Skocz do zawartości

Zaznaczenie Rozwiązanych problemów...


Aux

Rekomendowane odpowiedzi

Wnoszę o to, by tematy / posty które zostały pozytywnie np. jak TU rozwiązane zaznaczać jako (tutaj trzeba by się dogadać) np. solved, lub w języku polskim jako że to forum polskojęzyczne np. "rozwiązane" lub "pozytywne" a może "załatwione". 

Może ktoś wpadnie jeszcze na lepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Aux, taka funkcja jest (w temacie Aktualizacji opisana), ale jest wyłączona i tak zostało:

Po pierwsze: nikt nie zareagował wtedy w temacie Aktualizacji na treść "Na razie funkcja "Najlepsza odpowiedź" nie jest tu włączona. Sprawa ewentualnej aktywacji w konkretnych działach do omówienia...", co odczytuję jako brak realnego zainteresowania / potrzeby. Opisałam funkcję forum 3 miesiące temu.
Po drugie: ja sama po zastanowieniu postanowiłam zostawić jak jest obecnie, a dlatego że w mojej opinii są pewne trudności merytoryczne z tą funkcją:
- temat może być "rozwiązany" na różne sposoby. Np. użytkownik mówi tylko "Problem rozwiązany" i nie wyjaśnia jak oraz znika, użytkownik robi reinstalację systemu (w ten sposób to prawie wszystko będzie "rozwiązane"), użytkownik skorzystał z określonej porady w temacie i mu pomogło. Wszystkie trzy przypadki kwalifikują się na oznaczenie tematu jako "Rozwiązany", ale tylko jeden z nich ma wartościową informację i etykieta "Rozwiązany" pełni jakąś funkcję. Co z tego, że ktoś zobaczy taki napis, gdy wejdzie do tematu a tam sytuacja inna niż numer 3.
- omawiana funkcja wymaga oznaczenia jednej określonej odpowiedzi w temacie jako "najlepszej", a temat może mieć kilka takich lub do rozwiązania dochodzi się stopniowo i nie ma jednej "najlepszej" odpowiedzi. W takiej sytuacji zaczęłoby się zaznaczanie byle czego w temacie, by tylko osiągnąć etykietę "Rozwiązany", a oznaczony post tak dramatycznie wyróżniony graficznie niekoniecznie jest zasadniczym.
I muszę też przyznać, że na innych forach zaczyna mnie to drażnić z w/w powodów. Etykietka jest, wchodzę w temat a tam lipa.
- Po trzecie (ale to już dyskusyjny szczegół kosmetyczny): zielone prefiksy "Rozwiązany" od góry do dołu = zaczyna się robić kolorowo na widoku forum, a zielone prefiksy Ankieta i Podpięty nie są już tak zaakcentowane.

Z wymienionych powodów działam w starym systemie, tzn. zamykam temat.

Odnośnik do komentarza

Nie będę się rozpisywał, napiszę więc krótko - nie chodziło mi o funkcję "Najlepsza odpowiedź" a raczej o manualną zmianę tematu, który naprawdę zasłużył na miano rozwiązanego na np. "[ROZWIĄZANE]_błąd BSOD Stop: 0F4". Wiem że związane jest to z dodatkową pracą Modów z poszczególnych działów, dlatego zostali moderatorami by opiekować się danym działem i zamiast klikać tylko na "zamknij temat" mogą wcześniej kliknąć w edycję pierwszego założonego posta i zmienić nazwę tematu jak opisałem to wyżej.

Chyba nie jest to jakiś wielki wymóg...

Odnośnik do komentarza

Podtrzymuję swoje stanowisko. Każdy się dowie, że problem rozwiązany po prostu czytając temat. I chyba nie bierzesz pod uwagę długości tytułów. Niektóre są bardzo długie. Doklej do tego jeszcze [ROZWIĄZANE], a pojawi się złamanie do dwóch linii, mało estetyczne w widoku forum. Ja tu zawsze skracam tytuły, by zminimalizować ten efekt, a nie je rozszerzam.

Odnośnik do komentarza

Mało przekonywująca wymówka biorąc pod uwagę to, że to była tylko propozycja.

Znakiem umownym np. Tego forum dla rozwiązanych tematów (co może być oczywiście ujęte w regulaminie)

nie musi być słowo [ROZWIĄZANE] ale np. [OK] czy  :thumbsup: (te nie są na pewno za długie...)

Wg mnie każde szanujące się forum, forum z reputacją powinno mieć jakieś własne znaki szczególne które nie są skopiowane z innych for.

Odnośnik do komentarza

Mało przekonywująca wymówka biorąc pod uwagę to, że to była tylko propozycja.

Jeśli ten efekt losowo występujący między różnymi topikami nie przekonuje i nie drażni Cię:

 

etykieta.png

 

... rozwinę wypowiedź:

 

1. Jaką funkcję pełni ta etykieta, gdy:

- Temat jest na 20 lub jeszcze dalszej stronie. Nie jest widoczny od razu na widoku forum, dopóki nie zaczniesz otwierać kolejnych stron, lub nie uruchomisz wyszukiwarki:

- Tematy byłyby oznaczane od czasu bieżącego, bo nikt nie przetworzy wstecz ponad 100 tysięcy tematów ręcznie, a automatyczny bot odpada (bo nie umie zanalizować treści w temacie). Tak więc w wynikach wyszukiwania będą dwa rodzaje rzeczywiście "rozwiązanych": z napisem i bez. To by sugerowało nieuświadomionym szukającym pomocy, że należy zwrócić uwagę tylko na te o szczególnym tytule. Tendencyjnie wybiorą, być może słabszy temat.

- Czcionka tytułów ta sama, łatwo zgubić napis w sieczce innych.

 

2. Jeśli i to mało: tylko się wydaje, że to taka drobnostka, ale czasu na to by zeszło, kosztem czego? Kosztem najważniejszej rzeczy: pomocy rzeczywistej i merytoryki. Dla przykładu: samo zamykanie tematów z dopiskami z powodem (sygnał dla nieobecnego użytkownika co się dzieje z jego tematem) i to tylko w dziale Malware, zajmuje mi przynajmniej godzinę dziennie, a czasem i więcej (w końcu tematy muszę przejrzeć). Jeśli zacznę jeszcze dopisywać tytuły, stracę po prostu rozum. A cieć, który tylko tytuły zmienia, odpada.

 

 

Wg mnie każde szanujące się forum, forum z reputacją powinno mieć jakieś własne znaki szczególne które nie są skopiowane z innych for.

To nas nie wyróżni. Skoro IPB 3.4 ma funkcję "Najlepszej odpowiedzi", byle które forum będzie mieć etykietę "Rozwiązany". A ręczny tytuł [ROZWIĄZANE] to pomysł, który już jest realizowany na wielu forach. Zastępstwa:

[OK] nie wiadomo właściwie co mówi, czy temat zatwierdzony (funkcja moderatora), czy temat obejrzany przez moderatora, co właściwie jest sprawdzane, że jest "OK". Emotka w wersji tekstowej wygląda mało poważnie, to zresztą nasuwa raczej skojarzenia, że użytkownik taki "dowcipny", a nie że to administracyjny znak wartości tematu. A znak graficzny w postaci obrazka wymaga modyfikacji kodu forum, a to jest tu ściśle niepożądane. Im mniej modów, tym lepiej, bo potem przy aktualizacji nie muszę się głowić jak obejść strzały IPB, support IPB nie każe mi usuwać niedomyślnych rzeczy, przy diagnostyce problemów mogę wykluczyć wpływ obcych rzeczy.

 

Odnośnik do komentarza

Jaką funkcję wg Ciebie ma pełnić to słowo napisane ręcznie jako część tytułu (funkcja w IPB przewyższa ten system): w gąszczu innych tytułów tego samego koloru, w gąszczu wielostronicowym i przy założeniu selektywności losowo wmieszane w tematy bez? Czy naprawdę będzie to widać? Do kogo ta wiadomość jest wtedy wysyłana: do Google by nadmiernie indeksować słowo "[ROZWIĄZANY]", do moderatora per se że nie trzeba się tym zajmować, do obserwatora szukającego pomocy który przypadkiem się na to nadział, pro forma do autora tematu czy do udzielającego poprawnej odpowiedzi dla jego satysfakcji? Aux, dla mnie rola takiego napisu jest nie do końca sprecyzowana. Niby nazwa [ROZWIĄZANY] (bo z pewnością nie [OK]) mówi sama za siebie, ale w czym ona gra rolę, w czym ma pomóc, w nieprecyzyjnej selekcji / wartościowaniu tematów (i jak mówię: starsze posty poszkodowane)?

Ten "upór" ja nazywam efektywnością pracy moderatorów. Są rzeczy które wydają się takie proste, ot machnąć ręką i cóż to za problem, ale zaczyna być to problem, gdy operację trzeba wykonać kilkaset razy z rzędu i wtedy należy udowodnić jej zasadność i niezbędność. Nie widzę po prostu sensu przeznaczać dodatkowy czas na oględnie to formułując drobnostkę (która w masie staje się ciężka) kosztem czegoś innego (i ważniejszego), w sytuacji gdy istnieją powyższe okoliczności. Poprawiam tylko rzeczy istotne lub bardzo rażące: tytuły i treści postów w zakresie ich czytelności (zawarcie w tytule problemu w maksymalnie krótki sposób, poprawienie błędów ortograficznych, korekta formatowania postów). Zamykam tematy, by zapobiec odkopom, dopiskom innych i mieszaniu wątków.
"Rozwiązany" to jest już treść posta i tytuł nie musi tego wcale posiadać. I tak trzeba temat przeczytać, by stwierdzić, czy faktycznie dla innego czytającego on też będzie "Rozwiązany".

Na innych forach (mam na myśli te zasobne) nie robią tego ręcznie z oczywistych powodów. Posługują się automatycznymi botami lub hurtową matrycą moderatorską, temat nie jest sprawdzany, jest po prostu w ciemno klasyfikowany automatem na podstawie predefiniowanych warunków np. czas ostatniej odpowiedzi. Czasem lipa typu temat bez odpowiedzi z etykietką "Rozwiązany", ale zrozumiałe, że moderatorzy nie mogą poświęcić tyle czasu, by dopisywać hurtem naklejki, skoro jest masa innej roboty. Jeszcze inny wymysł, to masowe przenoszenie tematów do sztucznej sekcji o nazwie "Rozwiązane lub nieaktywne", a to moim zdaniem już tylko niepotrzebne komplikowanie struktury forum.

 

Odnośnik do komentarza

Na innych forach (mam na myśli te zasobne) nie robią tego ręcznie z oczywistych powodów. Posługują się automatycznymi botami lub hurtową ma

trycą moderatorską, temat nie jest sprawdzany, jest po prostu w ciemno klasyfikowany automatem na podstawie predefiniowanych warunków np. czas ostatniej odpowiedzi. Czasem lipa typu temat bez odpowiedzi z etykietką "Rozwiązany", ale zrozumiałe, że moderatorzy nie mogą poświęcić tyle czasu, by dopisywać hurtem naklejki, skoro jest masa innej roboty. Jeszcze inny wymysł, to masowe przenoszenie tematów do sztucznej sekcji o nazwie "Rozwiązane lub nieaktywne", a to moim zdaniem już tylko niepotrzebne komplikowanie struktury forum.

 

Na innych forach poprostu używają szablonów moderacyjnych używając takiego szablonu można dodać prefix tematowi (to w sumie oczywiste)

Odnośnik do komentarza

Ode mnie jeszcze jeden argument za tym, aby nie wprowadzać proponowanych zmian - używam tytułu jako nazwy katalogu, w którym przechowuję pliki dostarczone przez użytkownika, czyli dla przykładu załączniki z tego wątku trafiałyby u mnie do katalogu "18711-zaznaczenie-rozwiązanych-problemów". Dzięki takiemu 'indeksowaniu' w dowolnym momencie bez większych problemów mogę wrócić do już rozwiązanego tematu (wystarczy dokleić www.fixitpc.pl/topic/), a że korzystam z tego dosyć często, to przyznaję, że wolałbym, aby tak pozostało.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...