Skocz do zawartości

Tryb SATA: IDE vs AHCI (WinXP Home)


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałem podziękować zarówno Rychwalowi jak i Belfegorowi za wszystkie odpowiedzi w moim poprzednim temacie. Jednakże temat trochę ewoluował, więc postanowiłem założyć nowy z pytaniem, które jeszcze pozostało bez odpowiedzi i które w obecnej chwili najbardziej mnie intryguje.

 

Czy na Windows XP Home to w ogóle warto ustawiać dyski SATA w tryb AHCI czy lepiej zostawić domyślny tryb IDE? (IDE jest domyślnym w BIOSie mojej płyty głównej, ASUS P5K-E)

 

Za AHCI przemawia jakiś przyrost wydajności - ale własnie - jaki jest ten przyrost? +5%? +25%? Bo jeśli przyrost jest mały (np. własnie <5%) to może dam sobie spokój z AHCI, bo z tym trybem wiąże mi się parę komplikacji:

 

1. Do instalacji WinXP na AHCI będę potrzebował sterowników z dyskietki, a stacji nie mam - znalazłem co prawda opisaną metodę instalacji AHCI już po instalacji systemu ale ponoć ona nie jest pewna :( http://www.tweaks.pl/wlaczenie-tryb-ahci-ncq-dysk-sata/

 

2. Jeśli dobrze zrozumiałem to maksymalny transfer dysku nie zależy od tego czy dysk pracuje w trybie IDE czy AHCI. W trybie AHCI zmienia się jedynie prędkość odczytu zdefragmentowanych danych i/oraz gdy np. system pracuje mocno multitaskingowo, np. jako serwer (potrzebuje naraz wielu róznych informacji) - więc nie jestem aż taki pewien czy będę to wykorzystywał na znaczącym poziomie.

 

3. Znalazłem taką uwagę do dysku który posiadam (Barracuda 7200.10 / ST3500630AS) - "There is a performance anomaly using hdparm with an NCQ queue depth of 31 in AHCI mode. Speed test measures only 55-64 MB/s (expected: >70-75 MB/s)." - nie wiem jak to się będzie miało do problematyki działania systemu jeśli będę używał AHCI

 

4. Ponoć tryb AHCI może powodować że system będzie "bardziej wrażliwszy" (ale nie wiem o co tu dokładnie chodzi - może ktoś to mi wytłumaczy?)

 

5. W systemie będzie jedno urządzenie IDE (nagrywarka DVD) - nie wiem czy to i tak nie wpłynie na ogólny przesył danych? Ale raczej chyba nie :)

 

Tak więc warto się bawić tym AHCI na Windows XP Home czy zostawić "dla spokoju" IDE bo i tak nie zauważę róznicy przy normalnym użytkowaniu komputera? :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A jak te testy na SSD przenoszą się na zwykłe dyski "talerzowe"? Tak myślę, że w przypadku SSD to tryb AHCI jest nawet przymusem, bo dysków SSD raczej się nie powinno defragmentować (ze względu na orgarniczenia w ich żywotności) więc dane są "rozsypane" - a defragmentacja przecież mocno daje kopa systemowi. :)

 

Poza tym samo określenie wielkości przyrostu to tylko część głosowania "za", bo pozostają jeszcze te "punkty ujemne"(?), czyli moje wątpliwości, o których napisałem wyżej, a które odnoszą konkretnie się do mojej sytuacji... :(

Odnośnik do komentarza
1. Do instalacji WinXP na AHCI będę potrzebował sterowników z dyskietki, a stacji nie mam - znalazłem co prawda opisaną metodę instalacji AHCI już po instalacji systemu ale ponoć ona nie jest pewna

 

najlepiej wykonac integrację sterowników SATA z płyta instalacyjną. Wtedy bez problemu instalujesz system w trybie AHCI. Po prostu instalator widzi dysk i nie ma blue screena. Mozna tez podać sterowniki sata na usb.

Tu masz instrukcje integracji sterowników http://walendowski.com/2008/02/06/instalacja-windows-xp-na-dyskach-sata/

 

Twoje watpliwości nie mają nic do rzeczy. Dysk sata powinien pracować w trybie AHCI. Tak jest wymyslony. Oczywiście mozna dokonać zmian po instalacji systemu. Zazwyczaj wszystko sie udaje.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Ci za tą instrukcję - na pierwszy rzut oka wygląda bardzo "przyjaźnie" do wczytania się. Jak będę miał dłuższą chwilę, to to zrobię i chyba zatem skorzystam z opcji integracji. Z moich wątpliwości zatem właściwie odpadają 1) i 2). :)

 

Co do 4) - Czy słyszałeś coś gdzieś może o tej większej wrażliwości systemu? Na czym to może polegać? Czy tą opinię to raczej można między bajki włożyć?

 

Ad. 5) Czyli jak rozumiem nie będzie zadnych przeszkód z tą moją nagrywarką IDE? Dodatkowo, od czasu do czasu (co parę tygodni) będę chciał chwilowo podłączać jeszcze mój stary HDD który ma łącze IDE - czy tu też nie będzie z nim problemów jeśli dysk systemowy będzie działał w trybie AHCI? Generalnie chodzi mi o to czy oba urządzenia działające po IDE będą przez system wykrywane poprawnie i bedzie z nich można korzystać bez przeszkód? Bo nie wiem czy tryb pracy AHCI może koegzystować z urzadzeniami IDE na jednym komputerze...

 

Ad. 3) Wiesz może o co może chodzić z tą wspomnianą wyżej "anomalią" istniejącą w moim dysku? Mimo wszystko trochę się o to niepokoję.

 

PS. Na moim dysku SATA, prócz złacza SATA i power są cztery bolce w poziomym rządku - na dwóch z nich jest założona zworka. Przeczytałem że na dyskach SATA nie ma czegoś takiego jak master/slave - to się ponoć ustawia przy pomocy BIOSu - czy tak jest? A jeśli tak, to po co ta zworka tam jest i jakie powinna mieć ustawienie? Znalazłem jakiś pdf z "instrukcją do dysku" ale tam nie ma tych bolców jakoś opisanych :(

Odnośnik do komentarza
Czy słyszałeś coś gdzieś może o tej większej wrażliwości systemu? Na czym to może polegać? Czy tą opinię to raczej można między bajki włożyć?

 

Nic nie słyszałem o zadnej wrażliwości systemu.

 

Czyli jak rozumiem nie będzie zadnych przeszkód z tą moją nagrywarką IDE?

 

Nie bedzie. Tez mam nagrywarkę IDE i dysk SATA.

 

Znalazłem taką uwagę do dysku który posiadam (Barracuda 7200.10 / ST3500630AS)

 

Tak sobie czytam i czytam i wychodzi ze masz dysk ATA :lol: Zworka ustawia dysk jako Master.

 

http://www.manualslib.com/manual/435976/Seagate-St3500630as.html?page=33

Odnośnik do komentarza
A zworka powinna być ustawiona do maksymalnego transferu zainstalowanego kontrolera na płycie głównej (opis w manualu).

 

Moim zdaniem zwroki na dysku twardym nie powinno być w ogóle, ponieważ HDD Barracuda ST3500630AS ma interfejs SATA 3.0Gb/s i takiż sam obsługuje płyta główna ASUS P5K-E i nie ma co tu się wzajemnie ograniczać.

Co innego jakby HDD obsługiwał SATA 6.0. Może się mylę.

post-41-0-68066400-1383318207_thumb.png  post-41-0-99707000-1383318238_thumb.png

Edytowane przez Bonifacy
Odnośnik do komentarza

Nic nie słyszałem o zadnej wrażliwości systemu.

 

Nie bedzie. Tez mam nagrywarkę IDE i dysk SATA.

Dla mnie, rzekłbym, idealne odpowiedzi, szczególnie druga. ;)

 

Tak sobie czytam i czytam i wychodzi ze masz dysk ATA :lol: Zworka ustawia dysk jako Master.

Gdyby to był dysk ATA to bym nie miał tego "problemu" z brakiem wiedzy w tym temacie, bo osobiście bardzo długo użytkowałem dyski ATA i się z nimi bardzo zżyłem :D Interface SATA dość łatwo "rozpoznałem", bo wygląda inaczej i pomyślałem że to musi być to. To dla mnie nowość i dlatego też zadaję tak dużo pytań, czasem pewnie dość podstawowych, wybaczcie mi proszę.

 

Płyte masz na chipie Intel® P35

Intel ICH9R

 

Jak bedziesz chciał sterowniki to się zgłoś. Mam u siebie na dysku do twojej płytki

A więc zgłaszam się! :D ;)

 

Czy za sterowniki w pierwszej kolejności odpowiada producent chipa (Intel), płyty głównej (ASUS) czy dysku (Seagate)? Chodzi mi o to, że jak kiedyś będę chciał sprawdzić czy nie pojawiła się nowsza wersja sterowników to na stronie którego z producentów mam ich szukać w pierwszej kolejności?

 

Zworka zmienia typ transferu : 6GB, 3 GB, 1.5 GB - dokładny opis na dysku.

Faktycznie jest coś na naklejce na dysku - musiałem jednak oświecić głęboko zatokę dyskową, bo opis złącz został umieszczony dokładnie z przeciwnej strony niż wystające z tyłu złącza. Jest tam rysunek podobny do tego, jaki znalazłem tutaj (w pierwszym poście): http://oxle.com/topic.asp?archive=true&tid=5441 - są tylko ustawienia dla 3GB i 1.5GB, nie ma 6GB (domyślam się więc że to dlatego że dysk jest SATA II). Z rysunku wychodzi, że zworki tam nie powinno być. Czy dobrze jednocześnie zrozumiałem z tego linka, że nawet jeśli usunę zworkę to i tak nie powinieniem sie spodziewać dwukrotnego wzrostu ogólnej prędkości? (bo taki fakt mi się zasugerował)

 

No i nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: Z tego co wiem, poprzedni właściciel zlecał złożenie peceta uznanej firmie komputerowej (sklep stacjonarny) - nie był on zatem kupowany w żadnym markecie czy też w małej firemce internetowej. Czy jest zatem możliwe, że może ta firma wiedziała co robi i zworka została pozostawiona nieprzypadkowo, bo np. przy większych transferach mogły pojawiać się jakieś anomalie w pracy dysku? (np. ta zacytowana wczesniej przeze mnie) Bo troszkę mi się nie chce wierzyć w jakieś zaniedbanie na tym poziomie. Hmm...

 

Przy okazji: Z tego co czytam ogólnie o SATA, to wielkości prędkości zależą od generacji SATA - I, II, czy też III. Mam zatem pytanie - czy jeśli mam płytę SATA II i ustawię dysk też na SATA II, a potem np. będę chciał przyłączyć dysk SATA I (starszej generacji) to czy będę musiał ograniczyć zworką dysk który już mam z SATA II też do SATA I? Czy są jakieś problemy z koegzystencją różnych generacji SATA w jednym komputerze? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane?

Odnośnik do komentarza
Czy za sterowniki w pierwszej kolejności odpowiada producent chipa (Intel), płyty głównej (ASUS) czy dysku (Seagate)?

 

Intel

 

Czy jest zatem możliwe, że może ta firma wiedziała co robi i zworka została pozostawiona nieprzypadkowo, bo np. przy większych transferach mogły pojawiać się jakieś anomalie w pracy dysku? (np. ta zacytowana wczesniej przeze mnie) Bo troszkę mi się nie chce wierzyć w jakieś zaniedbanie na tym poziomie. Hmm...

 

daj sobie spokój z analizą. Wywal zworkę i zobacz jaki jest ransfer. A tak na marginesie instaluj ten system

 

tu masz stery

http://speedy.sh/zKwWF/10.8-f6flpy-x86.zip

Odnośnik do komentarza

Ja często sobie analizuję, bo przy okazji tego typu analiz mogę się czasem czegoś ważnego nauczyć i potem, być może, doradzić innym, gdy będą mieli jakieś problemy. :)

 

Co do instalacji - bardzo bym chciał już to mieć za sobą, ale chyba dopiero w niedzielę znajdę trochę czasu. Dla mnie to raczej operacja z tych poważniejszych - dbam o kompa i nie instaluję "śmieci", więc nie potrzebuję często tego robić (w ostatnich 10 latach XPka instalowałem 2 razy), a jak wiadomo dopiero częsta praktyka czyni mistrza.

 

Bardzo dziękuję Ci za sterowniki. Oczywiście od razu zacząłem sprawdzać cóż to za czort w tym zipie siedzi. :D ;) Trochę mój niepokój wzbudziła nazwa "Rapid Storage Technology Driver"(bo kojarzyłem coś podobnego ze strony ASUSa, ale nazywało się "Matrix Storage Manager Driver"). Lecz potem znalazłem informację, że RST to po prostu aktualna nazwa MSM :] Kolejna rzecz na początku dla mnie niepokojąca: wersja sterownika, bo widziałem jakieś RST v11+, ale znowu za chwilę się uspokoiłem, bo znalazłem info, że v10.8.0.1003, którą mi zapodałeś, jest ostatnią, która posiada pełny support ICH9R - kolejne już mają jakieś "excepty" jesli chodzi o ten układ (btw: to raczej wyklucza wobec tego, że będzie się można spodziewać jakichś aktualizacji w przyszłości [o których pisałem wcześniej]). Tak więc tu przez analizę pliku, który mi dałeś, sporo się dziś nauczyłem. :)

 

Trzy rzeczy:

- wersja sterowników AHCI 32bit/64bit zależy tak jak w każdym innym przypadku od systemu operacyjnego, nie od procka, prawda? Pytam, bo w sumie dyski są rozpoznawane jeszcze przed startem systemu, ale to w końcu przecież tylko sterowniki. :]

- znalazłem taką "poradę", że jak ktoś już reinstaluje system i ustawia w BIOSie AHCI, a ma chip ICHxR, to może lepiej niech sobie od razu ustawi RAID, bo w sterownikach to nic nie zmieni, a system bedzie RAID ready "w razie czego" - prawda to, że to to samo, czy też dołożę sobie kłopotów. :]

- jak najwygodniej zmierzyć te transfery dysku w trybach "ze zworką" i "bez zworki"?

Odnośnik do komentarza
wersja sterowników AHCI 32bit/64bit zależy tak jak w każdym innym przypadku od systemu operacyjnego, nie od procka, prawda?

 

Tak. Wersja zalezy od systemu który instalujemy.

 

- znalazłem taką "poradę", że jak ktoś już reinstaluje system i ustawia w BIOSie AHCI, a ma chip ICHxR, to może lepiej niech sobie od razu ustawi RAID, bo w sterownikach to nic nie zmieni, a system bedzie RAID ready "w razie czego" - prawda to, że to to samo, czy też dołożę sobie kłopotów. :]

 

Nie korzystam z Raid więc nic nie doradzę. Raid stosujesz raczej do minimum 2 dysków. U ciebie taka okolicznośc nie zachodzi.

 

Stery które podałem stosowałem do xp zeby go zainstalować na dysku sata. :D

Tez na chipie intela. To kompleksowy zestaw.

Transfer dysku mozesz zmierzyć programem hdtune

Odnośnik do komentarza

Transfer dysku mozesz zmierzyć programem hdtune

Zainstalowałem wstępnie ten program i widzę że prócz pomiarów ma on jakieś dodatkowe funkcje diagnostyczne - np. skanowanie w poszukiwaniu błędów. Pomyślałem, że przy okazji sobie i to zapuszczę - właśnie się "robi". Pytanie tylko, czy od tego programu można oczekiwać dobrej wiarygodności w tym skanowaniu błędów, czy należy to raczej potraktować jako "wodotrysk" i jesli chce się porządnie sprawdzić to lepiej zrobić to czymś innym?

 

Przy okazji po raz kolejny pragnę Ci podziękować za wszystkie odpowiedzi - były bardzo pomocne i wiele mi wyjaśniły. Mam nadzieję, że na resztę pytań (dot. np. koegzystencji różnych dysków SATA i ustawień w BIOSa AHCI vs RAID) ktoś jeszcze też mi odpisze skoro Ty nie masz takich doświadczeń.

 

Ja wiem co to jest RAID :) W pytaniu chodziło mi o coś innego. :)

 

Może cytat z porady, jaką znalazłem, rozwieje wątpliwości:

Jak ktoś ma kontroler ICHxR to zamiast AHCI lepiej zrobić RAID, macie wtedy wszystko tak jak w tym pierwszym i do tego jesteście "raid ready" (można w przyszłości zrobić RAID bez reinstalacji, Intelowskim toolem).

Odnośnik do komentarza
Pytanie tylko, czy od tego programu można oczekiwać dobrej wiarygodności w tym skanowaniu błędów

 

Mozna. To jeden z softów polecanych w dziale Hardware do diagnostyki dysków. Najszybciej bedzie jak podasz wyniki smart dysku > zakładka health > screen

 

Mam nadzieję, że na resztę pytań (dot. np. koegzystencji różnych dysków SATA i ustawień w BIOSa AHCI vs RAID) ktoś jeszcze też mi odpisze skoro Ty nie masz takich doświadczeń.

 

 Koegzystencja mówisz? Hm.... podam na swoim przykładzie:

mam dysk, który obsługuje SATA III, ale płyta jedynie SATA II. Interfejs jest kompatybilnie wsteczny. Słowem bedą funkcjonować. Może tylko

troszke wolniej.

 

W Twoim temacie najwazniejsza jest prawidłowa integracja sterowników i przygotowanie płyty instalacyjnej. Nie wiem jaki SP ma twoja instalka Windowsa XP ale od razu wykonałbym integracje SP3 plus sterowniki SATA. Jesli chodzi o sterowniki, wskazujesz sterownik iaAHCI.inf.

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza

Koegzystencja mówisz? Hm.... podam na swoim przykładzie:

mam dysk, który obsługuje SATA III, ale płyta jedynie SATA II. Interfejs jest kompatybilnie wsteczny. Słowem bedą funkcjonować. Może tylko troszke wolniej.

To co opisujesz jest dla mnie jasne - bo nie przeskoczy się prędkości i o kompatybilności wstecznej też wiem, ale nie do końca mi o to chodziło - napiszę dokładniej: w komputerze jest płyta z SATA II i dysk z SATA II - czyli całość pracuje SATA II. Teraz: co się stanie jeśli dołożę dysk SATA I?

1) Cały system zwolni do SATA I - kontroler będzie pracował z najszybszą możliwą prędkością wspolną

2) Mimo tego że dysk SATA I bedzie pracował jako SATA I to dysk SATA II nadal będzie SATA II - kontroler bedzie pracował w dwóch trybach w zależności od dysku z jakim się akurat komunikuje

 

1 czy 2?

 

Czy jesli zachodzi sytuacja 2 to czy ów kontroler płyty nie będzie się nadmiernie męczył takim stałym przełaczaniem miedzy SATA II a I?

 

Jesteś pewien? Ile i jakie dyski masz skoro kombinujesz z ustawianiem RAID? Jakie wersje RAID obsługuje płyta?

Ja nie stawiam RAID w tej chwili :) Przeczytaj proszę cytowaną przeze mnie poradę - w/g mnie z niej wynika, że nie trzeba mieć RAIDa "od razu" by ten RAID ustawić - a potem jak już się RAIDa złoży (kiedyś tam) to nie potrzeba będzie specjalnej instalacji. Zacytuję inny post tego samego autora porady:

 

Jeśli będziesz reinstalować system i chcesz użyć AHCI, ustaw kontroler w tryb RAID (jeśli chipset obsługuje). To to samo, plus możliwość pracy dysków w raid.

Odnośnik do komentarza
Teraz: co się stanie jeśli dołożę dysk SATA I?

 

Nie zwolni system, tylko dysk z sata I bedzie wolniejszy. Czyli odpowiedź druga. Jak system postawisz na sata II tak bedzie chodził.

 

Dla przykładu > postawiłem system na dysku sata. Wczesniej miałem XP na ATA. Po instalacji W7 na sata podpiołem ATA z XP. Oba dyski o kompletnie róznych interfejsach funkcjonowały normalnie. Bez porównania była prędkość transferu na dysku z W7. Nie miałem menu wyboru systemu bo też nie o to mi chodziło. Chodziło jedynie o skopiowanie danych, które wczesniej zgrałem na XP. Teraz jest jeden dysk i póki co ma sie dobrze.

Czekam z utęsknieniem na efekty integracji sterów. Jest to proste ale nie każdemu sie udaje. Wierzę w Twoje zdolności.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jaki SP ma twoja instalka Windowsa XP ale od razu wykonałbym integracje SP3 plus sterowniki SATA.

Mam dysk WinXP SP2. Co do SP3 nie jestem przekonany czy to integrować od razu, bo zgodnie z tym co wcześniej pisałem tutaj - drugi akapit od końca postu, chciałbym zmienić język i nie wiem czy integracja mi czegoś nie popsuje w tym zakresie.

 

Nie zwolni system, tylko dysk z sata I bedzie wolniejszy. Czyli odpowiedź druga. Jak system postawisz na sata II tak bedzie chodził.

O, i o to mi chodziło. Nie byłem tego tak pewny, bo np. dyski IDE działały z prędkością najwolniejszego urządzenia na kablu. No ale w SATA każde urządzenie ma swój własny kabelek z danymi więc poniekąd spodziewałem się że może być tak jak opisujesz. :)

 

Czekam z utęsknieniem na efekty integracji sterów. Jest to proste ale nie każdemu sie udaje. Wierzę w Twoje zdolności.

Hmm... No mi też wydaje się to w miarę proste - na jakim etapie można już sprawdzić czy integracja została dokonana poprawnie? Jak się domyślam dopiero podczas instalacji?

Odnośnik do komentarza

Hmm.. gdzieś jeszcze powinienem mieć taką płytkę - dzieki za poradę - faktycznie może sporo ułatwić.

 

Tak, na Home - bo to nie jest zmiana poprzez nakładkę Multilingual User Interface, która wymaga Pro, tylko poprzez instalację SP3, a SP3 można zainstalować na każdej wersji systemu. Zmiana będzie stała i jednorazowa (nie potrzebuję potem możliwości przełączania się między językami, takiej jak oferuje nakładka).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...