Skocz do zawartości

Instalacja przy pomocy unattend.txt


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w temacie zrobił sie mały bałagan, a nie chcę zakładać kolejnego, postanowiłem go przeedytować, tak by przyciągnąć do niego kolejne osoby, które być może będą w stanie udzielić mi wskazówek na pozostałe bez odpowiedzi trzy pytania:

 

1) Planuję skorzystać z instalacji automatycznej Windows XP Pro (zmieniając nazwy systemowych katalogów Windows) przy użyciu pliku unattend.txt. Jako że mój Windows jest w wersji angielskiej (i taką chcę zachować) chcę zmienić domyślny układ klawiatury na KeyboardLayout="Polish (Programmers)". Niestety nie do końca rozumiem "sekcję" [RegionalSettings] - nie wiem czy i jak można tu zmienić np. sposób wyświetlania daty, waluty itp tak jak to sie robi przy normalnej instalacji?

 

2) Z tego co wyczytałem, ponieważ zmieniam ustawienia regionalne, muszę instalację wywołać poprzez "trzy linijki":

SET AnswerFile=.\unattend.txt

SET SetupFiles=I:\i386

I:\i386\winnt32 /s:%SetupFiles% /unattend:%AnswerFile% /copysource:lang

Jak teraz rozumiem powinienem zrobić DOSową dyskietkę startową i umieścić ten fragment w jej autoexec.bat i pozwolić by to ona uruchomiła sie pierwsza przed płytką CD?

 

3) Czy istnieje jakiś "sterownik" który mógbym dorzucić do dosowej dyskietki startowej w autoexec.bat albo config.sys, tak bym mógł sobie podejrzeć zawartość partycji NTFS i ewentualnie mógł skopiować z dysku jakiś plik na dyskietkę?

 

--------------------------------------------------

 

Poniżej treść tematu przed edycją, był zatytułowany "Kolejność w instalacji WinXP Pro"

 

Jako, że niedawno padła mi płyta główna co spowodowało jej wymianę na nieco inny model zostałem tym samym zmuszony do reinstalacji systemu na czysto. Nie robię tego zbyt często więc korzystając z płyty ratunkowej surfuję po necie, ściągając sterowniki i przypominam sobie kolejność instalacji. Chciałbym nadmienić że dysponuję jedynie pudełkiem z "gołym" Windowsem XP Pro - tzn nie ma on żadnych service packów.

 

Póki co, kolejność instalacji jaką ustaliłem (proszę o opinię), wygląda następująco:

- system

- usługa Universal Plug and Play

- Service Pack 1a

- Service Pack 3

- chipset INF

- DirectX

- DefenseWall Firewall

- sterowniki karty sieciowej

- pobranie z netu aktualizacji Windows

- sterowniki karty graficznej

- monitor INF

- sterowniki karty muzycznej

- java

 

Trzy pytania:

- Wiem, że przy robieniu płyty Windows ze zintegrowanym SP3 musiałbym dokonać wcześniej integracji z SP1a - czy podczas instalacji też taką kolejność powinienem zachować czy to tu juz nie ma znaczenia i mogę od razu zainstalować SP3 bez SP1a?

- W którym momencie powinienem zainstalować NET Framework - mam wrażenie że zaraz po DirectX ale pewny nie jestem. Co do numeru wersji zamierzam tu zainstalować 1.1+1.1 SP1 oraz 3.5 SP1 - pierwsza część "na zapas", druga bo wersji 2.0 wymagają sterowniki graficzne - powinno być więc ok?

- Czy o czymś nie zapomniałem?

 

Planuję też skorzystać z instalacji automatycznej (zmieniając nazwy systemowych katalogów Windows) przy użyciu pliku unattend.txt. Jako że mój Windows jest w wersji angielskiej (i taką chcę zachować) chcę zmienić domyślny układ klawiatury na KeyboardLayout="Polish (Programmers)". Niestety nie do końca rozumiem "sekcję" [RegionalSettings] - nie wiem czy i jak można tu zmienić np. sposób wyświetlania daty, waluty itp tak jak to sie robi przy normalnej instalacji?

 

Dodatkowo, z tego co wyczytałem, ponieważ zmieniam te ustawienia regionalne, muszę instalację wywołać poprzez "trzy linijki":

SET AnswerFile=.\unattend.txt

SET SetupFiles=I:\i386

I:\i386\winnt32 /s:%SetupFiles% /unattend:%AnswerFile% /copysource:lang

Jak teraz rozumiem powinienem zrobić DOSową dyskietkę startową i umieścić ten fragment w jej autoexec.bat i pozwolić by to ona uruchomiła sie pierwsza przed płytką CD?

 

Dorzucam jeszcze dwa pytania dotyczące NTFS:

- Do tej pory używałem FAT32 ale teraz planuję przerzucić się na NTFS - mam nadzieję że to dobra decyzja. Zastanawia mnie tylko jedno, że na dysku 120GB maksymalna pojedyncza partycja NTFS nie zajęła całego wolnego miejsca tylko zostawiła trochę wolnego na końcu (jakies 8MB o ile pamiętam). W przypadku FAT32 nigdy nic takiego nie zauważyłem. Czy przy NTFS tak ma być? Próbowałem znaleźć jakieś info w sieci ale póki co bez skutku.

- Czy istnieje jakiś "sterownik" który mógbym dorzucić do dosowej dyskietki startowej w autoexec.bat albo config.sys, tak bym mógł sobie podejrzeć zawartość partycji NTFS i ewentualnie mógł skopiować z dysku jakiś plik na dyskietkę?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
- Wiem, że przy robieniu płyty Windows ze zintegrowanym SP3 musiałbym dokonać wcześniej integracji z SP1a - czy podczas instalacji też taką kolejność powinienem zachować czy to tu juz nie ma znaczenia i mogę od razu zainstalować SP3 bez SP1a?

 

Oj, przesadza pan, panie Lex. Integracja SP2 i SP3 za jednym zamachem.

 

W którym momencie powinienem zainstalować NET Framework - mam wrażenie że zaraz po DirectX ale pewny nie jestem. Co do numeru wersji zamierzam tu zainstalować 1.1+1.1 SP1 oraz 3.5 SP1 - pierwsza część "na zapas", druga bo wersji 2.0 wymagają sterowniki graficzne - powinno być więc ok?

 

Po instalacji systemu instalujesz sterowniki do chipsetu, grafiki audio i Netframework. Po co wersja Sp1? od razu 2.0 i na zapas 3.5 :)

Odnośnik do komentarza
Oj, przesadza pan, panie Lex. Integracja SP2 i SP3 za jednym zamachem.

Nie rozumiem. Ja nie chcę teraz integrować płytki. Pytam się czy instalacja SP3 wymaga czegoś wcześniej. SP2 nawet nie mam pod ręką za to mam SP1a - więc nie wiem "czy mam go użyć czy nie" przed SP3.

 

Po instalacji systemu instalujesz sterowniki do chipsetu, grafiki audio i Netframework.
To też wymieniłem że będę instalował. Ale mi chodzi o kolejność instalacji. Skoro stery grafiki wymagają NET to czemu podajesz, że mam je instalować po/na końcu?

 

Po co wersja Sp1? od razu 2.0 i na zapas 3.5 :)

Nie wiem o który tu SP1 chodzi? WinXP SP1? NET 1.1 SP1? NET 3.5 SP1? Zakładam że do 1.1?

Po co mam instalować 2.0 skoro 3.5 jest z tym kompatybilne wstecz? Jedynie własnie z 1.1 nie.

Odnośnik do komentarza
Nie rozumiem. Ja nie chcę teraz integrować płytki. Pytam się czy instalacja SP3 wymaga czegoś wcześniej. SP2 nawet nie mam pod ręką za to mam SP1a - więc nie wiem "czy mam go użyć czy nie" przed SP3.

 

Przyznam, ze ja też pana nie rozumiem. Bo to pańskie słowa: Wiem, że przy robieniu płyty Windows ze zintegrowanym SP3 musiałbym dokonać wcześniej integracji z SP1a, więc sadziłem, że pan zamierza integrować SP z instalka Wndy. Co do uzycia SP1a - tak, niech go pan uzyje. A potem od razu SP3.

Jest tylko jeden szkopuł: mianowicie goły Windows jest ślepy jak kret i nie widzi duzych dysków. Dlatego polecam uprzednia integracje SP z instalka Windowsa.

 

Skoro stery grafiki wymagają NET to czemu podajesz, że mam je instalować po/na końcu?

 

Osobiście nie spotkałem sie z takim przypadkiem, zeby sterowniki wymagały Netframework2. A juz na pewno nie sterowniki do chipsetu płyty głównej. A kolejność podałem: chipset, grafika, audio i biblioteki Netframework. Jesli u pana jest inaczej, to po instalacji XP - zainstalować Netframework, a potem sterowniki.

 

Jedynie własnie z 1.1 nie.

 

Tego pomysłu MS radziłbym nie instalować. A jesli chodzi o kompatybilność wsteczna (jak to pan pieknie ujął) , różnie z tym bywa. Zasada jest taka: jak jakies oprogramowanie poda komunikat ze mu jest potrzebny Netframework 3.5 to sobie pan go dograsz

Odnośnik do komentarza
Przyznam, ze ja też pana nie rozumiem. Bo to pańskie słowa: Wiem, że przy robieniu płyty Windows ze zintegrowanym SP3 musiałbym dokonać wcześniej integracji z SP1a, więc sadziłem, że pan zamierza integrować SP z instalka Wndy.
Napisałem "musiałbym" bo taki fakt jest mi znajomy, co nie oznacza że będę to teraz robił, bo nie mam trochę możliwości jako że sytuacja jest dość awaryjna. Cieszę się że teraz udało nam się zrozumieć wzajemnie :)

 

Jest tylko jeden szkopuł: mianowicie goły Windows jest ślepy jak kret i nie widzi duzych dysków. Dlatego polecam uprzednia integracje SP z instalka Windowsa.
Mój największy dysk to 120GB - chyba więc nie powinno być kłopotów. O ile pamietam kłopoty sprawiają dyski > 137GB?

 

Osobiście nie spotkałem sie z takim przypadkiem, zeby sterowniki wymagały Netframework2. A juz na pewno nie sterowniki do chipsetu płyty głównej. A kolejność podałem: chipset, grafika, audio i biblioteki Netframework. Jesli u pana jest inaczej, to po instalacji XP - zainstalować Netframework, a potem sterowniki.
Może źle się wyraziłem - NETa nie wymaga sam sterownik, a panel obsługi tegoż sterownika w który powinienem wejść zaraz po instalacji by dokonać zmian.

 

Tego pomysłu MS radziłbym nie instalować.
Czemuż? O ile "sam" 1.1 jak słyszałem sprawiał czasem kłopoty to o kłopotach z uaktualnionym do SP1 nie słyszałem i nie doświadczyłem osobiście.

 

A jesli chodzi o kompatybilność wsteczna (jak to pan pieknie ujął) to różnie z tym bywa. Zasada jest taka: jak jakies oprogramowanie poda komunikat ze mu jest potrzebny Netframework 3.5 to sobie pan go dograsz
Sęk w tym że 3.5 w teorii zawiera w sobie 2.0, 3.0 i 3.5, a jego SP1 zawiera też poprawki do 2.0 i 3.0. Co do potrzeby: o ile kojarzę to coś też wymagało u mnie 3.0 bo na 100% to wcześniej instalowałem przed padem.
Odnośnik do komentarza

- Wiem, że przy robieniu płyty Windows ze zintegrowanym SP3 musiałbym dokonać wcześniej integracji z SP1a - czy podczas instalacji też taką kolejność powinienem zachować czy to tu juz nie ma znaczenia i mogę od razu zainstalować SP3 bez SP1a?

(#28)

https://www.fixitpc.pl/topic/1725-100gb-zajetego-miejsca-zaraz-po-formacie-dysku/page__view__findpost__p__13031

 

Ja bym dorzucił do tego jeszcze windows installer 4.5, który czasem bywa wymagany przez nowsze instalki np. sterowników. Wymaga minimun SP2.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=5A58B56F-60B6-4412-95B9-54D056D6F9F4&displaylang=pl

Odnośnik do komentarza

(#28)

https://www.fixitpc.pl/topic/1725-100gb-zajetego-miejsca-zaraz-po-formacie-dysku/page__view__findpost__p__13031

 

Ja bym dorzucił do tego jeszcze windows installer 4.5, który czasem bywa wymagany przez nowsze instalki np. sterowników. Wymaga minimun SP2.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=5A58B56F-60B6-4412-95B9-54D056D6F9F4&displaylang=pl

Co do SPs - to ja, jak pisałem, mam SP1a, nie muszę go szukać. Chodziło mi tylko czy podczas instalacji mam zachować taką samą kolejność jak podczas integracji.

 

Dzięki za sugestię co do WI. Na razie testuję sobie "na brudno" moje pościągane sterowniki i żaden z nich go nie wymaga. Komp też już jest leciwy więc raczej nic "najnowszego" nie bedę instalował (dość napisać ze zarówno kartę graficzną jak i dzwiękową ich producenci zaliczyli do grupy urządzeń "legacy").

 

--------------------------------------------------

 

Ponawiam prosbę o odpowiedzi na moje pytania w sprawie automatycznej instalacji zawarte w pierwszym poście tego tematu.

 

Dorzucam jeszcze dwa dot. NTFS:

- Do tej pory używałem FAT32 ale teraz planuję przerzucić się na NTFS - mam nadzieję że to dobra decyzja. Zastanawia mnie tylko jedno, że na dysku 120GB maksymalna pojedyncza partycja NTFS nie zajęła całego wolnego miejsca tylko zostawiła trochę wolnego na końcu (jakies 8MB o ile pamiętam). W przypadku FAT32 nigdy nic takiego nie zauważyłem. Czy przy NTFS tak ma być? Próbowałem znaleźć jakieś info w sieci ale póki co bez skutku.

- Czy istnieje jakiś "sterownik" który mógbym dorzucić do dosowej dyskietki startowej w autoexec.bat albo config.sys, tak bym mógł sobie podejrzeć zawartość partycji NTFS i ewentualnie mógł skopiować z dysku jakiś plik na dyskietkę?

Odnośnik do komentarza
Chodziło mi tylko czy podczas instalacji mam zachować taką samą kolejność jak podczas integracji.

 

tak

 

astanawia mnie tylko jedno, że na dysku 120GB maksymalna pojedyncza partycja NTFS nie zajęła całego wolnego miejsca tylko zostawiła trochę wolnego na końcu (jakies 8MB o ile pamiętam).

 

tak ma być system zrobił sobie rezerwe. W kwesti formatu - beznadziejna sprawa, (po co było formatoiwać cały dysk, skoro należąło utworzyć partycje na system i programy) powiedzmy 20GB, a reszte dysku podzielić juz po instalcji Windowsa. W razie uszkodzenia, wirusów lub innych przypadłości formatuje sie tylko partycje sytemową C a reszta zostaje nietknięta........ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
W kwesti formatu - beznadziejna sprawa, (po co było formatoiwać cały dysk, skoro należąło utworzyć partycje na system i programy) powiedzmy 20GB, a reszte dysku podzielić juz po instalcji Windowsa. W razie uszkodzenia, wirusów lub innych przypadłości formatuje sie tylko partycje sytemową C a reszta zostaje nietknięta........ale co kto lubi.

Jak napisałem, na razie testuję setup WinXP i sterowników "na brudno" więc wszystko jest jeszcze do poprawienia zanim zrobię finalną instalację - wtedy też mogę zacząć od partycjonowania. Ów dysk 120GB to "nowość" w moim systemie, nie mam na nim żadnych danych, więc mogę działać ile zechcę.

 

Szczerze mówiąc zastanawiałem się nad podziałem na partycje wcześniej, ale doszedłem do wniosku że 120GB to nie jest jakieś "wielkie coś" na dzisiejsze czasy i ciężko by mi było wymyśleć optymalny podział. Co do proponowanego 20GB+100GB, to większość aplikacji z jakich korzystam zajmuje dość dużo miejsca, więc raczej nie przenosiłbym ich na drugą partycję 100GB bo po formacie systemowych 20GB i tak by mnie czekała ich ponowna reinstalacja (chyba). Poza tym dyskiem bedę miał dodatkowo taki 20GB gdzie będę przechowywał najważniejsze dane i aktualne projekty.

Odnośnik do komentarza
Co do proponowanego 20GB+100GB, to większość aplikacji z jakich korzystam zajmuje dość dużo miejsca, więc raczej nie przenosiłbym ich na drugą partycję 100GB bo po formacie systemowych 20GB i tak by mnie czekała ich ponowna reinstalacja (chyba).

 

To była propozycja, panie Lex. Ja nie wiem jakich programów pan używa. Partycje C mozna dać większą, a po formacie i tak trzeba wszystko instalować.Bez wzgledu na to czy programy będzie pan instalował na D.

A pozostała część dysku, wg uznania: po połowie albo nie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...