Skocz do zawartości

Szwankujący dysk (prawdopodobnie)


Floodnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego momentu mój komputer wykonuje pewne operacje zauważalnie wolniej, niż wcześniej.

Przykładowo podczas odtwarzania filmów z youtube słychać i widać ścinki, "chrobotanie"(szczególnie dużo mniej przyjemne jest słuchanie muzyki). Rzecz dzieje się też przy słuchaniu muzyki z foobar2000, choć znacznie w mniejszej skali i rzadziej(bo czasem efektu nie ma - także na YT, nie wiem od czego to zależy, chyba od humoru komputera).

Nie lubię wyłączać komputera, przyzwyczaiłem się do hibernowania go i właśnie tutaj można też zauważyć znacznie wydłużony proces hibernacji. Dlatego też podejrzewam dysk.

System wstaje znacznie wolniej po włączeniu.

Spadek FPS podczas grania w League of Legends.

 

Nie obserwowałem stopniowego zwalniania komputera. Nie jestem pewien czy mam rację, może to placebo, jest to rzecz dziwna, ale był taki incydent... Pracuję sobie normalnie przy komputerze, w pewnym momencie ścinka - widzę, że dysk pracuje(czerwona dioda), słyszę go bo jest wyjątkowo głośny - trwało to może pół minuty, koniec ścinki. Nie przypominam sobie takich zachowań wcześniej. W każdym razie od tego momentu zacząłem obserwować wyżej wymienione. Choć jak mówię, nie jestem pewien czy to ma związek.

 

crystaldisk.png

 

Jeśli ktoś mógłby pomóc, byłbym wdzięczny. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W przypadku tych modeli Seagate mogą to być błedy firmware, masz dość leciwą wersję, zdecydowanie zalecany jest upgrade:

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/213891en

 

Kondycję dysku możesz sprawdzić dokładnie dedykowanym oprogramowaniem diagnostycznym producenta:

http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/seatools-win-master/

http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/seatools-dos-master/

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Dzięki, wszystko sprawdzę za jakiś czas i dam znać :)

E: Zaktualizowałem firmware i co? Hibernacja błyskawiczna, włączanie też, przestało przerywać filmy na yt...

Dzięki za wszystko. Oczywiście biorę pod uwagę to, że dysk powoli zbliża się do swojej śmierci, ale przynajmniej jest wciąż używalny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem SMART od razu, nie przyglądałem się, spojrzałem tylko na ilość realokowanych sektorów - nic się nie zmieniło. Reszta też wygląda bardzo podobnie.

crystaldisk2.png

 

EDIT:

Minął tydzień a problem powrócił, nie nacieszyłem się zbyt długo :P Dysk dał o sobie znać w momencie: słyszę, jak tarcza przestaje się obracać, dwa charakterystyczne kliknięcia, tarcza znowu rusza - powtórzyło się to parę razy... I od tej chwili mam to samo co wcześniej. Dziwi mnie to i ciekawi, co oznacza to chwilowe zachowanie dysku, którego potem już nie ma, ale pozostawia po sobie zauważalnie wolniejsze działanie komputera? I dlaczego problem minął na tydzień po aktualizacji firmware?!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...