Skocz do zawartości

EDIMAX Router - ADSL2+ typ.A 7084gA podłączenie do WAN/LAN


tuskomat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie czy sprzęt jak w temacie da sie podłączyć i skonfigurować w sposób następujący , przy założeniu że Interent mam podłączony obecnie via switch w domu do switcha Internet Service Providera kablem STP/UTP:
.
podłączyć tylko kabel UTP/STP od ISP /kabel z bloku/ (nie ma modemu ADSL !) ?
.
Czy po podłączeniu kabla WAN do gniazda LAN da się skonfigurować sieć, a co najważniejsze czy pozwoli to na uruchomienie sieci domowej Wi-Fi, czy też ten typ routera ADSL+ wymaga do działania wyłącznie modemu i kabla z odp wtyczką ADSL ?

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Da się. Sam tak używam takiego sprzętu. Z jednym małym zastrzeżeniem: będzie działał jako switch (w tym także przez wi-fi),a nie jako router - to znaczy, że wszystkie podłączone komputery będą w bezpośrednio sieci ISP. Nie wiadomo, czy operator akceptuje taką sytuację (a raczej jest to bardzo mało prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza

OK.

Ale problem w tym , że nie wiem jakich opcji mam uzyc w Setupie routera , aby zaczął "gadać" z routerem ISP. Obecenie po podłączeniu do gniazdek LAN mojego PC, laptopa oraz kabla od ISP , świeci/mruga na zieleono tylko dioda z mojego PC , pozostałe są "martwe"  = nie świecą. Router żąda wprowadzenia / wybrania poniższych opcji - jak na zdjęciaciach z Wizarda - którą wybrać ?

 

?

post-11217-0-09375000-1392974100_thumb.jpg

post-11217-0-60937500-1392974107_thumb.jpg

post-11217-0-32812500-1392974116_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Zakładam, że twój IPS dostarcza ci Internet ethernetem (kabel sieciowy zakończony wtykiem RJ-45) przydzielając jeden adres IP - dynamicznie lub statycznie. Dotychczas był on podłączony bezpośrednio do karty sieciowej w komputerze.

Co możesz, a czego nie możesz zrobić używając swojego Edimax AR-7084gA?

1) Nie możesz rozdzielić swojego połączenia na kilka komputerów.

2) Możesz udostępnić Internet przez Wi-Fi jednemu komputerowi\laptopowi z adresem IP uzyskanym od dostawcy.

 

Ad1) W celu rozdzielenia sieci potrzebny jest router, który stworzy domową podsieć z własną adresacją IP i translacją NAT. Wprawdzie Edimax jest routerem ale po stronie WAN ma modem ADSL, który w twojej sytuacji jest nie do wykorzystania. Ma wprawdzie 4 porty ethernetowe ale wszystkie one są po stronie LAN więc mogą służyć jako przełącznik (switch). Podobnie jest z Wi-Fi, które jest rozszerzeniem LAN. W konsekwencji musiałbyś uzyskać od dostawcy tyle adresów IP ile komputerów chcesz podłączyć jednocześnie. Teoretycznie jest możliwe używanie na zmianę np. 2 komputerów jednak pod warunkiem, że w danym momencie pracować będzie tylko 1. Dodatkowo prawdopodobnie wymagałoby to sklonowania adresu MAC na jednej maszyn (obie musiałyby mieć ten sam MAC). 

Ad2) Jeśli chodzi ci o to, żeby poruszać się swobodnie po mieszkaniu z laptopem (bez kabla) to Edimax jak najbardziej się do tego nadaje. Jedyne co w tym wypadku trzeba na nim skonfigurować to wyłączenie serwera DHCP.

post-4746-0-20312500-1393017753_thumb.png

No i oczywiście skonfigurowanie Wi-Fi: nazwa sieci, szyfrowanie i hasło. 

 

PS. W każdym wypadku konfigurację Edimaxa należy zrobić ręcznie logując się na adres 192.168.2.1 a nie za pomocą wizarda, który nie jest przeznaczony do takich nietypowych sytuacji.

PS.2 Twoje zrzuty z wizarda dotyczą połączenia ADSL (przez kabel telefoniczny), którego nie używasz, więc te ustawienia nie mają żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza

Dzięki.

 

Uruchomiłem Net wg punktu 2 router jako switch z DHCP=disabled - działa  !.

 

Skonfigurowałem Wi-Fi. Mój ISP doda na swoim routerze moje dwa MAC-i ' Wi-Fi i zobaczę jak mocny sygnał mam  w domu , pod kątem dobrania sensownego routera z WAN / STP /UTP i Wi-Fi / klon MAC /USB 3.0/MHL/DLNA  i takie tam różne..../myślałem o TP-Linku z ok 300-400 zł/ 

.

Jeszcze pytanie, jak mam się zalogować teraz na swój router/switch , w sytuacji gdy po wpisaniu w przeglądarkę adresu 192,168.... dostaję ekran jak w załącznik ?

.

Chciałbym zmienić jeszcze ustawienia Wi-Fi, i obecnie aby to zrobić muszę dać Reset Routera i ponownie wszystko skonfigurować.

 

 

Jest jakiś "myk"  ?

post-11217-0-29687500-1393062997_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Oczywiście jest "myk" :)

Router w dalszym ciągu ma swój IP 192.168.2.1 tylko komputer dostaje adres od dostawcy i jest to adres z innej sieci. Najprościej będzie na czas konfiguracji routera skonfigurować na komputerze statyczny IP np. 192.168.2.100 a po skończeniu wrócić do automatycznego pobierania. 

 

Jeśli chodzi o nowy router to w tej cenie powinieneś znaleźć coś ze stajni Mikrotik. To sprzęt o nieporównywalnych możliwościach konfiguracji. W swoim czasie polecał go dawny moderator tego forum DawidS25

Odnośnik do komentarza

 coś ze stajni Mikrotik. To sprzęt o nieporównywalnych możliwościach konfiguracji. W swoim czasie polecał go dawny moderator tego forum DawidS25

 

Dzięki. Przyznam się , że ostatnio w "sieci" nie znalazłem na popularnych stronach "koputerowych" :chip/PCformat/Purepc/itd żadnych recenzji na temat routerów tej firmy. Caly czas czyta się o : Linksys, Tplinku, ASUS, Netgar, D-link.....

 

?

Odnośnik do komentarza

...ale w moim przypadku /domowym/ chyba nie ma sensu inwestować w sprzęt dla profesjonalistów, ale mam jeszcze pytanie , czy możliwa jest następująca konfiguracja sieci Ethernet + Wi-Fi w moim domu :

  • kabel ISP UTP WAN do portu WAN Routera domowego / zakładam że kupię taki z 3-ma antenami/
  • kabel UTP z portu LAN Routera do portu LAN Switch-a domowego
  • PC-et +laptop połaczony po Ethernecie UTP z portami LAN Switch-a domowego
  • Wi-Fi konfigurowalny standardowo wg firmware + zabezp full WPA2-PSK/MAC Filter On/ SSID hide ON /Psswd/  

Czy wystarczy "posadowić" Router w pokoju w którym jest również switch , zaś odległość routera od najdalszego punktu w mieszkaniu jednokondygnacyjnym 47 m.kw powierzchni , w przeciwległym pokoju wynosi ok 10-12 m i na "przeszkodzie" falom będą stały 3 ściany żelbetowe /stare budownictwo/ -każda chyba daje tłumienie z ok 20 dB jak nie więcej ?

 

Odnośnik do komentarza

No rzeczywiście te trzy ściany po drodze nie wyglądają najlepiej. Widzę tu następujące możliwe rozwiązania:

1) postawić Acces Point w pokoju z tabletem doprowadzając do niego sygnał kablem UTP. Można tu wykorzystać tytułowego Edimaxa.

2) Zastosować antenę kierunkową np. taką jak ta ustawioną w stronę dużego pokoju.

3) Użyć Mikrotika ;) Zwróć uwagę na parametry, szczególnie moc 1000 mW (w Polsce dopuszczalna moc to 100 mW i tyle zazwyczaj mają typowe urządzenia). Rzecz w tym, że komunikacja jest dwukierunkowa i nie wystarczy, żeby tablet widział mikrotika ale też mikrotik musi widzieć tablet. Nie mogę dać gwarancji, że to się sprawdzi.

 

Zazwyczaj routery mają po 4 porty LAN  więc użycie switcha nie jest konieczne o ile nie planujesz rozbudowy sieci o kolejne urządzenia.

Rozprowadzając kabel po mieszkaniu warto go ukryć w korytkach lub w listwach przypodłogowych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...