Skocz do zawartości

Poszukuję lekkiego, darmowego antywirusa


Rekomendowane odpowiedzi

Vista i to z 1 GB RAM...nie instalowałbym żadnego AV w tle, ale jeśli możesz się z tego powodu czuć bezpieczniej, to Avira może być dobrym wyborem (jednak bez modułu ochrony stron czyli Avira Toolbar). Przy takich zasobach i przy zachowaniu roządku oraz standardowych środków ostrożnośći wystarczy:

- praca na koncie zwykłego użytkownika, ale jeśli Ci to bardzo przeszkadza to...

- restrykcje/ograniczone uprawnienia dla podatnych aplikacji, co może zaoferować zapora Online Armor w trybie Run Safer albo własnie Privatefirewall

- obydwie zapory mają dobre i skuteczne moduły ochrony proaktywnej, więc będą od czasu do czasu rzucać pytaniami i komunikatami...ja jednak preferuję OA, ponieważ

- jest w całości po plosku, ma fajny moduł "Domeny" w którym możesz dodać własne strony (np. bankowwość online, pocztę) do ochrony, jest stale podłączona z chmurą Emsisoft w celu sprawdzania reputacji uruchamianych procesów (takie jakby AV dla procesów/usług), łatwo ustawia się aplikacje do pracy w trybie ograniczonym

- do tego Seconfig XP do zamknięcia niepotrzebnych/niebezpiecznych portów

Można oczywiście zestaw "doszczelniać", ale to zależy od preferencji i umiejętności...na przykład dodąc Sandboxie (piaskownica) albo ExeRadar (anti-exe) do blokowania nieznanych procesów...i tak dalej :)

Oczywiśćie podstawowa sprawa to również ochrona przeglądarki czyli blokowanie reklam, niechcianych dodatków, skryptów...i rozsądek, bo aktywnośc w sieci (czyli praca z przeglądarką głównie) to w tej chwili główne źródło infekcji.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przez kilka lat używałam Aviry, ale wiedziałam, że nie jest zbyt skuteczna. Jednak jak wyświetliła wyjątkowo złośliwą reklamę, której nie mogłam wyłączyć i po kliknięciu na którą włączała się moja domyślna przeglądarka, odinstalowałam ją i powróciłam do Avasta.

 

Na razie uważam, że Avast to dobry antywirus, zwłaszcza że zrezygnowałam z zainstalowania w nim niepotrzebnych, według mnie komponentów, jak Software Updater, bo używam Secunii, oraz zabezpieczenia sieci domowej i stwarzająca problemy, w połączeniu z Mozillą Thunderbird, osłona poczty. Działa dość dobrze, wykrył mało FP, więc jest bardziej skuteczny od Aviry oraz np. Zemany AntiMalware, którą obecnie testuję.

 

Jednak uważam, że nasze poczynania też mają wpływ na bezpieczeństwo naszych komputerów, nawet najlepszy antywirus nie zabezpieczy nas przed skutkami braku rozsądku.

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...

A więc:

AVG - kiedyś mi przepuszczał wirusy

Avast - ciężko chodzi i zamula - dawno nie instalowałem więc może coś się poprawiło i to samo dotyczy AVG. Poza tym co chwile jakieś ostrzeżenia wyskakują od Avasta. Mnie to irytowało.

Avira - warta polecenia

Panda - Jakiś nauczyciel od informatyki to miał zainstalowane i nie narzekał wiec warto może spróbować.

Nod32 - fajny ale już nie darmowy.

MSE (Essential) - nie polecam bo mi komp przestał działać jak zainstalowałem jakieś 2 lata temu.

360 Internet Security - nie korzystałem

 

http://www.redukcjakosztow.pl/antywirus-free-czyli-darmowe-programy-antywirusowe/- Tutaj jest dokończenie porówania

Odnośnik do komentarza

A więc:

AVG - kiedyś mi przepuszczał wirusy

Avast - ciężko chodzi i zamula - dawno nie instalowałem więc może coś się poprawiło i to samo dotyczy AVG. Poza tym co chwile jakieś ostrzeżenia wyskakują od Avasta. Mnie to irytowało.

Avira - warta polecenia

Panda - Jakiś nauczyciel od informatyki to miał zainstalowane i nie narzekał wiec warto może spróbować.

Nod32 - fajny ale już nie darmowy.

MSE (Essential) - nie polecam bo mi komp przestał działać jak zainstalowałem jakieś 2 lata temu.

360 Internet Security - nie korzystałem

 

http://www.redukcjakosztow.pl/antywirus-free-czyli-darmowe-programy-antywirusowe/- Tutaj jest dokończenie porówania

Każdy ma swoje doświadczenia i rozumiem Twoje opinie, ale polecanie wątku sprzed 5 lat już nie jest dobrą propozycją. Tu na forum jest coś znacznie obszeriejszego

https://www.fixitpc.pl/topic/29208-lista-darmowych-i-komercyjnych-program%C3%B3w-zabezpieczaj%C4%85cych/

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witajcie,

 

Podczepię się pod ten temat, nie zakładając nowego.

Czy można prosić o pomoc w dobraniu oprogramowania zabezpieczającego dla dwóch komputerów tj:

1 - stary, stacjonarny rodzinny komputer z systemem XP, używany przez niedoświadczonych i nieświadomych zagrożeń użytkowników

2 - laptop z win 7 - tutaj już konfiguracja dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Oczywiście, nie musi być to oprogramowanie darmowe, nie widzę problemu z zakupem pełnej wersji odpowiedniego programu, ale chcę mieć pewność, że to będzie dobry wybór.

Na razie na obu są zestawy avast bądź avg w wersji free + MBAM, ale chciałbym je zmienić. Nie wiem czy to jest zestaw, które zapewnia odpowiednią ochronę...

Znam oczywiście ten temat https://www.fixitpc.pl/topic/29208-lista-darmowych-i-komercyjnych-program%C3%B3w-zabezpieczaj%C4%85cych, ale lista jest długa i sam już nie wiem czy najlepszy zestaw to osobno antywirus + firewall czy może pakiet zabezpieczeń od jednej firmy.

Z darmowych na oku na razie mam Comondo Internet Security (dla komputera nr 1), FortiClient lub Microsoft Security Esseentials, z komercyjnych Norton (polecił mi go znajomy informatyk).

No i oczywiście do tego jakiś antymalware powinien być?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...