Skocz do zawartości

Zmiana monitora na nowszy model


wieslaw531

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę nie traktować tego postu jako rodzaj szpanerstwa. Chcę byc na etapie korzystania z przyjemności w życiu.

 

Nie jestem na biężąco w technologicznych nowinkach.

Chcę sobie zrobić prezent urodzinowy. Proszę o poradę z podaniem modelu i marki (ma być markowy).

System i sprzęt jak w stopce.

Chcę wykorzystać maksymalne możliwości karty - full HD, ewentualnie 3D (jeżeli to możliwe) i model powinien być perspektywiczny (wiem, że za kwartał będą lepsze wersje).

Odległość komputermana od monitora - około 1 m. Biurko ma 65 cm szerokości.

Cena - no cóż albo będzie zrzutka albo mi żona kupi (obecny dostanie właśnie Ona bo ma Sony 15" - rzadziej używa kompa).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Bez przesady. Podałem odległość od monitora z jakiej oglądam oraz szerokość dostępnego miejsca. Nie chcę widzieć pojedyńczych pikseli.

Mam TV 46 " z opcją monitora (ale tam jest stała okupacja żony).

W temacie ceny - jak w pierwszym poście.

 

Generalnie

Monitor ma mi służyć do komfortowej pracy.

Korzystam również z programów astronomicznych (to takie zboczenie) - wymagają dużej powierzchni.

Proszę o kilka alternatywnych propozycji z podaniem zalet i wad.

Odpowiem na pytania ale raczej będę czytał propozycje.

 

EDYTA

Nie muszę używać okularów do bliży.

Temat jest raczej pilny.

Odnośnik do komentarza
No niestety droga "zabawka" ale przy zakupie na lata, z taką mnogością rodzajów złącz, rodzajem matrycy.

 

Marek dzięki za propzycję. Ciekawa.

Czy możesz mi podać linka lub przybliżyć temat różnic w typach aktualnie stosowanych matryc (wady i zalety ale istotne).

Patrzyłem również na Asusy 26 ".

 

Myślę, że rozsądnie mogę naciągnąć składkowiczów na max 2,5 k pln.

Odnośnik do komentarza

Krótki test kilku monitorów i opis matryc: http://www.benchmark...rona/8252.html. Do 2.5 k zł można kupić naprawdę niezły sprzęt, bierz pod uwagę raczej kluczowe parametry, wielkość, kąty widzenia (i tu odpada matryca TN), ilość i rodzaj złącz, rozdzielczość natywna (oczywiście FULL HD 1920x1200 format 16:10), firma taka jak dell, eizo. iiyama, nec nie są jedynymi które robią dobre monitory, bo w cenie 2.5k to jest co wybrać nawet wśród takich jak lg, samsung również. Ten Dell z mojej propozycji jest na prawdę doby, 27" raczej nie proponuję bo 24" do ogarnięcia wzrokiem to już dość sporo. Belfegor zapodał też fajny sprzęt, szeroki gamut jak na taką cenę.

 

Raczej nigdy nie będzie mi potrzebny parametr związany z kątami widzenia. Zawsze będzie - na wprost.
w cenie 2.5k to szerokie kąty dostajesz gratis :P

 

Ooooo jeszcze to jest dobre (całkiem o nim zapomniałem) http://allegro.pl/hp-lp2475w-s-ips-1920x1200-5ms-hdmi-dvi-tco-5-0-i1282813107.html

Odnośnik do komentarza

Ooooo jeszcze to jest dobre (całkiem o nim zapomniałem) http://allegro.pl/hp-lp2475w-s-ips-1920x1200-5ms-hdmi-dvi-tco-5-0-i1282813107.html

Prawda, jest świetny! O ile kogoś nie odstrasza pobór mocy (deklarowany przez producenta max. 120 W). :) Ale to jedna z cech monitorów z matrycą IPS. Zresztą recenzja tego monitora jest w linku, który zapodał marekW.

Wydaje się, że obecnie trendy są monitory z podświetlaniem LED.

 

Marek Twój link jest nieaktywny.

Wystarczy usunąć końcową kropkę w pasku adresu przeglądarki (jeśli o to chodziło). :)

Odnośnik do komentarza

Może polecę monitor na którym sam obecnie pracuję, Dell U2410, nie jest to może szczyt marzeń (nadal z rozrzewnieniem wspominam jakość jaką zapewniał mi kineskopowy NEC FE750+) ale na tle wszechobecnych monitorów TN wyróżnia się bardzo pozytywnie.

Pewnie można to napisać o wszystkich monitorach z matrycą IPS ale mamy w tym przypadku po pierwsze dobre odwzorowanie kolorów, dobre kąty, przede wszystkim obraz nie zmienia odcienia kiedy kręcimy głową.

Dell oferuje powiedzmy FullHD+ (+ dlatego, że rozdzielczość w tym przypadku to 1920x1200) pełny komplet złączy w tym component czy displayport - tutaj producent pomyślał nawet o dołączeniu odpowiedniego kabla - do tego hdmi, 2xDVI, composite.

Monitor ma też wbudowany hub usb (cztery dodatkowe złącza, może nie najwygodniej rozłożone ale zawsze klawiaturę łatwiej podpiąć), czytnik kart, bardzo przyjemne menu. Na dodatek monitor do kupienia poniżej 2 tys. PLN.

Dla mnie najważniejsza cecha, da się pracować parę godzin bez uczucia, że oczy chcą wyskoczyć z orbit. Nie widać też efektu smużenia (a należy pamiętać, że ips-y przeważnie pod tym względem mają gorsze parametry niż TN, przynajmniej na papierze).

I jeszcze na temat słowa wytrychu czyli LED, nie warto za tą technologię dopłacać, nie wpływa ona na jakość obrazu, teoretycznie są one oszczędniejsze ale są to różnice rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku i to zakładając, że monitor działa kilkanaście godz. dziennie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Myślę o tym Dellu oraz HP z linka Marka ale mam pytanie:

 

I jeszcze na temat słowa wytrychu czyli LED, nie warto za tą technologię dopłacać,

 

Asus VK278Q 27" 1920x1080 LED z kamerką (HDMI, DVI, DP) - 1600 pln. Posiada matrycę TFT - jak to się odbija na jakości.

Są również inne Asusy 26" 1920x1200.

 

Zanim zdecyduję chcę poszerzyć wiedzę.

 

Od kilku lat używam Asusa MW221U i już nie sprawia na mnie wrażenia wielkości.

Odnośnik do komentarza

Tak się zastanawiam Wiesław czy jest Ci w ogóle potrzebny jakikolwiek inny monitor, ponad to co już posiadasz?

Od kilku lat używam Asusa MW221U i już nie sprawia na mnie wrażenia wielkości.
Wydaje mi się że w kwestii wielkości chodzi o coś zupełnie innego, przy normalnej pracy przy komputerze siedzisz od monitora niezbyt daleko i do ogarnięcia "na raz" jest wydaje mi się taka wielkość 24" optymalną , wszystkie większe to już trzeba po nich "jeździć oczami".

Co do podświetlenia LED to w dalszym ciągu jest matryca TN (TFT), gamut barwowy nieco może większy niż przy podświetleniu żarowym ale jest to matryca TN. Są monitory dla grafików z podświetleniem led ale są to ledy RGB, ceny takich monitorów dochodzi do 12 k zł, przy założeniu wielkościowym od 24" + .

Odnośnik do komentarza
Tak się zastanawiam Wiesław czy jest Ci w ogóle potrzebny jakikolwiek inny monitor, ponad to co już posiadasz?

Odpowiedź jest w pierwszym poście.

Chcę sobie zrobić prezent urodzinowy.....albo mi żona kupi (obecny dostanie właśnie Ona bo ma Sony 15" - rzadziej używa kompa).

Czy rzeczywiście różnica w jakości matrycy IPS i TFT jest tak duża? Myślę, że jest coś na rzeczy skoro ceny są jak 2:1.

 

EDYTA

 

Z Twojego linku do matryc i testu HP:

 

HP.JPG

 

:unsure: :mellow: :unsure:

Odnośnik do komentarza
Czy rzeczywiście różnica w jakości matrycy IPS i TFT jest tak duża? Myślę, że jest coś na rzeczy skoro ceny są jak 2:1.

 

Oj jest, najlepiej to sprawdzić organoleptycznie (np w jakimś sklepie nie dla ...). Zwłaszcza jeżeli często zmieniamy kąt pod którym oglądamy obraz a przy tej wielkości to już dość naturalne, że różne części ekranu widzimy pod trochę innym kontem, i ogólnie obraz jest przyjemniejszy dla oka. Ja krótko po padnięciu NEC-a siedziałem przed iiyamą (wcale nie najtańsze TN) i niestety muszę napisać, że oczy cierpiały (choć ogólna jakość obrazu była jak najbardziej ok).

 

Ten DELL miał/ma bliźniaka właśnie HP nie wiem co prawda czy to ten model z linku Marka (całkiem niewykluczone), pamiętam że miały dokładnie ten sam model panelu IPS (od LG zdaje się) i ten sam zestaw wejść, HP miało chyba więcej USB za to brak czytnika kart, nomen omen mj nie działa ale nie wiem czy to uszkodzenie, nie chce mi się dla takiej pierdoły reklamować czy problem sterowników, w systemie się zgłasza ale na włożenie karty nie reaguje a może problem kompatybilności z kartami - nieważne, sorry za lekką prywatę ale i to może przeważyć w wyborze, DELL ma co prawda fajniejsze menu ale czytałem, że były egzemplarze mające problemy z równomiernością podświetlania (DELL wymieniał je w ramach gwarancji na nowe), była też chyba rewizja z matrycami MVA.

Ogólnie właśnie matryce IPS od LG były bardzo chwalone a samo LG nie miało żadnego modelu własnego (na rynku europejskim) z tym rodzajem matryc ,to się chyba właśnie zmienia, może warto się przyjrzeć właśnie LG choć zdaje się, że LG uderza raczej w niższy rynek z gotowym wyrobem (jak zwykle).

Są jeszcze ipsiaki NEC-a podawane często jako wzór ale ceny jednak trochę wyższe choć zdaje się, że taki 2490WUXi2 można już znaleźć poniżej 3 tys.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Odpowiedź jest w pierwszym poście.
fak't zapomniałem :D

Testy testami, a odczucia subiektywne idą swoja drogą. Powielę to co pisał @maggreg, takie rzeczy to najlepiej sprawdzić organoleptycznie, czasem lepiej wkurzyć sprzedawcę upierdliwością w przebieraniu jak w ulęgałkach niż potem nie być zadowolonym z zakupu.

Są jeszcze ipsiaki NEC-a podawane często jako wzór ale ceny jednak trochę wyższe choć zdaje się
hmmmmmm no tak NEC, tego w tym temacie nie brałem pod uwagę, produkt skierowany raczej w kierunku określonej grupy użytkowników, można znaleźć poniżej ceny 3 k zł nie wiem tylko jak się będzie zachowywał przy bardzo "ruchliwym" obrazie.
Odnośnik do komentarza

wieslaw531

 

Nie wiem czy warto się zabijać o to, żeby monitor był szerszy, ale to już zależy co kto lubi. Jeśli chodzi o wysokość powierzchni roboczej ekranu to wspomniany 24" (16:10) niewiele ustępuje 27" (16:9), bo ledwie o 1 cm (porównywałem do iiyamy z matrycą TN). Możesz też pójść w kierunku gadżetów i zainwestować w monitor z obsługą multitouch. :)

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziekuję za porady. Wszystkie czytam i dodatkowo szukam dostępności oraz przeglądam parametry.

 

@maggreg; @marekW

 

Niestety aktualnie mam kocioł w pracy (koniec budowlanki i odpalanie serwerowni) stąd kompletny brak czasu na poznanie organoleptyczne - też uważam to za najlepsze rozwiązanie. Jednak byłem w kilku sklepach i dostepność interesujących mnie modeli jest żadna. I tego najbardziej żałuję.

 

@300

Masz rację w sensie formatu 16:10 i 16:9. W temacie multitouch to raczej mnie nie interesuje.

 

A teraz moje przemyślenia po czasie analiz i poszukiwań:

 

1. Jak pisałem wyżej mam Asusa 22" 16:10 z matrycą TN - i już nie robi na mnie wrażenia dużego.

2. Z tego względu myślę raczej o monitorze rzędu 26" 16:10 i generalnie powinien być to ten format z powodu dostępnej powierzchni.

3. W tym wymiarze lub trochę wyżej monitor z matrycą IPS to już będzie chyba przesada.

4. Mam TV LED Samsunga - podłączałem go pod kompa i obraz jest dla mnie satysfakcjonujący - oczywiście musiałem być dalej bo to 46" ale z dwóch m da się na to patrzeć.

5. W tej sytuacji chyba jestem skłonny pójść w monitor LED, 16:10, 26" - 27", DVI-D, HDMI, ewentualnie z DP, bez TV, złącza USB bez znaczenia - mam 12 w kompie.

6. I tu mam problem bo nie potrafię czegoś takiego dostępnego znaleźć. 26" i 16:10 znalazłem Asusy ale to TFT. A może te nowe matryce nie są takie złe.

7. Generalnie w sklepach internetowych jest dostępność tanich monitorów lub bardzo drogich.

 

Bardzo proszę o propozycje, krytykę moich kryteriów wyboru oraz wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza

Moje ciche subiektywne zdanie, jeśli nie projektujesz, nie zajmujesz się renderingiem, to kupowanie monitora powyżej 24" mija się z celem, będziesz tylko gonił źrenicami po większym ekranie.Moim zdaniem lepiej jest mieć odrobinę mniejszy ekran a ostry jak brzytwa z pięknymi kolorami niż większy ale pospolity.

 

Tu jest odpowiednia cena della: http://www.x-kom.pl/p/47001-monitor-lcd-24-dell-u2410-czarny.html lub tu: http://www.kuplaptopa.pl/product_info.php?products_id=3104 jak widać jest dostępny w Rzeszowie. Poczytaj sobie na tej stronie o warunkach gwarancji, nie wiele jest firm z taki wsparciem dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Moje ciche subiektywne zdanie, jeśli nie projektujesz, nie zajmujesz się renderingiem, to kupowanie monitora powyżej 24" mija się z celem, będziesz tylko gonił źrenicami po większym ekranie.

 

Marek poza własnymi potrzebami coraz częściej muszę również oceniać dokumentację projektową w formacie ACAD ale tylko jako podgląd.

W najbliższym czasie czeka mnie nowa inwestycja.

To są właśnie dodatkowe wymagania. Z tego powodu również potrzebuję dużej powierzchni ekranu.

 

EDYTA

Aktualny mój służbowy komp to DELL 755 + monitor 20" 16:9. KOSZMAR.

Odnośnik do komentarza

Dwa przykłady, które przegrały cenowo z moim 24" HP. Recenzje powinny się pojawić w pierwszych wynikach wyszukiwania. W przypadku Dell'a na pclab.pl zerknij na post #6. Nie jestem pewien jak się będą sprawować w przypadku dynamicznych scen.

NEC 2690WUXi2 http://www.google.pl/search?hl=pl&client=opera&hs=1Mm&rls=en&q=site%3Amva.pl+NEC+2690WUXi2&btnG=Szukaj&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Dell UltraSharp U2711 http://www.google.pl/search?hl=pl&client=opera&hs=j26&rls=en&q=site%3Apclab.pl+Dell+UltraSharp+U2711&btnG=Szukaj&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

 

Z czarnym kolorem w ciemnościach coś jest na rzeczy, ale mi osobiście aż tak bardzo to nie przeszkadza. Tym bardziej jak się patrzy na wprost. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...