Skocz do zawartości

niezależnie działające 2 dyski twarde


kalaf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój problem wygląda następująco, w tym momencie pracuje na dysku z Windowsem XP, mam zamiar kupić drugi dysk na którym zainstaluje Windowsa 7 Moje pytanie brzmi, jak podłączyć ten drugi dysk w ten sposób by oba pracowały niezależnie, tj praca jednego nie wpływała pod żadnym względem na pracę drugiego, aby przy włączaniu komputera można było wybrać który dysk ma się uruchomić, bez niepotrzebnego odłączania i przełączania kabli

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Proponuję:

1. Wypiąć dysk z XP

2. Na nowym dysku postawić 7 (w razie potrzeby zmieniając w BIOS-ie kolejność bootowania).

3. Wpiąć dysk z XP.

4. Do bootloadera 7 dodać XP = będziesz miał możliwość wyboru przy starcie 7.

 

Jeśli nie wypniesz dysku z XP przy instalacji 7 to może się zdarzyć, że pliki rozruchowe 7 wywędrują na dysk z XP (to chyba zależy od typu partycji). W takiej sytuacji późniejsze ewentualne wypięcie dysku z XP unieruchomi Ci także 7.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Jeśli nie wypniesz dysku z XP przy instalacji 7 to może się zdarzyć, że pliki rozruchowe 7 wywędrują na dysk z XP (to chyba zależy od typu partycji). W takiej sytuacji późniejsze ewentualne wypięcie dysku z XP unieruchomi Ci także 7.

Taka sytuacja będzie miała miejsce (wg mnie) wtedy gdy dysk XP to ATA a nowy dysk będzie typu SATA.

W takim przypadku obowiązkowo wykonaj punkty z porady @300.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli twoja płyta główna posiada standardowy biosowy bootmanager to nie bedzie problemu całkowitego uniezależnienia obu instalacji od siebie, to czy na czas instalacji będzie wymagane odpięcie dysku z XP obliguje kolejność jaką będą miały dla kontrolera, pomijając konfiguracje mieszane (np z raid, z dodatkowym kontrolerem) najczęściej im niższy numer portu sata tym dysk wyżej w hierarchii .

Ogólnie w takiej konfiguracji lepiej stawiać system niezależnie a później ew dopisać go do managera rozruchu drugiego systemu, XP do siódemki można dopisać praktycznie automatycznie w drugą stronę trzeba posiłkować się pośrednikiem, np grub4dos w celu chainloadu bootmgr.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nie jestem pewien czy to jest właśnie ten standardowy bios bootmanager

 

http://zapodaj.net/45b7d95546fa.jpg.html (to pojawia się przy startowaniu komputera)

http://zapodaj.net/d21f37dab644.jpg.html (to się pojawia po kliknięciu F12)

 

Jeżeli to jest to rozumiem że mam postępować w ten sposób:

1. instaluje dysk 1, następnie instaluje na nim XP

2. wyjmuję dysk 1

3. wkładam dysk 2 instaluje na nim Win7

4. wkładam znowu dysk 1

5. teraz przy uruchamianiu komputera mam wejść do boot managera i pojawi mi się okienko wyboru dysku?

 

inne pytanie to czy jest możliwość wybrania który dysk będzie odpalać się domyślnie? (zależało by mi na XP)

 

i czy w ten sposób zamontowane dyski da się wyłączyć w ten sposób by XP nie widział/nie mógł przeprowadzać operacji na W7 tak i w sposób świadomy jak i przez np wirusy (i wice wersa z Win7-->XP)

Odnośnik do komentarza

Nie musisz wyciągać dysków. Wystarczy, że odepniesz je od taśmy / kabla SATA. W zasadzie kolejność w jakiej zainstalujesz system xp czy 7 jest dowolna, skoro instalujesz je na oddzielnych dyskach (a pozostałe dyski wypinasz). Musisz tylko pamiętać o zmianie kolejności bootowania dysku (w razie potrzeby), gdy już docelowo podepniesz oba dyski. Z dodaniem xp do bootloadera 7 i zmianą domyślnej pozycji jako bootującej nie powinno być problemów.

 

Co do twojej płyty głównej to wiadomo tylko, że jest z "serii" Ultra Durable 2.

http://www.gigabyte.pl/global/pl/pages/mb_080104_des/data/tech_080104_des-ud2.htm

Na screenach widać tylko logo widoczne przy bootowaniu i menu, w którym możesz zmienić kolejność bootowania urządzeń (nie kolejności dysków!). Instalując system powinieneś zmienić kolejność na CDROM i Hard Disk.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli twoja płyta główna posiada standardowy biosowy bootmanager to nie bedzie problemu całkowitego uniezależnienia obu instalacji od siebie, to czy na czas instalacji będzie wymagane odpięcie dysku z XP obliguje kolejność jaką będą miały dla kontrolera, pomijając konfiguracje mieszane (np z raid, z dodatkowym kontrolerem) najczęściej im niższy numer portu sata tym dysk wyżej w hierarchii .

Ogólnie w takiej konfiguracji lepiej stawiać system niezależnie a później ew dopisać go do managera rozruchu drugiego systemu, XP do siódemki można dopisać praktycznie automatycznie w drugą stronę trzeba posiłkować się pośrednikiem, np grub4dos w celu chainloadu bootmgr.

 

pzdr

Mam podobną sprawę i to samo pytanie co kalaf i potrzebuję troche jaśniej tak łopatologicznie :).

 

Zależy mi również, a nawet przedwszystkim, na tym żeby oba fizyczne dyski (na nich będą różne i kilka partycji) były CAŁKOWICIE od siebie niezależne, tzn że jeśli na jednym (mazwijmy go starym) dysku zainstaluje system WinXP to chciałbym żeby nie był on wogóle dostępny i widoczny na drugim (nowym) dysku Win7 i na odwrót. Jak to zrobić?

 

W menedżerze urządzeń, w zarządzaniu? mam wyłaczyć? usunąć literę? wszystkich partycji tamtego dysku? i czy taka czynność spowoduje, że "wyłaczony" dysk będzie "bezpiecznie" niedostępny dla danego systemu? Czyli ani ja ani jakiś wirus nie będzie mieć dostępu? Chcę na jednym systemie trochę poeksperymentować.

 

I jeszcze jedno czy to wyłączenie/usunięcie można w dowolnej chwili cofnąć? w razie czego np na chwilę włączyć?

 

Druga sprawa piszecie żeby na czas instalacji wypiąć taśmę jednego z dysków, po czym wspominacie o dopisaniu do MBR-a drugiego systemu. Po co?

 

Przecież jeśli ma być wybierany fizycznie dysk stary (po naciśnięciu F12) to załaduje się system XP, a jeśli nowy to załaduje się Win7.

 

A może czegoś nie rozumiem.

 

Moja płyta to Gigabyte GA-P35-DS3 i dwa dyski sata 250GB i 500GB

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tutaj jest napisane jak ukryć taką partycję z poziomu Win7 lub Visty.

http://expertester.wordpress.com/2009/01/29/how-to-hide-your-hard-disk-partition-in-vista/

W Windowsie XP wygląda to podobnie:

w zarządzaniu dyskami klikamy na daną partycję, klikamy na zmień literę dysku i klikamy na usuń (jakoś tak)

W ten sposób do napędu nie ma dostępu system, aplikacje, nie wiem jak z wirusami ale raczej też nie. Aby zabezpieczyć się przed innymi użytkowanikami należy zabezpieczyć konto administratora hasłem.

Gdyby w grę wchodził jakiś linux to po prostu należy sformatować partycję w systemie plików nieobsługiwanych przez Windows.

Tak ogólnie jeszcze - jeżeli chce się eksperymentować z systemem polecam maszyny wirtualne. Gdyby było jakieś zainteresowanie maszynami wirtualnymi to proszę sobie sprawdzić w Google albo napisać do mnie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...