Skocz do zawartości

Problem z kontem użytkownika - b. długie ładowanie się systemu


btsz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu założyłem temat o problemach z odświeżaniem folderów. Problem nie został rozwiązany, ale pojawiły się nowe problemy z systemem, dlatego postanowiłem założyć nowy temat.

 

Problemy, z kórymi się borykam, dotyczą tylko jednego konta użytkownika:

- koszmarnie długie ładowanie się pulpitu. System odpala się szybko, a po wyborze konta użytkownika pulpit pokazuje się niemal od razu, pomimo tego muszę odczekać ok 5 minut, żebym mógł cokolwiek zrobić - jeśli w tym czasie np. odpalę firefoxa, to system zaczyna wariować, a firefox odpala się po długim, długim czasie, albo od razu - ale dzieją się z nim dziwne rzeczy i wywala się. System, zaraz po starcie, jest czymś zamulony.

- niestabilna praca firefox - częste komunikaty o błędach/awariach wtyczek, etc.

- wspomniane już nieodświeżanie się podfolderów i zawartości Moich dokumentów.

- ogólny spadek stabilności systemu (bez wyraźnego powodu zdarza się mu zwolnić, zawiesić)

Po wylogowaniu się do ogólnego konta (administrator) większość problemów wydaje się nie występować. Nie używałem zbyt długo tamtego konta, więc mogłem coś przeoczyć - ale na pewno nie występuje problem z koszmarnie długim ładowaniem się pulpitu, oraz z brakiem odświeżania folderów.

 

Generalnie, pytanie dotyczy tylko tego, czy mogę coś z tym zrobić, oprócz skasowania konta?
A jeśli, chciałbym zrobić nowe konto to, czy skopiowania plików z folderu konta, z którym są problemy (chciałbym te same ustawienia programów, menu start, personalizację itp.) nie sprawi, że problemy się przeniosą na nowe konto?

Sorry za kompletną niewiedzę w temacie, ale nie mam pojęcia, na czym polega problem i co z tym zrobić. Po prostu bardzo chciałbym uniknąć tworzenia nowego konta "na goło" i żmudnego instalowania/personalizowania ustawień/ręcznego kopiowania ustawień. Zresztą, w przypadku niektórych programów (Soulseek) nawet nie wiedziałbym, jak zabrać się do skopiowania ustawień przypisanych do aktualnego konta.

OTL:
http://wklej.to/fe6ES

Extras:
http://wklej.to/0Wuuv

Autoruns:
http://wklej.org/id/1303138/

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Możesz pomyśleć o przygotowaniu logu na podstawie opisu: [KLIK]. Przy czym uruchomienie i zakończenie wymaga uprawnień administratora, więc sugeruję rozpocząć procedurę na koncie administracyjnym, a po restarcie zalogowanie się na problematycznego użytkownika i w przypadku takiej konieczności w momencie pojawienia się dialogu z prośbą o podanie hasła administratora, podać je.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Zbieranie danych zaczyna się wraz ze startem komputera, więc nie ma znaczenia z jakiego konta zostało ono uruchomione. Natomiast po starcie należy zalogować się na problematycznego użytkownika i w momencie pojawienia się komunikatu kończącego sesję logowania - zakończyć.

Dodaj może w takim razie testowo problematycznego usera do lokalnych administratorów i przeprowadź całą procedurę z tego konta.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

http://www.speedyshare.com/FYRPe/xperf.zip

Zauważyłem jeszcze, że komputer najdłużej ładuje się po całkowitym wyłączeniu, w przypadku komendy "uruchom ponownie" ładuje się znacznie szybciej (ale w dalszym ciągu, przez pierwszych kilka minut wszystko działa mozolnie, choć da się cokolwiek zrobić).

Przy takim pierwszym uruchomieniu wolniej również ładują się inne profile (ale i tak znacznie szybciej, niż ten, z którym mam wyżej opisane problemy).

Z góry dzięki za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, że poczekałeś - ostatnio czasu nie mam za wiele na cokolwiek, więc podbijanie w czasie odpowiedzi nie pomaga, a pamiętam o problemie.

 

Nie mam na razie więcej czasu na dłuższe odpowiedzi, dlatego mam jedną prośbę - odinstaluj Online Armor Emsisoft, po deinstalacji uruchom ponownie komputer i przygotuj jeszcze raz tę samą analizę. Obiecuję podać więcej szczegółów do kolejnego pliku.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Problemy, z kórymi się borykam, dotyczą tylko jednego konta użytkownika:

 

- koszmarnie długie ładowanie się pulpitu. System odpala się szybko, a po wyborze konta użytkownika pulpit pokazuje się niemal od razu, pomimo tego muszę odczekać ok 5 minut, żebym mógł cokolwiek zrobić - jeśli w tym czasie np. odpalę firefoxa, to system zaczyna wariować, a firefox odpala się po długim, długim czasie, albo od razu - ale dzieją się z nim dziwne rzeczy i wywala się. System, zaraz po starcie, jest czymś zamulony.

+

 

odinstaluj Online Armor Emsisoft

Dodam, że na na forum wystąpił bardzo podobny objaw (tylko jedno konto zdefektowane) w konjunkcji z Online Armor: KLIK.

 

Odinstalowałem Online Armor (rzeczywiście była to wersja 4, a obecna to 6).

Po tym zabiegu komputer wystartował w przyzwoitym czasie.

 

PS. btsz, zestawy raportów się przewartościowały, obecnie FRST jest także wymagany (lepsze skany niż OTL).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Rzeczywiście, odinstalowanie Online Armor pomogło (przynajmniej po jednorazowym restarcie na to wygląda). Jak rozumiem, skoro jeden z problemów został rozwiązany, nie generuję raportu, o który prosił Mgrzeg - któremu dziękuję za poświęcony mi czas (i przepraszam, jeśli zabrzmiałem roszczeniowo).

Co warto zainstalować na miejsce Online Armor? Wcześniej korzystałem z Commodo, którego odinstalowanie zostało mi polecone w poprzednim temacie.

Teraz pozostaje problem z nieodświeżaniem się zawartości folderu Moje dokumenty. Nie jestem pewien, ale niewykluczone, że problemy zaczęły się w momencie, w którym przeniosłem Moje dokumenty na inną partycję. Problem z odświeżaniem dotyczy tylko tego folderu, po przeniesieniu zawartości w inne miejsce (ta sama partycja) nieodświeżanie nie występuje. Tutaj poprzedni temat tego dotyczący https://www.fixitpc.pl/topic/19823-brak-od%C5%9Bwie%C5%BCania-folder%C3%B3w-b%C5%82%C4%99dy-wykazywane-przez-otl/

 

FRST:

http://wklej.to/dIplX

Odnośnik do komentarza

radość była przedwczesna. teraz system uruchamia się szybciej, ale w dalszym ciągu, jeśli w czasie pierwszych 2 minut odpalę nieopatrznie np. Firefox, to system zaczyna wariować na kolejne długie minuty (białe okienko firefox "program nie odpowiada" itp.), jeśli poczekam chwilę dłużej, nic takiego się nie dzieje.

dziwną (dla mnie) rzeczą jest to, że system wydaje się najdłużej ładować, po tym, jak laptop był przez kilka godzin wyłączony. nie wiem, czy to użyteczna informacja.

 

w tej sytuacji przygotowałem log, o który prosił Mgrzeg.

 

 

http://speedy.sh/pJs5X/xperf.zip
Odnośnik do komentarza

1. Fazy

Nazwa           |  start(s)| koniec(s)|   suma(s)
-------------------------------------------------
Pre Session Init|      0,00|     20,81|     20,81
Session Init    |     20,81|     45,60|     24,79
Winlogon Init   |     45,60|     85,95|     40,34
Explorer Init   |     85,95|    110,31|     24,36
Post Boot       |    110,31|    211,31|    101,00
-------------------------------------------------
System gotowy po:                     201,313 sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5sek

Task       |Driver                                                  |Start(s)| Stop(s)| Diff(s)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DriverLoad |Avgldx64                                                |    5,63|   20,49|   14,86
DriverInit |\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\Avgldx64|    5,64|   20,49|   14,85
DriverLoad |Sftfs                                                   |   96,29|  103,83|    7,54
DriverInit |\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\Sftfs   |   97,49|  103,83|    6,33
DeviceStart|USB\VID_8087&PID_0024\5&2b2151e2&0&1                    |   25,66|   27,18|    1,52
DeviceStart|USB\VID_2232&PID_1008\6&301b37a6&0&4                    |   26,43|   27,46|    1,03
DeviceEnum |USB\VID_8087&PID_0024\5&2b2151e2&0&1                    |   26,17|   27,18|    1,01
DeviceEnum |USB\VID_8087&PID_0024\5&1a9a90e1&0&1                    |   26,17|   27,18|    1,01
DriverLoad |srv                                                     |  125,13|  126,11|    0,98
DriverLoad |HTTP                                                    |   51,75|   52,48|    0,73
DriverLoad |nvlddmkm                                                |   20,75|   21,31|    0,56
DriverLoad |srv2                                                    |  124,61|  125,13|    0,52
-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki):[KLIK]

 

Poprzednio jednym ruchem udało nam się znacząco skrócić fazę winlogon z niemal 140 do 40 sek. Tym razem mamy drobne problemy w fazie pre session (sterownik AVG [Avgldx64], którego inicjalizacja trwa niemal 15 sek (vide tabelka zdarzeń PnP)) a także całą masę różnych programów, które odbijają się na fazie Post Boot.

Do wszystkiego dochodzi praktycznie rzecz biorąc martwy prefetcher (połacie czerni z kępkami zieleni na wykresie ReadyBoot I/O).

 

Jak zawsze, podejdźmy do sprawy iteracyjnie, zaczynając od poniższych kroków.

 

Sugestie.

1. Tymczasowe odinstalowanie AVG. Rzutuje nie tylko na fazę pre session, ale na cały start, jednak startowe 15 sek dla sterownika zdecydowanie nie powinno mieć miejsca;

2. Wyłączenie w autoruns [KLIK] w zakładce 'Scheduled Tasks' zadań: "\EasySpeedUpManager", "\EasyDisplayMgr", "\EasyBatteryManager", "\BatteryLifeExtender";

3. Jeśli nie używasz połączeń BT, to przełączenie usługi "btwdins" na uruchamianie ręczne;

4. Przełączenie na uruchamianie ręczne, lub całkowite wyłączenie usługi "Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player".

 

Po wszystkim poproszę o kolejny log (boot_1.etl), tym razem z kilkoma restartami, wygenerowany przy użyciu polecenia:

 

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\xperf -prepsystem

 

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Trochę to trwało, ale wreszcie znalazłem chwilę na przygotowanie logów. Wprowadzenie zmian z powyższego postu niewiele zmieniło - system dalej ładuje się dość długo.

http://www.speedyshare.com/UVWcK/xperf.zip

 

EDIT: na laptopie, z którym mam omawiany problem, często korzystam z opcji uśpienia. Wcześniej, po przywróceniu do działania systemu nie zauważyłem żadnych spowolnień. Obecnie również muszę poczekać (krócej, ale jednak) dłuższą chwilę, żeby móc cokolwiek robić.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Nieśmiało podbijam temat.

 

EDIT: historia (pomimo braku jakichkolwiek świadomych ingerencji w system) z uruchamianiem nieco się zmieniła: obecnie jest ono jeszcze bardziej wydłużone (trudno powiedzieć, kiedy system kończy ładować się), ale, z drugiej strony, pracuje nieco stabilniej (?).

Spowolnienie odczuwam również przy pracy na Photoshopie (inne programy z pakietu Adobe zachowują się raczej ok).

 

Nie jestem pewien, czy powinienem wygenerować nowe logi w oparciu o ostatni post mgrzeg, dlatego nie wrzucam żadnych nowych logów.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

log: http://www.speedyshare.com/W9D2P/xperf.zip

ustawiłem dość wysoką wartość post boot delay (600)

kilka uwag (nie wiem, czy istotnych):

jeżeli nie zaloguję się od razu (zostawię ekran logowania na kilkanaście minut), to problem z wolnym startem raczej nie występuje. co ciekawe, zależy to od tego, czy komputer był wcześniej wyłączony, czy uruchamiany ponownie. po którymś z kolei uruchomieniu ładuje
natomiast (niezależnie od powyższego?) komputer obecnie często zaczyna działać "skokowo" w trakcie pracy systemu. nie dzieje się tak zawsze: czasem jest to zaraz po starcie, a czasem dużo później. obecnie potrafi zacząć przerywać np. podczas słuchania muzyki z foobara, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. największe problemy są z Firefox (kóry próbowałem resetować - nie pomogło) - mam też wrażenie, że jeśli danego dnia w ogóle nie korzystam z Firefox, problemy się nie pojawiają - spowalnianie CHYBA rozpoczyna się wraz z odpaleniem firefox i jego zamknięcie nie pomaga. z drugiej strony - te problemy nie zawsze pojawiają się podczas pracy z FF. Zaznaczam, że nie jestem tych powiązań całkowicie pewien - po prostu windows zachowuje się na ogół dziwnie. Dzisiaj z kolei - FF odpalony od ponad godziny, do tego Indesign i Photoshop - nie ma żadnych problemów.

aha, podczas wyłączenia komputera windows często zgłasza informacje o tym, że należy poczekać na task host windows

 

to tyle w temacie moich żalów komputerowych :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...