Skocz do zawartości

EEE pc 1015pn i czkawka dysku


yethwa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem z tym ferelnym modelem. Otóż dysk dostaje jakiejś czkawki co kilka-kilkanaście minut, gdy lampka dysku się zapala tak jakby następował odczyt albo zapis danych, w tym momencie gdy np. piszę na klawiaturze to kursor staje a wpisane znaki pojawiają się dopiero po tym jak lampka dysku zgaśnie. Jak gram w diablo 2 to gra po prostu na tę chwilę staje. Czym to może być spowodowane, rzecz się dzieje na windowsie od asusa po wgraniu zaledwie avasta i comodo firewall, których z powodzeniem używałem na eee pc 1000h i to na zaszyfrowanym dysku. Ma ktoś podobny problem z tym modelem?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przeprowadziłem skan dysku MHDD wynik jest poprawny:

3ms: 172354

10ms: 192693

50ms: 44

 

W dzienniku windowsa mam takie oto błędy:

Kontroler osadzony nie odpowiedział przed upływem limitu czasu. Może to wskazywać, że wystąpił błąd w sprzęcie lub oprogramowaniu układowym kontrolera osadzonego albo że system BIOS uzyskuje dostęp do kontrolera osadzonego w niepoprawny sposób. Należy skontaktować się z producentem komputera w sprawie uaktualnionego systemu BIOS. W niektórych sytuacjach ten błąd może spowodować niepoprawne funkcjonowanie komputera.

 

Błąd kontrolera na \Device\Harddisk1\DR2

Odnośnik do komentarza

Błąd z dziennika zdarzeń, który występuje 2 i 5 grudnia nie dotyczy dysku twardego. Sytuacja analogiczna jak tutaj >>> https://www.fixitpc.pl/topic/867-sterownik-wykryl-blad-kontrolera-na-deviceharddisk2d/page__view__findpost__p__6313

W Twoim przypadku to Kingston DataTraveler II USB Device.

 

Co do samego dysku, to skan jak i smart wyglądają prawie ok. Jedynie

G-sense error rate (BF) 084 084 000 000000000010 (hex)

Jest 16 błędów spowodowanych mocnym wstrząsem. Jaki wpływ te 'ekscesy' (których doznał dysk) mają na opisywaną sytuację, to do końca nie wiadomo.

Ja bym jednak nie doszukiwał sie tutaj winy sprzętowej.

Otóż dysk dostaje jakiejś czkawki co kilka-kilkanaście minut, gdy lampka dysku się zapala tak jakby następował odczyt albo zapis danych, w tym momencie gdy np. piszę na klawiaturze to kursor staje a wpisane znaki pojawiają się dopiero po tym jak lampka dysku zgaśnie.

Objaw = dokładnie taki skutek. Dlatego proponuje wykluczyć softy o których pisałeś - wyłączyć, bądź na próbę odinstalować.

 

Mimo wszystko wysoki G-sense error rate nie wróży nic dobrego. Radzę zacząć obchodzić się ze sprzętem delikatniej.

Odnośnik do komentarza

Kurcze jestem zaszokowany, profesjonalną wypowiedzią jak i tym błędem G-Sense, ponieważ obchodzę się ze sprzętem jak z jajkiem, mam go 2 tygodnie stoi cały czas na biurku. Czy w związku z tym błędem mam żyć ze świadomością że mój dysk umiera?

 

Tak myślałem że błąd Błąd kontrolera na \Device\Harddisk1\DR2 dotyczyć może podłączanych dysków USB, bo zakładałem że dysk w kompie to hd0. No dobrze ale co z błędem ACPI z tym kontrolerem osadzonym on też dotyczyc USB?

 

Chciałbym się również zapytać jak można posiąść taką wiedzę?

 

A tak przy okazji czy parametr Seek error rate o wartości rzędu 80mld może napawać obawą :D?

Odnośnik do komentarza
Seek error rate o wartości rzędu 80mld
WTF :blink:
ponieważ obchodzę się ze sprzętem jak z jajkiem, mam go 2 tygodnie stoi cały czas na biurku
znaczy to tyle, że ktoś przed tobą nie obchodził się z nim jak z jajkiem. Dodatkowo może aktualizacja biosu, driverów (słowem całego kompletu) jeśli tego nie robiłeś.

Sprawdź w opcjach zasilania -> ustawienia zaawansowane -> ustawienia USB -> czy nie masz przypadkiem włączonego "selektywne zarządzanie energią" podobnie "ustawienia karty bezprzewodowej" ustaw na maksymalną wydajność, i "wyłączenie dysku twardego" ustaw "nigdy" .

Odnośnik do komentarza

A tak przy okazji czy parametr Seek error rate o wartości rzędu 80mld może napawać obawą ?

A gdzie to Ty widzisz?

 

mam go 2 tygodnie stoi cały czas na biurku

Jak zagladam w smart to mam pewne obiekcje...Kupiłeś go nowego/jako nowy?

Marek

 

Też mi wygląda na 'używke'

EDIT:

 

Błędami się nie przejmuj, zwróć uwagę na Avasta, bo stoi tam wiele razy jego wpis.

Odnośnik do komentarza

A gdzie to Ty widzisz?

To akurat dotyczy innego dysku.

Jak zagladam w smart to mam pewne obiekcje...Kupiłeś go nowego/jako nowy?

Tak oczywiście nówka, kilka dni po ukazaniu się w sklepie xcom na allegro.

Błędami się nie przejmuj, zwróć uwagę na Avasta, bo stoi tam wiele razy jego wpis.

Co do avasta to też nie wiem o co chodzi, bo wykrzaczył mi się w końcu kompletnie.

 

Czyli reasumując czym może być spowodowana ta czkawka dysku.

Odnośnik do komentarza

To akurat dotyczy innego dysku.

Domyślam się o co chodzi. Pewnie to Seagate? To typowe dla tych dysków+do kompletu inne atrybuty, które normalnie oznaczają problemy.

 

Czyli reasumując czym może być spowodowana ta czkawka dysku.

 

Przeciez napisałem żeby wyeliminować programy o których mówiłeś. Sprawdź, jeżeli będzie dalej problem to pomyślimy.

Jak długo trwa taki stan 'zawieszenia'?

Odnośnik do komentarza

Domyślam się o co chodzi. Pewnie to Seagate? To typowe dla tych dysków+do kompletu inne atrybuty, które normalnie oznaczają problemy.

Zgadza się to Seagate. Co do innych atrybutów to jest jeszcze Airflow temperature tutaj mam wartość 100mld oraz Hardware ECC Recovered tutaj mało bo tylko 24mld. Czemu są tu takie kosmiczne wartości? Przy każdej jednak piszę OK. Ma wpływ na to może tryecrypt, gdzie przy zaszyfrowanym całym dysku, mieli on znacznie częściej.

Przeciez napisałem żeby wyeliminować programy o których mówiłeś. Sprawdź, jeżeli będzie dalej problem to pomyślimy.

Jak długo trwa taki stan 'zawieszenia'?

Ja próbowałem różnych kombinacji, bez programów, na windowsie asusa, oraz po czystej instalacji windows. Zawsze to samo. Taki freeze trwa 1-2 sekundy co kilka lub kilkanaście minut jak gram np. w diablo 2. Na innym forum poradzili mi zainstalować intel matrix storage driver który ponoć może zwiększyć trochę wydajność dysku.

 

Może faktycznie ma to związek z oszczędzaniem energii, AHCI, parkowanie głowicy i inne bzdury. Wkurza mnie częste pikanie dysku, wiec szukałem sposobu jak wyłączyć to cholerstwo, zainstalowałem netbook hardware control, ustawiłem żeby dysk chodził na max performance (254), ale parametr load cycle count i tak się zwiększa, obecnie już ponad 10 000

Odnośnik do komentarza

Co do samych atrybutów, to już kiedyś w tej sprawie pytałem Seagate. Oczywiście odpowiedź była nijaka. Także samemu trzeba dochodzić o co dokładnie chodzi.

Tak ma być i tyle (taką mniej więcej dostałem wtedy odpowiedź). Jak chcesz to poczytaj, to powinno rozjaśnić temat:

 

http://forums.seagate.com/t5/Barracuda-XT-Barracuda-and/New-Maxtor-STM3500320AS-500GB-S-M-A-R-T-Problem/m-p/22318#M8732

http://forums.seagate.com/t5/Barracuda-XT-Barracuda-and/SMART-Monitoring-Help/m-p/25772#M10709

 

Natomiast sam mechanizm korekcji błędów, wychodzi jako wynikowy wysokiego raw read error rate.

 

Co do problemu, to jak mówiłem to nie jest problem sprzętowy. Wygląda na soft/ustawienia. Także tu trzeba trochę posiedzieć i sprawdzać.

 

Btw. Akurat podobny temat, gdzie winnym okazał sie Comodo Time Machine

https://www.fixitpc.pl/topic/2248-dziwne-wyniki-w-hd-tune-benchmark/

 

Nie chce mi sie szukać sterowników do niego, ale oczywiście wszystkie zainstalowane?

Edytowane przez Tyrol
Pomyliłem SER z RRER = poprawione.
Odnośnik do komentarza

Nie chce mi sie szukać sterowników do niego, ale oczywiście wszystkie zainstalowane?

No to co najważniejsze to tak, czyli chipset i grafika. Zainstalowałem również ten matrix storage, którego archiwum podpisane było jako SATA AHCI, zrobiłem benchamark w HD Tune, no i się zdziwiłem strasznie ponieważ, transfery spadły dramatycznie ze skrajnych przypadków bez tego matrixa 80-15, do 50-1,8MB, gdzie transfer był masakrycznie szarpany, i o 1ms wyższy czas dostępu, także odinstalowałem to cholerstwo.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...