Skocz do zawartości

Odzyskanie zdjęć z karty SD


kronopio

Rekomendowane odpowiedzi

Vitam serdecznie

 

Przejrzałem forum i natknąłem się na tematy odzyskiwania danych, ale niestety nie rozwiązało to mojego problemu, postanowiłem więc utworzyć ten temat i zapytać.

 

Problem polega na tym, że w pewnym momencie, w aparacie wyskoczyła informacja "brak miejsca na karcie" (co oczywiście było bzdurą, bo karta miała jeszcze sporo wolnego miejsca), a po chwili "błąd karty pamięci".

Próbowałem odzyskać dane różnymi programami (freeware, a także komercyjnymi) jednakże nic nie pomogło.

Używałem również programu PhotoRec, niestety...

 

Ciekawe jest to, że Photorec na samym poczatku widział na mojej karcie partycje z systemem plikow FAT, jednakże po kilku próbach odzyskania innymi programami, które i tak nie pomogły, w chwili obecnej TestDisk nie widzi żadnej partycji, jedynie kartę.

 

Zastanawiam się czy może błąd tkwi w tym, że Photorec widział kartę prosto z czytnika, a teraz podłaczam kartę za pomocą aparatu i USB, czy jednak problem ten leży gdzie indziej.

Ciekawi mnie jak duże znaczenie ma to w jaki sposób podłączam kartę (czytnik lub kabelek USB+aparat) lub jakiego czytnika kart używam (spotkałem się z opinią, że nie przez każdy czytnik da się odzyskać dane).

Da się ew. odzyskac colowiek z karty za pomocą jakiegoś narzędzia pod Linux?

 

Niestety jestem totalnie zielony w kwestii odzyskiwania danych, wiem jedynie to czego się dowiedziałem przez ostatnie 2dni

 

 

PS coż za porażka, bo to zdjęcia nie byle jakie, a karta też nie byle jaka, bo Sandisk Ultra II 8GB, więc liczyłem że będzie bezawaryjna, a tu taki ZONK :blink:

 

Jeśli ktoklwiek mógłby mnie naprowadzić na jakiś trop, będę wdzięczny :rolleyes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dziekuję już teraz wszytkim za pomoc :rolleyes:

 

Właśnie testuję kolejny program i jak na razie bez rezultatu, ale pozostało jeszcze przynajmniej ok 8h skanowana tym programem :huh: więc o efektach, niestety szybko was nie poinformuję

 

Mam tylko nadzieję, że bateria w aparacie nie wysiądzie mi przed tym czasem, bo będzie nieciekawie

 

 

 

Na razie ilość programów które nie pomogły to 3, spróbuję to co polecacie

Edytowane przez kronopio
Odnośnik do komentarza

To że jak podłączysz i windows jej nie widzi nie znaczy, że program jej nie zobaczy tak więc, sprawdź to z DMDE

 

Niestety żaden z dostępnych mi programów nie widzi karty SD (nawet DMDE)

Dodatkowo po włozeniu karty, wszytko co wiązane z czytnikiem (programy, okienko "mój komputer") zawiesza się

 

Obawiam się, że mógł namieszać jakiś program, bo jeszcze niedawno PhotoRec widział na SD partycje FAT, a teraz to juz nic nie widzi :mellow:

 

Karta SD jest rozpoznawana w komputerze i programach tylko poprzez aparat+kabel, żaden program jej nie rozpoznaje kiedy jest właczona poprzez czytnik

Odnośnik do komentarza
Dodatkowo po włozeniu karty, wszytko co wiązane z czytnikiem (programy, okienko "mój komputer") zawiesza się

 

Obawiam się, że mógł namieszać jakiś program, bo jeszcze niedawno PhotoRec widział na SD partycje FAT, a teraz to juz nic nie widzi

 

Prawdopodobnie została usunieta tablica partycji w tym czytniku (czy jak sie to tam nazywa)

Miałem podobny problem, tylko z dyskiem USB (nie był widoczny) pomogło wbrew pozorom ponowne sformatowanie. Wszystkie wymienione tutaj programy do odzyskiwania na nic sie zdadzą jesli karta nie bedzie normalnie widoczna. Zatem proponuje wykonać format czytnika i wtedy spróbowac odzyskania obrazów.

Odnośnik do komentarza

Prawdopodobnie została usunieta tablica partycji w tym czytniku... Zatem proponuje wykonać format czytnika i wtedy spróbowac odzyskania obrazów.

 

O tym samym myślałem, zastanawiałem sie jednak czy uda się bez tego, bo podobno w niektórych przypadkach po formatowaniu nie było łatwo odzyskać stracone dane (nie wiem ile w tym prawdy, bo gdzieś przeczytałem, a nie przechodziłem tego sam). Widzę że nie pozostaje nic innego, a chyba pogorszyć sytuacji już się nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Widzę że nie pozostaje nic innego, a chyba pogorszyć sytuacji już się nie da wink.gif

 

Jeśli czytnik sam w sobie nie jest uszkodzony - pogorszyć sytuacji sie nie da. Jak juz wcześniej wspomniałem, programy do odzyskiwania danych nic nie wskuraja, jeśli nie widzą nośnika. Mozesz wykonac szybkie formatowanie, ta opcja jest łagodniejsza. W obecnej sytuacji chodzi o to żeby chociąz zobaczyc urządzenie. Kwestia wyboru programu......hm Ontrack Easy Recovery jest świetny, ale płatny. Wersja trial pozbawiona jest funkcji odzysku. Jak to obejśc chyba wiesz :) Mozna tylko podejrzeć pliki. Poza tym posiada funkcje RAW Recowery, mówiąc po ludzku odtwarza tablice (obraz utraconej partycji) czy jak to tam fachowo gadaja. Pliki w formacie jpg, png powinieneś odzyskać bez większych uszkodzeń. Gorzej z plikami TIF. Te są zazwyczaj bardzo duże i szansa na odzyskanie ich w stanie nieuszkodzonym jest o wiele mniejsza. Ale tutaj mówimy o zdjeciach, wiec format raczej jpg.

Odnośnik do komentarza

(...)Ale tutaj mówimy o zdjeciach, wiec format raczej jpg.

 

Jest jeszcze format DNG, ale jak odzyskam same JPG to i tak bedę niesamowicie zadowolony. Zobaczymy co się uda zrobić

 

EDIT:

 

Belfegor czy ma znaczenie z jakim systemem plików sformatuje (FAT16 lub FAT32)?

 

Chodzi mi o to, że nie pamiętam czy karta była sformatowana z FAT czy z FAT32 i zastanawiam się jaki wpływ na dane może mieć sytuacja kiedy nośnik zostanie sformatowany z FAT32 zamiast FAT :unsure:

 

Czy będzie to miało wpływ na możliwość odzyskania danych?

 

PS FAT to FAT16?

Pytam bo wydaje mi się, że FAT16 miał ograniczenie wielkości nośnika do 4GB, więc mając kartę 8GB, raczej będę miał FAT32 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

Na tle innych programów do odzysku, Ontrak wyróżnia się jedynie ceną. Profesjonalnym programem jest np. R-studio. To samo jednak można uzyskać darmowymi programami, gdzie najlepszym jest DMDE. Wersja 1.39 pozwala odzyskać wiele plików jednocześnie, wyższe pojedyncze pliki, płatna katalogi. Jeśli karta jest widoczna w aparacie podpiętym do komputera, to poczytaj o odzyskiwaniu plików w DMDE i podaj na forum okno partycji. Być może iż zademonstrowany czytnik nie obsługuje kart tej pojemności, jest uszkodzony i sam uszkodził kartę. Najlepiej sprawdzić kartę na innym komputerze, posiadającym sprawny czytnik kart, lub kupić czytnik za 30zł i sprawdzić jego działanie ze sprawną kartą.

Jeśli uszkodzony został system plików na karcie, "Mój komputer" karty nie zobaczy, lecz powinna być ona widoczna w Zarządzanie Komputerem > Zarządzanie dyskami jako partycja RAW

Chip Genius V3.01.0613

http://mympx.org/Downloads/p13_sectionid/2/p13_fileid/85

Program odczyta typ kontrolera czytnika, pena itp.

Odnośnik do komentarza
Na tle innych programów do odzysku, Ontrak wyróżnia się jedynie ceną. Profesjonalnym programem jest np. R-studio.

 

Wstrząsające......................:o

 

A czy ja mówiłem żeby użyć Ontrac? Nie mówiłem. Niech @kronopio korzysta z czego chce.

 

Belfegor czy ma znaczenie z jakim systemem plików sformatuje (FAT16 lub FAT32)?

 

Fat 32. opcja szybki format.

Ale wcześniej sprawdź koncepcje z uszkodzonym czytnikiem na innym kompie.

pzdr

Odnośnik do komentarza

Być może iż zademonstrowany czytnik nie obsługuje kart tej pojemności, jest uszkodzony i sam uszkodził kartę [...]

Jeśli uszkodzony został system plików na karcie, "Mój komputer" karty nie zobaczy, lecz powinna być ona widoczna w Zarządzanie Komputerem > Zarządzanie dyskami jako partycja RAW

Rzeczywiście jest chyba tak, ze czytnik nie obsługuje tej karty, ponieważ po włączniu czytnika z kartą, okno mój komputer po prostu się zawiesza. Nie widac nawet tej karty w zarządzaniu dyskami

 

Natomiast podłaczenie aparatu z kartą do komputera, powoduje że karta jest widoczna w oknie "mój komputer" (nadal się wiesza po jakiejkolwiek akcji na tym "dysku" i chce go sformatować, więc się cieszę że działa) oraz w zarządzaniu dyskami

 

partycja.jpg

 

Brakuje systemu plików, ale podejrzalem informację w "nośnikach" że jest FAT32 , no i błednie pokazuje (mam nadzieje że błednie) iż dysk ma 100% wolnego miejsca ;)

 

Chip Genius V3.01.0613

Program odczyta typ kontrolera czytnika, pena itp.

Dzięki za program, ale nie do końca wiem w jakim celu miałby mi się przydać, oprócz informacji o typie kontrolera czytnika, co niestety raczej nic mi nie mówi :P

 

Rzeczywiście trzeba będzie najpierw spróbować odzyskać za pomocą innego czytnika, a później ew. formatować

Odnośnik do komentarza

:ph34r: kronopio

 

Pobierz wersję demo i sprawdz sam.

 

:lol: Nic lepszego od Ontrack'a nie znajdziesz.

Sorry Karolek ale ta wersja demo Ontracka cały czas mi się wykrzacza jak kliknę cokolwiek w menu o nazwie recovery

 

EDIT:

 

Udało się odpalić Ontracka :rolleyes:

Dość ciekawa sytuacja bo widzi kartę SD (ale tylko po podłaczeniu za pomocą aparatu) w trzech kawałkach: jako całość 7.40GB oraz w dwóch częściach 3.50GB i 4.88GB, co daje mi nadzieję, że jednak coś tam się "ostało". Poluję na czytnik kart

Odnośnik do komentarza

Kolego właściwie to jeszcze jedno pytanie bo ta Twoja karta to jest SDHC? Bo nie wszystkie czytniki które obsługują SD, to obsługują SDHC a pewnie taki czytnik miałeś.

 

Szybki format dysku czy w tym wypadku karty nie usuwa danych a jedynie wykasowuje znaczniki plików. Dane zostają w pliku MFT i dlatego można je odzyskać, ale tylko do momentu póki ich się nie nadpisze. Tak więc nic nie próbuj wgrywać i co ważniejsze jeżeli już będziesz odzyskiwał to na inny dysk.

 

Ja osobiście jak używałem Ontracka to po kilku formatach na dysku widział część plików, znacznie więcej mogłem odzyskać przez DMDE i PhotoRec.

Ale to już jest moje prywatne zdanie na ten temat. Dlatego kolega wybierze sobie sam program którego użyje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Kolego właściwie to jeszcze jedno pytanie bo ta Twoja karta to jest SDHC? Bo nie wszystkie czytniki które obsługują SD, to obsługują SDHC a pewnie taki czytnik miałeś.

HA! I tu jest pies pogrzebany :lol: No jasne że moja karta to SDHC!

 

 

(...)znacznie więcej mogłem odzyskać przez DMDE i PhotoRec.

Ale to już jest moje prywatne zdanie na ten temat. Dlatego kolega wybierze sobie sam program którego użyje.

Oczywiście bardziej mi się uśmiecha użycie PhotoRec, bo nie dość że za darmo to jeszcze mogę wrócić do konsoli :lol: sama radość!

Jakoś bardziej do mnie przemawia konsola niż okienka (no chyba że okienka są "ubogie", bez żadnych wodotrysków, choć i te potrafią się zawiesić)

 

Co do DMDE, to musze poczytać, bo jest bardziej skomplikowany niż PhotoRec, a niechciałbym czegoś namieszać.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...