Skocz do zawartości

Koniec wsparcia dla XP - wybór systemu operacyjnego


sumzor

Rekomendowane odpowiedzi

@Grisza

 

ze mną nie musisz się zgadzać.

 

Zdaję sobie sprawę, że biegnący czas wymusza na deweloperach wolnego oprogramowania wprowadzanie różnorakich nowelizacji, dlatego w poście 18 tej dyskusji wspomniałem o pewnych zmianach.

 

Ale jeśli naprawdę wierzysz, że generalnie coś zmieniło się na lepsze przez te 6 lat w świecie linuksowych desktopów, to proszę bardzo, pod tym linkiem znajdziesz całkiem współczesny topic. Szczególnie polecam Twej uwadze post nr 17. No comment.

 

Wybór dystrybucji jest sprawą wtórną, bo wszystkie cierpią na te same przypadłości, związane z mentalnością twórców ich softu.

 

Nie chcę rozpętywać jakichś walk, flejmłorów (to od flamewar), czy kreować się na fachowca-wdechowca od spraw komputerowych ale z Linuksami już się kiedyś kopałem i nigdy więcej.

 

Dlatego podtrzymuję swój pogląd wyrażony w poście 18.

 

Oczywiście, wszystkim chcącym spróbować przygody z Linuksem, życzę powodzenia. Na pewno się przyda :lol: .

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przesiadłem się na minta z siódemki. Nie chciałem jechać na piracie. I jestem baaardzo zadowolony. Brakuje mi photoshopa (też pirata) i silverlighta. Reszta śmiga znacznie lepiej niż pod windą. Z terminala nie korzystam, wszystko wyklikane jak w windowsie. Odpaliłem nawet, okropnie zakurzoną drukarkę laserową, której W7 za chiny nie chciał obsłużyć. Zdecydowanie polecam każdemu odpalić wersję live jakiegokolwiek linuksa i zobaczyć jak to działa.

Odnośnik do komentarza

Na firmowym lapku mam pingwina. Byłem ogromnie zaskoczony jak zaczalem z niego korzystać. Nie spodziewałem się że tak ewoluował. Miałem kilka problemów odnośnie grafiki ( podłączenie zew. monitora) dzwięku (brak dzwięku) ale generalnie wszystko dało się rozwiązać bez większego problemu. Ogólnie - bazując na swoim doświadczeniu polecam głównie tym, którzy jakieś doświadczenie mają (z kompami i w grzebaniu w systemie), ale z drugiej strony każdy problem można załatwić przez GOOGLE albo fora dla pingwinowców :)

Odnośnik do komentarza

@ artus72

 

Myślę, że się zmieniło. Aczkolwiek, musisz zauważyć, że jest to oprogramowanie open source, więc ma dość ograniczone fundusze = stąd wynikają wszelakie błędy, które często są nie do pomyślenia na Windzie.

Jeśli ktoś szuka alternatywy dla Windowsa, np. z powodu ograniczeń licencji lub innych porządanych właściwości to poszuka sobie i znajdzie taką dystrybucję linuxa jaką chce. A to, że są lenie, to nic się nie poradzi :P (nie sugreuję tego Tobie).

 

Zraziłeś się do linuxa i dobrze, nie czepiam się tego. Nie będę zachęcał do spróbowania, bo "może coś się zmieniło". Ja np. nigdy nie zjem koglu-moglu, odraża mnie to i wszelkie przetwory mające surowe jajka i nikt tego nie zmieni, nawet gdyby ktoś zmyślnie zakamuflował ten smak.

Zostajesz przy Windzie, sam z niej korzystam. Z Ubuntu korzystałem zamiennie, gdy potrzebowałem coś na szybko, system uruchamiał się szybciej. Oprócz tego często wykorzystywałem go, gdy Winda się psuła -  był jako koło ratunkowe spod którego mogłem w wygodny sposób coś naprawić. I właśnie w takim zastosowaniu polecam linuxa, jakiegoś prostego, aby był w razie awarii :) Sam do końca nie byłem zachwycony tym systemem, może to wynikało z nieumiejętności obsługi. By zainstalować potrzebe oprogramowanie czasem korzystałem z Terminalu i do teraz nie potrafię go obsługiwać, po prostu kopiowałem gotowe formułki z forów. Najgorzej było ze sterownikami grafiki, przez nie parę razy posypał mi się linux (cóż, to była też trochę moja wina, bo wybierałem nieodpowiednią wersję sterowników dla mojego systemu i konfiguracji sprzętowej, co nie zmienia faktu że owe sterowniki mogłyby być lepiej opisane).

A teraz Ubuntu nie mam, bo wymieniałem dysk rok temu i do teraz nie mam ochoty instalować żadnego linuxa (zwykły leń :P).

 

--------

 

ZorinOS wydaje się być kuszący, może kiedyś wypróbuję :D

Odnośnik do komentarza

Człowiek ślepy całe życie i milionów na ulicy nie widzi. Jest WUBI 14.04 - trzeba zjechać na sam dół strony i tam pobrać : KLIK. Uprzedziłeś mnie z wpisem.             

 

Teraz zainstaluję Kowalskiego razem z Windowsem.

 

Jest problem z najnowszym WUBI 14.04. Po instalacji, przy pierwszym uruchomieniu wyświetla się: Serious errors were found while checking the disk drive for. Na forach jest zglaszany ten problem. System nie uruchamia się. Proponowane rozwiązanie : KLIK

 - jeszcze nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza

KSU nigdy nie bawiłem się MINT i też nie wiem jak poradniki działają, ale...

How To : Install Wine 1.7.11 in Ubuntu/Linux Mint

WINE - Photshop

 

Install Silverlight alternative Pipelight in Linux Mint 16

Dzięki za odpowiedź. Bawiłem się wine, wiem że działa i jak działa. Uczę się gimpa, nie chcę jechać na piratach, za stary i za biedny jestem na takie zabawy. Z silverlihtem poległem, powalczyłem i poległem. Lenistwo mnie pokonało.

Odnośnik do komentarza

PS. jak robisz te wymyślne skróty w linkach: klik / klik

[url=][/url]

[url=http://linuxmint.com/rel_petra_mate.php]klik[/url]

[url=]klik[/url] / [url=]klik[/url]
Brakuje Ci w windowsie zarządzanie oknami z funkcjami Linux? Np. przewijanie nieaktywnego okna / przełączanie się pomiędzy oknami / klejenie do krawędzi lub innych okien? Czy też przeciąganie okna w tle? Edytowane przez picasso
Drobna korekta: bez znaków "". Nowy parser edytora i tak to usuwa. //picasso
Odnośnik do komentarza

Brakuje Ci w windowsie zarządzanie oknami z funkcjami Linux? Np. przewijanie nieaktywnego okna / przełączanie się pomiędzy oknami / klejenie do krawędzi lub innych okien? Czy też przeciąganie okna w tle?

Dopiero niedawno zacząłem używać Linuxa (Lubuntu - na starym laptopie) i zapoznaję się z tym systemem. Na chwilę obecną jeszcze nie jestem w stanie odpowiedzieć na twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza

Pojedyńcza funkcja przewijanie nieaktywnego okna:

 

KatMouse ( w prog. ustawiasz wheel button )

AlwaysMouseWheel

 

Funkcje które wymieniłem powyżej:

 

AltDrag

TaekWindow

 

Wydaje mi się że najlepszy jest AltDrag, filmik:

Untitled.jpg

 

A teraz :lol:

 

Portable Ubuntu Remix:

 

This project consist in a portable image of Ubuntu that could run in Windows as a native win32 application. You could execute Linux applications and integrate it in your Windows desktop.

Klik / Uruchamiamy Ubuntu Portable w Windows 7 / YouTube URP

 

^_^

 

 

 

Cooperative Linux is the first working free and open source method for optimally running Linux on Microsoft Windows natively. More generally, Cooperative Linux (short-named coLinux) is a port of the Linux kernel that allows it to run cooperatively alongside another operating system on a single machine. For instance, it allows one to freely run Linux on Windows 2000/XP/Vista/7, without using a commercial PC virtualization software such as VMware,

 

coLinux

 

 

Muzyk75 nie dziw się że Picasso monitoruje ten temat - skoro ja się w nim udzielam :lol:

 

sshodfdft_1.jpgsshot_2.jpgsshot_3.jpg

sshot_4.jpgsshot_6.jpg

 

Tylko przed odpaleniem radzę całkowicie wyłączyć ochrony w antywirusie i zatrzymać usługi z nim związane bo skończy się tak jak u mnie czyli Bluescreenem na Xp (Nod) :lol: Nie chciałem na W7 eksperymentować, ale z tego co widziałem ludziska na tym systemie nie mieli większych problemów.

Odnośnik do komentarza

Zainstalowałem na starym lapku Zorin 8 Lite. Jest to trochę przerobione Lubuntu. Od strony graficznej dużo lepiej się prezentuje. W podstawowej instalacji brak programu czytającego formatki  Exela. Jeszcze nie podłączyłem się z tym wynalazkiem do internetu i nie pobierałem aktualizacji.

 

Zdjęcia systemu:

post-6291-0-36035100-1400162266_thumb.jpgpost-6291-0-17285100-1400162290_thumb.jpgpost-6291-0-28222600-1400162313_thumb.jpg

 

A to fotka archaicznego laptopa na którym testuję ten system:

post-6291-0-04785100-1400162391_thumb.jpg

 

Ciekawostka: Linux Mint 13 nie chodzi na tej konfiguracji sprzętu.

 

Na chwilę obecną system pobiera aktualizacje dla Ubuntu 13. Jest pakiet ( osobny ) aplikacji dedykowanych do systemu Zorin, zawierających: arkusz kalkulacyjny, WINE, Vlc Player, program podobny do Painta, program do kolekcjonowania zdjęć, muzyki i filmów oraz gry znane z Windowsa. Oczywiście jest też menadżer pobierania aplikacji podobny do tego z Lubuntu ( Ubuntu ).

 

Dziwne jest to że system jest mniej zasobożerny niż jego protoplasta Lubuntu. Filmy z DVD można oglądać bez żadnych problemów. Ustawienie głośności na max powoduje wydobycie dźwięku kilka krotnie głośniejszego niż w Windowsie, na tych samych standardowych głośnikach wbudowanych w laptopa.

 

Zorin Lite nie zawiesza się na tym starym sprzęcie. W Lubuntu zawiesiłem Firefoxa, co chyba jest rzadkością.

 

Uruchamianie i wyłączanie systemu jest kilku krotnie szybsze niż dowolnego Windowsa, ale w systemach bazujących na Linuksie to chyba normalne.

Edytowane przez muzyk75
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

Nie przejmowałem się końcem wsparcia do XP. Ostatnio wróciłem na pc z XP i sprawdziłem WU.

Było jak byk Feature Pack - Microsoft Security Essentials - 4.4.304.0 (KB2902907). Dostępna jest wcześniejsza wersja z 2014roku. Co najważniejsze - daje się zainstalować, nawet pobiera aktualne bazy z Microsoftu i ... nawet chroni. A mamy już 2017 rok.

 

001862.png

 

Siedzi koło zegara i ochrania.

 

001860.png

 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...