Skocz do zawartości

Gigabyte Radeon HD6850 OC - podkręcanie


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zainteresowałem się ostatnio OC mojej karty graficznej, która wymieniona jest w nazwie tematu. Resztę sprzętu dopiszę na końcu, jednak chciałbym po krótce opisać jak mi poszło do tej pory. Karta w wersji OC taktuje z zegarami 820/1050 odpowiednio dla rdzenia i pamięci. Zacząłem więc od podnoszenia taktowania rdzenia graficznego przy standardowym napięciu, jednak od wartości 850 MHz, ponieważ kiedyś ta karta już śmigała z takim taktowaniem. Za każdym razem robiłem test w 3D Marku 2011 i udało mi się dojść do progu 940 MHz dla rdzenia przy stockowym napięciu, przy tej wartości i pierwszym teście w 3d marku test mi się zwiesił. Zmniejszyłem więc zapobiegawczo do 930 MHz i ponowiłem testy.

 

Po trzech udanych testach w tym programie zostałem przy tej wartości i postanowiłem sprawdzić jak przekłada się to na wydajność w grze Stalker Zew Prypeci w którą obecnie troche pogrywam. Wszystko śmigało pięknie i po dłuższej grze nie było żadnych problemów, temperatury w normie i nie przekraczały 65 stopni w pełnym stresie. Gra oczywiście z ustawieniami wymaxowanymi przy współpracy z DirectX 11. Na drugi dzień chciałem się zabrać za pamięci, jednak wcześniej ponownie uruchomiłem wyżej wymienioną grę i co ciekawe po 15 minutach grania, na obrazie pojawił się taki jakby śnieg, jak w starych telewizorach, jednak nie tak gęsty - teoretycznie można było normalnie użytkować komputer. Więc mam kilka takich pytań i przemyśleń.

 

1. Po restarcie zmniejszyłem zegar do 900 i tu się właśnie zastanawiam bo wiem, że zmiana napięcia na rdzeniu pozwoli na jeszcze lepsze taktowanie, jednak czy to nie wpłynie znacząco na zużycie karty? Czy taki śnieżek mógł być spowodowany właśnie zbyt wysokim taktowaniem i zbyt niskim napięciem?

 

2. Druga sprawa to fakt, że ten stalker to może już nie taka nowa gra jednak podczas gry co jakiś czas przeskakują mi takie jakby półsekundowe freezy, jednak rozgrywka działa płynnie a w mojej opini winny tutaj może być raczej dysk, który już troche lat ma i powiedzmy, że jako jedyny zaniża mi indeks wydajności systemu do wartości 5,9. Chciałby zasięgnąć tutaj także Waszej opini.

 

3. Gra ta wykorzystuje jedynie dwa rdzenie procesora - zastanawia mnie czy była by możliwość programowo wymusić na niej użycie w pełni czterech rdzeni mojego procesora? Czy takie coś jest możliwe?

 

Tutaj podaję jeszcze wyniki w punktach, które osiągnąłem w 3d marku z różnymi taktowaniami rdzenia.

 

rdzeń / pamięci punkty

 

850 / 1050 1213

870 / 1050 1250

900 / 1050 1284

930 / 1050 1315

 

Konfiguracja sprzętowa:

 

CPU: Intel i5 2500k 3,3 GHz z turbo boostem do 3,6 GHz BOX

MB: ASUS P8P67 B3 rev 3.1

RAM: 2x 4GB DDR3 Kingston HyperX - taktowanie według X.M.P

GPU: Gigabyte Radeon HD6850 OC Windforce

HDD: Seagate ST 3250310AS - 250GB SATA II

PWM: Be Quiet Pure Power L7 530W - 80plus ;p

 

Chciałbym nadmienić, że sprzęcik złożony z pomocą Waszego forum i sprawuje się idealnie.

 

Generalnie interesuje mnie zdanie osób bardziej doświadczonych w OC, którzy mogą mi pomóc z tą kartą graficzną.

Podnosić taktowanie rdzenia czy raczej tego unikać?

Jak kręcić to jakim programem najlepiej testować stabilność i ile powinen średnio trwać test?

 

Z góry bardzo dziękuję i myślę, że ze swojej strony podałem wyczerpujące dane, w razie czego proszę pytać :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Do testowania stabilności http://www.ocbase.co...ex.php/download - OCCT zarówno do procesora, grafiki i zasilacza

Do podkręcania grafiki użyłbym MSI Afterburner oraz do testowania jej (dodatkowo z OCCT) MSI Kombustor http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

 

Dopóki nie zmieniasz napięcia karty graficznej najgorsze co może Cię spotkać to niestabilność systemu.

Jak już zmieniasz to musisz uważać na temperaturę GPU w stresie - wydaje mi się (sprawdź to), że dla tego chipu maksymalny przedział to do 90 stopni Celsjusza

Odnośnik do komentarza

Dodatkowo - w tej karcie zmiana napięcia jest dość trudna. W 6850 OC Gigabyte zastosowało inny regulator napięcia i programy typu MSI Afterburner czy Sapphire Trixx nie umożliwią zmiany napięcia. O dziwo, wersja bez dopisku OC kręci się znacznie lepiej...

 

Niektórzy wgrywają do tych kart BIOS z 6870 co podnosi napięcie i domyślne taktowanie, ale czasami może się nie udać.

Odnośnik do komentarza

@eru3

 

OCCT mam ale do tej pory żyłem w świadomości że najlepiej nim testować procesor, co prawda jest tam test przeznaczony dla karty graficznej jednak czytałem gdzieś, że nie jest on tak dokładny i nie wygrzewa dobrze GPU. Teraz ściągnąłem Furmarka i musze powiedzieć, że nieźle katuje grafe. Co do afterburnera to jak słusznie zauważył peter2012 nie mam możliwości zmiany napięcia programowo w tej karcie więc pozostawia mi on takie samo pole do OC jak wbudowany w sterownikach amd Catalyst Control Center.

 

@peter2012

 

Czytałem troche o tych dwóch egzemplarzach tego radeona i żałuje dzisiaj, że nie wziąłem tej karty ze standarowymi zegarami, może teraz miałbym większe możliwości wraz ze zmianą napięcia. Co do wgrywania bios to nie chce się tym zbytnio bawić, bo granica do uwalenia karty na dobre jest cieńka i nie chce potem jeździć z nią po gwarancji. Poza tym czytałem też troche o flashowaniu i niektórym się udawało jednak z różnymi skutkami ubocznymi. Seria Windforce mojej karty ma dwa wentylatory i zdarzały się po takim flashu problemy w postaci nie działających lub szalejących wentylatorów a tego mi do szczęścia jeszcze nie potrzeba :) Cóż pozostaje mi czekać na akt łaski od gigabyte i aktualizacje biosu pozwalającą zmieniać napięcie albo kręcenie jej na stocku.

 

Dziękuje za zainteresowanie tematem i liczę na odpowiedzi na pozostałe pytania

Odnośnik do komentarza

Taki lekki offtop.

 

Czytałem troche o tych dwóch egzemplarzach tego radeona i żałuje dzisiaj' date=' że nie wziąłem tej karty ze standarowymi zegarami, może teraz miałbym większe możliwości wraz ze zmianą napięcia.[/quote']

 

Ja też. Jak widać w stopce, mam tą samą kartę co ty. No niestety, niby OC, a to chyba tylko napis na pudełku... Teraz wiem dlaczego kiedyś w Proline tańsza była wersja OC aniżeli ta bez magicznych dwóch literek. :) Również czekam na jakąś reakcję Gigabyte (choć, bądźmy szczerzy, szansa na to jest mała), jakbyś coś wychwycił to prosiłbym o cynk na PW :)

 

Czy taki śnieżek mógł być spowodowany właśnie zbyt wysokim taktowaniem i zbyt niskim napięciem?

 

Możliwe. U mnie za wysokie taktowanie podczas gry w np. Far Cry 3 objawia się przerywaniem obrazu oraz przelatującymi co jakiś czas kolorowymi paskami.

 

Za niedługo zedytuję post i odpowiem na resztę pytań, teraz muszę odejść od kompa. :)

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...