Skocz do zawartości

Tryb SATA: IDE vs AHCI (WinXP Home)


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, na Home - bo to nie jest zmiana poprzez nakładkę Multilingual User Interface, która wymaga Pro, tylko poprzez instalację SP3, a SP3 można zainstalować na każdej wersji systemu. Zmiana będzie stała i jednorazowa (nie potrzebuję potem możliwości przełączania się między językami, takiej jak oferuje nakładka).

 

Nigdy nie robiłem zmiany języka w XP. Na W7 tak. Posiadam XP zrówno w wersji angielskiej jak i polskiej. Wymóg jest prosty SP3 ma być w takiej wersji jak system inaczej nici z instalacji. Nie wiem co kombinujesz ale twoja sprawa. Ja odniosłem sie tylko do sterowników SATA.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Heh, skończyło się skanowanie i widzę jeden czerwony kwadracik - da się coś z tym zrobić? Dodatkowo zauważyłem że pozycje (07) i (C3) w zakładce Health się zmieniają. Nie wiem czy to normalne.

 

Skanowanie zrobione było przy aktualnych ustawieniach SATA jako IDE, bez wyjmowania zworki z tyłu dysku.

post-472-0-88476500-1383421493_thumb.png

post-472-0-89355400-1383421504_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Dodam może kolejny temat, też pośrednio związany z IDE/AHCI.

 

Mam na płycie głównej kontroler JMicron JMB363 - odpowiada on za złącze IDE które jest na płycie (mam tutaj podłączony wewnętrzny napęd DVD) oraz dwa porty eSATA. W BIOSie ów kontroler ma trzy ustawienia IDE/AHCI/RAID. Domyślne ustawienie w BIOSie to IDE i (jak myślę) tak ten komputer kiedyś pracował bo system nie pokazywał nowych urządzeń po starcie. W systemie w zakładce "Kontrolery SCSI i RAID" było urządzenie o nazwie "JMicron JMB36X Controller", wersja sterownika 1.17.15.0.

 

Ponieważ przeczytałem, że ustawienie IDE/AHCI/RAID dotyczy jedynie portów eSATA a naped DVD na porcie IDE zawsze i tak będzie pracował jako IDE więc postanowiłem to przestawić na AHCI. Po starcie w systemie pojawiło się drugie urzadzenie o nazwie "JMicron JMB36X Controller" (tuż obok tego pierwszego) wzbogacone o wykrzyknik. Napęd DVD na IDE przestał być widziany przez system.

 

Ściągnąłem ze strony ASUSa (http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=P5K-E%2fWiFi-AP) dwa pliki (wiecej powiązanych z tym kontrolrem tam nie było):

- JMicron JMB363 RAID Driver WHQL V1.17.15.0 for Windows 2000/XP & 64bit XP & 32/64bit Vista

- JMicron JMB36X(JMB363) Controller Driver V1.17.49.4 for 32/64bit Windows XP & Windows Vista & Windows 7.(WHQL)

 

Porównując z tym co miałem wcześniej, wersja sterownika jaka była wcześniej zainstalowana to była chyba ta RAID?

 

Nie będę tu pisał o wszystkich perypetiach / problemach przy instalacji tych sterowników, bo próbowałem na różne sposoby - napiszę co w końcu zadziałało: odinstalowanie wszystkich urządzeń "JMicron JMB36X Controller", restart komputera, instalacja sterownika w wersji 1.17.49.4 poprzez uruchomienie pliku setup.exe (ręczne "podawanie" plików sterownika nie działało).

 

Teraz w systemie mam:

- zakładka "Kontrolery SCSI i RAID" - urządzenie "JMicron JMB36X Controller"

- zakładka "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" - urządzenie "JMB36X Standard Dual Channel PCIE IDE Controller"

 

I teraz pytania:

1. Czy to co jest teraz jest właściwe, czy jest tak jak powinno być?

2. Czy zainstalowałem dobry sterownik? Wczesniejszy na stronie ASUSa (patrząc po numerze wersji) to był ten "RAID", teraz w nazwie go nie mam. Trochę mnie to zastanawia.

3. Wcześniej komputer w rozbudowanej nazwie napędu DVD na liście urządzeń pokazywał wyraz SCSI, teraz już go nie pokazuje, aLe chyba nie mam się czym tu martwić?

 

Dodatkowo:

4. Na stronie producenta (ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/) są sterowniki o wyższych numerach wersji - czy mogę/powinienem zainstalować jakąś nowszą (którą?) czy też lepiej pozostać przy obecnej? Dla przykładu, w pliku ftp://driver.jmicron.com.tw/SATA_Controller/Windows/ReleaseNote.txt jest np. uwaga przy najnowszej wersji "This version is the final version for Windows 8." - ale to chyba dotyczy faktu, że obsługuje ona też Win8 i jest dla niego rekomendowana, a nie że jest przyznaczona wyłącznie dla Win8?

5. Ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym oznaczeniem eSATA w nazwie pliku na stronie producenta? W ReleaseNote.txt jest notka:

RX.XX.XX - Driver would get eSATA setting from BIOS/Option Rom.

RX.XX.XX_eSATA - Driver would report all Device connected as Removable Device.

ale nic mi to nie mówi - która wersja jest lepsza (ewentualnie: uważana za bardziej standardową)?
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jesli chodzi o sterowniki, wskazujesz sterownik iaAHCI.inf.

Tu na screenie z tutoriala, który mi podałeś, autor (o ile dobrze widzę) zaznaczył wszystkie sterowniki ze wskazanego pliku *.inf:

 

steep13.jpg

 

Plik inf przekazany mi przez Ciebie zawiera również informacje do pewnej "paczki" - ta paczka jest nieco większa niż ta pokazana na screenie w tutorialu. Z tego co widzę na mojej płycie siedzi ICHR9R. W inf widzę m.in. np. sterownik "Intel® ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller" ale też do ICH7, 10, do jakichś innych, mobilnych.

 

Czy powinienem po prostu dodać wszystko co tam jest bo system podczas instalacji jest na tyle inteligentny, że sam wybierze właściwy, a powstałe w ten sposób ISO z Windows stanie się bardziej uniwersalne posiadając wbudowane sterowniki SATA do paru różnych chipów?

Odnośnik do komentarza

Wg mnie jeśli masz ICH9 intela - to zawracanie sobie głowy JMicron ma sens tylko wtedy jak stawiasz raid na dyskach ata. Różnie ludzie piszą, możesz na własną rekę porobić testy zgodnie ze sloganem reklamowym - kto nie wierzy, niech zmierzy. Reasumując - dwa dyski podłączone złączem pata. Głowy za to sobie uciąć nie dam.

 

 

Odpowiadajac na 1 pytanie - tak, po zainicjowaniu kontrolera JMicron tak to powinno wygladac, ciekawi mnie czy to ma jakikolwiek wplyw na prace jednego dysku i czy roznica bedzie wieksza niz kilka procent. 

 

2) Dobry sterownik. 

 

Generalnie na stronie ASUSa w sterach SATA masz dwie paczki sterowników. Jedne od intela, drugie do JMicron (JMicron JMB363 RAID Driver WHQL V1.17.15.0 for Windows 2000/XP & 64bit XP & 32/64bit Vista) .. Jeżeli zaś chodzi o ten sterownik - JMicron JMB36X(JMB363) Controller Driver V1.17.49.4 for 32/64bit Windows XP & Windows Vista & Windows 7.(WHQL) - to nie ma on nic wspolnego z SATA, trybem pracy AHCI czy Raid. Dlatego jest w kategorii Others jakbys nie zauwazyl. Podejrzewam, ze moze minimalnie przyspieszac prace na IDE. 

 

Czytałem też, że część ludzi narzeka na raid, gdy mają kontroler ICH9, przejście na JMicron pomaga. Tak jak pisałem wcześniej - co do różnic w prędkościach: zdania są podzielane. Sam powertuj. 

 

Najlepiej na 4 pytanie odpowiedzieć sobie praktycznie. Spróbuj go po prostu zainicjować, jeśli system go załaduje i zmieni się wersja to powinno być okej. 

 

Co do Twoich starszych pytań i niektórych twierdzeń. 

 

 

1. Do instalacji WinXP na AHCI będę potrzebował sterowników z dyskietki, a stacji nie mam - znalazłem co prawda opisaną metodę instalacji AHCI już po instalacji systemu ale ponoć ona nie jest pewna  :( http://www.tweaks.pl...-ncq-dysk-sata/

2. Jeśli dobrze zrozumiałem to maksymalny transfer dysku nie zależy od tego czy dysk pracuje w trybie IDE czy AHCI. W trybie AHCI zmienia się jedynie prędkość odczytu zdefragmentowanych danych i/oraz gdy np. system pracuje mocno multitaskingowo, np. jako serwer (potrzebuje naraz wielu róznych informacji) - więc nie jestem aż taki pewien czy będę to wykorzystywał na znaczącym poziomie.

3. Znalazłem taką uwagę do dysku który posiadam (Barracuda 7200.10 / ST3500630AS) - "There is a performance anomaly using hdparm with an NCQ queue depth of 31 in AHCI mode. Speed test measures only 55-64 MB/s (expected: >70-75 MB/s)." - nie wiem jak to się będzie miało do problematyki działania systemu jeśli będę używał AHCI

4. Ponoć tryb AHCI może powodować że system będzie "bardziej wrażliwszy" (ale nie wiem o co tu dokładnie chodzi - może ktoś to mi wytłumaczy?)

5. W systemie będzie jedno urządzenie IDE (nagrywarka DVD) - nie wiem czy to i tak nie wpłynie na ogólny przesył danych? Ale raczej chyba nie  :)

Tak więc warto się bawić tym AHCI na Windows XP Home czy zostawić "dla spokoju" IDE bo i tak nie zauważę róznicy przy normalnym użytkowaniu komputera?

1 -  metoda ta na xp jest bezużyteczna.  Na nowszych, zdaje się, że od visty wzwyż moze pasowac. Poniewaz te maja domyslnie wgrane najbardziej znane stery do sata. 

2 pytanie jest idiotyczne biorac pod uwage, ze na poczatku tamtego poradnika w pierwszym linku masz krotki opis teoretyczny ahci i ncq. Nie chcialo CI sie czytac? Od razu sie odechciewa tlumaczenia takim ignorantom. 

Do 3 nie podałeś w ogóle źródła, co sprawia, ze nawet nie ma sie jak do tego odniesc. 

4 to kompletna bzdura, pewnie zle przeczytales, bo byla mowa o raidzie, a słowo system nie nawiazywało do systemu operacyjnego, a do samego raidu i trybu jego pracy. Jesli dwa dyski pracuja w raidzie 0 to ryzyko bledow na dysku wzrasta - co sie laczy z bezpieczenstwem danych. 

5 a co ma piernik do wiatraka? Wplynie tylko wtedy, gdy bedziesz uzywal napedu cd, dlaczego ma to miec jakikolwiek zwiazek z samym dzialaniem dyskow? 

 

Na niektore pytania padly odpowiedzi, na niektore nie, wiec postanowilem sobie zbiorczo odpowiedziec. 

 

 

 

Tak myślę, że w przypadku SSD to tryb AHCI jest nawet przymusem, bo dysków SSD raczej się nie powinno defragmentować (ze względu na orgarniczenia w ich żywotności) więc dane są "rozsypane" - a defragmentacja przecież mocno daje kopa systemowi.  :)

Nawet w świecie komputerów narosło pełno mitów i wyolbrzymień.Duża fragmentacja powoduje, że głowica się realokuje co wpływa na prędkość odczytu/zapisu. W dyskach SSD nie ma głowicy, więc różnica w prędkości jest niezauważalna. Druga sprawa, że w NTFS fragmentacja jest nieduża, co innego w starszych poprzednikach, gdzie defragmentacje zalcecało się robić co jakiś czas. Dziś śmiem twierdzić, że zbyt mocno się gloryfikuje ową defragmentację. Nie mam zatem pojęcia na czym opierasz swoje subiektywne odczucia - w postaci kopa dla systemu. Warto wspomnieć, że kiedyś często dochodziło do nadmiernej fragmentacji rejestru - co powodowało później, że był nieczytelny i system nie mógł wstać. Większym zagrożeniem więc była stabilność systemu niż spadki pracy dysku.  

 

 

 

- znalazłem taką "poradę", że jak ktoś już reinstaluje system i ustawia w BIOSie AHCI, a ma chip ICHxR, to może lepiej niech sobie od razu ustawi RAID, bo w sterownikach to nic nie zmieni, a system bedzie RAID ready "w razie czego" - prawda to, że to to samo, czy też dołożę sobie kłopotów. :]

Bzdura. Niektóre płyty mają tylko IDE, AHCI mode, raid ustawiają zupełnie innym miejscu i potrzebne są co najmniej dwa dyski do tego. Nie wiem natomiast czy gdziekolwiek jest taka opcja, jak mówisz, możliwa. Dlaczego samo AHCI nie miało by być "raid rdy" jak to określiłeś? Na dokładkę i sterownik często jest ten sam. Idiotyzm. Ty to bierzesz z jakichs forów, pogaduszek między kolegami czy sam to wymyśliasz? 

 

 

 

 Bonifacy

 

Moim zdaniem zwroki na dysku twardym nie powinno być w ogóle, ponieważ HDD Barracuda ST3500630AS ma interfejs SATA 3.0Gb/s i takiż sam obsługuje płyta główna ASUS P5K-E i nie ma co tu się wzajemnie ograniczać.
Co innego jakby HDD obsługiwał SATA 6.0. Może się mylę.

W tym przypadku: tak jak mowisz, jest niepotrzebna. Potwierdzam to co napisałeś. 

Chodzi tylko o implementacje wsteczna. Np. gdy płyta główna obsługuje np. tylko sata I, podczas, gdy dysk jest sata II. Ciekawe rzeczy sie wtedy dzieja, poniewaz same objawy sprawiaja, ze taka usterke dosyc ciezko wylapac. 

 

I ostatnia moja sugestia co do implementacji sterów - jak już integrujesz stery ze swoją instalką XP - to dołącz zdecydowanie większą kolekcję. Na www.driverpacks.net  znajdziesz takie (ostatnia na xp i pochodne waży 7,7MB). Warto się pokusić o paczkę sterów od lana i wifi (niestety, zajmują więcej miejsca). Wtedy resztę zawsze można pobrać z netu.

 

To by było na tyle. 

Pozdro. 

Odnośnik do komentarza

@Groszexxx: bardzo Ci dziękuję za tak obszerną wypowiedź.

 

Wg mnie jeśli masz ICH9 intela - to zawracanie sobie głowy JMicron ma sens tylko wtedy jak stawiasz raid na dyskach ata.

Uwierz mi, że gdybym nie miał napędu DVD ze złączem IDE to bym od razu ustawił ten kontroler w BIOSie w tryb Disabled, żeby mieć spokój. A tak, Windows XP go wykrywa jako urządzenie i to na czym mi jedynie zależy w chwili obecnej, to fakt, aby mieć poprawne i bezkonfliktowo działające sterowniki systemowe.

 

Najlepiej na 4 pytanie odpowiedzieć sobie praktycznie. Spróbuj go po prostu zainicjować, jeśli system go załaduje i zmieni się wersja to powinno być okej.

Zainstalowałem najnowszy sterownik (v1.17.65.11) ze strony JMicrona - niby wszystko działa. Rozumiem, że powinno być już ok i nie musze wracać do "starszych numerycznie" sterów ze strony ASUSa?

 

Aha - zainstalowałem te sterowniki bez "_eSATA" w nazwie pliku na końcu - dalej nie rozumiem tej różnicy opisanej na stronie JMicrona :(

 

RX.XX.XX - Driver would get eSATA setting from BIOS/Option Rom.

RX.XX.XX_eSATA - Driver would report all Device connected as Removable Device.

W chwili obecnej mam kontroler w BIOSie ustawiony na Enabled/IDE. Windows pokazuje w zakładce "Kontrolery SCSI i RAID" - urządzenie "JMicron JMB36X Controller" (już nie ma niczego w zakładce "Kontrolery IDE ATA/ATAPI").

 

Rozumiem, że urządzenie "JMB36X Standard Dual Channel PCIE IDE Controller" w zakładce "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" było tylko dlatego że wcześniej kontroler działał jako Enabled/AHCI (BIOS) i na złączu IDE miał IDE a na eSATA miał AHCI, a teraz już nie musi niczego "dualować"?

 

2 pytanie jest idiotyczne biorac pod uwage, ze na poczatku tamtego poradnika w pierwszym linku masz krotki opis teoretyczny ahci i ncq. Nie chcialo CI sie czytac? Od razu sie odechciewa tlumaczenia takim ignorantom.

Czytałem, i zrozumiałem z tego tyle że główną zaletą trybu AHCI jest wsparcie dla NCQ. Tak więc (o ile dobrze zrozumiałem) jeśli dysk SATA sam nie obsługuje NCQ to właściwie nie ma ogromnej różnicy czy będzie pracował w trybie IDE czy też w trybie AHCI. Tak jest czy nie?

 

Do 3 nie podałeś w ogóle źródła, co sprawia, ze nawet nie ma sie jak do tego odniesc.

http://en.wikipedia.org/wiki/Seagate_Barracuda#Barracuda_7200.10 - "There is a performance anomaly using hdparm with an NCQ queue depth of 31 in AHCI mode. Speed test measures only 55–64 MB/s (expected: >70–75 MB/s)."

 

I ostatnia moja sugestia co do implementacji sterów - jak już integrujesz stery ze swoją instalką XP - to dołącz zdecydowanie większą kolekcję. Na www.driverpacks.net  znajdziesz takie (ostatnia na xp i pochodne waży 7,7MB). Warto się pokusić o paczkę sterów od lana i wifi (niestety, zajmują więcej miejsca). Wtedy resztę zawsze można pobrać z netu.

Skoro już poruszyłeś temat WiFi to zapytam jeszcze o coś dodatkowego bo tego nie rozumiem, a może będziesz znał odpowiedź. Płyta główna ma wbudowaną kartę WiFi, ale ponieważ nie mam zamiaru z niej korzystać ustawiłem w BIOSie urządzenie WiFi na Disabled. Pomimo tego Windows po instalacji wszystkich pozostałych sterowników pokazywał mi nieznane urzadzenie. Po zainstalowaniu sterów do WiFi pojawiła się kolejna karta sieciowa Realtek RTL8187 (zamiast tego nieznanego urządzenia), którą musiałem recznie wyłaczyć jeszcze raz (skoro nie chcę z niej korzystać). I teraz nie rozumiem jak to jest - jak pomimo wyłaczenia w BIOSie system dalej widzi to WiFi? Czy to normalne? W innych przypadkach, np. "biosowo" wyłaczonej karty muzycznej, nie mam takiego dziwnego problemu.

Odnośnik do komentarza

 

 

There is a performance anomaly using hdparm with an NCQ queue depth of 31 in AHCI mode. Speed test measures only 55–64 MB/s (expected: >70–75 MB/s)." 

 

Całość brzmiała tak:

 

The SATA models of this family with firmware 3.AAK [codename GALAXY] or older (e.g. 3.AAE[codename TONKA]) have introduced a firmware (microcode) bug:

  • There is a performance anomaly using hdparm with an NCQ queue depth of 31 in AHCI mode. Speed test measures only 55–64 MB/s (expected: >70–75 MB/s).

 

Jesli tego nie rozumiesz - przetłumacz sobie. Wycinasz zdania z kontekstu i zadajesz bzdurne pytania - mimo iż odpowiedź jest w tekście. 

Na połowę pytań odpowiada google, idź odrób lekcje, a potem zawracaj ludziom głowę. 

 

Powiem wiecej - Twoja nomenklatura i zrozumienie tematu - jest nieadekwanta do zadawanych pytań. 

 

Większość tematów jakie tworzysz jest pseudointelektualnym bełkotem. Jeśli czegoś nie wiesz - ucz się. Idź na wykłady. Do biblioteki. Kompletnie nie rozumiem człowieku Twojego toku myślenia - robisz sobie z forum darmowe kursy nauczania czy jak? 

Cytując klasyka z tego forum: "Najgorzej jest gdy się tylko bierze, a nic nie daje od siebie drogi kolego. Nie jestem w takiej sytuacji jak Ty bo nie zabieram się za rzeczy o których nie mam pojęcia.".

Przemysl to. 

Odnośnik do komentarza

Całość brzmiała tak

Nie rozumiem stwierdzenia, że to było zdanie wycięte z kontekstu. Zapytałem się jaki to ma wpływ na działanie.

 

Co do reszty posta - w google szukałem ile mogłem lecz duża część informacji dla mnie dalej nie była jasna, a skoro forum ma w nazwie "pomoc techniczna" pomyślałem że zasięgnę tu porady. Wybacz proszę, że moim konikiem nie jest składanie komputerów. W dziedzinie, na której się znam (nie jest związana z tematyką tego forum) często pomagam innym ludziom bezinteresownie dzieląc się własnym doświadczeniem. Ale widzę, że nie każdego na podobne gesty stać.

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem stwierdzenia, że to było zdanie wycięte z kontekstu. Zapytałem się jaki to ma wpływ na działanie.

 

Co do reszty posta - w google szukałem ile mogłem lecz duża część informacji dla mnie dalej nie była jasna, a skoro forum ma w nazwie "pomoc techniczna" pomyślałem że zasięgnę tu porady. Wybacz proszę, że moim konikiem nie jest składanie komputerów. W dziedzinie, na której się znam (nie jest związana z tematyką tego forum) często pomagam innym ludziom bezinteresownie dzieląc się własnym doświadczeniem. Ale widzę, że nie każdego na podobne gesty stać.

 

pomoc techniczna > platformy klienckie microsoftu > windows xp. 

 

Czy pomoc techniczna to udzielanie wykładów, odpowiedzi na jakieś abstrakcyjne czy akademickie pytania, tłumaczenie mechanizmów wykraczajacych poza wspomniana platforme? Ja rozumiem, że można zapytać raz, dwa, trzy, no, ale bez przesady. Zwłaszcza, że apetyt Ci ciągle rośnie. 

 

Temat powinien isc do Relaxation Room... chociaz relaks z tego marny ;]. 

 

Nie chodzi Ci windows - pisz. Zdaję się, że Tobie wszystko chodzi poza innym tematem, w ktorej cos o nagrywarce pisales? 

Wiec o co Ci chodzi? I nie czuj się urażony. 

 

Proszę: http://www.dyski.wirt.pl/index.php/Interfejs-dysku.html

Lektura dla Ciebie. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...