Skocz do zawartości

Bardzo wolna praca komputera w Windows XP


leliwka

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, ty jestes profesjonalista a ja laikiem

 

Jestem stolarzem - w tej dziedzinie możemy rozmawiać o profesjonaliźmie. W innej niestety nie. Nie lubie słowa profesjonalizm, bo niggdy nie wiem, kiedy nim jestem, a kiedy twórczo projektuję ludzką rzeczywistość.

 

Wracając do tematu > masz dwie opcje do tego staruszka.

1. Zoptymalizować usługi i system.

2.Dokupić ram > minimum 512mb

 

Jak coś jest niezrozumiałe lub nie jestes pewna pisz zapytania w temacie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jestem stolarzem - w tej dziedzinie możemy rozmawiać o profesjonaliźmie. W innej niestety nie. Nie lubie słowa profesjonalizm, bo niggdy nie wiem, kiedy nim jestem, a kiedy twórczo projektuję ludzką rzeczywistość.

 

Wracając do tematu > masz dwie opcje do tego staruszka.

1. Zoptymalizować usługi i system.

2.Dokupić ram > minimum 512mb

 

Jak coś jest niezrozumiałe lub nie jestes pewna pisz zapytania w temacie.

Ok to pomalu sobie bede to robic, a jak bede w polsce to dokupie ram, sama dam rade je wlozyc?

Odnośnik do komentarza

Nie chce sie wcinać, ale możesz jeszcze sprawdzić dysk pod kątem badów. Nikt tego nie zaproponował wprost. Było w podanym linku przez Belfegora, ale w razie, gdyby autorka tylko pobieżnie go przeczytała, to uwaga ta sie moze przydac. Najlepiej tym https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/ , ale można też prościej i na nasze potrzeby wystarczy HDTune. Sprawdzasz czy domyslny dysk jest poprawnie wskazany - potem zakładka Error Scan i scan. 

Gdy powierzchnia jest dobra, a system dalej tnie, można się pokusić o instalację naprawczą systemu, potocznie zwaną nakładkową. 

Co do RAMu to zgadzam się z przedmówcami... chociaż linuksowcy zawsze powtarzają, że niewykorzystany ram to stracony ram :P

Odnośnik do komentarza

Nie chce sie wcinać, ale możesz jeszcze sprawdzić dysk pod kątem badów. Nikt tego nie zaproponował wprost. Było w podanym linku przez Belfegora, ale w razie, gdyby autorka tylko pobieżnie go przeczytała, to uwaga ta sie moze przydac. Najlepiej tym https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/ , ale można też prościej i na nasze potrzeby wystarczy HDTune. Sprawdzasz czy domyslny dysk jest poprawnie wskazany - potem zakładka Error Scan i scan. 

Gdy powierzchnia jest dobra, a system dalej tnie, można się pokusić o instalację naprawczą systemu, potocznie zwaną nakładkową. 

Co do RAMu to zgadzam się z przedmówcami... chociaż linuksowcy zawsze powtarzają, że niewykorzystany ram to stracony ram :P

O za to to się wolę sama nie brać bo jeszcze coś spaprze i dopiero będzie :)

Odnośnik do komentarza
O za to to się wolę sama nie brać bo jeszcze coś spaprze i dopiero będzie

 

Nic się nie stanie. Mozesz wykonać skan dysku programem HDTune lub Crystal Disk Info.

Czynności dziecinnie proste, ajak dysk jest w kiepskim stanie to zadne kupowanie pamięci nie pomoże.

 

 

Pobierz krystal Disk Info > wypakuj do roboczego folderu o nazwie na przykład Crystal i dpal plik exe. Zobaczysz obrazek Smart dysku i przedstawisz na forum.

 

http://portableapps.com/apps/utilities/crystaldiskinfo_portable

Odnośnik do komentarza

Nic się nie stanie. Mozesz wykonać skan dysku programem HDTune lub Crystal Disk Info.

Czynności dziecinnie proste, ajak dysk jest w kiepskim stanie to zadne kupowanie pamięci nie pomoże.

 

 

Pobierz krystal Disk Info > wypakuj do roboczego folderu o nazwie na przykład Crystal i dpal plik exe. Zobaczysz obrazek Smart dysku i przedstawisz na forum.

 

http://portableapps.com/apps/utilities/crystaldiskinfo_portable

post-10943-0-62500000-1384261907_thumb.jpg

post-10943-0-45312500-1384263880_thumb.png

post-10943-0-21875000-1384263882_thumb.png

Odnośnik do komentarza

dysk ma przepracowane 20 tysięcy godzin. Dwa sektory oczekują na realokacje. Temperatura niby nie jest aż taka wysoka ale mozna ja zbić. Odkręc lewy bok obudowy i go uchyl. Ile stopni jest w pomieszceniu w którym komputer stoi?

 

Monitoruj co jakis czas parametr C5 > jak sie bedzie zwiekszał to niedobrze.

22 stopnie w pomieszczeniu. a jak monitorowac to C5

Odnośnik do komentarza

Wykresy nie kłamią, jest kiepsko. Przeprowadź skan powierzchni dysku, tak jak pisałem w swoim poście. Obowiązkowo. 

Parametr 07 kiepski. Trzeba przeprowadzić remapowanie. Też info na forum. 

Dodam, że jest duże prawdopodobieństwo, że dysk jest przyczyną wolnej pracy systemu. 

 

Druga sprawa, że dysk jest wiekowy, na konkurencyjnym forum, smialo moge stwierdzic, ze bardziej od spraw hardwerowych - pisza o nim bardziej pod katem elektroniki. Moze warto by sie bylo i na tym tropie skupic. Moja wiedza jest ograniczona w tym temacie, wiec moge bazowac tylko na opiniach. Pewnym jest natomiast, że musisz zrobic to, co napisałem w drugim zdaniu. 

Odnośnik do komentarza

Groszex nie mów że trzeba tylko podaj instrukcje. Dziewzyna najpierw musi zrobić kopie danych. A potem, wola nieba. Ma dysk, jak i cały komp do wymiany bo i płyta i procek to archaizm. Ale ja rozumiem że nie każdego stać na tak diametralne zmiany.

 

Z calym szacunkiem, ale napisalem to w poprzednim poście. 

 

 

 

 ale można też prościej i na nasze potrzeby wystarczy HDTune. Sprawdzasz czy domyslny dysk jest poprawnie wskazany - potem zakładka Error Scan i scan. 

 

Co do kopii danych, fakt, rutyna gubi, zawsze przy problemach z dyskiem kopia danych jest najwazniejsza, bo degradacja nosnika moze postepowac bardzo szybko. Moja wina, ze o tym nie wspomnialem.

 

Nie wiem czy zabrzmi to zbyt szorstko czy nie, w kazdym razie nie chce nikogo urazic, ale jest "szukajka". Dlatego np. o remapie wspomnialem ogolnie. Jest  nawet poswiecony temu przyklejony temat. Tam tez jest zawarta informacja o zrobieniu kopii danych (a przynajmniej powinna być :P

Odnośnik do komentarza

NIE cytuj poprzednich postów. Klik w dolne okno pod postem.

 

Masz główne trzy problemy do załatwienia w kolejności:

 

1. Zbyt wysoka temperatura dysku w czasie pracy

    - doraźnie zamontuj wentylator biurkowy i dmuchaj na dysk przy otwartej obudowie

    - docelowo do zamontowania z przodu obudowy wentylator nawiewny (pewnie 120 mm)

 

2. Uszkodzenia dysku w obszarze lokalizacji plików systemowych - naprawa

    - Start - akcesoria - wiersz polecenia - Enter

    - w oknie wpisujesz dokładnie to: chkdsk C: /f /r i Enter (uwaga na spacje)

    - akceptujesz sprawdzanie dysku literką t

    - restart komputera i nie dotykasz klawiatury do czasu zakończenia sprawdzania dysku

    - po starcie - Panel Sterownaia - Narzędzia Administracyjne - Podgląd Zdarzeń - Aplikacja - w kolumnie Zdarzenie poszukujesz zdarzenia 1001 i odpowiadające mu źródło Wininit (w tym samym wierszu)

    - Klik w tym wierszu i przeklejasz do posta treść dolnego okna

    - PPM na dysk C - właściwości - Oczyszczanie dysku - OK

    - pobierz PuranDefrag (wersja Free)  KLIK - zainstaluj i uruchom

    - zaznacz C i klik na Boot Time Defrag - wybierasz Restart-defrag_restart

    - po tych operacjach pokazujesz Skan z HDTune oraz SMART z Crystal

 

3. Zwiększenie ilości RAM o 512 MB.

Odnośnik do komentarza

Katowanie dysku gdy jest podejrzenie błędnego sektora wynikającego nie z uszkodzenia logicznego, tylko fizycznego - jest dla mnie dużym brakiem rozsądku. Wysoka temp. + parametr 07 wlasnie na uszkodzenie fizyczne moga wskazywać.  

 

Kolejność jest prosta. Najpierw remap. Oczywiście punkt pierwszy można połączyć z remapem. Wcześniej ewentualnie tylko zgranie najważniejszych danych. Tak to widzę. 

Odnośnik do komentarza

Kolejność jest prosta. Najpierw remap. Oczywiście punkt pierwszy można połączyć z remapem.

 

Czy mogę poprosić o łopatologiczne wyjaśnienie wykonania tego PROSTEGO działania?

Włącznie z opisem zastosowania właściwego softu, trybu postepowania i informacji związanych z zagrożeniami i ewentualnymi skutkami.

 

Liczę również na deklarację przynajmniej moralnej odpowiedzialności za skutki - to dla autorki(a) tematu jeżeli się na to zdecyduje.

Odnośnik do komentarza

Czy mogę poprosić o łopatologiczne wyjaśnienie wykonania tego PROSTEGO działania?

Włącznie z opisem zastosowania właściwego softu, trybu postepowania i informacji związanych z zagrożeniami i ewentualnymi skutkami.

 

Liczę również na deklarację przynajmniej moralnej odpowiedzialności za skutki - to dla autorki(a) tematu jeżeli się na to zdecyduje.

  

Drogi Wiesławie, nie wycinaj zdania z kontekstu. Zobacz następne, które jest po nim. I nie edytowałem tego, napisane było od razu. 

 

 

 

Kolejność jest prosta. Najpierw remap. Oczywiście punkt pierwszy można połączyć z remapem. Wcześniej ewentualnie tylko zgranie najważniejszych danych. Tak to widzę. 

 

Już jedna osoba mi zarzuciła, że nie udzielam konkretnych informacji. Proszę zobaczyć na post 29. Jest link, który kwestię wyjaśnia. I jak najbardziej - jestem gotów wziąć odpowiedzialność za to co piszę. Napisałem też co sądzę o dawaniu rad, które taki dysk tylko nadmiernie eksploatują. To dopiero może sprawić, że uszkodzenie będzie się powiększać.  Trzeba realokować, 

Zgodzę się natomiast co do dywersyfikacji parametrów smar za pomocą Crystala. 

 

Edit: 

Nie ukrywam, że nawet kopiowanie danych powinno się defacto odbyć przez zrobienie kopii posektorowej dysku, ale szansa, że autorka się na to zdecyduje są niewielkie. Porównałbym to do zaleceń lekarza, który mówi pacjentowi, że ma całkowity zakaz palenia i picia alkoholu. Dlatego czasem koniecznie jest pójście na skróty. 

Odnośnik do komentarza

Nie chcę się wdawać w zbędną polemikę ale wyjaśnię o co chodzi:

 

1. Nie wycinam zdania z kontekstu bo pełna treść jest wyżej i doskonale wiem co linkowałeś.

2. Mam duże zastrzeżenia do działania tego programu przy takich operacjach na ZAINSTALOWANYM systemie. Działa w ramach odrębnego systemu DOS.

3. Mhdd traktuje taki dysk tylko jako zwykły nośnik zapisanych informacji bez analizowania czego dotyczą bity w danym sektorze.

4. W przypadku napotkania problemów remapuje sektor do wolnego w ramach puli przypisanej fabrycznie do dysku.

5. Zastanów się co się stanie kiedy to będzie np. sektor z MFT.

6. Takie działania z wykorzystaniem mhdd są jak najbardziej poprawne na wyzerowanym dysku.

 

Dlatego zdecydowanie pewniejszym jest wykorzystywanie wbudowanego w system narzędzia jakim jest chkdsk.

W tym przypadku narzędzie dokonuje stosownej naprawy w ramach i z uwzględnieniem plików systemowych.

Następne działanie to defragmentacja softem posiadającym opcję defragmentacji w fazie BOOT (Puran Defrag, Perfect Disk - jest już v.13).

To dodatkowe naprawianie problemów i defragmentacja plików zabezpieczonych przed dostępem takich jak np. MFT, pagefile.sys itp.

Zawsze może się zdarzyć fakt uszkodzenia pliku systemowego wskutek wcześniejszego uszkodzenia dysku.

Do tego służy dodatkowe narzędzie systemowe sfc.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...