Skocz do zawartości

Napęd optyczny


Grisza

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze swoim napędem cd-rom w laptopie. Nie wykrywa, a przynajmniej nie zawsze i nie wszystkie płyty. Dzisiaj próbowałem odczytać płytę dvd i za którymś razem wykrył ją, ale pokazał jako pustą. Na innym laptopie z innym napędem bez problemów została odczytana.

 

Mój napęd czyta większość płyt. Chciałbym wiedzieć czy jest to ograniczone sprzętowo czy może coś jest nie tak z firmware tego napędu. Płyta nie jest specjalnie mocno porysowana, zwyczajne ślady użytkowania.

 

Laptop Asus N52-DA, napęd HL-DT-ST DVDRAM GT32N

Drugi laptop PB LM-85, napęd TSSTcorp CDDVDW TS-L633C

Na obu komputerach jest ten sam system: Win HP x64.

 

Oprócz tego od niedawna pojawił się problem na innym laptopie, starym Asusie A6Rp. Karta łączności bezprzewodowej (wireless) co chwilę się wyłącza. Nie pomaga na długo jej "ręczne" włączenie przy pomocy programu Asus Wlan Center. Zwyczajnie co chwilę się wyłącza, a jak już się uda włączyć to nie potrafi znaleźć sieci bezprzewodowej. Raz na ruski rok się połączy na chwilę i koniec. Próbowałem deinstalacji sterownika. Spróbuję jeszcze wgrania na czysto sterownika. Karta to Asus WL 120G, znana też jako Asus 802.11g.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Co do pierwszego problemu to na moim laptopie a właściwie i na kilku innych - mój to ASUS G51j - zaś inne to Acer, Fujitsu i inne, zauważyłem iż w zależności od tego jak starannie płytę do napędu się włożyło rozpoznawał on CD/DVD lub nie. W wielu przypadkach wystarczyło płytę docisnąć na tacy, lub ją po prostu wyjąć z tacki i o kilka stopni obrócić. Jeśli płyta jest bardzo porysowana to moją sprawdzoną metodą na jej wyczyszczenie jest umycie jej pod bieżącą o letniej temperaturze wodą. Płytę lekko nawilżyć (strona zapisu), kropla mydła w płynie na powierzchnię CD i bez użycia gąbki czy innych twardych przedmiotów, opuszkami palców myjemy płytę kilkadziesiąt sekund, na koniec płytę opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć przy pomocy papieru toaletowego lub kuchennego kładąc płytę z umytą powierzchnią na papierze i lekko dociskając umytą powierzchnię do tegoż.

 

Podsumowując, napędy optyczne w laptopach są dosyć delikatne i w podobny sposób powinno się z nimi obchodzić.

 

Co do drugiego problemu to potrzebna jest wersja sterownika jaka jest zainstalowana w chwili obecnej.

Odnośnik do komentarza

Taa są wrażliwe, tylko kurczę czemu jest to takie losowe? Płytę czyściłem i nie jest tragicznie porysowana, płytkie ryski jak od folii niż od czegoś twardszego.

 

Wersja sterownika? Moja ulubiona: sterownik Microsoftu - to wiele wyjaśnia (6.1.7601.17514) - to do napędu

A karty sieciowej to 4.100.15.5, producentem sterownika jest Broadcom

 

 

EDIT: Znalazłem firmware i w dodatku z tego roku, w wersji 1.4.7. z tym zastrzeżeniem, że niestety nie postrafię go odnaleźć na żadnej oficjalnej stronie. Nie ma go na stronie Hitachi-LG (producent).

Odnośnik do komentarza

Napęd jest dość nowy, ma 3 lata (od 2010). Jeszcze nie myślałem nad płytą czyszczącą, bo napęd nie był bardzo często używany.

A to ile ma naped  - nie ma znaczenia. U mnie zachowywał się tak samo. Płyty które czytał przestał czytać. Nie poomogła aktualizacja firmware nagrywarki. Ogólnie w lapkach są montowane kiepskie napedy - nic na to nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza

PCI\VEN_14E4&DEV_4318&SUBSYS_120F1043&REV_02
 

Aplikacja Wlan Center przy szukaniu sieci wywala błąd, za drugim razem znajduje. Zrzut

 

Może coś w ustwieniach samego sterownika jest coś nie tak, na razie odptaszkowałem wyłączanie w celu oszczędzania energii. Z tym, że urządzenie nie jest wyłączane, lecz radio się wyłącza.

 

Przez to aplikacja Wlan Center wariuje i co chwilę muszę wpisywać hasło, nie zapamiętuje go, pokazuje, że hasło jest za krótkie (a wcześniej je zaakceptowało i było połączenie z siecią). Nawet przy wyłączonej aplikacji Wlan Center się rozłącza, tylko dzięki niej jestem w stanie włączyć radio.

 

Podczas pisania tego posta 3 razy mnie rozłączyło.

Odnośnik do komentarza

Ta aplikacja była od początku i nic się nie działo. Przez większość czasu była wyłączona, dopiero gdy zaczęły się problemy to zacząłem uruchamiać i pomagało. Potem było jeszcze gorzej.

 

Można zainstalować bez tego. Spróbuję, choć wątpię czy to coś da. Uwaga, szał od ponad godziny nie wyłącza się radio.

Odnośnik do komentarza

Ta aplikacja była od początku i nic się nie działo. Przez większość czasu była wyłączona, dopiero gdy zaczęły się problemy to zacząłem uruchamiać i pomagało. Potem było jeszcze gorzej.

 

Można zainstalować bez tego. Spróbuję, choć wątpię czy to coś da. Uwaga, szał od ponad godziny nie wyłącza się radio.

Grisza, nigdy nie używałem aplikacji od asusa. I tobie też radzę. Nie są w ogóler potrzebne..... no może za jedną life frame > do kamery

Odnośnik do komentarza

W porządku, usunę oprogramowanie i wgram sam sterownik. Tak się zastanawiam czy inne komponenty laptopa jak RAM mogą mieć wpływ na roząłczanie radia? A może jakaś usługa nie działa jak powinna?

 

Już uruchamiałem skan sfc, nic nie znalazł.

 

EDIT: Lipa, nie działa. Zainstalowana wersja to 3.x.x.x. Kończą mi się pomysły co z tym można zrobić. Może jest jakiś sposób analizy (jakimś programem, skryptem) tego problemu, który wykryłby co powoduje wyłączanie radia.

Odnośnik do komentarza

w OTL nic ciekawego....moze poza jednym

Error - 2013-07-31 10:26:23 | Computer Name = DOMEK | Source = Windows Search Service | ID = 3013
Description = Nie można zaktualizować pozycji <C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\WŁAŚCICIEL\RECENT\UCHWAŁA
 TIKET2 2012.LNK> na mapie mieszania.  Kontekst: aplikacja , wykaz SystemIndex  Szczegóły:
	Urządzenie
 podłączone do komputera nie działa.   (0x8007001f) 
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...