Skocz do zawartości

Netia 20Mb/s Asmax AR1004g - zawiesza się


Morys0856

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Posiadam router Asmax AR1004g. Dostawcą internetowym jest Netia.

 

 

Ogólnie do sieci przyłączonych jest około 5 urządzeń, poprzez Lan i Wi-Fi. Jednak zdarzy się czasem, że jest ich 10. Wtedy zaczynają się problemy. Najpierw jak urzadzenie łączy się z routerem to albo nie dostaje IP (sprawdziłem pulę IP jest wystarczająca bo na 20 urządzeń), albo nie ma internetu. Potem zaczynają tracić internet urządzenia podłączone do Wi-Fi, strony nie chcą się wczytywać. Potem problem pojawia się na urządzeniach podłączonych po kablu. Tak stopniowo tracą internet wszystkie urządzenia. Nie wyświetlają się żadne komunikaty o zerwanym połączeniu etc. tylko strony się nie chcą ładować (może jakiś problem z DNS?).

 

Czy jest możliwe, żeby router nie był w stanie obsłużyć tych 10 urzadzeń i powoli się przegrzewał i zawieszał? Da się coś z tym zrobić?

 

Drugie pytanie to czy jeśli mam router i AP, to lepiej żeby Wi-Fi było na tym samym kanale, czy na skrajnie różnych?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jesli moga byc na skrajnie roznych to bedzie lepiej, nie dochodzi do interferencji sygnału.

 

Sprawdź czy w logach jest jakaś informacja. No i rutynowo zerknij czy jest nowszy firmware dla Twojego routera. Taki zabieg często pomaga, zreszta - to na pierwszy rzut. Gdy nie pomoze - bedziemy myslec dalej.

 

Co do DNS - wystarczy, ze w cmd spingujesz ip adresu strony i bedziesz mial odpowiedz. DNS dokonuje tylko translacji nazwy na ip.

Odnośnik do komentarza

Firmware znalazłem taki, czy mogę go wgrać:

ftp://ftp.asmax.pl/sterowniki/ar-1004G_ns_wireless_V2/

 

Mam wersję v2 urządzenia:

c80123bfc2f33.jpg

 

Co do logów to mam je wyłączone. Jak je ustawić?

 

 

543cef6cb7d97.jpg

 

 

Opcje Log Level:

- Emergency

- Alert

- Critical

- Error

- Warning

- Notice

- Informational

- Debugging

 

Display Level:

Jak wyżej

 

Mode:

- Local

- Remote

- Both

 

Czy logi po restarcie urządzenia będą zachowywane czy czyszczone?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o logi, to masz poziomy (log level) określające jakie zdarzenia będą zapisywane - tylko najbardziej krytyczne (emergency) aż do najbardziej szczegółowych (debugging). Im bardziej będą szczegółowe, tym krótszy będzie okres jaki prezentują (router ma ograniczoną ilość pamięci).

Tu dochodzimy do opcji Mode: local - w pamięci urządzenia, remote - na serwerze, both - w obu lokalizacjach. Jeśli chcesz mieć bardzo szczegółowe logi z dłuższego okresu, należy wybrać log level debugging i zapisywać je na kompie. W tym celu pewnie będzie trzeba uruchomić na nim jakiś serwer ftp lub tftp i mieć go włączony 7/24, a na routerze skonfigurować jego IP (najlepiej żeby miał statyczne).

 

Dla sprawdzenia DNS-ów pinguj IP (np. 212.77.100.101). Jeśli odpowie, a ping wp.pl nie to będzie wskazywało właśnie na problem z DNS.

Odnośnik do komentarza

Kolego drogi, nikt za Ciebie czytać nie będzie. Napisałem wcześniej wyraźnie, że ip strony. Wyjaśniłem też o co chodzi z DNS.

 

Co do Twojego firmware'u - otworz plik uwaga:

 

"Plik Gaw5.6U6-4-Asmax-R1B010-EU.EN_upgrade jest to ratunkowy/podstawowy/bazowy firmware dla modelu Asmax AR1004g V2,

który jest instalowany na urządzeniu fabrycznie, nie jest to aktualizacja firmware!"

 

Reasumujac - to fabryczny firmware ;-).

Asmax ma pomoc techniczna, mozesz tam zadzwonic i z nimi pogadac.

 

Na privie Ci wyslalem link do podobnej dyskusji. Przejrzyj go.

ftp://ftp.asmax.pl/Netia_Asmax/firmware%20AR1004G-V2/ - przeczytaj co jest w tym i czy ten jest nowszy.

Mozna by jeszcze kombinowac z wgraniem alternatywnego softu. Ewentualnie - tak jak pisalem wyzej - dzwonic do Asmaxa albo Netii. Jesli takich problemow mieli wiecej - to powinni Ci od razu cos zaproponowac .

Oczywiscie tamten wyzej tez mozesz sobie dla testu wgrac.

 

I drobna informacja - jak wgrasz zły firmware - to stracisz komunikacje z routerem. Bez sprzetu go nie wskrzesisz ;-).

Odnośnik do komentarza

Masz rację co do IP ale ja czasem bezsensownie dopytuję dwa razy o to samo. Przepraszam, zrozumiałem o co chodzi z DNS :)

 

Co do firmware, czytałem właśnie, że to ratunkowy/bazowy dlatego wolałem dopytać :)

 

Wgrałem ten co podałeś wyżej, jest nowszy bo wcześniej wersja software była B014, teraz jest B015.

 

Włączyłem system logów, od errora. Chwilowo ustawiłem local. Jak będę miał chwilę i ustawię ftp, na komputerze to dam both, żeby tam też się zapisywało.

 

Póki co zobaczymy co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...