Skocz do zawartości

Subiekt 5 - Problem z dostępem do portu com1


darcom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie bardzo wiedziałem który dział będzie do tego tematu pasować więc w razie czego proszę go przenieść w odpowiednie miejsce.

 

Sprawa wygląda tak: System Win 98 (wiem że to prehistoria ale tak musi być) + Subiekt 5. Gdy Subiekt jest uruchomiony spod Dos-a to bez problemu można podłączyć kasę fiskalną pod com-a i program bez problemu się z nią łączy. Gdy program uruchamiamy spod Win niestety nie można się połączyć z kasą - brak połączenia. Teoretycznie coś blokuje ten port i program już nie może nic zrobić - jak można sprawdzić jaki program (lub co) blokuje (zajmuje) ten port i jak go ewentualnie zwolnić. Jest zainstalowany czysty Win + dostępne poprawki + stery do drukarki pod usb, nie ma poinstalowanego nic innego co mogło by blokować ten port. A może źle myślę i źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Zobacz w konfiguracji programu jaki port com ustawiłeś

2. Próba komunikacji powoduje pojawienie się jakiegoś komunikatu na drukarce ?

3. Upewnij się jaką drukarkę masz, tzn czy masz z nową czy starą homologacją i jaką wersję wybrałeś w ustawieniach programu

4. Upewnij się jaki sterownik do obsługi drukarki wybrałeś, posnetowskie, subiekta czy jakie tam są jeszcze dostępne.

 

Ogólnie jeżeli z dosa idzie a z windowsa nie to obwstawiałbym że to wina konfiguracji programu windowsowego a nie jakaś blokada portu.

Odnośnik do komentarza

Poprzednio to działało na takiej samej konfiguracji tylko na słabszej maszynie - chodziła na tyle słabo że podła decyzja dać coś trochę lepszego. Nigdzie nie ma śladu niczego "niezwykłego" - w dodaj/usuń nie widać żadnego dodatkowego oprogramowania, przeszukując katalog program files czy też gdziekolwiek indziej nie ma nic co mogło by zwrócić na coś uwagę.

 

@CKUreprezent

ad 1. com jest wybrany poprawnie - com1 bo tylko taki jest dostępny (ustawienia również są poprawne).

ad 2.Podczas próby komunikacji brak jakichkolwiek błędów - podczas robienia testu połączenia pojawia się okienko brak połączenia choć podczas próby wysłania/odebrania czegoś z kasy na chwilę miga coś (niestety nie idzie zobaczyć co) i nic więcej się nie dzieje - brak jakiejkolwiek reakcji kasy.

ad 3. Tu jest ok, bo jeśli by coś było nie tak to i pod dos-em by nie ruszyło.

ad 4. Kasa jest firmy Datecs, stery są wybrane z subiekta, gdyby z nimi było coś nie tak to by pod dos-em też nie szło.

 

Wszelkie ustawienia są dokładnie takie same jak na poprzedniej maszynie gdzie bez problemu to działa. Z tego ci udało mi się doszukać to większość sugestii jest w kierunku że coś musiało być wcześniej zainstalowane i nie do końca odinstalowane i teraz to śmieci. Na razie nie mam innego pomysłu jak postawić windoze na nowo i zobaczyć czy to coś da.

Odnośnik do komentarza

Witaj darcom

 

Mam kilka pytań dodatkowych:

1. to Subiekt 5 czy Subiekt 5 EURO ?

2. która wersja ?

3. konfiguracja portów w BIOSie jest automatyczna czy "na sztywno" ?

4. czy "ID stacji sieciowej" z menu "Różne- Informacje- O Komputerze" są takie same pod DOSem i w Win98 ?

5. czy próbowałeś usuwać porty COM z managera urządzeń w Win98 ?

 

Pzdr AM

Odnośnik do komentarza

@AroMazur

ad 1. Subiekt 5 EURO

ad 2. 1.05

ad 3. porty w BIOS-ie są ustawione na sztywno

ad 4. nie sprawdzałem a dostęp do komputera będę miał dopiero jutro - sprawdzę i podam

ad 5. tak, po restarcie windoza sobie je ponownie zainstalowała lecz to nic nie dało

 

Odnośnie ad 4. to jeśli te ID nie będą takie same to co to może mieć za znaczenie.

Odnośnik do komentarza

ad. 1. i 2. z wersją 1.09 próbowałeś - chociaż z drugiej strony - wcześniej działało.

ad. 3. spróbuj z ustawieniem automatycznym.

ad. 4. Subiekt pamięta konfigurację per stacja robocza. Rozpoznaje ją przez MAC karty sieciowej. Kilka razy zdarzyło mi się, że Fox'owa funkcja zwracająca ten nr zwróciła inne wyniki w DOSie a inne w Win98 więc tak naprawdę nie do końca ta sama konfiguracja była wykorzystywana. Można ten nr zamazać zmienną systemową S5ID (w AUTOEXEC.BAT dopisz linię SET S5ID= conajwyżej_dwunastoznakowy_identyfikator), ale wtedy na pewno będziesz musiał na nowo skonfigurować to urządzenie.

 

Pzdr AM

Odnośnik do komentarza

Ad 1 i 2. Za aktualizację trzeba zapłacić a skoro działało wcześniej to ktoś nie widzi takiej potrzeby.

Ad 3. Nie zmieniło się nic.

Ad 4. ID stacji sieciowej było inne pod DOS-em i inne pod windozą ale ustawienie zmiennej S5ID nic nie zmieniło - niby ID było już takie samo pod DOS-em i windozą ale nadal nie rozwiązało to problemu.

 

Został wdrożony pomysł postawienia windowsa 98 na nowo. Czysty system bez niczego dodatkowego i ... no niestety nie rozwiązało to problemu. No to ostatnia możliwość jaka przyszła mi do głowy to przerzucenie całości systemu ze starego dysku na nowy - z kopiowaniem nie było problemu, po odpaleniu tego na nowej maszynie musiało się trochę rzeczy doinstalować i czas na sprawdzian - poszło, w końcu ruszyło i bez problemu wszystko działa. Kwestia co było doinstalowane w starym systemie czego nie zrobiłem na nowym, na ten moment tego nie dochodzę ale coś musi być, wszystkie ustawienia wyglądają tak jak miałem to poustawiane poprzednio. I choć problem został rozwiązany (bo udało się to jakoś uruchomić) nie znając jednak jego rozwiązania dziękuję kolegom za pomoc i temat można odstawić na półkę archiwum.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...