Skocz do zawartości

Laptop Medion - nie odpala


T9K

Rekomendowane odpowiedzi

Wujas dał mi do sprawdzenia laptopa Medion Akoya MIM2330, o TAKI wraz z zasilaczem.

 

Laptop wcale nie odpala (tylko mruga zielonym światełkiem 2x niezależnie czy na baterii (nie wiadomo czy ona czasem nie ledwo zipie czy nie) czy na zasilaczu (który podłączony do laptopa cicho piszczy, ale przy próbie odłączenia przestaje i NIE piszczy też gdy jest odłączony od laptopa). Próbowałem też bez baterii na zasilaniu - to samo.

 

Podłączałem go też do innego zasilacza (z 1A więcej) i efekt identyczny (nawet bez baterii).

 

Zostawienie go podłączonego do zasilacza nic nie daje po czasie.

 

Wujas twierdził że on raz się włączał raz nie, a teraz wcale się nie włącza...

 

Czy da się go jakoś jeszcze reanimować? Czy już zaliczył zgon...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ja bym jeszcze rozebrał gadzinę i zrobił reset biosu przez wyjęcie baterii. Musisz się zaopatrzyć w service manual i zobaczyć gdzie w tym potworku zamontowali bateryjkę. Wymienić ją na nową i spróbować odpalić lapka. Jeżeli to nie przyniesie korzyści usterka najprawdopodobniej wynika z uszkodzenia któregoś z podzespołów.

Odnośnik do komentarza

Gdyby w posiadaniu znajdowała się instrukcja doradzałbym poszukanie w niej kodów błędów. Być może to podwójne mrugnięcie oznacza problem z jakimś konkretnym podzespołem. Podejrzane jest w zasadzie wszystko - procesor, RAM, płyta główna. Osobiście gdybym znalazł się w takiej sytuacji najpierw wyciągnął bym z niego tyle podzespołów ile się da - dysk twardy, napęd optyczny, jeżeli są dwie kostki RAM-u to jedną z nich i próbował go włączyć. Możliwe jest że popsuła się po prostu karta graficzna. Gdyby można było sprawdził bym go też z innym procesorem.

Odnośnik do komentarza

Już próbowałem wyciągać co się tylko da i próbować uruchamiać w różnej "konfiguracji" hdd (z/bez), baterii (z/bez), ram (na wszelkie kombinacje, nawet bez) i ciągle to samo.

 

Ale dziś jak go podłączyłem pod zasilacz to załączyła się pomarańczowa dioda (chyba ładowanie baterii), ale jak próbowałem go odpalić to nic z tego i przestałą ona świecić...

 

Service manuala nie znalazłem ale będę bo rozkręcał na części pierwsze...

Odnośnik do komentarza

Toć przecież piszę wyraźnie, że być może bateria padła, i jeszcze raz: nie każdy lapek działa z wyjętą baterią, inaczej mówiąc jeśli bateria padła a lapek konstrukcyjnie nie działa bez baterii nawet z podłączonym zasilaniem to przy padniętej baterii też działał nie będzie, teraz lepiej?

 

No teraz lepiej.

 

A wracając do rozbiórki to po wyjęciu płyty głównej okazało się że jest roztrzaskane "gniazdko" ze sprężynką (ukazane na zdjęciu, najiekszy element (ten czarny) wygląda na pęknięty od strony wystających dzyndzli), które znajdowało się tuż obok zawiasu pokrywy matrycy i wygląda mi ono właśnie na czujnik otwarcia matrycy i tak mi się zdaje że przy próbach włączania, laptop "myśli" że jest wciąż zamknięty...

 

 

 

w9tedf.jpg

 

 

Da się coś z tym zrobić? Albo "oszukać", coby można było go włączyć (pod warunkiem że to jest to) ?

Odnośnik do komentarza
i tak mi się zdaje że przy próbach włączania, laptop "myśli" że jest wciąż zamknięty...

 

Przyjrzyj się jak mogło być w sytuacji braku uszkodzenia. Raczej to co jest teraz odzwierciedla sytuację otwarcia matrycy (rozpadnięty styk jest rozwarty).

Dodatkowo obejrzyj dokładnie to złącze z prawej strony - wygląda na zwarcie kołków. Płyta wyraźnie była maltretowana. Obejrzyj wszystko dokładnie.

Odnośnik do komentarza

Przyjrzyj się jak mogło być w sytuacji braku uszkodzenia. Raczej to co jest teraz odzwierciedla sytuację otwarcia matrycy (rozpadnięty styk jest rozwarty).

Dodatkowo obejrzyj dokładnie to złącze z prawej strony - wygląda na zwarcie kołków. Płyta wyraźnie była maltretowana. Obejrzyj wszystko dokładnie.

 

 

Faktycznie tam są zwarte kołki... a ono jest właśnie od matrycy :mellow:

 

Co do maltretowania to na pewno był, pod spodem pełno plomb na śrubkach i łączeniach które są zerwane i dodatkowo połowa śrub była luźna -_-

 

Wyprostuję te styki i go skręcę, by zobaczyć co i jak

 

EDIT: Ciągle to samo po złożeniu BEZ tych rozsypanych elementów, jutro spróbuję się tam dostać ponownie i popróbuję je zwierać.

Odnośnik do komentarza

Możliwości masz dwie. Jeśli posiadasz wiedzę elektroniczną i umiesz posługiwać się miernikiem, to z pomocą schematu ideowego (może uda Ci się zdobyć) należy wykonać odpowiednie pomiary na płycie głównej, zaczynając od szukania zwarcia czy też sprawdzenie czy na elementach w obwodzie gniazda zasilania jest napięcie. Mam tutaj na myśli np. cewki czy też bezpieczniki. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, to z miejsca możesz zamówić nową płytę główną i ją zamontować. Aczkolwiek jak już wcześniej ktoś zauważył, płyta już była ruszana przez kogoś, a więc poważnie bym się zastanowił, czy warto tracić czas.

Odnośnik do komentarza

Jeśli posiadasz wiedzę elektroniczną i umiesz posługiwać się miernikiem, to z pomocą schematu ideowego (może uda Ci się zdobyć) należy wykonać odpowiednie pomiary na płycie głównej, zaczynając od szukania zwarcia czy też sprawdzenie czy na elementach w obwodzie gniazda zasilania jest napięcie. Mam tutaj na myśli np. cewki czy też bezpieczniki.

 

O czym Ty piszesz? Nie udzielaj takich porad.

Ja posiadam wiedzę elektroniczną i potrafię posługiwać się miernikiem i go posiadam ale na tego typu elementach jak płyta główna komputera (a szczególnie lapka) nie podejmuję się wykonywać tego typu pomiarów ponieważ przy pomocy miernika można sprawdzić jedynie podstawowe dane - napięcia zasilające i tylko w odpowiednich sciśle określonych miejscach.

Komputery dawno już przestano produkować na lampach z płytami drukowanymi jednowarstwowymi.

 

BTW

Nie wyobrażam sobie nawet jak taki schemat ideowy może wyglądać a tym bardziej człowieka który byłby w stanie sam jeden ten schemat zrozumieć i przeanalizować.

Odnośnik do komentarza
Ja posiadam wiedzę elektroniczną i potrafię posługiwać się miernikiem i go posiadam ale na tego typu elementach jak płyta główna komputera (a szczególnie lapka) nie podejmuję się wykonywać tego typu pomiarów ponieważ przy pomocy miernika można sprawdzić jedynie podstawowe dane - napięcia zasilające i tylko w odpowiednich sciśle określonych miejscach.

To, że Ty się nie podejmujesz takich napraw nie oznacza, że one nie są możliwe do wykonania - niekiedy w warunkach domowych - a już bezproblemowo w serwisach.

 

Nie wyobrażam sobie nawet jak taki schemat ideowy może wyglądać a tym bardziej człowieka który byłby w stanie sam jeden ten schemat zrozumieć i przeanalizować.

Uznam to zdanie za żart. Jeśli nie jesteś elektronikiem, to sobie nie wyobrażasz, a schematy ideowe - nawet płyt głównych laptopów - można znaleźć w Internecie (polskim - nie dla wszystkich) oraz chińskim. Zresztą, wejdź sobie do działu instrukcje serwisowe na elektroda.pl i pobierz sobie schemat (można tam znaleźć ideowe) otwórz w Acrobacie i sobie popatrz, wtedy nie będziesz miał problemu z wyobrażeniem sobie tego. Do przeanalizowania wystarczy wiedza elektroniczna, umiejętność odczytywania schematów.

 

O czym Ty piszesz? Nie udzielaj takich porad.

Jeśli masz znikome pojęcie o wykonywaniu napraw komputerów przenośnych, to proponuję Tobie nie udzielać takich porad, bo to, że nie posiadasz stosownej wiedzy nie oznacza, że takich napraw się nie wykonuje!

 

Aha, doskonale wiem, że płyty główne są wielowarstwowe, ale co to ma do rzeczy, akurat w tym przypadku?

 

PS.

Jak dalej mi nie wierzysz, to odwiedź sobie forum.elvikom.pl

 

PS2.

Rozmawiając ze mną, proszę, nie stosuj czerwonej czcionki gdyż działa na mnie drażniąco.

Odnośnik do komentarza

Do przeanalizowania wystarczy wiedza elektroniczna, umiejętność odczytywania schematów.

 

Aha, doskonale wiem, że płyty główne są wielowarstwowe, ale co to ma do rzeczy, akurat w tym przypadku?

 

Podaj tylko konkretny link do strony z dowolnym schematem ideowym płyty głównej - zakładam, że w formacie pdf umieszczony jest na odpowiedniej wielkości strony.

Reszty nie komentuję. Udzielanie takich rad człowiekowi, który nie widzi zwarć na złączu raczej mija się z celem.

Przepraszam za użycie drażniących kolorów w poście.

 

PS

Czy kolor czarny jest odpowiedni (właściwy)?

Odnośnik do komentarza
Podaj tylko konkretny link do strony z dowolnym schematem ideowym płyty głównej - zakładam, że w formacie pdf umieszczony jest na odpowiedniej wielkości strony.

Eh, przecież pisałem o forum elektroda.pl np. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489494.html

Masz tam kilka stron, wejdź sobie na jakąś i pobierz schemat ideowy - spokojnie, nie musisz stosować pogrubienia, wiem co to schemat ideowy.

 

Ponadto, wskazałem link do forum elvikom - masz tam bazę schematów, ale dostępna nie dla wszystkich. Ponadto, dalej elektroda i dział instrukcje serwisowe - można trafić na schematy ideowe.

Jak widzisz, schematy ideowe są dostępne w sieci, ale trzeba trochę poszukać i siedzieć w temacie.

 

Reszty nie komentuję. Udzielanie takich rad człowiekowi, który nie widzi zwarć na złączu raczej mija się z celem.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale udzieliłem dwóch rad "Masz dwa wyjścia"...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...