Skocz do zawartości

Knoppix - Uruchomienie z płyty


jarecki007

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jestem sobie w tym konopix i włączę internet czy mój program antywirusowy zainstalowany chroni mój komputer ? chyba nie bo go nie widzę

Nie, nie chroni. dlaczego? Bo to inny system operacyjny, w dodatku live cd . Czy AV jest ci potrzebny? Nie. Liczba wirusów, które będą działały na Liuksie jest mikroskopijna. A AV z Windowsa nie nadaje się do Linuksa. Nie zainstalujesz go nawet, chyba że przez Wine, co mija się z celem ;)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No nic prostszego, poza tym, nie znam:

http://www.cdrinfo.p...load/9158175816

jej chyba się uda pół dnia już z tym walczę ok program zakończył instalacje na dysku N w moim przypadku jest to pendrive i teraz chce a bym ponownie uruchomił kompa i wybrał boot z usb ale które mam wybrać? jak wcisnę podczas uruchamiania systemu F12 to wyswietla mi się kilka USB FDD USB ZIP USB CD ROM USB ZIP ? KTÓRE WYBRAC? pendraiva mam podpiętego z przodu do takiego kombo jest to stacja dyskietek 3,5' z wbudowanymi dwoma portami USB a piętro wyrzej mam czytnik kart z wbudowanym jednym portem USB a z tylu mam cztery USB

Nie, nie chroni. dlaczego? Bo to inny system operacyjny, w dodatku live cd . Czy AV jest ci potrzebny? Nie. Liczba wirusów, które będą działały na Liuksie jest mikroskopijna. A AV z Windowsa nie nadaje się do Linuksa. Nie zainstalujesz go nawet, chyba że przez Wine, co mija się z celem ;)

czyli mogę sobie spokojnie biegać bez obaw po necie oczywiście po normalnych stronkach jestem już dość dorosły:) chce tylko zobaczyć jak to wszystko działa bardzo mi się spodobał ten linuks.

Odnośnik do komentarza

jej chyba się uda pół dnia już z tym walczę ok program zakończył instalacje na dysku N w moim przypadku jest to pendrive i teraz chce a bym ponownie uruchomił kompa i wybrał boot z usb ale które mam wybrać? jak wcisnę podczas uruchamiania systemu F12 to wyswietla mi się kilka USB FDD USB ZIP USB CD ROM USB ZIP ? KTÓRE WYBRAC? pendraiva mam podpiętego z przodu do takiego kombo jest to stacja dyskietek 3,5' z wbudowanymi dwoma portami USB a piętro wyrzej mam czytnik kart z wbudowanym jednym portem USB a z tylu mam cztery USB

Po mojemu USB FDD, ale sprawdzenie pozostałych trzech nie zaszkodzi.

 

czyli mogę sobie spokojnie biegać bez obaw po necie oczywiście po normalnych stronkach jestem już dość dorosły:) chce tylko zobaczyć jak to wszystko działa bardzo mi się spodobał ten linuks.

Raczej tak.

Odnośnik do komentarza

pendraiva mam podpiętego z przodu do takiego kombo jest to stacja dyskietek 3,5' z wbudowanymi dwoma portami USB a piętro wyrzej mam czytnik kart z wbudowanym jednym portem USB a z tylu mam cztery USB

Spróbuj go wpiąć do portu USB z tyłu kompa.

 

Możesz spróbować postawić na virtualbox'ie jaką dystrybujcję linuksową, niekoniecznie LiveCD. Chociaż LiveCD może Ci się kiedyś przydać przy awarii windy.

Odnośnik do komentarza

Spróbuj go wpiąć do portu USB z tyłu kompa.

 

Możesz spróbować postawić na virtualbox'ie jaką dystrybujcję linuksową, niekoniecznie LiveCD. Chociaż LiveCD może Ci się kiedyś przydać przy awarii windy.

no podpiąłem z tyłu też nie chce wystartować uparte to dość to ciekawe z płyty startuje bez problemu a z USB nie chce dziwne

Odnośnik do komentarza

No to ustaw bootowanie tak, żeby najpierw były wszystkie porty USB, a potem dopiero dysk twardy.

Podłączaj pendrive'a do kolejnych gniazd i sprawdzaj.

 

DZIAŁA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale musiałem zmienić ustawienia w samym biosie z menu F12 nic to nie dawało super ale powstał nowy problem on się uruchamia troszkę inaczej niż z płyty ale za to o niebo szybciej i jest po angielsku a z płytki jak uruchamiałem to wpisywałem tą komendę co podawałeś knoppix lang=pl desktop=kde a tutaj pokazuję mi się jakiś czas 10s takie odliczanie i nie wiem gdzie to wpisać? damy rade jeszcze to załatwic?

 

 

 

Odnośnik do komentarza

To jest tak...

W momencie, kiedy pojawi Ci się ekran z odliczaniem i niebieską tabelką, zaznacz Default i kliknij Tab.

(Na dole jest jest tekst o tym; w tłumaczeniu: W celu modyfikacji opcji startowych naciśnij Tab.)

Pokaże się polecenie, w którym przechodzisz do lang=en i zmieniasz en na pl - potem klikasz Enter.

W następnym polu nic nie wpisujesz, środowisko powinno być spolszczone bezpośrednio po uruchomieniu.

Odnośnik do komentarza

To jest tak...

W momencie, kiedy pojawi Ci się ekran z odliczaniem i niebieską tabelką, zaznacz Default i kliknij Tab.

(Na dole jest jest tekst o tym; w tłumaczeniu: W celu modyfikacji opcji startowych naciśnij Tab.)

Pokaże się polecenie, w którym przechodzisz do lang=en i zmieniasz en na pl - potem klikasz Enter.

W następnym polu nic nie wpisujesz, środowisko powinno być spolszczone bezpośrednio po uruchomieniu.

 

Witaj działa super zrobiłem hehe i posunąłem się sam nieco dalej. Wykasowałem pendrive bo wyczytałem że są bardziej rozbudowane systemy Linux więc zassałem jakąś wersję Lamparcik 64 bit 10.04 PL i postanowiłem ją nagrać na pena za pomocą twojego programiku hehe i zadziałało ten Linux to już wygląda super ale no własnie jak się uruchomił to pokazał się piękny pulpit a na nim instalka oraz info że jeśli chcę korzystać w 100% z funkcji to muszę przeprowadzić instalację i jak w to klik zrobiłem to zaczęło mnie prowadzić krok po kroku aż doszedłem do momentu wyboru gdzie tego Linux zainstalować i było piękne info że na tym komputerze jest już zainstalowany system Vista i czy Linux ma się zainstalować zaraz obok i podczas uruchamiania będzie możliwość wyboru systemu czy też wskazać mu inną partycję, I ja się wtedy wycofałem bo nie wiedziałem co zrobić nie znam się po prostu tak na tym, w moim przypadku partycja "C" odpada ale inne czemu nie miejsca mam dość tak myślę Mój link, bardzo spodobał mi się ten Linux jak myślisz -cie instalować miejsca mam chyba dość czy istnieje jakieś ryzyko takiej operacji ? czy mogę ewentualnie ten proces odwrócić? czyli normalnie odinstalować tego Linuxa z partycji i czy jak już się zdecydowałem na instalację to może polecicie jakiegoś jeszce lepszego niż ten co pisałem wyżej proszę tylko wersję pl. Czytałem też Virtual Box ale też o i problemach z nimi związanych jestem bardzo przeciętnym użytkownikiem komputera więc wybieram stosunkowo proste rozwiązania. Mogę mieć dwa systemy nie będzie mi to przeszkadzało podczas startu komputera że muszę wybrać system nawet się będę cieszył a drugi Linux przyda się do nauki oj strasznie się rozpisałem sorkiwink.gif

 

PS znalazłem coś takiego Mój link

 

 

Odnośnik do komentarza

W stopce masz...

Dysk twardy:Seagate BarracudaDysk 2x ST3500410AS 500GB
...czyli masz faktycznie 2 dyski? A jeśli tak, to które partycje są z którego?

 

Jeśli masz dwa dyski to sugerowałbym postawić linuksa na tym drugim (bez windy), a do linuksowego bootloadera dodać wpis odnośnie windows... W BIOS-ie pewno trzeba byłoby zmienić kolejność bootowania dysku. Jeśli faktycznie chcesz postawić linuksa na dysku to raczej wcześniej przeorganizuj sobie partycje tj. wykrój z jakieś nową partycję lub wolne miejsce np. programem gparted (obowiązkowo wcześniej backup danych z partycji! i defragmentacja dysku!), a potem bierz się za instalację linuksa. IMHO unikniesz przykrych niespodzianek. Aaa... i lepiej na czas instalacji linuksa wypiąć ten drugi dysk z windows. Wystarczy wypiąć kabelek SATA z dysku.

 

BTW

Nie cytuj całej wypowiedzi bezpośrednio nad Twoją. No chyba, że odnosisz się do jakiegoś fragmentu, to wtedy cytat przeedytuj. :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli nic Ci się nie pomerda to nie musisz go odłączać. :)

Tymczasowo przekopiuj wszystko co masz na partycji D na inne. Potem w menedżerze zarządzania dyskami użyj funcji shrink by zmniejszyć partycję D o ile_tam_chcesz_przeznaczyć _na _linuksa. Wolne miejsce pozostaw na początku partycji. Albo użyj programu do partycjonowania dysków np. gparted. Potem wykorzystasz tą wolną przestrzeń na instalację linuksa. Musiałbyś skorzystać z opcji ręcznego określania partycji... Najlepiej byłoby dla Ciebie przygotować sobie wcześniej partycje dla linuksa np. poprzez gparted... w gparted stworzyć partycje swap i dwie partycje ext4. O wielkościach mniej więcej takich jak w punkcie 10 linka, którego zapodałeś... i potem sobie zamontujesz te partycje w trakcie instalacji.

Odnośnik do komentarza

Tutaj masz w miarę przejrzysta instrukcje jak wyglada podział na partycje linuksowe KLIK

 

wolę ręcznie określić określić partycję podczas instalacji bo jest taka opcja

 

opcja jest, tylko żeby sie nie okazało że nie ma Windowsa. Zastanów sie dobrze, bo ta zabawa z instalacją może się źle skończyć, kiedy brakuje doświadczenia.

 

czy bedzie można na niej trzymać poza linux inne dane ?

 

Linux czyta pliki Windowsa, ale Windows nie widzi partycji linuxowych. Można przekopiować na partycje z linuxem pliki muzyczne filmy grafikę itd. wszystko będzie widzialne i da sie otworzyć odpowiednimi programami w linuxie

Odnośnik do komentarza

Co chcesz od VirtualBox?

To wspaniałe narzędzie do tworzenia maszyn wirtualnych, jeszcze nigdy mnie nie zawiodło.

Czyste, bezpieczne (nic się nie dostanie do nadrzędnego systemu!). Można natomiast spokojnie wymieniać dane między jednym a drugim.

Także obsługa dysków przenośnych, przejmowania napędu gospodarza i takie inne.

Mam na niej Knoppiksa, Xubuntu, MS-DOS-a 6.22 (!), Windowsa 98, Windowsa XP, Solarisa 10; swego czasu także Win. 95 i 2000 oraz FreeBSD. :D

Polecam!

 

Linux czyta pliki Windowsa, ale Windows nie widzi partycji linuxowych. Można przekopiować na partycje z linuxem pliki muzyczne filmy grafikę itd. wszystko będzie widzialne i da sie otworzyć odpowiednimi programami w linuxie

Generalnie tak, ale zależy, jakie typy plików dany system obsługuje.

Knoppix i Windowsy pokrywają się w FAT-ach i NTFS.

http://www.knoppix.net/wiki/Using_FAQ#File_transfer_between_Knoppix_and_Windows_or_other_systems:

Odnośnik do komentarza

PS znalazłem coś takiego Mój link

Postaraj się o jakąś cyfrówkę bądź komórkę z aparatem i zrób fotki z punktów 9 i 10 z zaznaczeniem wcześniej opcji Ręczne określanie partycji (zaawansowane) powyższego Twojego linka. No chyba, że chcesz zainstalować linuksa na partycji C (bo do tego sprowadza się przykład z Twojego linka) = linuksowy instalator wytnie Ci część partycji C (tyle ile zażyczysz sobie na linuksa). Zawsze jest to obarczone jakimś ryzykiem. Dobrze jest wcześniej zrobić porządną defragmentację dysku. Dodatkowo bootloader windowsowy zostanie nadpisany linuksowym, ale to nie problem...

 

Virtualbox jest o niebo bezpieczniejszy dla stawiania linuksa. Tym bardziej, na początek przygody z pingwinem. Umownie... zażyczysz sobie 50 GB na linuksa, virtualbox stworzy plik (zarezerwuje sobie miejsce na dysku, na wskazanej przez Ciebie partycji) o takiej pojemności. Nie narusza to struktury partycji (w Twoim przypadku windows).

 

O, widzisz... DawidS28 podał Ci ładną formułkę. A mnie trochę poniosło z tymi gigabajtami. :D

Odnośnik do komentarza
Umownie... zażyczysz sobie 50 GB na linuksa,

Uhmm...

Na tym by można 10 Pingwinów postawić, jak nie więcej. ;)

 

Domyślnie Knoppiksowi VirtualBox przydziela 8 GB dysku i 384 MB pamięci operacyjnej - to spokojnie wystarczy, podobnie jest z innymi systemami linuksowymi.

Najlepiej zrobić dysk wirtualny o dynamicznie zmienianej wielkości, wtedy nie będzie wykorzystywał nic ponadto, co naprawdę jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza

Witam przepraszam za przerwę. Moje pytanie zatem brzmi czy i jak mogę zainstalować Ubuntu 10.04 na jednej z moich czterech istniejących już partycji w moim przypadku chciał by aby to była partycja "D" Mój link oraz jak mogę obecny Ubuntu 10.04 Live z pendriva uruchomić w wersji polskiej? Na poprzednim analogicznym przypadku pomyślałem sobie że wystarczy po uruchomieniu Tabem DEFLAUT wpisać komendę ubuntu Lang=pl desktop=kde ale to nie pomaga. Wracając do instalacji na w/w partycji mam sporo zainstalowanych programów więc przeniesienie tego wszystkiego nie będzie takie proste aby przygotować taka partycję pod Ubuntu. Czy nie możemy zastosować tego instalatora i partycjonowania podczas instalacji Ubuntu ? tylko ja nie umie tego ustawić żeby po prostu po instalacji obok moich danych na partycji "D" pojawił się Ubuntu i przy starcie komputerka pojawiało się pytanko jaki system mam uruchomić no było by wspaniale dodaję linki gdzie mam problem po kolei Mój link potem Mój link potem Mój link potem Mlink ój potem tutaj już nie wiem co pozaznaczać jaka partycja jest jaka itd ale wydaje mi się że da to się tam ustawić Mój link i to Mój link i tak to wygląda nie mam zielonego pojęcia jak to nastawić żeby działało miałem ochotę kliknąć na zainstalowanie obok Visty jak pewnie zauważyliście ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Proszę bardzo o pomoc jak pisałem wyżej w uruchomieniu tego Ubuntu w wersji polskiej dziękuje bardzo i pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza

Mógłbyś poprawić przedostatni link o właściwy obrazek? Powtórzyłeś 'wybór klawiatury'...

Nigdy nie instalowałem linuksa przy wpiętych dwóch lub więcej dyskach. Wolę dmuchać na zimne... Wcześniej na to nie zwróciłem uwagi, ale faktycznie u Ciebie wygląda to tak, jakbyś miał plikii rozruchowe i system na oddzielnym dysku (odpowiednio C, D). Co więcej z ostatniego linka wynika, że jako system windows instalator widzi partycję D i to ona byłaby ucięta. Ale dla pewności przydałoby się poprawić wskazany wcześniej link. Nie jestem pewien gdzie zostałby umieszczony bootloader, ale chyba na dysku D w takim wypadku - lub miałbyś wybór.

 

Którą z partycji E, F możesz ewentualnie wykroić na linuksa? Może się zdarzyć, że po instalacji na tych partycjach linuks nie wystartuje bez dyskietki startowej - a w takim wypadku trzeba byłoby wykroić z partycji C lub D niewielką partycję, którą potem podmontuje się jako /boot (przynajmniej ja tak to widzę). Dlatego też podobnie jak DawidS28 namawiam Cię jednak na virtualbox! Przećwiczysz sobie kilka wariantów, a potem będziesz mógł eksperymentować na żywym organiźmie.

 

Jeśli będziesz chciał się bawić w repartycjonowanie = obowiązkowa defragmentacja dysku!

https://www.fixitpc.pl/topic/861-czym-defragmentowac-win7/page__view__findpost__p__6235

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...