Skocz do zawartości

Zawieszanie sie Visty, bardzo powolna praca systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

to jak sie skonczy to (jesli vista ponownie zaskoczy) bede robic ten klon...

 

Czy czytałaś i zrozumiałaś mój post #69 i 71? Wiesz czym to grozi? Kasujesz wszystko co masz na dysku 500 GB. To nie jest ważne, że przeniesiesz wszystko z niego na 250 GB. Nic nie wiem o tym dysku 500 GB. Po klonowaniu może się okazać, że 500 GB nie będzie się później nadawał do użytku bo np. posiadał specjalną partycję producenta do obsługi tego dysku a po klonowaniu - czysto. Zanim zaczniesz to bezsensowne klonowanie lapka na 500 GB to pokaż obrazek z Zarządzania Dyskami (Start - Uruchom - Diskmgmt.msc + Enter) z podpiętym dyskiem 500 GB. Inny temat to utworzenie backupu lapka na tym dysku. To możesz zrobić. EDYTA Niestety tylko tak do nowego postu wyżej. Jak wygląda złącze dysku wewnętrznego 2,5" bo nie miałem okazji widzieć?

Odnośnik do komentarza

Kurna macana, macie tu fotę dysku - jest na sata \. Jakie przełączki? zwykła taśma sata i podpiecie zasilania z wolnej kostki od zasilacza.

http://www.overstock...49/product.html

 

no tak :) ale ja chcialam go podpiac na usb :( a nie cos tam rozkrecac w stacjonarnym... nigdy jeszcze kompa nie rozkrecalam :(

 

 

i... lojejku jaki ten dysk drogi! :blink:

 

Czy czytałaś i zrozumiałaś mój post #69 i 71? Wiesz czym to grozi? Kasujesz wszystko co masz na dysku 500 GB. To nie jest ważne, że przeniesiesz wszystko z niego na 250 GB. Nic nie wiem o tym dysku 500 GB. Po klonowaniu może się okazać, że 500 GB nie będzie się później nadawał do użytku bo np. posiadał specjalną partycję producenta do obsługi tego dysku a po klonowaniu - czysto. Zanim zaczniesz to bezsensowne klonowanie lapka na 500 GB to pokaż obrazek z Zarządzania Dyskami (Start - Uruchom - Diskmgmt.msc + Enter) z podpiętym dyskiem 500 GB.

 

cholerka! masz racje ! czytalam ... i nie zrozumialam :) nie mialam pojecia, ze tam moze byc cos ukrytego przez producenta...

zaraz to zrobie , ten obrazek zarzadzania dyskami, ok :)

Odnośnik do komentarza

a nie cos tam rozkrecac w stacjonarnym... nigdy jeszcze kompa nie rozkrecalam

 

Ja mówie o dysku z lapka. Podpiecie go do stacjonarnego to 10 minut roboty. Toshiba jest na lapku i o tym dysku mówię.

Wymontowujesz go z lapka > kabel sata http://obrazki.elekt..._1302705987.jpg

 

i do tego podłaczasz wolną wiązkę sata > szerszą jako zasilanie http://itx-sklep.pl/...13b4a19b965.jpg

 

to wszystko, uruchamiasz stacjonarny i dysk powinien się pojawić w biosie i na XP no chyba że padł już całkiem ;)

 

Wykrecaj ten cholerny dysk z lapka.

Odnośnik do komentarza

Zanim zaczniesz to bezsensowne klonowanie lapka na 500 GB to pokaż obrazek z Zarządzania Dyskami (Start - Uruchom - Diskmgmt.msc + Enter) z podpiętym dyskiem 500 GB. Inny temat to utworzenie backupu lapka na tym dysku. To możesz zrobić. EDYTA Niestety tylko tak do nowego postu wyżej. Jak wygląda złącze dysku wewnętrznego 2,5" bo nie miałem okazji widzieć?

 

tu jest ten wynik z disk management:

ten dysk zewnetrzny nazywa sie tutaj :Richard's

 

 

http://speedy.sh/GH3...ent-picture.doc

 

no i sluchajcie panowie... ja sie juz chyba pogubilam...przepraszam, ale chyba musze poprosic o instrukcje w punktach, dobrze?

sytuacja w chwili obecnej

-dysk w lapku ledwie zipie, ale cos jeszcze mozna tam robic, mam nadzieje, ze da sie sklonowac...

-plytki Toshiba Recovery - przygotowane

-back-up zrobiony narzedziem w Vista zrobiony (ale to tylko pliki uzytkownika - nie systemowe i nie aplikacje)

-program bootowalny juz wypalony na plytce i czeka

-nowy dysk prawdopodobnie dostarczony bedzie w piatek

-ten taki kabelek - adapter chyba bede miala w sobote

-dysk zewnetrzny czysty, wynik z disk management powyzej ( jest tam troche mniej niz 500 :( )

 

ok, i teraz co robie nastepnie? bo ta ilosc kabelkow troszeczke mnie przerazila...

biorac pod uwage sugestie Wieslawa dot. mozliwosci zniszczenia tego dysku zewnetrznego 500gb

dla mnie najproscie byloby:

poczekac na dysk i na ten adapter/cabelek SATA/USB

podlaczyc nowy dysk za pomoca tego kabelka do usb laptopa ze starym dyskiem toshiby

odpalic plytke bootowalna tego programu klonujacego

wykonac klona dysku

wymienic dyski w laptopie

 

to jest postepowanie, ktore w chwili obecnej wydaje mi sie ze rozumiem... ale w sumie pewna jestem, ze znowu cos pokrecilam...

bardzo prosze o wielka cierpliwosc, instrukcje (najlepiej w punktach :D ) i jezykiem zrozumialym dla cwiercinteligenta :(

 

jesli jakiekolwiek jeszcze kabelki sa potrzebne, to prosze o zdjecia najlepiej z jakims numerem typu albo cos w tym stylu, bo prawde mowiac one wszystkie wygladaja dla mnie tak samo :(

 

dziekuje za dotychczasowa pomoc i baaaardzo proszeeee o wytrwalosc i cierpliwosc! :)

Odnośnik do komentarza

Mam tylko pytanie dotyczące adaptera USB - SATA. Czy w komplecie jest zasilacz sieciowy? Ewentualnie podaj linka.

 

tutaj jest link do tego adaptera, ktory kupilam, mam nadzieje, ze jest ok... nie wiedzialam, ze zasilanie jest wazne, myslalam, ze bedzie zasilany takze przez usb ...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/190698939490?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648

Odnośnik do komentarza

Dopiero teraz zobaczyłem Twoje dyski i zarówno obecny z Vistą jest w formacie FAT32 (Brak flagi - Aktywna) jak również zewnętrzny Richards.
Obecny dysk to 160 GB a nowy kupiony to 320 GB i teraz pytanie czy chcesz cały dysk przeznaczyć na jedną partycję czy chcesz go podzielić na dwa kawałki po 160 GB (wyświetla się trochę mniej bo są różne interpretacje wielkości).
Możesz sklonować obecny dysk do wielkości obecnego i zostanie Ci nieprzydzielone miejsce na utworzenie dodatkowej partycji na inne dane.
Od tego zależy sposób postępowania.

I w tym momencie może być konieczne dodatkowe działanie.
Przed wymianą dysków w lapku konwersja nowego do systemu NTFS (nie wiem co umożliwi klonowanie) oraz ustawienie flagi aktywna na nowym dysku z systemem.

Po wszystkich operacjach z klonowaniem dysku koniecznie zrób konwersję dysku 500 GB do formatu NTFS.
Później napiszę jak w zależności od tego czy tam jeszcze cokolwiek jest. Jeżeli jest pusty to wystarczy fomatowanie z opcją systemu NTFS.

Odnośnik do komentarza

Nie! sorki Wieslaw! znowu wprowadzilam balagan.... ten skan byl robiony na starym XP, bo nie chcialam Visty meczyc (ten dysk zaczal juz chrobotac... cichutko bo cichutko - ale jednak juz zaczal :()
Na tym padajacym dysku laptopa toshiba z vista mam 320GB i NTFS i dwie partycje, jedna systemowa, druga na dane, systemowa dosyc duza bo mam jeszcze przyzwyczajenia z pracy na kompie bez partycji... wiec tylko co tydzien przenosze sobie wazne dane na partycje E:
ale ten zewnetrzny to sformatuje... sama bylam zaskoczona ze tam jest FAT jeszcze, bo jest on w miare nowy... moze ma z rok tylko


XXXXXX
Ok, sobota 13.00 dostarczono dysk i adapter, zaraz zaczynam klonowanie dysku...

Odnośnik do komentarza

No i pierwsze pytanie w trakcie clonowania...
podczas rozpoczynania clonowania na ktoryms z pierwszych ekranow bylo pytanie czy chce zaznaczyc opcje : quiet ( ze nie bedzie informowal o bledach ... chyba)
oczywiscie nie zaznaczylam tej opcji bo w tutorialu nic o tym nie bylo
gdy pierwszy blad byl odczytany program zapytal mnie czy toto zignorowac, czy przerwac operacje wybralam ignoruj wszystkie
i teraz mam na ekaranie informacje:

read errors:16
write errors: 0

co to oznacza? czy tak powinno byc? czy to znaczy ze juz 16 bad sektorow ten program znalazl? i co to oznacza, ze write errors: 0? czy to znaczy ze na nowy dysk nie zaostaly zapisane zadne bledy?
czy to jest ok?
czy przerwac? o cos zmieniac?

Odnośnik do komentarza

read errors:16

write errors: 0

 

co to oznacza?

 

błedów odczytanych 16 ponieważ anulowałaś zapisywanie więc masz zero zapisanych. Nie przerywaj procesu. Zawsze istnieje ryzyko ponieważ dysk jest w kiepskim stanie. Wykonaj czynności do końca i zrzuć klon na nowy dysk. Potem podpinaj nowy do lapka i zobaczymy czy się system uruchomi. Pamiętaj że zawsze możesz skorzystać z Recovery.

Odnośnik do komentarza

Pisałaś, że masz jakieś programy księgowe oraz masę danych klientów. Zobacz czy wszystko jest OK.

Oczywiście po klonowaniu i zamianie dysków przechowaj ostrożnie ten dysk źródłowy bo jeszcze może się przydać.

Przypominam, że po zakończeniu klonowania powinnaś odpalić system w trybie ze starym dyskiem, wejść do Zarządzania dyskami i sprawdzić czy ten nowy dysk na partycji systemowej ma flagę Aktywna.

Jeżeli nie to PPM na partycji systemowej tego nowego dysku i ustaw jako aktywna. Dopiero wówczas zamiana dysków.

Oczywiście przy tym sprawdzeniu litera dysku będzie inna niż C: ale tym się nie przejmuj.

Po zamianie dysków wszystko wróci do poprawnych wartości. System będzie miał literkę C:.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

ok, proces klonowania zakonczony z sukcesem, 40 bledow przeczytanych, o zapisanych.
ostatnie okno pokazuje mi te informacje, ale daje tez taka instrukcje, ktora przytaczam tu w oryginale (po angielsku)

...if your old hard disk is bootable, please pay absolute attention to that only one of the two hard disks can be saved before restarting the operating system. It should be connected to the same channel as the old hard disk i.e. either remove the new hard disk or connect it intead of the old hard disk.
click Quit to exit.
click done to return the first wizard page......

ok, wiec rozumien, ze mam teraz kliknac ''done'' i co bedzie potem? mam odlaczyc ten nowy dysk z wejscia usb i ponownie uruchomic laptopa na starym dysku? ale jak mam sprawdzic czy nowy dysk na partycji systemowej ma flage - aktywna? moge go podlaczyc juz po uruchomienia visty na starym dysku? po prostu odpalic lapka na starym dysku jak zazwyczaj, wlaczyc nowy dysk poprzez usb i wtedy uruchomic ten disk management?

Odnośnik do komentarza

no i mamy problem :(
po sprawdzeniu, ze nowy dysk w tym disk manager jest takze aktywny, wymienilam duski w laptopie, po uruchomieniu laptopa mam informacje na czarnym screenie:
ze chca zebym wlozyla plyte instalacyjna bo nie moze zaladowac pliku
File:\Windows\system32\winload,exe
state 0 x c000000e
selected entry could not be loaded bacause the aplication is missing or corrupt...

co mam teraz zrobic?
sciagnac z internetu ten brakujacy file i wkleic do katalogu system32?
moglabym go zbootowac na linuxie... mam jakas bootowalna plytke z ubuntu...


ok, sprawdzilam poprzez linuxa, ten plik jest w system32 bezposrednio, jest tez w system32 /boot nie wiem czy tak mam byc?
w kazdym razie jest w sustem32, a raport bledu bootowania podaje ze go tam nie ma...

wydaje mi sie ze problem jest w numerkach dyskow
w biosie mam ze ten nowy dysk jest na hdd1
a na dysku mam numerek ''0''

Odnośnik do komentarza

czy moge teraz stary podlaczyc z poprzez usb i i uzyc go jako zrodlowy?

 

ABSOLUTNIE nie rób tak bo uszkodzisz sobie dysk źródłowy - przestanie bootować.

Niestety tylko powrót do stanu pierwotnego - stary dysk na miejsce a nowy do klonowania do USB.

 

WAŻNE

Po wykonaniu klonowania - PRZED startem systemu obowiązkowo wejdź do BIOS i zaktualizuj informację związaną z typem zainstalowanego dysku.

Chodzi o typ i model dysku. BIOS sam go rozpozna. Wciskasz F10 + OK i restart.

 

Przepraszam za kłopoty.

 

Pokaż ewentualnie obrazek z BIOS z podpiętym tym nowym dyskiem - jeśli jeszcze tam siedzi.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...