Skocz do zawartości

Poszukuję lekkiego, darmowego antywirusa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji tego, że mój starszy komputer, z którego rzadko korzystam, nie wyrabia z avastem na plecach, muszę go zmienić. Nie ma tutaj poinstalowanych żadnych niepotrzebnych rzeczy - gier, programów (jedynie OpenOffice i CCleaner), a komputer służy jedynie czasami do przeglądania internetu czy zrobienia jakieś pracy do szkoły.

 

Ogólnie dziwi mnie, że nie trzyma Avasta komputer z Pentium 4 2.4 GHz i 512 MB ramu z wywalonym wszystkim zbędnym z autostartu, no ale cóż...

 

Jaki więc darmowy, lekki antywirus byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Rety, Avast jest okropny. Już wiele razy instalowałem go, po czym po jakimś czasie go usuwałem, bo zamulał (nie ważne na jakim kompie). Najdłuzej pobył ze 3 miesiące. Niestety, ale ten program z czasem strasznie się rozrasta.

 

Polecam jak kolega wyżej MSE (tak na XP działa). Bez problemów radzi sobie, bez widocznego obciążenia na laptopie z...2006 roku.

Odnośnik do komentarza

Niedawno zamieniłem Avasta 6 (przestał poprawnie działać) na MSE, usunięty przy tym został Windows Defender (Windows XP tak ma). Komputer uruchamiał się trochę szybciej, ale odświeżanie informacji w otwieranych oknach i menu było wolniejsze. Po za tym MSE współpracuje jakoś tylko z przeglądarką IE, a wolę używać Firefoksa. Dlatego przywróciłem system z kopii, odinstalowałem całkowicie Avasta 6 i Windows Defendera, a następnie zainstalowałem Avasta 8 w trybie użytkownika pomijając zbędne mi komponenty. Aktualnie wszystko działa w systemie poprawnie, nie zauważam żadnego mulenia itp.

Odnośnik do komentarza

Nie znajdziesz nic lżejszego od Avasta za darmo...za płatnych właściwie tylko Wbroot SecureAnywhere...za darmo możesz próbować czy pójdzie Baidu Av...to następca Kingsoft Av Cheetah, ale nie włączaj silnika Aviry. Panda nie będzie lżejsza, MSE również nie. Niesty Avast w ostatniej odsłonie i głównie przez system aktualizacji i dodatkowych narzędzi nie jest już tak lekki jak wersja 7 jeszcze była i ubolewam nad tym. Ja musiałem się znim pożeganć...pożegnałem się w ogóle z AV na kompie z procesorem 1,8 Ghz i 0,9 GB RAM. Mam tylko zaporę Privatefirewall z ustalonym trybem uruchamiania wybranych aplikacji w trybie "limited rights", do tego ExploidShield (ZeroVulnerabilityLabs )i jako przeglądarkę Firefox z Bitdefender Traffic Light, do tego NoScript i AdBlock. Do tego skaner na żądanie w postaci MBAM i EEK oraz wortualizacja systemu - Toolwiz Time Freeze.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

podepnę tutaj swoje pytanie

chcialbym zrezygnować z Aviry w swoim systemie i zastąpić ją innym oprogramowaniem ochronnym

przeczytalem ten raport i wg niego zużycie procesora przy Avirze wynosi ok 30% i szczerze mowiac odczuwam to

dlatego chcialbym cos innego, mniej obciążającego

 

działam na oryginalnym XP

czy dobrym rozwiązaniem będzie wybór MSE ?

zastanawiam się też nad Ashampoo Anti-Malware, jednak na stronie producenta https://www.ashampoo.com/en/usd/fdl widzę że jest to "Trial version" a nie "free" - czy możecie napisac czy oznacza to że np. bedzie dzialac 30 dni a potem konieczne bedzie wykupienie wersji pelnej itd?

Odnośnik do komentarza

 widzę że jest to "Trial version" a nie "free" - czy możecie napisac czy oznacza to że np. bedzie dzialac 30 dni a potem konieczne bedzie wykupienie wersji pelnej itd? 

Czy 30 dni nie wiem nie zagłębiałem się w temat, pewne jest raczej że po jakimś okresie czasu będzie się upominać o zakupienie tegoż.

 

Jak już wyżej pisano - MSE jest ok. jak Ci się nie spodoba to zawsze możesz zmienić. W moim domu przynajmniej 3 komputery chronione są przez MSE już dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza

Na moim laptopie z Windows 7, 3 rdzeniowym procesorem i 4 GB RAM dobrze ciągnie Comodo, ogólnie najnowsza wersja w wyłączonym Defense+ jest bardzo lekka i nie muli, nie pyta co chwilę, wszystko ładnie w chmurze i bez problemu.

 

Możesz spróbować, ale żeby się nie zrazić trzeba dobrze skofigurować :)

Brałem kofigurację stąd: http://www.techsupportalert.com/content/how-install-comodo-firewall.htm

 

Ogólnie bardzo fajnie jest opisana i wszystko jest wyjaśnione, co dotyczy najnowszej wersji.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Tylko nie instaluj MSE bo wpuszcza wirusy, aż miło. Po dwukrotnym kliknięciu jakiegoś exe, ten syfiasty antywir nic nie wykrył. Dopiero combofix + instalacja nortona pomogła. Niestety nortona też musiałem się pozbyć bo powodował bluescreeny w połączeniu z grą World of Tanks, więc teraz też szukam czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza

@ p4t4

 

Nie ma idealnego antywira, nigdy nie było i nie będzie antywira, który będzie wyłapywał w 100-u procentach wirusy.

Dlatego ten który siedzi przed monitorem jest często przyczyną łapania wirusów. Bezmyślne klikanie we wszystko, instalowanie programów bez nadzoru czyli klikanie tylko w button OK albo Dalej bez czytania co dany program oferuje do zainstalowania.

 

Sorry ale stwierdzenie że MSE nie jest dobry to za mało...

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Z darmowych firewalli Comodo ma najlepszy moduł HIPS. Musisz go jeszcze dobrze skonfigurować - poszukaj w internecie opisów konfiguracji ( zwłaszcza dla reguł )

Używam go na starym laptopie ( włączany raz na miesiąc w celu aktualizacji ). W pakiecie dostajesz przeglądarkę Comodo Dragon i Virtual Dragon. Jakiś czas temu Comodo aktualizował swoje narzędzia i do przeglądarki dorzucił wtyczki / dodatki reklamowe - zablokował je od razu firewall Comodo. Taki mały paradoks.

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Microsoft Security Essentials jest bardzo lekki. http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/security-essentials-download

Panda Cloud Antyvirus również jest lekki, a przy tym jak sama nazwa wskazuje - pracuje w chmurze (potrzebny dostęp do Internetu). http://www.cloudantivirus.com/en/

Wspomniana przez Ciebie Avira również jest dość lekka (niestety brak polskiej wersji językowej). I to chyba byłby najlepszy wybór. http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

Odnośnik do komentarza

Yup, dzięki za radę, avira już leci. Nie przeszkadza mi brak polskiej wersji języowej ;)

Zastanawiam się czy ładować jeszcze jakiś firewall czy zmuli; nie wiem, privatefirewall? Używam laptop głównie do programów graficznych, często gęsto transakcje internetowe, stąd ten AntiLogger. Pytanie czy to starczy?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...