Skocz do zawartości

2 x Taki sam adres MAC


dragolice

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam małe pytanko. Czy istnieje możliwość podłączenia do rutera 2 kart sieciowych o takim samym adresie MAC?

Pytam bo mi się stary MAC karty sieciowej "popsuł:blink:?" i przepisałem MAC z karty sieciowej z innego kompa i na tym działa. Drugi komputer na razie odłączony od sieci.

Więcej szczegółów https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/1724-bledy-w-dzienniku-zdarzen/page__st__20 od postu #22 do postu #30

Dzięki za pomoc.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Filtrowanie wyłączone (2. screen).

 

Zarzuć jeszcze screenem z "DHCP".

 

W skrócie: jeśli komputery będą pracować na przemian to nie ma problemu. Ale jeśli będziesz chciał w jednej sieci pracować z dwoma komputerami (własciwie kartami sieciowymi) o takich samych adresach MAC, to się zaczną szopki dziać.

 

I teraz nie wiem, skąd się ten problem bierze... Z Twojego poprzedniego tematu wynika, że DHCP odrzuca przyłączenie kolejnego hosta. Czemu - a no tego powinniśmy się dowiedzieć z zakładki DHCP. A czy jest to związane z MAC i tablicą ARP na routerze - tego też nie wiem... Jeśli nic nie zmieniałeś w konfiguracji TP-linka to powinno wszystko działać, bo przecież MAC ma znaczenie tylko na linii router - komputer, z którego korzystasz.

 

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/784-zmiana-adresow-dns/ - wejdź jeszcze wg tego do własnych ustawień i napisz, co masz zaznaczone w okienku z 4. od góry obrazka.

 

IMHO wystarczyłoby ustawienie adresów DNS na routerze, a na kompie - uzyskaj automatycznie, ale to już niezwiązane z problemem.

Odnośnik do komentarza

W ustawieniach routera nic nie było zmieniane. Jedyne co to włączyłem firewalla ale to było kupe czasu temu. Net działał normalnie. Oto screeny

Dzięki za odp.

 

EDIT.

 

Od tamtego czasu ( instalacja sterów) dziennik nawala we mnie błędami.

 

Typ zdarzenia: Ostrzeżenie

Źródło zdarzenia: PPPOE

Kategoria zdarzenia: Brak

Identyfikator zdarzenia: 100

Data: 2010-10-21

Godzina: 16:32:41

Użytkownik: ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM

Komputer: M2

Opis:

Warning: Receive Agent Pool dropped 189 packets(Min Size = 1480, Max Size = 1480, Total Length = 279720).

 

Skoro łączę się przez router to mogę odinstalować aplikację DIALNET?Neta mam właśnie z dialogu.

post-532-076584600 1287678564_thumb.png

post-532-080493000 1287678573_thumb.png

post-532-007096800 1287678823_thumb.png

post-532-029729300 1287678834_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Screen 1:

- address lease time zmień na jakiś większy, u mnie to jest 1440 minut (24h).

- DNS odpowiednio: 217.30.129.149 i 217.30.137.200

 

Screen 2: ok

 

IMHO możesz spokojnie zmienić MAC karty sieciowej na ten firmowy (zostawia się puste okienko z adresem).

 

Skoro łączę się przez router to mogę odinstalować aplikację DIALNET?

Tak.

 

Wywal ten program, potem przywróć firmowy MAC i sprawdzimy efekty.

Odnośnik do komentarza
IMHO możesz spokojnie zmienić MAC karty sieciowej na ten firmowy (zostawia się puste okienko z adresem).

No niestety nie. Wtedy nie mam neta.

 

- DNS odpowiednio: 217.30.129.149 i 217.30.137.200

Zrobione.

 

- address lease time zmień na jakiś większy, u mnie to jest 1440 minut (24h).

Zrobione.

 

Dialnet wywalony.

 

Neta nie było po zmianie adresu MAC na ten firmowy.

Odnośnik do komentarza

Aktualnie do kompa nie mam dostępu. Jak dostęp będzie wyedytuję post i poinformuję o wynikach. Może jakieś pomysły które można sprawdzić bazując na tym kompie?

Nic w ustawieniach nie grzebałem. Instalowałem tylko stery od karty sieciowej i na tym się moje psucie neta skończyło :P

Próbowałem z innym gniazdem na routerze też nic.

Odnośnik do komentarza

Pomysłów - brak.

 

Najbardziej oczywiste (ale nie jedyne możliwe) źródło problemów to router i jego ustawienia. Jesteś w stanie przywrócić wszystkie konieczne ustawienia, czyli nazwę użytkownika i hasło, SSID, klucz WEP/WPA, żeby potem na każdym podpiętym komputerze nie zmieniać, po resecie TP-linka do ustawień fabrycznych? Wyeliminuje to część potencjalnych możliwości błędu, natomiast to trochę mało profesjonalne podejście do sprawy, na zasadzie "zrób format" :)

Odnośnik do komentarza

MAC - unikalny identyfikator karty sieciowej jest nadawany przez producenta karty. Teoretycznie możesz ustawić dowolną wartość, ale nie mogą się one powtarzać w Twojej sieci (tj. wszystko co jest za routerem).

 

Te adresy łączy się z adresami IP w tzw. tabelach ARP, co ma usprawnić komunikację w obrębie jednej sieci. Tabelę możesz sobie podejrzeć z CMD poleceniem arp -a, a skasować przy pomocy arp -d *, co jest przydatne w przypadku zmian sprzętowych w sieci. Właściwie to możesz skasować, raczej nie pomoże, a nie zaszkodzi (zostanie odtworzone przez system).

Odnośnik do komentarza

Po przełączeniu na stary MAC nie mogę się nawet dostać do swojego routera... Wpisuję 192.168.1.1 i pisze że nie odnaleziono strony. Nawet po wpisaniu ręcznie MAC i próbie połączenia poprzez połączenie szerokopasmowe (router odpięty). Wtedy na połączeniu lokalnym wyskakuje "ograniczenie lub brak łączności". Dziwne bo był wpisany MAC na którym internet był normalnie.

Spróbuję wykonać "format" routera tylko nie wiem jak się za to zabrać.

Ale chwileczkę. 94-0c-6d-bf-a1-c8 te pierwsze sześć znaków wskazuje na obecność tp linka. Ten MAC jest używany a gdzie jest mój stary MAC sprzed zakupienia Tp linka? MAC który ja wpisałem w okienko Network Adress (ten działający) to ma inne 6 pierwszych znaków. Może coś tu router namieszał....

A nie sory ;/ Po odłączeniu routera zmienił się. Zaczyna się od 9f ....

Może ktoś wpadnie o co chodzi.

Dodam. Przy instalacji sterów (paczka legacy) Wyskoczyło tajemnicze okienko "Znaleziono starsza wersję cos tam Ethernet" z przyciskami OK i ANULUJ. Nie napisano po co wyskoczyło to okienko. Po prostu że znaleziono i 2 przyciski. Dałem OK bo pewno by się przerwała instalacja.

Odnośnik do komentarza

Chwila: adres MAC to unikalne ID każdej karty sieciowej, tej w routerze też, więc router ma własne MAC i to o nim mówię: 94-0c-6d-bf-a1-c8

W tabeli ARP masz przyporządkowane IP routera 192.168.1.1 do MAC routera 94-0c-6d-bf-a1-c8, więc tam jest wszystko poprawnie.

 

Wpisuję 192.168.1.1 i pisze że nie odnaleziono strony.

A skonfigurowałeś ponownie połączenie?

Odnośnik do komentarza
A skonfigurowałeś ponownie połączenie?

Tzn było tak. Komp był podłączony do routera. Neta nie było (byłem na firmowym MAC), więc chciałem sobie wejść na router i zobaczyć czy mi się coś wyświetli, a tu nie odnaleziono strony.

 

Spróbuj jeszcze skonfigurować to z pominięciem DHCP

 

Właśnie. Nie wiem czy tak kiedyś było. Ale we właściwościach połączenia był normalnie wpisany IP, a teraz "przypisany przez DHCP".

I co to wogóle jest DHCP? (czytałem wikipedię ale mało zrozumiałem :P)

Jak to zrobić ?

Odnośnik do komentarza

DHCP umożliwia Ci wydajniejsze wykorzystanie Twojego routera, poprzez automatyczne połączenie z komputerami. Nie musisz wszystkiego konfigurować, prawie wszystko odbywa się automatycznie (tak bardzo w skrócie).

 

Pokażę, jak to się robi na Linksysie WRT54GCv3, bo tylko takiego mam pod ręką:

 

Logujesz się do routera, w zakładce "Basic Setup", czy coś w tym stylu jest, szukasz czegoś związanego z DHCP, u mnie wygląda to tak:

 

001.png

 

Zmieniasz Enabled na Disabled.

 

Teraz łączysz się ponownie z siecią... i ma działać.

 

DHCP nigdy nie robiło mi takich problemów, ale możesz sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza

Jakimś cudem udało mi się odzyskać neta. Nie chciało działać na starym ani na nowym MAC po zaznaczeniu disable. W tym okienku (drugi screen wyżej ) miałem dalej na automatyczny wszystko ustawione. Dopiero po zmianie na 192.168.1.1 adresu i wpisanie bramy 255.255.255.0 czy jakoś tak udało mi się dostać do routera (neta dalej nie było)

I ustawiłem na enable. teraz mi na czerwono pisze w tym oknie od dhcp. You have modified the system configuration it will not take effect until the device reboot!. Nie chciało mnie połączyć dalej więc zresetowałem połączenie lokalne i net hula.

 

I jeszcze bez błędu w dzienniku się nie obyło (na firmowym MAC i dhcp na disable)

 

 

Typ zdarzenia: Błąd

Źródło zdarzenia: NVENETFD

Kategoria zdarzenia: Brak

Identyfikator zdarzenia: 5008

Data: 2010-10-23

Godzina: 13:08:55

Użytkownik: Brak

Komputer: M2

Opis:

NVIDIA nForce 10/100 Mbps Ethernet : wykryto nieprawidłowy adres sieciowy.

 

 

 

Typ zdarzenia: Ostrzeżenie

Źródło zdarzenia: Dhcp

Kategoria zdarzenia: Brak

Identyfikator zdarzenia: 1007

Data: 2010-10-23

Godzina: 13:21:46

Użytkownik: Brak

Komputer: M2

Opis:

Komputer ma automatycznie skonfigurowany adres IP dla karty sieciowej o adresie 00A1B00024AA. Używanym adresem IP jest 169.254.235.52.

 

 

Wina sterownika? Już sam nie wiem ;/....

Odnośnik do komentarza

Hmm... Ciekawe...

 

255.255.255.0

To jest akurat maska podsieci. (klik)

 

Brama domyślna, czyli w tym przypadku Twój router.

 

You have modified the system configuration it will not take effect until the device reboot!

Czyli: Zmiana wymaga ponownego uruchomienia urządzenia.

Więc tu jest wszystko dobrze.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Właściwie to powinienem się poddać, bo nie mam się już czego uchwycić, ale jeszcze można spróbować brute-forcem :D

 

1. Usuń z Centrum sieci i udostępniania (Panel sterowania) wykorzystywane połączenie.

2. Przywróć w routerze ustawienia fabryczne.

3. Połącz się z nim kabelkiem, skonfiguruj go do pracy.

4. Skonfiguruj połączenie na własnym komputerze od nowa.

 

//EDIT

 

Jeszcze jedno: po wyłączeniu DHCP miałeś w systemie ustawić na sztywno IP w tym okienku:

 

dns14.png

 

Czyli jeszcze raz:

 

1. Wyłączasz DHCP.

2. Uruchamiasz ponownie router.

3. Zmieniasz ustawienia połączenia na komputerze, wpisujesz od góry: 192.168.1.2 255.255.255.0 192.168.1.1

4. I sprawdzasz dalej MAC.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...