Skocz do zawartości

Ciekawa partycja Recovery


Maker

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na swoim laptopie partycję recovery. Dlaczego jest dziwna? Jest widzialna pod Windowsem natomiast pod Ubuntu już nie (chyba powinno byc odwrotnie?). Podczas uruchamiania komputera nie mam żadnego przycisku, który by ją uruchamiał no i dostałem razem z komputerem płytę z "czystym" Windowsem 7, a nie jakies recovery. Co to za dziwo?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mam na swoim laptopie partycję recovery. Dlaczego jest dziwna? Jest widzialna pod Windowsem natomiast pod Ubuntu już nie (chyba powinno byc odwrotnie?). Podczas uruchamiania komputera nie mam żadnego przycisku, który by ją uruchamiał no i dostałem razem z komputerem płytę z "czystym" Windowsem 7, a nie jakies recovery. Co to za dziwo?

 

Czytałeś coś takiego jak instrukcja obsługi do Twojego laptopa?? Na 90% tam pisze co i jak i po kiego grzyba.

 

Dlaczego widoczna pod windowsem a pod ubuntu juz nie hmm pewnie daltego ze ma ustawione ID takie ze ubuntu tego nie czai a dlaczego pod windowsem widoczne pewnie kaprys programisty. Mozesz w bardzo prosty sposób to zmieniń , zmienijąc ID.

 

Piszesz ze nie ma klawisza do odpalenia, szukaj w instrukcji bo moze byc kombinacja kilku klawiszy, moze tez w biosie masz przestawic bootowanie z niej (roznie to bywa, fantazja producentów nie ma granic)

Zainstalowałeś Ubuntu na tym lapku ? jak tak to mozliwe ze nadpisales pliki i dlatego nie ma juz rozruchu partycji recovery z klawisza.

 

Jestes pewny ze ta płyta to płyta z instalka windows 7 a nie np aktualizacje do windows 7? czasami jest tak ze masz wyprodukowany sprzet mija jakis czas a aktualizacje sa nowe juz to dozucaja płyte z aktualizacjami.

 

Napisał byś jaki to laptop, szklanej kuli nie mam wiec nie wywróżę co Ty tam masz.

Odnośnik do komentarza

Ja też mam Della i na Dellu tak właśnie jest. Dell dzieli zawsze na dwie partycje widoczne w Mój komputer i na tej drugiej nazwanej "Recovery" jest w katalogu ...\dell\Image cały obraz systemu o nazwie factory.wim, zaś w ...\Tools siedzi imagex. Ale w diskmgmt.msc widać to inaczej, są jeszcze dwie dodatkowe ukryte partycje serwisowe: KLIK

 

Klawisz zrzutu fabrycznej partycji jest następujący: F8 jakbyś wchodził do Trybu awaryjnego, wybór opcji Napraw komputer (Dell ma wbudowane WinRE lokalnie) i tam jest wstawiona przez producenta opcja Dell Factory Image Restore (KLIK). Dodatkowa możliwość zrzucania obrazu na Dellu, jakby się skopało menu w F8, to start z osobnej CD/DVD zawierającej WinRE i wywołanie polecenia imagex skierowanego na factory.wim, bo Dell uprzejmie zachowuje oryginalny format WIM Microsoftu.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli mamy plik w formacie wim - jak @picasso zauważyła jest to format standardowy - to zawsze w taki czy inny sposób jesteśmy w stanie odtworzyć jego zawartość więc backup tego pliku zasadniczo wystarczy, do zrzucenia pełnego recovera najczęściej producenci dorzucają odpowiednie oprogramowanie.

Możesz też wylistować BCD z tej partycji i zobaczyć co jest odpalane w momencie użycia tego narzędzia, najczęściej jest to boot.wim lub winre.wim z katalogu sources, ten plik też można zachować na przyszłość.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
A ten obraz dysku mozna jakoś wypalić na płyte?

 

Zapomniałam skomentować:

 

no i dostałem razem z komputerem płytę z "czystym" Windowsem 7, a nie jakies recovery. Co to za dziwo? (...) Ta płyta to czysty Seven, bo z niego formatowałem dysk (recovery nie ruszałem)

 

I ja od Della dostałam pełną DVD, nie żadne "Recovery" DVD odwołujące się do obrazu na dysku twardym czy inne kastracje tylko normalny instalator (wiadomo, jest brandowanie i różne planowane akcje co sobie Dell ciut zmodował). Dell jest jednym z bardziej "ludzkich" producentów i nie pożałował (możliwe, że oferta zależy od regionu), podwójna możliwość przywrócenia fabrycznego systemu, Recovery z obrazem systemu oraz normalna kompleksowa płyta instalacyjna.

W takiej sytuacji to raczej nie ma aż takiej palącej konieczności zgrywać z partycji Recovery (choć można to wykonać). A jeśli chcesz robić jakieś własne dostosowane / bardziej wysublimowane Recovery (i bez śmietnika Dellowskiego) to patrz na pracę maggreg w sekcji Tutoriali.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...