosi żadnego efektu. Grzebałem już w BIOSie (nie znalazłem żadnych regulacji od GPU ani jej wentylatora, poza GPU OC, które jest ustawione na AUTO). Karta ma jakieś 3 lata (więc nie liczę, że ma przed sobą conajmniej drugie tyle) i już od początku tego roku zastanawiałem się nad kupieniem czegoś nowego dlatego naprawa warta 200 zł nie będzie rozwiązaniem tego problemu (liczę na Waszą pomoc i zaproponowanie czegoś, by chociaż do wakacji wytrzymała). Starszy uradowany, że zna już swój ból zapakował zdechłą kartę do pudełka i pojechał do sklepu (jeszcze ma gwarancję) - jak mu pokazałem, że coś jest źle z moim sprzętem to poprzewracał oczami, popatrzył, postukał, popukał, rzucił kilka losowych komentarzy lub porad w stylu - "wyłącz do jutra to przejdzie", "zrestartuj komputer", "trezba wymienić wiatraczek" i pojechał w cholerę - więc mogę się bujać z tym sam. Warto tu wspomnieć, że to druga karta graficzna, jaka padła w tamtym komputerze w ciągu roku (pierwszą była GTX 360 bodaj - która wyświetlała kolorowe paski, piksele, restartowała komputer i emitowała tajemniczy niebieskawo-szary dym). Nie mam pojęcia jaka płyta główna jest w tamtym kompie i co to była za karta i nie mam tego jak sprawdzić. Na koniec jeszcze kilka idiotycznych pytań ode mnie:

 

- Czy możliwe jest, że tamta płyta główna jest jakaś nie teges i przez tę chwilę, którą spędziła w niej moja grafika, mogła się ona uszkodzić? (co wyjaśniało by śmierć dwóch grafik w ciągu roku)

- A może tamta karta namieszała przy mojej płycie głównej?

- Albo to przekładanie tam i z powrotem wystarczyło, żeby uszkodzić samą kartę?

 

Dzięki i czekam na odpowiedź.

post-7444-0-55859300-1396346631_thumb.png

post-7444-0-88867100-1396346631_thumb.png

post-7444-0-29394500-1396346632_thumb.png

post-7444-0-72460900-1396346632_thumb.png

post-7444-0-18652300-1396346633_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

ASUS M5A78L-M LX V2

 

Dokładnie taka sama. Socket AM3+ . Karta graficzna podłączona przez PCIe 2.0 x16.

Gdzieś mi mignęło coś o tym, że może się zdarzyć, że płyta główna ubzdurała sobie, że mam CrossFire i teraz wykrywa moją kartę, jako tę drugą - a w CrossFire dla AMD ponoć niepoprawnie działa sterowanie napięciami i wentylatorem dla drugiej karty. To brzmi dla mnie jak bullshit ale wolę się upewnić.

 

W Catalyst Control Center w sekcji WYDAJNOŚĆ - GRAPHICS OVERDRIVE mam włączone GPU OverDrive i zegary ustawione odpowiednio na 850 i 1200 MHz. Ręczne sterowanie wentylatorem odznaczone.

 

Wczoraj wieczorem po zbiciu maksymalnie jak się dało w dół (łącznie z rozdzielczością) dało się pograć w World Of Tanks bez narażania karty na natychmiastowe spalenie (max. 89 stopni). Minecrafta, TombRaidera, filmu w 1080p na pełnym ekranie nie włączę bez wycia i gorąca.

 

Rozdzielczość wszystkiego to 1680@1050 (natywna monitora i zawsze taką ustawiam). Dzwoniłem do serwisów, pytałem - albo kazali mi przywieźć na diagnozę (za 50+ zł oczywiście) albo polecali kupić nową, jeden gość stwierdził, że mogę wymienić wiatraki, pasty nawet przewody lub sam procesor graficzny a i tak problem nie ustąpi i żebym się upewnił na 120%, że takie zabiegi są konieczne. Mnie też wydaje się, że to raczej nie będzie problem fizyczny. Skłaniałbym się na ustawienia płyty, karty, sterowników. Jakieś pomysły? Czy może jednak warto udać się do serwisu?

Odnośnik do komentarza
Dokładnie taka sama. Socket AM3+ . Karta graficzna podłączona przez PCIe 2.0 x16.

 

A nie zastanawia cie dlaczego System Summary nie pokazuje płyty głownej? Nie ma nawet wersji biosu? Z jakiej wersji HWinfo korzystasz?

 

W Catalyst Control Center w sekcji WYDAJNOŚĆ - GRAPHICS OVERDRIVE mam włączone GPU OverDrive i zegary ustawione odpowiednio na 850 i 1200 MHz. Ręczne sterowanie wentylatorem odznaczone.

 

Nie mam ATI i tu nie pomogę.

 

Jakieś pomysły? Czy może jednak warto udać się do serwisu?

 

 

Do serwisu zawsze zdążysz. Wstaw logi z OTL i FRST aby mieć wgląd w system

 

https://www.fixitpc.pl/topic/61-diagnostyka-ogolne-raporty-systemowe/#1

Odnośnik do komentarza

Już biorę się za logi z FRST i OTL. Problem z dyskiem - jedyny to ten trójkącik. To jest ten z "czarnej serii" Barracud, miał przeinstalowywany firmware itd. Nie jest to ani problem naglący (IMO nie ma żadnego problemu) ani też związany z kartą graficzną, więc skupmy się na niej głównie. Logi SMART + Benchmark + Error Scan zrobię później (ewentualnie założę nowy temat).

Odnośnik do komentarza

I logi z OTL.

 

A wracając do tego dysku - może rzeczywiście coś jest na rzeczy, bo za każdym razem przy starcie/restarcie systemu pojawia się cholerny CHKDISK i nie chce przestać się pojawiać niezależnie od tego, czy pozwolę mu zrobić skanowanie czy nie... To zrobię jeszcze te skany na dysk...

 

-- EDIT

 

Prawie dwie godziny to trwało - załączam wyniki

Extras.Txt

OTL.Txt

post-7444-0-39355400-1396477345_thumb.png

post-7444-0-78417900-1396477345_thumb.png

SMART crystaldisk.TXT

Odnośnik do komentarza

1. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

HKU\S-1-5-21-1468797941-644744347-2243216756-1000\...\Run: [AdobeBridge] - [X]
S3 ALSysIO; \??\C:\Users\Michal0z\AppData\Local\Temp\ALSysIO64.sys [X]
S3 atillk64; \??\C:\Program Files (x86)\AMD\System Monitor\atillk64.sys [X]
S3 catchme; \??\C:\ComboFix\catchme.sys [X]
S3 X6va008; \??\C:\Windows\SysWOW64\Drivers\X6va008 [X]

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix.

 

A z dyskiem nie jest dobrze

 

Model : ST3500320AS
Firmware : SD1A
Serial Number : 5QM3WWLF
Disk Size : 500,1 GB (8,4/137,4/500,1/500,1)

ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
01 117 _99 __6 00000863DBCA Częstotliwość pojawiania się błędów podczas odczytu RAW
03 _94 _94 __0 000000000000 Czas potrzebny do "rozkręcenia" talerzy dysku
04 100 100 _20 00000000005B Ilość cykli start/stop
05 _99 _99 _36 00000000001F Ilość realokowanych sektorów

 

Jest dużo realokowanych sektorów.

 

 

Daj obrazki z HDTune zakładka Health dla każdego dysku.

Odnośnik do komentarza

Proszę.

 

FRST wygenerował fixlog.txt, który także dołączam. Seagate będzie miał już swój 5 rok służby we wrześniu, Western ma roczek i 3 miesiące.

 

Do zrzutu dla Seagate dokleiłem ostatnią linijkę, która się nie zmieściła a okna nie dało się powiększyć.

 

-- EDIT --

 

Dorzucam jeszcze obrazek z zarządzania dyskami bo jest tu zdrowo pochrzanione (nazwy partycji nie mają dla mnie absolutnie żadnego znaczenia dlatego są takie jakie są). To trochę (czyt. całkowicie) moja wina - kiedyś z jakiegoś sobie tylko (nie)znanego powodu utraciłem dostęp do tego dysku i po całym dniu grzebania po sieci, czytania forów i kombinowania udało się mi przywrócić partycje i wszystko, tylko się pokiełbasiło w ten o to zabawny sposób. Nie ruszałem nic od tamtej pory, by przygoda z wywalonym bootsectorem i partycjami typu RAW się nie powtórzyła. Zmienię też nazwę tematu, by obejmowała problem z dyskiem.

 

Jednakże priorytetem wysokiego poziomu jest karta graficzna!

Fixlog.txt

post-7444-0-00195300-1396523378_thumb.png

post-7444-0-62695300-1396523378_thumb.png

post-7444-0-93164000-1396524928_thumb.png

Odnośnik do komentarza

 

 

Jednakże priorytetem wysokiego poziomu jest karta graficzna!

Jako że z pierwszego Twojego postu wynika:

 

Winą była karta graficzna (której obecność w moim w systemie powodowała, że komputer po wciśnięciu power nawet nie startował)[...]Grzebałem już w BIOSie...

Z uwagi iż do "zdrowego organizmu" wetknąłeś kartę graficzną ojca co spowodowało przedmiotowy PROBLEM - uważam, że należałoby jednak zresetować BIOS płyty głowwnej do ustawień domyślnych:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1204376.html
Odnośnik do komentarza

@Bonifacy

Zrobiłem - nie pomogło.

 

@Belfegor

Tak. Na Seagate na patrycji C: jest system. Ok. Poczekam.

 

Czytając inne posty w dziale zauważyłem, że czasem przydatne są logi z sensors zapisane przez HWiNFO - mam takie zrobione, tylko nikt o nie nie prosił a one same nie są dozwolone do załączenia w poście. Załączam je więc (hostowane na google drive):

 

Log przy Left4Dead2 (1680@1050, ustawienia max. detalach)

Log przy World Of Tanks (1680@1050, nowy render, ustawienia ultra) [108 stopni w 2 sekundy!]

Log przy World Of Tanks (1680@1050, standardowy render, ustawienia najniższe)

Log przy Minecraft (1680@868 (tryb dowolnego okna) grafika FANCY)

Log przy Tomb Raider (tylko menu gł. gry, 1680@1050 ustawienia średnie, teselacja wył., TressFX wł.) [107 stopni na momencie a to dopiero menu główne]

 

Tu podkreślam, że przed przekładańcem było ok, i uruchamianie tych programów było przyjemne (ciche/umiarkowanie głośne) i bezpieczne dla karty!

 

W dzienniku zdarzeń odnalazłem np.

 

Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk2\DR2.  -  to jest z wczoraj rana (kopiowałem coś na dysk USB z dysku Seagate)

 

W urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok. - cała seria (11) z 31 marca z godz. 21.20 (mniej więcej wtedy komputer zaliczył przekładańca i po wszystkim miał kłopoty z powstaniem). Ale już rano tego dnia pojawił się podobny wpis. Wcześniej ich nie było.

Odnośnik do komentarza

Testy w chwili obecnej daruj sobie jak nie chcesz uwalić kompa.

Pisałem - błędy na dysku systemowym Seagate oraz brak SP1 i poprawek.

 

Masz dodatkowo takie błędy:

Error: (04/02/2014 07:46:23 PM) (Source: Steam Client Service) (User: )
Description: Error: Failed to poke open firewall

Date: 2014-04-02 15:05:23.588
  Description: Code Integrity is unable to verify the image integrity of the file \Device\HarddiskVolume2\Windows\ELAMBKUP\klelam.sys because the set of per-page image hashes could not be found on the system.

  Date: 2014-04-02 15:05:23.578
  Description: Code Integrity is unable to verify the image integrity of the file \Device\HarddiskVolume2\Windows\ELAMBKUP\klelam.sys because the set of per-page image hashes could not be found on the system.

  Date: 2014-04-02 15:05:23.578
  Description: Code Integrity is unable to verify the image integrity of the file \Device\HarddiskVolume2\Windows\ELAMBKUP\klelam.sys because the set of per-page image hashes could not be found on the system.

  Date: 2014-04-02 15:05:23.538
  Description: Code Integrity is unable to verify the image integrity of the file \Device\HarddiskVolume2\Program Files (x86)\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2013\KLELAMX64\klelam.sys because the set of per-page image hashes could not be found on the system.

Obecnie zacznij od sprawdzenia poszczególnych partycji (wszystkich) ale C: jako ostatnia.

 

Start - Akcesoria - Wiersz polecenia - PPM - Uruchom jako administrator.

W oknie wklep chkdsk X: /f /r Enter. W miejsce X wstawiasz litery kolejnych partycji.

Zwracasz uwagę na komunikat czy wykonywane były działania naprawcze.

Jako ostatnie robisz C: - akceptujesz sprawdzanie po restarcie i wykonujesz Uruchom ponownie. Czekasz do zakończenia i samoczynnego restartu.

Po uruchomieniu w podglądzie zdarzeń szukasz zdarzenia 1001 z opisem Wininit i klik na zdarzenie a z dolnego okna wklejasz treść do posta.

 

Czy w Programy i funkcje występuje Framework 4.5.1 ?

 

WAŻNE!!

 

W SMART masz błędy transmisji na dysku Seagate (13).

Przed sprawdzaniem obowiązkowo skontroluj stan połączenia a najlepiej wymień taśmę SATA.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

"W SMART masz błędy transmisji na dysku Seagate (13).Przed sprawdzaniem obowiązkowo skontroluj stan połączenia a najlepiej wymień taśmę SATA."

 

Szkoda, że skanowanie juz poszło. Skanuje wolumin F:

Wentylator karty wyje aż mi sie smutno go robi.

Skanowanie jest na etapie 4 z 5 i przy 33 proc. bardzo dlugo stalo. Teraz ruszylo i idzie niewyobrazalnie wolno.

 

Czy mam wklejac wyniki z dziennika dla kazdego woluminu? I czy mam skanowac woluminy z WDeka?

 

Wybaczcie za bledy i brak polskich znakow ale pisze to na smartfonie (koszmar) bo chkdsk odwala za co mu (nie)place

Odnośnik do komentarza

Czy mam wklejac wyniki z dziennika dla kazdego woluminu? I czy mam skanowac woluminy z WDeka?

 

Wybaczcie za bledy i brak polskich znakow ale pisze to na smartfonie (koszmar) bo chkdsk odwala za co mu (nie)place

 

Mnie interusuja błedy partycji C. Alke nawet ich nie musisz dla mnie podawać. Dysk jest w kiepskim stanie o czym świadczy długi chkdsk. Co zrobić? A zrób sobie kopie danych jeśli takie masz i odepnij Seageta. Postaw system na WD i zobaczysz jak system zatańczy. Oczywiście aktualizacje SP1 i pozostałe powinny zostać zrobione jako pierwsze na swierzym systemie > ja zawsze instaluje SP1 z dysku. Nie przez Windows Update. To tylko moje rozważania i próba wejścia w Twoja sytuację. Nie mogę zrozumieć, co cię podkusiło stawiać system na starym dysku skoro niedawno kupiłeś nowy i lepszy? Nie wspominam o totalnie porąbanym podziale Seageate.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...