Skocz do zawartości

Po kilku godzinach pracy wyskakują różne błędy


WinterWolf

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznijmy więc od początku...

 

@marekW, Lex: stery instaluję zawsze w kolejności: płyta główna i przyległości, karta grafiki (mam na płytach CD, więc po prostu wkładam płytę i instaluję). Nawet te płyty sobie ponumerowałam, żebym w razie umysłowego zaćmienia ich nie pomyliła. Świeżo po formacie naknocić mogłam tylko ze sterami graficznymi. Przed formatem błędy były te same, a przecież przy sterach nie grzebałam w ogóle.

 

RAMy są w takich, a nie innych slotach, bo tak je zamontował koleś, który składał mojego kompa - nie wiedziałam, że to robi jakąś różnicę. Ja sobie tylko sprzęt dobrałam. Składano maszynę w sklepie. W kablach orientuję się raczej średnio - umiem podłączyć dysk twardy i RAM (bo w dwóch starszych kompach ciągle coś było z nimi nie tak), resztę boję się dotykać (dwie lewe ręce!).

 

@MatiK: Do tej pory chodziły i antywirus Avira i firewall Comodo. Obecnie testuję komputer bez Aviry (odinstalowana na próbę parę dni temu), ale od czasu odinstalowania jej nie miałam okazji uruchomić kompa na 9 godzin na raz.

 

PCPitstop Utility zainstalował się przy okazji jakiegoś programu do skanowania komputera (PC Matic? Nie pamiętam już co to było...) i wydawało mi się, że udało mi się już wywalić resztki tego czegoś... Najwyraźniej pozostało.

 

Co do skanowania dysku - biorę się w takim razie za czytanie i będę sprawdzać dysk. W razie dodatkowych pytań, odezwę się tutaj.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
mam na płytach CD, więc po prostu wkładam płytę i instaluję
Joaśka nie interesuje nie na jakim nośniku są te stery tylko czy są najnowsze, to jest dla mnie (i nie tylko) istotne. Wraz z nowszymi driverami wychodzą poprawki do właśnie nowych gier. Nie jest ważna kolejność instalacji driverów ( to było kiedyś i tylko w określonych przypadkach problematyczne), ale zadałem pytanie czy masz kompletne, najnowsze. Co do kabli pytanie: co robi w kompie czerwony kabel SATA?

 

Wszystkie programu testowe podane przez matik załatwia jeden: MHDD i niczego więcej nie trzeba.

 

EDIT:

 

Bios płyty kiedy był aktualizowany?

Odnośnik do komentarza

Pytanie było o bałagan w sterach. To bardzo nieprecyzyjne określenie. Tylko karta graficzna ma najnowsze sterowniki. Reszta ma sterowniki z płyt dołączonych do urządzenia (a urządzenia zakupiono rok temu).

 

Sprawdziłam właśnie z latarką gdzie biegnie ten kabel SATA. Do przedniego panelu obudowy. Mam tam eSATA.

 

Nie umiem interpretować tego co wykazał mi MHDD. Wiem wciąż tylko tyle, że coś jest nie tak. Inaczej nie byłoby chyba realokowanych sektorów jak pokazał CrystalDiskInfo... MHDD wykonałam tylko skan, nic więcej.

 

BIOS nie był aktualizowany.

Odnośnik do komentarza
@marekW, Lex: stery instaluję zawsze w kolejności: płyta główna i przyległości, karta grafiki (mam na płytach CD, więc po prostu wkładam płytę i instaluję). Nawet te płyty sobie ponumerowałam, żebym w razie umysłowego zaćmienia ich nie pomyliła. Świeżo po formacie naknocić mogłam tylko ze sterami graficznymi. Przed formatem błędy były te same, a przecież przy sterach nie grzebałam w ogóle.

Napisałaś na płytach - czy są to płyty producenta? Czy tez sama je ściągałaś, nagrywałaś? Bo jeślii płyty producenta to wiedz że one stanowią jedynie naprawdę awaryjną kopię. Nawet jeśli montujesz najnowszy sprzęt i masz do niego "najnowsze" płyty to i tak na tych płytach sterowniki są z przed paru miesięcy, więc Twoim pierwszym krokiem powinno być wyszukanie ich nowych wersji w sieci.

 

Co do kolejności instalowania tego co nazywamy "sterownik" to być może nie ma to aż takiego znaczenia - bo przecież każdy sterownik obsługuje inną rzecz i raczej się nie nakładają. Jednak kolejność instalacji oprogramowania powinna być zachowana - np. instalacja DirectX przed sterownikami grafiki i dźwięku. Choćby z tego względu że strownik moze zawierać jakieś poprawki do plików DirectX i w przeciwnym wypadku w najgorszym razie mozemy wylądować z jakim plikiem nie do końca kompatybilnym który będzie powodował konflikty.

 

RAMy są w takich, a nie innych slotach, bo tak je zamontował koleś, który składał mojego kompa - nie wiedziałam, że to robi jakąś różnicę. Ja sobie tylko sprzęt dobrałam. Składano maszynę w sklepie.
Ciekawy sklep. ;) Owszem układ taki jak jest działa, ale jeśli ktoś zajmuje się tym profesjonalnie to powinien się w tym trochę orientować jak będzie najefektywniej.

 

~~~~~~posty połączone~~~~~~

 

Reszta ma sterowniki z płyt dołączonych do urządzenia (a urządzenia zakupiono rok temu).

No to fail, i to duży. Leć na strony producentów i ściągaj nowe wersje.

 

Ja ze swej strony powiem, że nawet czasem ide na strony poszczegolnych podzespołów by dobrać jeszcze nowsze sterowników - przykład: producentem mojej płyty głównej jest Asus. Ma ona zintegrowaną kartę sieciową, ale Asus oferuje do niej o wiele starszą wersję sterownika niz sam producent chipsetu, firma Marvell...

Odnośnik do komentarza

Cóż, człowiek uczy się na błędach... Lepiej późno niż wcale, jak to mówią. Biorę się za odgrzebywanie sterowników.

 

Co do sklepu - nie znam się na tyle na sprzęcie, by wiedzieć na czym mnie ewentualnie rąbią. Sama niczego nie składam, bo mam magiczny dotyk i wiele rzeczy się pod nim psuje, chociaż wygląda na to, że będę się musiała przemóc i spróbować.

 

EDIT:

 

@marekW: Zszedłeś na obszary, w których jestem skrajnie zielona. Domyślam się, że kontroler dysku można sprawdzić w BIOS?

Odnośnik do komentarza
Sprawdziłam właśnie z latarką gdzie biegnie ten kabel SATA. Do przedniego panelu obudowy. Mam tam eSATA.

 

Coś tu jest nie tak albo coś mieszasz.

 

Generalnie proponuję usystematyzować działania. Ale to tylko moja propozycja.

 

1. Zrób porządek z kablami.

 

pokazkotkucomaszwsrodku.jpg

 

- 1 co jest w miejscu "1" - to raczej audio i gdzie jest podłączone. Wg mnie to kabel audio do DVD i jeżeli tak to bez sensu przy podłącznym kablu SATA.

- 2 czy tutaj nie występuje przypadek zwierania ekranu kabla z elementami karty graficznej

- 3 sensu tej plątaniny nie rozumiem (i nie tylko ja)

- 4 co tu jest podłączone

 

2. Aktualizacja BIOS ze strony producenta płyty

3. Aktualizacja sterowników z wcześniejszym wyczyszczeniem. Masz płytę z chipsetem AMD - 790X. Możesz aktualizować system ze strony AMD w całości. Ja to robię nie korzystając z Asusa.

Odnośnik do komentarza

Pod 1 widzę tam kabel do front panel audio,

pod 2 kabel w oplocie nie prawa nic gołym kablem dotknąć

pod 3 jest zdaje się częśc dwóch pinów do 6-ciu pinów PCI-E co by podpiąć do gniazda 8 pin grafiki. Karta ma dwa gniazda 6-cio pinowe a zasilacz dwie wtyczki, przy czym jedna ma odłączane dwa piny.

4 bezwzględnie zrobić porządek z tymi kablami

Domyślam się, że kontroler dysku można sprawdzić w BIOS?
tak w biosie. Zrób jeszcze zdjęcie tego panelu z złączem eSATA,.albo podaj dokładny model obudowy.
Odnośnik do komentarza

1. Tak, to audio na przednim panelu. Dojście do tego zajęło mi chwilę, bo kabel ma bardzo dziwną trasę...

2. Nawet niczego nie dotyka. Na zdjęciu kulawo wyszło. Taki ze mnie fotograf.

3. Nie mam bladego pojęcia co to jest...

4. Nie mam bladego pojęcia...

 

Zdjęcie przedniego panelu w załączniku. Obudowa to Cooler Master Gladiator RC-600-KKN1-GP Black

 

 

EDIT:

 

Przygotowuję sobie wszystko do jutrzejszego grzebania w kablach i aktualizacji - odkryłam jeszcze jeden kabel SATA, który chyba jest zawieszony gdzieś w próżni między tylną płytą obudowy i częścią ramy obudowy (nie wiem jak to nazwać). O tej porze bezpieczniej się nie bawić z kablami. Przed wyłączeniem komputera sprawdzę sobie jeszcze standard pracy kontrolera dysku w BIOS-ie i jutro podam. Pożyczę laptopa od ojca, by w razie czego mieć możliwość zadać pytanie lub poszukać czegoś w Internecie. Chwilowo bardzo dziękuję za pomoc i życzę miłej nocy. Jutro będzie ciężki dzień...

post-1079-0-16022100-1290813948_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Korzystałaś kiedyś ze złącza esta? Chyba nie bo dysk podpięty pod to złącze musi być też jakoś zasilany przecież., chyba że masz dysk w obudowie z własnym zasilaniem. Ponadto jeśli kontroler nie pracuje w trybie AHCI nie ma mowy o hot plug'u. Na pkt 3 odpowiedzi udzieliłem, co zacz. Zrób zatem to co było pisane z aktualizacją biosu włącznie.

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się że znacznie lepiej jest sprawdzić dokładnie dysk twardy zanim ruszy się BIOS. Sterowniki do płyty głównej można zaktualizować są na tej stronie http://www.gigabyte.pl/products/mb/driver/ga-ma790xt-ud4p_10.html?os=winxp32 (proszę się tylko upewnić czy to napewno ta płyta główna człowiek jest omylny). Samo przestawienie w tryb AHCI jest napewno dobrym posunięciem ale można to zrobić później - żeby to zrobić bez przeinstalowywania Windowsa trzeba zaktualizować sterownik kontrolera SATA oraz włączyć AHCI w BIOS-ie - jak to zrobić pisze w instrukcji do płyty głównej http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-ma790xt-ud4p_e.pdf na stronie 47. Tryb AHCI jest nie tylko potrzebny do E-Sata, on włącza też NCQ w dysku który już siedzi w komputerze.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze jedno, przydało by się zmienić system na 64bit, czyli zostaje win7 64bit, raz przez pełne wykorzystanie pamięci ram, tymczasem ok 1GB leży odłogiem i się nudzi, ponadto to wszystko lepiej będzie ze sobą współgrało: proc 64bit.

 

EDIT

 

Wydaje mi się że znacznie lepiej jest sprawdzić dokładnie dysk twardy zanim ruszy się BIOS.
co masz na myśli pod pojęciem "zanim ruszy się bios"?
Odnośnik do komentarza

Dorwałam się wreszcie do laptopa. Odłączyłam swój komputer od zasilania całkowicie, odłączyłam wszelkie urządzenia i biorę się za porządki w kablach.

 

BTW rzeczywiście nie jest AHCI tylko Native IDE ustawione w BIOS-ie. Jeszcze nic nie zmieniałam. W komputerze znalazłam kilka kabli prowadzących do nikąd. Przy okazji spytam czy mam przenieść RAM w lewo.

 

Windows 7 jest w planach. Miałam kupić w tym miesiącu, ale brakowało mi dosłownie kilku złotych. Teraz cena przed świętami podskoczyła i znów brakuje mi kilku zł... Zakup planowany jest więc po świętach. Mam tylko pytanie - słyszałam, że starsze gry mogą mieć trudności na systemach 64-bitowych. Komputer kupiłam sobie głównie do grania, więc pytanie brzmi czy da się te problemy jakoś obejść?

Odnośnik do komentarza
Mam tylko pytanie - słyszałam, że starsze gry mogą mieć trudności na systemach 64-bitowych. Komputer kupiłam sobie głównie do grania, więc pytanie brzmi czy da się te problemy jakoś obejść?

Nie jestem może specjalistą w tej dziedzinie (nie posiadam W7) ale ja znowuż słyszałem że kwestia problemów z 64 dotyczyła bardziej Windows XP. Natomiast w W7 jest to bardziej problem ogólnej kompatybilności, nie do końca zależnej od 32/64. Jedyne to o czym słyszałem w przypadku 64 to "gorszy poziom zabezpieczeń" - tzn w tym przypadku ze względu na konstrukcję systemu głównie polega się na zabezpieczeniach robionych przez Microsoft bo jeszcze mało który producent "zewnętrzny" wypuścił oprogramowanie zgodne z 64 (chodzi mi tu o np. firewalle, HIPSy).

 

Aha, przy przekładaniu zakupu na "po świętach" weź pod uwagę wzrost VATu od nowego roku.

Odnośnik do komentarza

BTW rzeczywiście nie jest AHCI tylko Native IDE ustawione w BIOS-ie. Jeszcze nic nie zmieniałam.

 

Przed aktualizacją Bios nie zmieniaj. Po aktualizacji i tak wiele rzeczy wymaga zmian.

Sprawdź wersję swojego Biosu i zobacz jaka jest najnowsza STABILNA a nie Beta na stronie producenta. Pamiętaj o dokładnym wybraniu modelu płyty.

 

W komputerze znalazłam kilka kabli prowadzących do nikąd. Przy okazji spytam czy mam przenieść RAM w lewo.

Masz zasilacz z odłączanymi kablami. Te które nie są potrzebne odłącz od zasilacza.

Wykorzystywane poprowadź tak aby omijały płytę. Ułóż je i po podłączeniu pospinaj opaskami lub innymi metodami.

Zwróć uwagę na to aby nie stanowiły oporów przepływu powietrza dla wlotu z przodu obudowy. Przymocuj je do tylnej metalowej płyty.

W temacie RAM zobacz w manualu płyty głównej. Tam masz dokładny akceptowany przez płytę układ dla dwóch i czterech modułów.

 

Mam tylko pytanie - słyszałam, że starsze gry mogą mieć trudności na systemach 64-bitowych.

Tego nie wiem. Nie gram. Ale nie wydaje mi się aby był problem. W7 ma tryb XP.

 

@Lex

Jedyne to o czym słyszałem w przypadku 64 to "gorszy poziom zabezpieczeń"

Gdzie ostatnio widziałeś temat w dziale pomocy doraźnej dla systemu x64?

Odnośnik do komentarza

Przy okazji spytam czy mam przenieść RAM w lewo.

Patrz str.16 manuala, notka pod tabelką Dual Channel Memory Configurations Table.

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-ma790xt-ud4p_e.pdf

If two memory modules are to be installed, it is recom-

mended that you install them in the DDR3_1 and DDR3_2

sockets.

Your choice. :)

 

Windows 7 jest w planach. [...] Mam tylko pytanie - słyszałam, że starsze gry mogą mieć trudności na systemach 64-bitowych. Komputer kupiłam sobie głównie do grania, więc pytanie brzmi czy da się te problemy jakoś obejść?

A jaką wersję planujesz kupić? Wersja Home nie ma trybu XP Mode (chociaż z opinii o tym to raczej zbędny gadżet), ale zawsze możesz zainwestować w Virtualbox i na nim postawić dodatkowo XP.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze jedno, przydało by się zmienić system na 64bit, czyli zostaje win7 64bit, raz przez pełne wykorzystanie pamięci ram, tymczasem ok 1GB leży odłogiem i się nudzi, ponadto to wszystko lepiej będzie ze sobą współgrało: proc 64bit.

 

EDIT

 

co masz na myśli pod pojęciem "zanim ruszy się bios"?

Zanim zacznie się ruszać=aktualizować BIOS trzeba wykluczyć że winnym nie jest dysk twardy. Wydaje mi się że jeden test to za mało aby powiedzieć że dysk jest dobry. To że RAM jest w złych slotach też bym się tak na tym nie skupiał :) Rady co do zmiany systemu nie wiem czy są zasadne - z jednej strony karta jest pod DX 10 ale czy sama wydajność skoczy z racji zmiany systemu -co do tego byłbym sceptyczny zresztą ten "przyrost" RAM-u może zostać skonsumowany przed bardziej pamięciożerną 7.

Odnośnik do komentarza

Windows 7 jest w planach. Miałam kupić w tym miesiącu, ale brakowało mi dosłownie kilku złotych. Teraz cena przed świętami podskoczyła i znów brakuje mi kilku zł... Zakup planowany jest więc po świętach.

Hmmm... Tak właściwie to może zapytaj wcześniej na uczelni czy macie prawo do wersji z MSDN AA.

http://pl.wikipedia.org/wiki/MSDN_Academic_Alliance

Odnośnik do komentarza

@3oo: Planuję sobie kupić Windows 7 Professional w wersji BOX. Na uczelni popytam.

 

Houston, mamy problem!

Gdy rozplątywałam ten węzeł gordyjski z kabli ze swoich miejsc na płycie głównej wyskoczyły te małe kabelki z panelu przedniego obudowy. Nie przejęłam się tym, bo mam instrukcję, ale okazuje się, że nie jest tak różowo jakbym chciała. Kabelki mają zupełnie inne oznaczenia i kolorystyczne i literowe niż te w instrukcji i na płycie. Nie jestem w stanie zidentyfikować czy to maleńkie G i trójkącik zastępują plus i minus czy spełniają jakąś inną rolę. Potrzebuję pomocy...

Odnośnik do komentarza
co do tego byłbym sceptyczny zresztą ten "przyrost" RAM-u może zostać skonsumowany przed bardziej pamięciożerną 7
mam siódemkę i 4GB na uruchamiane parę programów, kilkanaście kart w FF, na których nieraz aż się mieni od animacji i jeszcze nigdy nie przekroczyłem połowy zużycia, tak więc można to włożyć między bajki.

 

Nie patrz na kolor kabelków/wtyczuszek tylko na opis co do czego, a co do czego jest na płycie jest doskonale podane w manualu do płyty. Na str 28 pdf'a.

Odnośnik do komentarza

Jak słońce :) Dziękuję. Melduję posłusznie, że komputer został właśnie odpalony. Działa! Najwyraźniej podłączyłam wszystko jak trzeba i to pomimo tego, że dwa kable całkowicie opuściły obudowę :)

 

Zrobiło się trochę więcej miejsca w obudowie... A ja jestem padnięta. 5 godzin mi to zajęło...

 

p10707470.th.jpg

 

Mam nadzieję, że wygląda to już nieco lepiej... W każdym razie jeszcze tylko założyć obie boczne płyty obudowy i będzie skończone.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...