Skocz do zawartości

Instalacja WIN 7 na dysku SSD - brak obsługi sterownika AHCI


artb

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wymienić dysk twardy na dysk SSD (SanDisk - Solid State Drive - 128 GB)

Niestety laptop (ASUS Typ: K72JR) nie był przewidziany do obsługi dysków SSD. (Informacja z serwisu ASUS)

 

Po włożeniu dysku SSD mogę użyć płyt ratunkowych (5 x DVD) gdy uruchamia sie 1-sza płyta nie mam komunikatu o braku dysku.

Tak wkładam kolejne płyty aż do piątej. Na zakończenie mam komunikat ,że wszystko przebiegło pomyślnie.

Jednak po wykonaniu resetu objaw braku dysku (widoczny jednak  jest BIOSIE) i komunikat:

 

"Reboot and Select proper Boot device

or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key:

 

Próbowałem zainstalować Czysty system WINDOWS 7 z płyty instalacyjnej Windows.

Jednak po rozpoczęciu procedury instalacji nie widzi dysku.

Więc zgodnie z sugestią serwisu Asus pobrałem 

sterowniki z linku:

 

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/Drivers/Chipset/Chipset_Intel_WIN7_32_64_z9111020.zip

 

I w czasie instalacji próbowałem wskazać mu dodatkowy sterownik AHCI.

Niestety nie wykrywa nadal dysku.

(zresztą to rozwiązanie mnie nie interesuje gdyż nie posiadam dodatkowej licencji na system Windows 

i chciałbym skorzystać z płyt re-covery (5 x DVD). Gdyż mam licencję na system Win7 Home Prem OEM

 

Czy można w jakiś sposób dograć pliki ze sterownikami AHCI do tych 5 płyt ratunkowych ?

A może jakieś inne rozwiązanie ? 

Raczej klonowanie poprzedniego dysku nie wchodzi w rachubę bo i tak nie będzie nowy dysk SSD widoczny 

dla tego laptopa.

 

Artur

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Więc tak:

-pobierasz obraz nawet z warezów (bez aktywatorów) win 7 home oem (32 lub 64 bit zalezy jaki teraz masz )

-pobierasz narzędzie rt 7 lite  http://www.dobreprogramy.pl/RT-Se7en-Lite,Program,Windows,23427.html

-integrujesz za pomocą programu z Iso sterowniki do SSD ze strony producenta, plus łatki, service pack inne sterowniki (wedle uznania).

-wypalasz nowe Iso na płytce

-instalujesz system ze skompilowanej nowej płytki windows 7 korzystając z klucza produktu pod laptopem lub też pod pokrywą baterii ;)

Odnośnik do komentarza

Dysk SSD nie wymaga dodatkowych sterowników, jest widziany jako normalne urządzenie SATA.

W przypadku laptopa możesz mieć do czynienia z blokadą (tzw. white list) uniemożliwiającą instalację urządzeń których producent sam nie przewidział (czytaj - nie sprzedaję z własną prowizją).

Oczywiście powyższe rzadko dotyczy dysków (ale zdarza się), bardziej prawdopodobne jest to, że to recovery zostało przywiązane do konkretnego modelu dysku (czasem nawet nr seryjnego) i na innym modelu nie przywróci się pomyślnie (choć tutaj znów odpowiedni komunikat powinien pojawić się na początku przywracania).

Oprócz proponowanego powyżej rozwiązania czyli instalacji czystego systemu bez bloatware i skonfigurowanego "pod siebie" można jeszcze sprobować przywrócenia na ten oryginalny dysk a następnie sklonowania jego zawartości na nowe urządzenie z pomocą dostępnych narzędzi (np clonezilla).

Jeżeli nie masz możliwości sklonowania bezpośrednio (lub z braku miejsca przez image) to samą czynność można wykonać na każdym komputerze stacjonarnym pod warunkiem, że system nie zostanie na tym komputerze po sklonowaniu odpalony.

Z "warezowymi" źródłami oczywiście trzeba uważać aby nie dostać czegoś w prezencie, lepiej pożyczyć nośnik od zaufanej osoby.

Alternatywnie można ściągnąć iso bezpośrednio z serwerów MS (linki dostępne w necie), niestety dostępne są wersje językowe tylko edycji oferowanych przez MS w formie elektronicznej ale i to można obejść - ściągamy wersję np. angielską a następnie integrujemy pliki językowe (również dostępne na serwerach MS).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Recovery (5 x DVD) utworzyłem sam zaraz po zakupie laptopa. 

Raczej nie jest powiązane z dyskiem. 

Dzwoniłem do Supportu Asusa i otrzymałem odpowiedz:

- nie da się wprowadzić dodatkowych sterowników do utworzonych płyt recovery

Ale sugerują :

- Użycie programu clonezilla (tak jak maggreg) (jeszcze tego nie próbowałem muszę zapoznać się z tym programem)

- Instalacje z czystego systemu Windows 7 + podanie sterowników z linku http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/Drivers/Chipset/Chipset_Intel_WIN7_32_64_z9111020.zip

(dokładnie pliki ibexahci.cat ibexahci.inf)

 

Już mam czysty windows 7 home premium OA + sterowniki ze strony ASUS + wykonany upgrade Biosu (na wszelki wypadek)

Podczas instalacji z tej płyty podaje mu w odpowiednim kroku wskazane sterowniki a jednak nie widzi dysku SSD :(

mimo to mogę ten dysk formatować jeżeli wybiorę zamiast instalacji naprawa systemu i wejście w wiersz poleceń.

 

Tu jednak też pojawia się dziwna sprawa.

Jeżeli użyję dysków DVD do odzyskiwania systemu to tak jak pisałem cała procedura przebiega 

niby prawidłowo . Tylko mam po resecie - objaw braku dysku. Jednak po takim zabiegu nie mogę już wchodzić na dysk

z wiersza poleceń gdyż mam komunikat, że dysk zawiera nierozpoznawalny obraz plików czy coś takiego.

Wtedy z wiersza poleceń daję format c: Dysk się formatuje i mogę już wchodzić na dysk C:

 

Na tą chwilę problem byłby teoretycznie rozwiązany gdybym podane przez ASUS sterowniki działały. 

Ale niestety nie działają :( Musze jutro zadzwonić ponownie do ASUS i dowiedzieć się o co tym razem chodzi.

 

 

Dodatkowo pobrałem narzędzie rt 7 lite

Ale nie działa u mnie prawidłowo. (Jeszcze z tym walczę bo przy uruchamianiu mam komunikat błędu jednego ze skryptów

a po kliknięciu aby mimo wszystko się uruchomił mam wszystkie ikony po lewej nieaktywne.

Ale tez myślę, że to nie da zamierzanego efektu skoro te sterowniki nie działają :(

 

 

Dodatkowe dane :

ASUS K72JR -TY265V

Win 7 Home Premium OA 64 Bit

Dysk SSD SanDisk 128 GB

 

 

...............

bardziej prawdopodobne jest to, że to recovery zostało przywiązane do konkretnego modelu dysku (czasem nawet nr seryjnego) i na innym modelu nie przywróci się pomyślnie (choć tutaj znów odpowiedni komunikat powinien pojawić się na początku przywracania).
Oprócz proponowanego powyżej rozwiązania czyli instalacji czystego systemu bez bloatware i skonfigurowanego "pod siebie" można jeszcze sprobować przywrócenia na ten oryginalny dysk a następnie sklonowania jego zawartości na nowe urządzenie z pomocą dostępnych narzędzi (np clonezilla).
......................

Odnośnik do komentarza

Jeżeli dysk jest widziany z poziomu systemu WinPE (a na takim pracuje instalator) to sterowniki nie są potrzebne i instalacja jest blokowana z innego powodu.

 

Żeby sprawdzić czy dysk jest widziany należy wejść do konsoli (SHIFT + F10 na ekranie instalatora ) i użyć komendy "diskpart".

Następnie wpisujemy "lis dis" i jeżeli na liście pojawi się nasz napęd to oznacza, że dodatkowe sterowniki nie są potrzebne dla systemu.

 

Jeżeli dysk jest widoczny przez system PE ale instalator nadal go ignoruje może jeszcze spróbować wymusić ręczną konfigurację dysku.

Uruchamiamy jw. "diskpart" a następnie :

sel dis 0

cre par pri size=512

for fs=ntfs label="Boot" quick

act

cre par pri size=61440

for fs=ntfs label="Win7" quick

exit

 

Zamykamy konsolę, restartujemy instalator i sprawdzamy czy coś się zmieniło.

Jeżeli nie możemy wypróbować jeszcze jeden sposób (potrzebny będzie dostęp do innego komputera).

A mianowicie czasami pojawia się konfiguracja na której setup nie chce działać w fazie PE (właśnie ignorując napęd) pomimo, że sama instalacja przebiegnie prawidłowo w późniejszych fazach.

Aby to obejść należy dysk podłączyć do innego komputera i uruchomić normalną instalację.

W momencie kiedy zakończy się faza WinPE (czyli instalator będzie chciał wykonać restart komputera) wyłączamy komputer i odpinamy dysk, na resztę instalacji przepinamy go do docelowej maszyny.

Powyższy trik pozwala na prawidłową instalację dlatego, że w fazie PE instalator jedynie przygotowuje dysk, pliki startowe i rozpakowuje obraz systemu na partycję docelową a wszystkie te fazy są "hardware independent".

Oczywiście możemy też ww. fazy wykonać ręcznie (z pominięciem instalator) a nie jest to szczególnie wygodny sposób jeżeli w grę wchodzi jednorazowe użycie.

Generalnie całość sprowadza się do:

 

diskpart

sel dis 0

cre par pri size=512

for fs=ntfs label="Boot" quick

ass letter=d

act

cre par pri size=61440

for fs=ntfs label="Win7" quick

ass letter=c

exit


imagex f:\sources\install.wim 1 c:
bcdboot c:\windows /s d:
bootsect /nt60 d:
A tutaj zestaw skryptów który ułatwia zabawę z pominięciem setupu:

http://reboot.pro/topic/10126-nt-6x-fast-installer-install-win7-directly-to-usb-external-drive/

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Problem połowicznie rozwiązany.

Na obecną chwilę udało mi się zrobić to w następujący sposób.

 

1. Dysk jest widziany z pozycji Biosu - Brak dysku przy próbie instalacji systemu.

 

- Użycie programu diskpart dokładnie według opisu ze strony SanDisk http://kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/12588/kw/diskpart

  Po wyczyszczeniu dysku poleceniem [CLEAN ALL] dysk pojawił się na liście dostępnych dysków do instalacji.

  Wykonałem dodatkowo formatowanie dysku. 

  Jednak przy próbie przejścia dalej otrzymałem błąd coś na styl:

"System nie może być zainstalowany na tym dysku lub dysk nie jest obsługiwany przez producenta sprzętu..."

 

W kolejnym kroku W BIOSie ustawiłem SATA na IDE. (Może i bez tego by poszło nie wiem może wystarczył sam reset i ponowna próba instalacji)

 

Teraz Instalowanie WINDOWS 7 przebiegło bez najmniejszego problemu. Nie było potrzeby wgrywać jakichkolwiek

dodatkowych sterowników itp. (Ale mam podejrzenie że system nie jest czysty)

 

Chciałem zainstalować system z moich 5-ciu płyt recovery.

Niestety różne podejścia sposoby itp zawsze po niby poprawnym odzyskaniu błąd - brak dysku.

Po wykonaniu operacji recovery z płyt dysk przestaje być widoczny podczas kolejnych prób instalacji. 

Niezależnie od ustawień SATA (IDE lub AHCI). Jedyny ratunek to ponownie użycie diskpart i opcja czyszczenia dysku.

 

Aby mieć pewność czystego systemu znalazłem na stronie MS obraz iso 

File Name: pl_windows_7_home_premium_with_sp1_x64_dvd_u_676540.iso
Languages: Polish
SHA1: 45B0DB687F168F9765F14D01A45AE57EE27AE508

 

Niestety nie mogę go pobrać z tej lokalizacji.

Ściągam z innych stron ale nie wiem czy suma kontrolna się zgodzi.

Jeśli trafię na taki plik to problem rozwiązany.

 

>>>>>>

Chyba będzie duży problem już 3 instalki i zawsze inna suma kontrolna :(

Odnośnik do komentarza
antyface! - Usunięto elementów: 0

Tutaj masz wersje angielskie 

http://msft.digitalrivercontent.net/win/X17-58996.iso Windows 7 Home Premium x86 
http://msft.digitalrivercontent.net/win/X17-58997.iso Windows 7 Home Premium x64 

 

Następnie ściągasz pakiet językowy (w zależności od wersji):

http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/updt/2011/02/windows6.1-kb2483139-x86-pl-pl_c460a8c1392d7f3d35d1c0b37e56017d3552d245.exe

http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/updt/2011/02/windows6.1-kb2483139-x64-pl-pl_24d00a966a7a75132c3af5627634483d3e2d01e7.exe

 

Pakiet językowy należy "przeistoczyć" w wersję którą można zintegrować z pomocą komendy DISM.

 

Jak to zrobić - przeczytaj w wątku:

https://www.fixitpc.pl/topic/5396-w7-deutsch-polish

 

ze wskazaniem na post #30.

 

ps. nie wiem czy te linki bezpośrednio do źródeł MS są mile widziane przez tą firmę,  w rękach @picasoo decyzja czy się ostaną, ew. proponuję zostawić nazwy plików wg. których będzie można łatwo odnaleźć odpowiednie linki.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Sukces !!!

Podsumowanie mojego rozwiązania problemu.

Po uporaniu się z brakiem widoczności dysku pozostało tylko zainstalować czysty system.

 

Na moje szczęście posiadam na drugim komputerze oryginalny WIN7 64b Profesional i do tego oryginalna płytę.

 

Otworzyłem płytę w Ultraiso i wykasowałem plik - ei.cfg (po to by samemu wybrać rodzaj systemu podczas instalacji) 

Później zapisałem nowy obraz i nagrałem nową płytę botowalną .

 

Przy instalacji w kolejnym z kroków musiałem sam wybrać 

rodzaj systemu (tu WIn7 Hom Premium)

 

Po zainstalowaniu podałem klucz z naklejki laptopa i aktywowałem system online bezproblemowo w MS.

 

Wszystkim serdecznie dziękuję. Może niektóre z porad posłużą innym.

 

Artb

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...