Skocz do zawartości

Powtarzająca się instalacja aktualizacji Windows


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pojawiła się na pasku kolejna aktualizacja Windows

Pobrałem ją i następnie pojawił się tak jak zawsze komunikat o zainstalowaniu jej

Jednak po kilku chwilach od kliknięciu pojawia się znów te komunikat o instalacji

I tak to się powtarza. Nawet po ponownym uruchomieniu systemu

 

Pierwszy raz spotykam sie z czyms takim

normalnie w przypadkach aktualizacji instalowanie trwa trochę a potem pojawia sie informacja z prosbą o restart systemu

a tu mija kilka chwil i wyskakuje wspomniana ponowna informacja o zainstalowaniu

i tak bez końca..

 

jak wiadomo w okienku są dwie opcje do wyboru:

- instalacja ekspresowa (zalecane)

- instalacja niestandardowa (zaawansowane) - zajrzalem tam i jest tam taka informacja (zrzut ekranu w załączniku)

 

co mogę zrobic w tej sytuacji?

post-1462-0-46843600-1367684361_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

KIlka dni temu stworzyłem temat dotyczący problemu z pojawiającą się powtarzającą się instalacją aktualizacji Windows (w razie czego proszę o scalenie obu tematów).

 

Problem nadal istnieje a dodatkowo system wyraźnie spowolnił, programy zawieszają się (np. skype po zalogowaniu zupełnie zastyga).

 

Dziś postanowilem zrobić skan programem ESET online i wśród wyników było to co wpisałem w temat (Win32/KillProc.A, Win32/Adware.Yontoo - wklejam raport z niego. Następnie zrobiłem tez skan przy pomocy TDSSKiller i tu nie bylo żadnych detekcji.

 

Ponadto wklejam raz jeszcze raport OTL ze wczoraj (oznaczony 1) i z dzisiaj, zrobiony po skanie ESET (2),

Chcialem jeszcze wykonać teraz skanowanie GMERem, jednak przy jego uruchamianiu nastepuje chwilowy niebieski ekran z bialym tekstem i dochodzi do restartu systemu.

 

Podczas drugiego skanu OTL powstaly w miejscu jego zapisu dwa foldery: "System Volume Information" i "RECYCLER" oraz ukryte kopie plikow wordowskich (o poczatkowej nazwe "~$Win32.doc"), co wcześniej się nie zdarzało.

post-1462-0-56355200-1367871810_thumb.jpg

1OTL.Txt

1Extras.Txt

eset.txt

Odnośnik do komentarza

Temat doklejam do poprzedniego. Redukuję liczbę raportów OTL, powielenia danych, wybitnych różnic brak. Żadnych oznak infekcji i nie szukaj w tym kierunku w kontekście głównego problemu aktualizacji.

 

 

Dziś postanowilem zrobić skan programem ESET online i wśród wyników było to co wpisałem w temat (Win32/KillProc.A, Win32/Adware.Yontoo  - wklejam raport z niego.

 

Nic szczególnego ESET nie wykrył i nie może to mieć związku z problemami zasadniczymi:

 

- Pliki Avira zaprawione adware Ask Toolbar: tak, bo instalator Avira nie jest czysty, wersja darmowa oferuje pasek bazujący na Ask zrebrandowany jako "Avira Search Protection", który jest obowiązkowy, gdy chcesz mieć czynną osłonę Web. Traktuję Avirę jako program "adware", nie polecam jej szczególnie z tego właśnie względu, tym bardziej że są bardziej bogate antywirusy (np. Avast) dające za free to co w Avirze jest wymuszane instalacją tego zbędnego paska.

 

- Win32/KillProc.A w FixCamera.exe wygląda na fałszywy alarm na pliku od kamery, powinien to być komplet z tymi obiektami:

 

O4 - HKLM..\Run: [snp325] C:\WINDOWS\vsnp325.exe ()

O4 - HKLM..\Run: [tsnp2std] C:\WINDOWS\tsnp2std.exe ()

O4 - HKLM..\Run: [tsnp325] C:\WINDOWS\tsnp325.exe ()

 

- Win32/Adware.Yontoo.B wykryte tylko w obszarze jednego szczątkowego folderu. Po prostu przez SHIFT+DEL skasuj cały folder z dysku:

 

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Tarma Installer.

 

 

Podczas drugiego skanu OTL powstaly w miejscu jego zapisu dwa foldery: "System Volume Information" i "RECYCLER" oraz ukryte kopie plikow wordowskich (o poczatkowej nazwe "~$Win32.doc"), co wcześniej się nie zdarzało.

 

Nie powstały, one były tam od niepamiętnych czasów.

- RECYCLER = prawdziwy folder Kosza (na Pulpicie to tylko wirtualny skrót), zreplikowany na wszystkich partycjach.

- System Volume Information = folder Przywracania systemu, zreplikowany na wszystkich partycjach.

- Kopie dokumentów Word objaśnia artykuł: KB211632. Ustęp "Owner File (Same Directory as Source File)".

Ujrzałeś je, bo skan OTL przestawia opcje widoku, by ułatwić pomagającym usuwanie. Odpowiednikiem tego jest w Mój komputer > Narzędzia > Opcje folderów > Widok: zaznaczenie Pokaż ukryte pliki i foldery + odznaczenie Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. Opcja Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego to ta odpowiadająca za widoczność wymienionych.

 

 

dodatkowo system wyraźnie spowolnił, programy zawieszają się (np. skype po zalogowaniu zupełnie zastyga). (...) Chcialem jeszcze wykonać teraz skanowanie GMERem, jednak przy jego uruchamianiu nastepuje chwilowy niebieski ekran z bialym tekstem i dochodzi do restartu systemu.

 

Może to Avira coś miesza. Ale jednak zapytam czy kondycja systemu nie obniżyła się przypadkiem po próbie skanu GMER? Jeśli tak, to sprawdź czy transfer dysku nie spadł z DMA do PIO: KLIK (ustęp Optymalizacja wydajności HDD i CD/DVD-ROMów - Włączenie DMA). Główna linia pod uwagę to "bieżący tryb transferu".

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wyjaśnienia. Skasowałem ten folder Tarma Installer.
 

Może to Avira coś miesza. Ale jednak zapytam czy kondycja systemu nie obniżyła się przypadkiem po próbie skanu GMER? Jeśli tak, to sprawdź czy transfer dysku nie spadł z DMA do PIO: KLIK (ustęp Optymalizacja wydajności HDD i CD/DVD-ROMów - Włączenie DMA). Główna linia pod uwagę to "bieżący tryb transferu".


Sprawdziłem to i Tryb transferu był "DMA jeśli dostępne" w obu przypadkach.

Dodaję, że kondycja pogarszała się zdecydowanie od kilku dni wstecz. Skanowanie GMER próbowałem wykonać gdy działanie systemu już pogorszyło się (zrobiłem to po drugim skanie OTL i po tym online ESET)

 

Zatem zapytam jeszcze - co mogę zrobić z tą nagminną aktualizacją pojawiającą się na pasku? I nie ulega aktualizacji tylko wciąż tam jest?

"Aktualizacja zabezpieczeń dla systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 (KB952969)"

Jest to niepokojące że wciąż tam się pojawia.

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłem to i Tryb transferu był "DMA jeśli dostępne" w obu przypadkach.

 

Mówiłam: "Główna linia pod uwagę to "bieżący tryb transferu", czyli to co stoi niżej.

 

 

Zatem zapytam jeszcze - co mogę zrobić z tą nagminną aktualizacją pojawiającą się na pasku? I nie ulega aktualizacji tylko wciąż tam jest?

"Aktualizacja zabezpieczeń dla systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 (KB952969)"

Jest to niepokojące że wciąż tam się pojawia.

 

Skoro się nie wypowiadam na temat aktualizacji, to znaczy, że nie zanalizowałam systemu pod tym kątem i nie mam na teraz pomysłu / konkretnej rady. Póki co, komentuję tylko to co wiąże się z działem, by Cię wybić z tropu infekcji jako przyczyny.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Mówiłam: "Główna linia pod uwagę to "bieżący tryb transferu", czyli to co stoi niżej.

 

Przepraszam, mój błąd.

 

Teraz podaję poprawnie:

- "Podstawowy kanał IDE" - w obu opcjach (czyli Urządzenie główne i Urządzenie podrzędne) rubryka "bieżący transfer" jest nieaktywna i oznaczona "Nie dotyczy"

- "Pomocniczy kanał IDE" - tutaj w opcji Urządzenie główne jest wpisany nieaktywny (niepodlegający zmianie) tryb Ultra DMA tryb 2, a w Urządzenie podrzędne opcja jest nieaktywna i oznaczona "Nie dotyczy"

Odnośnik do komentarza

Zastawia mnie jeszcze to, co napisałaś o Avirze. Ponieważ od trzech dni wyskakuje mi na pasku (obok nadal ukazującej się ikonki instalacji aktualizacji Windows) ikonka "czerwonego herbu z białym X" - czyli alert zabezpieczeń systemu Windows - infofmuje mnie: "Ochrona przed wirusami NIEAKTUALNE". Wówczas ręcznie w Avirze dokonuję aktualizacji programu Avira - ta ikonka chwilowo znika, a potem znów powraca. To dość dziwne, bo wcześniej nie miewałem tego alertu - Avira aktualizowała sie automatycznie co tydzień i nie było takiego problemu. Może to także ma związek z tym spowolnieniem systemu i stałą ikoną instalacji Windowsa (wszystko pojawiło się ostatnim czasie)?

 

W tym kontekście oraz tego co pisałaś zapytam też, czy warto pozbyć się Aviry i zainstalować w zamian inny bezpłatny program chroniący? Jeśli tak to czy wspomniany przez Ciebie Avast a może inny?

Odnośnik do komentarza

Skoro jest także i niewyjaśniony problem spowolnienia i wieszania, tym bardziej sugeruję Avirę dla testu całkowicie odinstalować. Po deinstalacji zweryfikuj czy jest jakaś poprawa i dopiero wtedy możesz instalować np. Avasta. Tak, ja uważam że Avast jest bogatszy niż Avira i nie ma takich reklamodawczych wtrętów (tam bodajże są tylko małe reklamki przy aktualizacji, ale mniej inwazyjne niż w Avira, paska Ask niet).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jak pisałem wyżej, problem z powtarzającą się instalacją zniknął. jednak nadal istnieje ogólny kłopot z dzialaniem systemu od tego czasu. Mianowicie, nieustannie uciązliwie działaja programy już dzialajace, a nowo uruchamiane ulegają zawieszeniom wzgl. zastygnięciom (czasem po chwili odżywają albo tez pozostaja w takim zawieszeniu i ratuje mnie wtedy ich zamknięcie przez menedżer zadań). Dzieje się tak w przypadku komunikatorów, np. skype który uruchamia sie dlugi czas i czasem sie to udaje a czasem nie (na poczatku jest puste okno, a dopiero potem pojawiaja sie w nim wolno kolejne elementy), po sprawdzeniu stwierdzam że nie uruchamiają się także wszystkie czaty, a takze niektore strony internetowe, w tym youtube dziala niedobrze, jakby przeskakujaco, na pewno nie idealnie. Widzę, że nie chodzi w tym wszystkim o przesył internetowy, bo np. wszelki download dziala poprawnie i bez zwolnienia. Za to samo otwieranie okienek i tzw. blyskawicznosc samego manipulowania kliknieciami bywa utrudnione.

 

W miedzyczasie mialem kilka podejrzeń co do przyczyny i w tym celu:

- usunąlem Avirę (po zaleceniu Picasso), a zainstalowalem Microsoft Security Essentials.

- zająłem sie kwestią temperatury i nagrzania laptopa, wiec zleciłem dokonanie przeczyszczenia / przedmuchania wnętrza laptopa, którego dokonano sprzężonym powietrzem po uprzednim otwarciu komputera, a fachowiec załął się kwestiami technicznymi (wymiana pasty termoprzewodzącej i inne konieczne wg niego sprawy serwisowe).

Po tych obu czynnosciach działanie techniczne na pewno uległo poprawie - np. temperatura obudowy przy wejsciu zasilacza jest wyraznie mniejsza, a dodatkowo wentylator w środku uruchamia się teraz co pewien czas (wczesniej dzialał bezustannie). JEDNAK nie widzę żadnej poprawy w dzialaniu systemu, bo zawieszenia, zastygnięcia pojawiają sie tak samo jak wcześniej, bez roznicy.

 

Inny dziwny objaw dotąd niespotykany jest taki że czasem na pasku po prawej u dolu pojawia się czerwona ikonka z iksem mowiąca "System jest zagrożony" - po kliknieciu ukazuje sie okno (które znajduje się jako Centrum Zabezpieczeń w  Panelu Sterowania) - i tam w trzeciej rubryce mam wówczas informację "Ochrona przed wirusami WYLACZONA". Dziwne, gdyż przedtem Avira, a obecnie MSE dziala w tym momencie i baza antywirusowa jest aktualna.

 

Dotychczasowe logi, przeprowadzone skany niczego nie wykazały. Co mogę jeszcze zrobić, co sprawdzić? Czy przyczyna moze tkwić w samym dzialaniu Windowsa XP?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...