Skocz do zawartości

Brak startu systemu


bowie15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. System nie startuje - uruchamia się narzędzie do naprawy systemu i komunikat, że "system Windows nie może automatycznie naprawić komputera". W szczegółach diagnostyki i naprawy jest komunikat: Nie można odnaleźć na dysku plików systemu operacyjnego" kod błędu 0x490.

Przy próbie bootowania z OTLPE błąd 0x0000007b. Przywrócenie systemu do wcześniejszej daty nie przynosi rezultatu - trochę mnie martwi bo w wyborze punktu przywracania mam dysk lokalny (C:) (System) a system jest postawiony na D:

Robię teraz skanowanie z Kasperski Rescue Disk szukając wirusów, ale wiem, że bez waszej pomocy sobie nie poradzę.

Pozdrawiam

 

 

Wirusów na tym etapie nie znaleziono. Czy mógłby ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi układ partycji w tym laptopie? Linuxy pokazują 3 partycje: sda1-Recovery, sda2 System Reserved i to ona jest C: i zawiera folder boot oraz sda3 gdzie są wszystkie pliki użytkownika łącznie z folderem Windows. W jaki sposób mogę wykorzystać partycję Recovery do naprawy systemu "bez utraty danych"?

Edytowane przez bowie15
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Post spamera usunięty. Konto zostanie usunięte całkowicie, bo powody rejestracji na forum zdają się być oczywiste po zrealizowanym tu wykroczeniu.

 

 

System nie startuje - uruchamia się narzędzie do naprawy systemu i komunikat, że "system Windows nie może automatycznie naprawić komputera". W szczegółach diagnostyki i naprawy jest komunikat: Nie można odnaleźć na dysku plików systemu operacyjnego" kod błędu 0x490.

 

Nie podałeś w jakich okolicznościach pojawił się problem, czy ten system wcześniej działał czy wręcz przeciwnie, czy przed wystąpieniem problemu coś konkretnego prowadzono. W kwestii błędu:

- Pierwsza myśl to ręczna naprawa obszaru rozruchowego poprzez komendy bootrec z parametrami /FixMbr, /Fixboot oraz /RebuildBcd. Aczkolwiek te zadania próbuje już wykonać automat naprawy startu. O ile możliwa jakaś jego niewydolność, to jest tu prawdopodobna inna przyczyna usterki:

- Typ kontrolera dysku. Wejdź do BIOS i sprawdź co jest ustawione: AHCI czy IDE. Spróbuj przestawić opozycyjnie.

 

 

Przy próbie bootowania z OTLPE błąd 0x0000007b.

 

Błąd 0x0000007b = INACCESSIBLE BOOT DEVICE, co może być objawem ustawionego AHCI lub występowania kontrolera dysku do którego OTLPE nie ładuje sterowników. W tym przypadku nie zwracaj na to szczególnej uwagi, bo OTLPE to archaizm (silnik XP) bardzo ubogi w sterowniki tego rodzaju.

 

 

trochę mnie martwi bo w wyborze punktu przywracania mam dysk lokalny (C:) (System) a system jest postawiony na D:

(...)

Czy mógłby ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi układ partycji w tym laptopie? Linuxy pokazują 3 partycje: sda1-Recovery, sda2 System Reserved i to ona jest C: i zawiera folder boot oraz sda3 gdzie są wszystkie pliki użytkownika łącznie z folderem Windows.

 

Przesunięcie dysku z Windows z C pod kolejną literę normalne w środowisku zewnętrznym, w którym partycje ukryte otrzymują litery. Tu wynik obecności partycji System Reserved na pliki rozruchowe systemu (katalog Boot + plik BOOTMGR). Partycja z poziomu Windows ukryta (brak litery), toteż Windows widzi siebie na C, ale już po starcie z płyty System Reserved otrzymuje C i tym samym partycja z Windows to już D.

 

 

W jaki sposób mogę wykorzystać partycję Recovery do naprawy systemu "bez utraty danych"?

 

Recovery = utrata danych nie uwzględnionych w fabrycznym obrazie.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Nie podałeś w jakich okolicznościach pojawił się problem, czy ten system wcześniej działał czy wręcz przeciwnie, czy przed wystąpieniem problemu coś konkretnego prowadzono.

 

Komputer koleżanki, działał ale wolno i był podejrzewany o zawirusowanie. Pad nastąpił niespodziewanie.

 

W kwestii błędu:

- Pierwsza myśl to ręczna naprawa obszaru rozruchowego poprzez komendy bootrec z parametrami /FixMbr, /Fixboot oraz /RebuildBcd. Aczkolwiek te zadania próbuje już wykonać automat naprawy startu.

 

Komendy były stosowane, bez efektu

 

O ile możliwa jakaś jego niewydolność, to jest tu prawdopodobna inna przyczyna usterki: - Typ kontrolera dysku. Wejdź do BIOS i sprawdź co jest ustawione: AHCI czy IDE. Spróbuj przestawić opozycyjnie.

 

Błąd 0x0000007b = INACCESSIBLE BOOT DEVICE, co może być objawem ustawionego AHCI lub występowania kontrolera dysku do którego OTLPE nie ładuje sterowników.

 

I tu kolejny problem - laptop VAIO z bardzo ubogim biosem - może czegoś nie zauważyłem, ale brak takich i wielu innych ustawień

 

Recovery = utrata danych nie uwzględnionych w fabrycznym obrazie.

 

Dziękuję za potwierdzenie. Robię kopie danych i spróbuję przywrócić system z partycji Recovery. Ponieważ jeszcze tego nie robiłem byłbym wdzięczny za kilka dobrych rad.

Pozdrawiam

 

Trochę się pozmieniało :) - po zgraniu danych programem do partycjonowania z płytki HirensBoot zrobiłem m.in checkdisk i to pomogło - była uszkodzona tablica partycji i dużo uszkodzeń plików systemowych. System działa załączam logi ... i pewnie trafię do diagnostyki infekcji.

dominika otl1.txt

Extras.Txt

gmer.txt

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...