Skocz do zawartości

płyta ASUS P5K-E/WiFi-AP - sterowniki WinXP


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem w jakim dziale założyć temat więc podzieliłem moje pytania na dwa tematy - drugi mój temat dotyczący wymienionej w temacie płyty głównej jest tutaj: https://www.fixitpc.pl/topic/20242-p%C5%82yta-asus-p5k-ewifi-ap-ustawienia-bios/

Tytułem wstępu:

Dostałem PC, który był od dawna nie używany. Ustawienia BIOSu się nie trzymają (i nie wiem jakie były wcześniej), a system WinXP jest mocno zaśmiecony więc chcę go postawić na nowo (poprzedni właściciel miał go preinstalowanego i nie pamięta ustawień). O ile z ustawieniami/sterownikami dla wtykanych w płytę główną kart raczej nigdy nie miałem kłopotów, to płyty główne zawsze budziły we mnie niepokój i niepewność. Jako, że stanowią one najważniejszy element każdego komputera i to od nich w dużej mierze zależy stabilność systemu, więc szukam porady jak ją optymalnie ustawić. Od razu zaznaczam, że nie chcę bawić się w żadne podkręcanie, nie interesują mnie dodatkowe "bajery" - chcę mieć po prostu stabilny i dobrze ustawiony system.

Treść zasadnicza:

Na stronie http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=P5K-E%2fWiFi-AP można znaleźć 60 plików dotyczących wspomnianej w temacie płyty głównej jeśli wybierze się system Windows XP. Niestety nawet jeśli wyeliminujemy "powtórki" (nowsze/starsze wersje) to zostaje ich trochę. Co do niektórych mam wątpliwości "do czego służą" i czy warto je instalować (powtórzę: nie jestem zainteresowany "bajerami" - stawiam na stabilność połaczoną z minimalizmem w poprawnie ustawionym systemie).

Moje niepewności:

Pozwolę sobie przejechać po kategoriach i wytłumaczyć o co mi chodzi:

- Qualified Vendor List - kompatybilność pamięci RAM z płytą - wszystko w zasadzie jasne

- BIOS - o ile dobrze rozpoznaję, to BIOS mojego egzemplarza płyty pokazuje dość starą wersję 0603 (której nawet tu nie ma) ale z relacji poprzedniego właściciela raczej nie było większych problemów, więc raczej chyba nie warto bawić się w obarczony jakimś ryzykiem proces upgrade?

- BIOS-Utilities - narzędzia do upgrade BIOSu - wszystko w zasadzie jasne

- Chipset - system identyfikacji chipsetu płyty głównej - to jest w miarę jasne, ale o co chodzi z tym Matrix Storage Manager?

- ATK - ACPI driver for ATK0110 virtual device - do czego to jest? Gdzieś znalazłem informację że jest to tylko używane przy programach diagnostycznych ASUSa których raczej nie planuję instalować więc chyba i tego nie muszę?

- AUDIO - sterownik do zintegrowanej karty dźwiekowej - wszystko w zasadzie jasne

- LAN - sterownik do zintegrowanej karty sieciowej - nie bardzo rozumiem, dlaczego tu jest tyle wymienionych różnych kart skoro płyta ma tylko jedną?

- Utilities - z tej kategorii będę właściwie instalował tylko poprawki z Microsoftu (Microsoft Windows 2000/XP/2003 HD Audio Patch KB888111 - wie ktoś czy to jest poprawka ogólna czy dotyczy może tylko karty zintegrowanej z płytą? bo tej akurat nie planuję uzywać tylko osobnej) - reszta to programy diagnostycznie których chyba nie warto?

- Wireless - sterownik zintegrowanego WiFi - wszystko w zasadzie jasne

- SATA - no i tu znowu - Matrix Storage Manager Driver - cóż to jest? Do czego to jest wymagane? Dodatkowo JMicron JMB363 RAID - jak nie mam/nie planuję RAID to chyba tego nie potrzebuję?

- Others - sterownik JMicron JMB363 - wszystko w zasadzie jasne

- Manual -- cyfrowe wersje podręczników - wszystko w zasadzie jasne

Na koniec jeszcze dwa pytania ogólne:

1) Czy można spokojnie bazować na plikach ze strony ASUSa czy też lepiej "pobawić się" w szukanie sterowników na stronach producentów danych układów? Już parę rzeczy sobie w ten sposób porównałem (np. sterowniki chipsetu INF na stronie Intela, czy też sterowniki karty sieciowej) i mam jeszcze większy mętlik w głowie, bowiem producenci czasem inaczej niż ASUS oznaczają te sterowniki i czasem trudno jest mi ocenić który sterownik jest nowszy i/lub lepszy.

2) Czy warto instalować sterowniki w fazie beta jeśli one są najnowszą wersją, a mają już parę lat? Czy lepiej (dla świętego spokoju) tego nie robić?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Dostałem PC, który był od dawna nie używany. Ustawienia BIOSu się nie trzymają (i nie wiem jakie były wcześniej), a system WinXP jest mocno zaśmiecony więc chcę go postawić na nowo (poprzedni właściciel miał go preinstalowanego i nie pamięta ustawień). O ile z ustawieniami/sterownikami dla wtykanych w płytę główną kart raczej nigdy nie miałem kłopotów, to płyty główne zawsze budziły we mnie niepokój i niepewność. Jako, że stanowią one najważniejszy element każdego komputera i to od nich w dużej mierze zależy stabilność systemu, więc szukam porady jak ją optymalnie ustawić. Od razu zaznaczam, że nie chcę bawić się w żadne podkręcanie, nie interesują mnie dodatkowe "bajery" - chcę mieć po prostu stabilny i dobrze ustawiony system.

 

Z tymi sterami do płyty to strachy na lachy. Instalujesz chipset a Matrix Storage maneger jest od dysku HDD to kontroller AHCI.

 

Więcej można byłoby powiedzieć zaznanojomiwszy sie ze szczegółową specyfikacją kompa.

Odnośnik do komentarza

ACPI jest to też sterownik zarządzania energią, Sterownik ten rozporządza lepiej zużyciem prądu do poszczególnych podzespołów.

Poprawka KB888111 jest to tzw. UAA czyli jest to potrzebne do dźwięku, ale tylko w przypadku windowsa XP z SP2, dodatek SP3 ma już to wbudowane w siebie.

Odnośnie LAN'u czasami bywało tak, że zależnie od rewizji płyty były różne układy stosowane, tak samo bywało z różnymi krajami.

 

Płyta nie trzyma ustawień, ponieważ najprawdopodobniej będzie rozładowana bateria CR2032, podtrzymująca właśnie ustawienia BIOS.

 

Instaluj spokojnie sterowniki ze strony ASUS'a

Co do bety ja zawsze instaluję finalne wersje sterowników.

Odnośnik do komentarza

Dziekuję Wam bardzo za odpowiedzi. :)

 

Z tymi sterami do płyty to strachy na lachy. Instalujesz chipset a Matrix Storage maneger jest od dysku HDD to kontroller AHCI.

 

Płyta głównie "rozbraja mnie" mnogością zworek i konfiguracją tego wszystkiego w BIOSie - w porównaniu do takich kart gdzie trzeba tylko zainstalować sterownik i ewentualnie pozaznaczać dobrze opisane opcje to czasem mnie przerasta. Wbudowany "BIOSowy help" jest często bardzo skrótowy i enigmatyczny (bo pewnie "mało miejsca"), a dołaczony do płyty podręcznik kopiuje ten help słowo w słowo, nie dodając nic "od siebie", choć przecież akurat tu to jest miejsce. :(

 

Matrix Storage Manager - to sporo wyjaśnia. Zapytam dodatkowo - czy jeśli dysk SATA który obecnie pracuje w systemie w trybie IDE kiedyś pracował w trybie AHCI to czy ten Matrix Storage Manager będzie mimo wszystko jakoś widziany w systemie że był już kiedyś instalowany?

 

Chodzi mi o to: nie wiem co było kiedyś ustawione w BIOSie bo padła bateria i musiałem sam wszystko na nowo ustawić (mój drugi, osobny temat, temu własnie poświęcony: https://www.fixitpc.pl/topic/20242-p%C5%82yta-asus-p5k-ewifi-ap-ustawienia-bios/ ) więc zostawiłem dla SATA domyślny tryb IDE. Obecnie na tym kompie jest zaśmiecony WinXP (do reinstalacji) ale zanim to zrobię chciałbym sprawdzić czy ten dysk już pracował na tym samym systemie wcześniej w trybie AHCI - bo jeśli tak było to ten Manager powinien być już chyba zainstalowany - tylko jak to sprawdzić czy tak było? Może ten Manager robi jakieś wpisy w rejestrze albo coś takiego po czym by było można wykryć jego obecność w systemie nawet jeśli w danej chwili jest ukryty bo dysk ustawiony w tryb IDE go nie wykorzystuje?

 

Więcej można byłoby powiedzieć zaznanomiwszy sie ze szczegółową specyfikacją kompa.

 

Szczerze to ja sam jej tak dokładnie jeszcze nie znam, bo dostałem "metalową skrzynkę" bez dokumentacji i próbuję się rozeznać. Nie wiem na ile to pomoże ale siedzi tam wspomniana płyta ASUSa, proc Q6600, grafika 8800GTS, dysk Seagate SATA II, dwie pamięci Patriot - wystarczy danych, żeby coś więcej powiedzieć? :)

 

ACPI jest to też sterownik zarządzania energią, Sterownik ten rozporządza lepiej zużyciem prądu do poszczególnych podzespołów.

Poprawka KB888111 jest to tzw. UAA czyli jest to potrzebne do dźwięku, ale tylko w przypadku windowsa XP z SP2, dodatek SP3 ma już to wbudowane w siebie.

Odnośnie LAN'u czasami bywało tak, że zależnie od rewizji płyty były różne układy stosowane, tak samo bywało z różnymi krajami.

 

Płyta nie trzyma ustawień, ponieważ najprawdopodobniej będzie rozładowana bateria CR2032, podtrzymująca właśnie ustawienia BIOS.

 

Instaluj spokojnie sterowniki ze strony ASUS'a

Co do bety ja zawsze instaluję finalne wersje sterowników.

 

Sporo mi się wyjaśniło po tym poście. :)

 

ACPI - tam jest napisane że to wersja tego ACPI dla jakiegoś urządzenia wirtualnego ATK0110 - wiesz może co to?

 

KB888111 - no to problem z głowy, bo mam XP SP2 ale SP3 i tak będę doinstalowywał - przy okazji: czy mogę zastosować kolejność: 1) instalacja Windows, 2) instalacja SP3, 3) instalacja brakujących sterowników? czy też powinno się instalować SP3 dopiero po sterownikach? Pytam o to, bo zwykle tuż po procesie instalacji Windows system od razu zaczyna wyszukiwać wszystkie urządzenia i chce "na gwałt" instalować stery - czy mogę te żądania systemu czasowo zignorować i przesunąć na "po instalacji SP3"? Chciałbym bowiem zastosować metodę opisaną tutaj: http://gadzetomania.pl/2010/03/01/angielskiego-windowsa-xp-mozna-spolszczyc-bez-ponownej-instalacji i zanstalować sterowniki dopiero na docelowej wersji językowej systemu.

 

bateria CR2032 - tak, domyślałem się tego (może zbyt jasno o tym nie napisałem). Już dziś nawet nabyłem nową baterię, którą wymienię, jak znajdę chwilę czasu.

Odnośnik do komentarza
przy okazji: czy mogę zastosować kolejność: 1) instalacja Windows, 2) instalacja SP3, 3) instalacja brakujących sterowników? czy też powinno się instalować SP3 dopiero po sterownikach?

 

Zainstaluj SP3 a potem stery.

 

Pytam o to, bo zwykle tuż po procesie instalacji Windows system od razu zaczyna wyszukiwać wszystkie urządzenia i chce "na gwałt" instalować stery

 

Chyba ci sie coś pomyliło. XP nigdy nie wyszukuje i nie instaluje sterowników do urzadzeń których nie obsługuje. To nalezy zrobic osobiście.

Załoz koniecznie nowa baterię do płyty głownej.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o BIOS i tryb IDE i AHCI, to wygląda to tak.

Jeżeli masz płytę z oryginalnym XP to jak dysk będzie ustawiony w tryb AHCI to nie wykryje Ci go instalacja windows'a bez dogrania dodatkowych sterowników.

Standardowo do OS XP jest ustawiany tryb IDE.

 

Matrix storage nie ma nic do nowej instalacji systemu.

Po reinstalce nie masz żadnych informacji na ten temat trybu dysku w jakim działał.

Jeżeli zmienisz tryb z jednego na drugi po tym jak już zainstalujesz system to może przywitać Cię windows komunikatem który ukazuje białe literki na niebieskim tle :P

Odnośnik do komentarza

Zainstaluj SP3 a potem stery.

OK, tak zrobię. :)

 

Chyba ci sie coś pomyliło. XP nigdy nie wyszukuje i nie instaluje sterowników do urzadzeń których nie obsługuje. To nalezy zrobic osobiście.

Chyba nieprecyzyjnie to napisałem - oczywiście, że system sam z siebie nigdy nic nie instaluje. Ale od razu po instalacji pojawiają się dymki "znaleziono nowe urządzenie", które czekają na interwencję użytkownika. I to mi chodziło czy to można zignorować do czasu "po instalacji SP3". Jak napisałeś - można i tak też zrobię.

 

Załoz koniecznie nowa baterię do płyty głownej.

Dziś znalazłem czas i to zrobiłem. Nie mogłem tego zrobić wcześniej "ot tak z doskoku", bo gniazdo baterii było całkowicie przysłonięte przez kartę graficzną, więc trzeba było trochę porozkręcać, a przy okazji też poczyściłem wnętrze.

 

Standardowo do OS XP jest ustawiany tryb IDE.

Czy mam to rozumieć jako:

1) producent płyty standardowo ustawia ten tryb żeby użytkownikom było łatwiej (ale niekoniecznie jest to najlepszy wybór), czy też:

2) użytkownik przed instalacją WinXP powinien sprawdzić ustawienie i ustawić tryb IDE nawet jeśli jest tam coś innego (bo w WinXP nieszczególnie opłaca się ustawiać coś innego)

 

Po reinstalce nie masz żadnych informacji na ten temat trybu dysku w jakim działał.

O to chodzi, że jeszcze reinstalki nie robiłem (na razie się przygotowuję - zbieram info, sterowniki, itp) więc stąd moje pytanie, czy to się da jakoś rozpoznać czy ten Matrix Storage Manager (niezbędny do pracy dysku w trybie AHCI) już isnieje w tym systemie co może świadczyć że: zanim nastapił reset BIOSu (z powodu padu baterii) i obecnym domyslnym ustawieniu IDE, to wcześniej dysk działał w trybie AHCI.

 

Jeżeli zmienisz tryb z jednego na drugi po tym jak już zainstalujesz system to może przywitać Cię windows komunikatem który ukazuje białe literki na niebieskim tle :P

Hmmm.. a to ciekawe - nawet jeśli zrobi się instalację sterowników w pierwszej kolejności? Mam tu na myśli:

1) włączenie w pełni już zainstalowanego systemu z dyskiem w trybie IDE

2) instalacja sterowników AHCI, czyli tego Matrix Storage Managera

3) restart komputera i zmiana trybu pracy dysku w BIOSie z IDE na AHCI

4) włączenie systemu z dyskiem w trybie AHCI

Taką poradę znalazłem tutaj: http://www.tweaks.pl/wlaczenie-tryb-ahci-ncq-dysk-sata/ - czy to znaczy że to nie działa?

Odnośnik do komentarza

Ten sposób może zadziałać, ale czasami jest to więcej kombinowania niż opisane w tym artykule.

A póki co jak chcesz sprawdzić czy dysk działał w trybie AHCI czy IDE native to po prostu przełącz i spróbuj uruchomić komputer.

Jak wyskoczy BSOD tzn. że był IDE.

 

A co do rozumienia mojej odpowiedzi, to jest to niekoniecznie tak jak to opisujesz.

Dawniej nie było takiej technologi podczas pracy dysku i, żeby nie było problemów z instalacją XP'ka tryb był natywny. W tej chwili jeżeli na nowym sprzęcie chciałbyś zainstalować owy system to musiałbyś przełączyć z AHCI na IDE.

Obecnie jest to standardem, kiedyś nie.

Odnośnik do komentarza

A póki co jak chcesz sprawdzić czy dysk działał w trybie AHCI czy IDE native to po prostu przełącz i spróbuj uruchomić komputer.

Jak wyskoczy BSOD tzn. że był IDE.

Rozumiem, że ten sposób nie grozi niczym złym, np. uszkodzeniem dysku ani że system już więcej nie wstanie nawet jeśli wrócę na IDE? Póki co jeszcze chcę popracować/posprawdzać zainstalowany system przed reinstalacją nowego.

 

A ogólnie - warto bawić się w to AHCI na WinXP przy standardowym, domowym używaniu komputera? Czy może też raczej przyrost wydajności przy tych założeniach jest niezauważalny dla zwykłego smiertelnika, a system może stać się bardziej wrażliwy (bo takie róznie opinie czytałem/słyszałem).

Odnośnik do komentarza
Rozumiem, że ten sposób nie grozi niczym złym, np. uszkodzeniem dysku ani że system już więcej nie wstanie nawet jeśli wrócę na IDE? Póki co jeszcze chcę popracować/posprawdzać zainstalowany system przed reinstalacją nowego.

 

Nic poza bluescreenem sie nie stanie. Tryb AHCI uzywany jest tylko do dysków SATA (wąska taśma) jak masz dysk ATA (szeroka taśma) to nie instalujesz sterowników kontrolera AHCI i nie przestawiasz nic w biosie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...