Skocz do zawartości

Znikające miejsce na partycji systemowej Windows XP


org

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wyskoczyło mi powiadomienie o oczyszczaniu dysku i braku miejsca na nim. Mocno się tym zdziwiłem, bo jeszcze kilka dni temu na partycji C było około 40GB wolnej przestrzeni. Usunąłem kilka niepotrzebnych programów, ale w Moim komputerze widoczna była zmniejszająca się ilość miejsca, która ostatecznie osiągnęła 0 bajtów. Co ciekawe, kilkanaście minut później okazało się, że jednak są wolne niemalże 4GB...

Na początek wykonałem pełne skanowanie partycji C i D MBAM-em, które znalazło jednego szkodnika (log w załączniku). Następnie wywaliłem Daemon Tools i wykonałem skany OTL i GMER (ten ostatni trwał bardzo długo, nie wiem czy czegoś nie zepsułem w konfiguracji). Próbowałem też użyć programu Security Check, ale wygenerowany plik checkup składa się z 4 linii i nie zawiera żadnych informacji (podczas pracy programu widoczne są komunikaty o błędach). Na koniec użyłem TFC OldTimera, który usunął około 700MB plików tymczasowych (liczyłem na znacznie więcej).

 

Proszę o pomoc :).

 

Ach, system Windows XP 32-bit SP3

mbam-log-2013-07-09 (15-31-01).txt

OTL.Txt

Extras.Txt

gmer.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jak zaznaczysz wszystko na dysku, to wielkość zaznaczonych plików plus wolne miejsce daje w sumie ogólną pojemność dysku?

 

Pytam, bo zdarzyło mi się, że na czas nagrywania płyt dvd, na partycji systemowej szykowałem pliki do nagrania. Było ich bardzo dużo. Efekt był po wszystkim taki, że po usunięciu nagranych już plików zajęte miejsce na dysku nie odpowiadało istniejącym plikom. Różnica wynosiła około 10 GB. Systemowe oczyszczanie dysku nie dawało efektu. Nie wiem co było przyczyną, prawdopodobnie system rezerwuje miejsce na dysku pod zapis informacji o plikach i tak od razu tego miejsca nie zwalnia. U siebie akurat nie dochodziłem co z czego wynika, bo i  tak miałem przywrócić obraz partycji z kopii.

Odnośnik do komentarza

org

 

Temat przenoszę do działu Windows. Nie widzę tu czynnej infekcji, choć mnie zastanowiły te odczyty w GMER, ale nie jest wykluczone, że to od któregoś skanera (m.in. z Temp leciał Dr. Web):

 

---- System - GMER 2.1 ----

 

SSDT \??\c:\documents and settings\szymon\ustawienia lokalne\temp\7112C700.sys ZwAllocateVirtualMemory [0xAE0F024A]

 

---- Kernel code sections - GMER 2.1 ----

 

? roqrctt.sys Nie można odnaleźć określonego pliku. !

? c:\documents and settings\szymon\ustawienia lokalne\temp\7112C700.sys Nie można odnaleźć określonego pliku. !

? c:\documents and settings\szymon\ustawienia lokalne\temp\78D61981.sys Nie można odnaleźć określonego pliku. !

 

 

 

 

Próbowałem też użyć programu Security Check, ale wygenerowany plik checkup składa się z 4 linii i nie zawiera żadnych informacji (podczas pracy programu widoczne są komunikaty o błędach).

Jakie konkretnie komunikaty?

 

 

Aczkolwiek wczoraj SpaceSniffer pokazywał jakieś błędy (coś z System Volume Information) i nie dało się sprawdzić jakie pliki zajmują najwięcej miejsca.

To folder Przywracania systemu. W Dzienniku zdarzeń jest taki błąd:

 

Error - 2013-07-09 13:02:50 | Computer Name = SZYMEK | Source = sr | ID = 1

Description = Filtr Przywracania systemu napotkał nieoczekiwany błąd '0xC0000001'

podczas przetwarzania pliku '' w woluminie 'HarddiskVolume1'. W rezultacie zostało

zatrzymane monitorowanie woluminu.

 

Na początek zrób typowe czyszczenie folderów Przywracania systemu z poziomu opcji Windows: KLIK.

 

Dodatkowo, w Dzienniku zdarzeń jest i taki błąd wskazujący na potrzebę podjęcia kroków ze sterownikami grafiki:

 

Error - 2013-07-01 09:49:43 | Computer Name = SZYMEK | Source = nv | ID = 262252

Description = Sterownik nv4_disp dla display urządzenia \Device\Video0 jest zablokowany

przez pętlę nieskończoną. To wskazuje zwykle na problem z samym urządzeniem lub

z jego sterownikiem niepoprawnie programującym urządzenie. Sprawdź, czy u dostawcy

sprzętu są dostępne aktualizacje sterowników.

 

 

suncez

 

Jak zaznaczysz wszystko na dysku, to wielkość zaznaczonych plików plus wolne miejsce daje w sumie ogólną pojemność dysku?

To nie jest wiarygodna metoda sprawdzania zajętego miejsca na dysku i zwykle ta metoda wprowadza w błąd (są tu nawet tematy na forum). Zaznaczanie plików w eksploratorze nie sumuje: plików ukrytych (jeśli w opcjach Widoku nie odznaczono obu opcji ukrywania) oraz plików do których jest Odmowa dostępu (w eksploratorze 0 bajtów).

Wiarygodne są tylko: właściwości dysku w Mój komputer, diskmgmt.msc oraz programy specjalizowane w pobieraniu tych danych (np. SpaceSniffer).

 

 

Efekt był po wszystkim taki, że po usunięciu nagranych już plików zajęte miejsce na dysku nie odpowiadało istniejącym plikom. Różnica wynosiła około 10 GB. Systemowe oczyszczanie dysku nie dawało efektu. Nie wiem co było przyczyną, prawdopodobnie system rezerwuje miejsce na dysku pod zapis informacji o plikach i tak od razu tego miejsca nie zwalnia. U siebie akurat nie dochodziłem co z czego wynika, bo i tak miałem przywrócić obraz partycji z kopii.

Tak, pliki przygotowane do nagrania na płytę są kopiowane w tymczasowe miejsce:

 

C:\Documents and Settings\Konto\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Microsoft\Nagrywanie dysków CD

 

Pliki te znikają, jeśli wszystko się poprawnie nagrywa. Jeśli nie, tymczasowy magazyn nie jest opróżniany.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jakie konkretnie komunikaty?

No such file or directory. Log wygląda tak:

 

 

 

notcheckup28.txt 

`````````````````System Health check`````````````````

 Total Fragmentation on Drive C::  

````````````````````End of Log``````````````````````

 

 

 

Dodatkowo, w Dzienniku zdarzeń jest i taki błąd wskazujący na potrzebę podjęcia kroków ze sterownikami grafiki

Jakie to powinny być kroki? Zwykła aktualizacja powinna pomóc, czy najpierw wykonać jakieś czyszczenie pozostałości po starej wersji? Mam GTX460, GPU-Z pokazuje wersję sterowników 320.18 (niedawno wyszły 320.49).

 

Tymczasem, miejsce na dysku powróciło do pierwotnego-poprawnego-stanu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...