Skocz do zawartości

Allegro bardzo wolno wchodzi, sklep play działa wybiórczo


oloratuj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zrobiłem logi z otl-a i netloga.

dostawca internetu tp-orange/dsl 10Mb/1mb, modem cellpipe (chyba od zmiany tego się zaczeły problemy),

cell pipe podpięty do routera linksys wrt-54g z tomato 1.28 na pokładzie, który zarządza ruchem w sieci, do niego podłączony asus wl-500gP z tomato 1.11 ale to robi tylko jako radio bo mamy sieć w kilka osób. od czasu zmiany dsla z 4Mb na 10Mb (zmieniono wtedy modem) allegro u nas w domach bardzo wolno chodzi, a na adroidach sklep play raz działa raz nie, długo też ładuje sie poczta gmail. Zauwazyłem też że w pracy wsytępuje podobny problem i tam też zmienili na celpipea, ale może nie mają te sprawy związku. pingi d oallegro śr. 50ms

 

ps. pomimo że prosiłem o nie zmienianie adresu ip w orange, nawet zaznaczyłem to w umowie, zmienili , ale w tym kraju nic mnie już nie zdziwi.

Extras.Txt

net-log.txt

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ok, jak to jest problem, to spróbuj w Tomato na Asusie poszukać konfiguracji firewalla i odblokować przekazywanie komunikatów ICMP. Tak się składa, że korzystam z Cisco IOS, RouterOS, DD-WRT i OpenWRT, ale Tomato nie znam zupełnie, więc za bardzo nie będę w stanie pomóc w konfiguracji.

 

Cellpipe 7130 obsługuje ADSL/ADSL2/ADSL2+, więc jeśli parametry łącza pozwolą, to będzie w stanie spokojnie zsynchronizować się na 10 Mb/s. Moje obawy o wspieranie tylko samego ADSL G.dmt wynikły z faktu, że Cellpipe 20A-GX-E wspiera tylko ADSL (bez 2/2+), a więc teoretycznie maksymalnie 8 Mb/s (na downstream), w praktyce nie więcej niż 6,5 - 7 Mb/s, bo przy podstawowym ADSL, żeby wyciągnąć te 8 Mb/s, trzeba byłoby na centralce siedzieć.

 

Przydałyby się screeny wszystkich zakładek ze Status.

Odnośnik do komentarza

ja podjade tam , mam blisko, tylko nie wiem czy błąd nie tkwi w pewnej sprawie:)koledzy ostatnio cos tam dłubali ale jak pojade to sprawdze czy LAN z linksysa nie jest wpięty w port WAN asusa (co chyba byloby bez sensu)bo asus robi tylko jako moduł radia a linksys ma zarządzać pasmem,.

Czy to odblokowanie portow to musze zaznaczyc Respond To ICMP Ping bo jest odznaczone, allow multicast odznaczone , enable nat looback zaznaczone

Odnośnik do komentarza
Respond To ICMP Ping

 

Ma być zaznaczone. Zauważ, że Cellpipe i tak odpowiada na pingi z zewnątrz, dalej ping z zewnątrz nie wejdzie bo jest NAT. A we własnej sieci chyba nie masz żadnych komputerów, które podejrzewałbyś o tworzenie zagrożeń.

 

koledzy ostatnio cos tam dłubali ale jak pojade to sprawdze czy LAN z linksysa nie jest wpięty w port WAN asusa (co chyba byloby bez sensu)bo asus robi tylko jako moduł radia a linksys ma zarządzać pasmem

 

Takie ustawienie tworzyłoby osobną podsieć. I w sumie, o ile istnieje routing między podsieciami tworzonymi przez Asusa i Linksysa, to nie ma problemu. Tylko nie wiem, czy na tych urządzeniach da się to w ogóle łatwo zrobić. Bo przy takim normalnym wpięciu bez żadnej konfiguracji, to Linksys i komputery bezpośrednio do niego podłączone tracą możliwość połączenia się z hostami za Asusem (bo przecież Asus na pewno sobie utworzy własną sieć z NAT-em), a z komputerów w Asusie nie będzie się można dostać do hostów podpiętych bezpośrednio do Linksysa, gdyż pewnie nie ma żadnego żadnego wpisu w tabeli routingu, który odpowiadałby za te podsieci.

 

Ogółem: tworzenie więcej niż jednego NAT-u jest strzałem w stopę, bo może utrudnić/uniemożliwić komunikację pomiędzy hostami znajdującymi się w osobnych podsieciach.

Odnośnik do komentarza

już to zaznaczam, a potem jadę, ale jak dla mnie coś jest nie tak, jeśli pojadę i asus będzie miał wpięty wan z linksysa a więc będzie robił osobną podsieć to wypnę i podłączę do lan, bo tak miało być początkowo żeby asus tylko jako radio robił i odciążył linksysa., na domiar złego paint mi się wywalił i nie moge zrzutow zrobic:)

Odnośnik do komentarza

a więc zrobiłem net-logi podpięty po radiu(kabelka nie wzialem) do asusa i linksysa, linksys wpięty jest do asusa do portu LAN a więc prawidłowo. zgłoszę się za jakiś czas bo muszę wrócić do domu.

ale jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie problemem

jak jestem podpięty pod linksysa na wifi allegro lata OK, sygnał znakomity

pod Asusa na wifi sygnał gorszy ale też nieźle

net-log_asus.txt

net-log_linksys.txt

Odnośnik do komentarza

Ok, teraz komunikaty ICMP widzimy, ale z połączeniem jest źle. Przy bezprzewodówce z Asusa występują straty pakietów na poziomie 30 - 40%, czyli zdecydowanie za dużo.

 

  0                                           192.168.1.6 

                              29/ 100 = 29%   |

 1  175ms    29/ 100 = 29%     0/ 100 =  0%  192.168.1.1 

                               7/ 100 =  7%   |

 2  354ms    39/ 100 = 39%     3/ 100 =  3%  10.0.0.1 

 

Pingi zdecydowanie na zbyt wysokim poziomie, w sieci lokalnej nie powinny przekraczać 5 ms, a tu masz średnią 350 ms.

 

Przy połączeniu po WiFi z Linksysem jest lepiej, natomiast pingi są dalej za duże.

 

  0                                           192.168.1.6 

                               0/ 100 =  0%   |

 1   74ms     1/ 100 =  1%     1/ 100 =  1%  192.168.1.1 

                               0/ 100 =  0%   |

 2  158ms     0/ 100 =  0%     0/ 100 =  0%  10.0.0.1 

 

Pingi nadal powyżej 150 ms, lekkie straty pakietów, ale to ostatnie już nie jest problemem.

 

Teraz wygląda na to, że problem jest z Linksysem. Nie potrafię powiedzieć, co konkretnie, ale jeśli masz możliwość wypięcia go na chwilę z sieci, a bezpośredniego połączenia Cellpipe i Asusa, to proponuję to zrobić i sprawdzić działanie sieci.

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie:)

dziś zrobiłem netloga na cellpipe podłaczyłem kabelkiem i dla pewności zrobiłem też netloga na Linksysie ale nie przez WiFi tylko po LAN-ie.

W załaczeniu przedstawiam wyniki. przy logu z linksysa widzę pojedyńcze straty pakietów przy logu z cellpipea nie ma żadnych ale pozostawie to ocenie kolegi.

Czy wiesz może jak ustawić Cellpipe aby był przezroczysty w sieci? tzn. żeby robił tylko jako modem tak jak to miałem na sppedstream a stały adres IP abym mógł ustawić na tomato na Linksysie (chodzi o logowanie do tomato ze świata)

net-log_cellpipe.txt

net-log_linksys_LAN.txt

Odnośnik do komentarza

Statystyki przy połączeniu przez Cellpipe idealne. Widać niskie pingi, czyli albo łącze jest nad wyraz stabilne i Orange uznało, że nie trzeba zwiększać Interleave Depth (aktualnie jest pewnie 8 ms), albo po prostu zapomnieli tego zrobić (jak u mnie przez miesiąc). Fakt, że chyba wszystkie łącza z Neostradą powyżej 2 Mb/s dostawały Interleaved a nie Fastpath odgórnie, bez patrzenia na statystyki łącza. I trudno się dziwić, zysk z Fastpath widać tylko w pingach, a Interleaved pozwala na korekcję błędów, co przy naszej polskiej infrastrukturze jest bardzo pożądane.

 

Po kabelku do Linksysa jest lepiej niż po bezprzewodówce, ale wciąż słabo.

 

  0                                           192.168.1.38 

                               0/ 100 =  0%   |

 1    1ms     0/ 100 =  0%     0/ 100 =  0%  192.168.1.1 

                               0/ 100 =  0%   |

 2   11ms     0/ 100 =  0%     0/ 100 =  0%  10.0.0.1 

                               0/ 100 =  0%   |

 3   44ms     0/ 100 =  0%     0/ 100 =  0%  213.25.2.145 

 

O ile sam Linksys (adres 192.168.1.1) odpowiada na pingi dosyć szybko, to ma problem z przekazywaniem ich dalej, bo średni czas odpowiedzi z Cellpipe powinien być 1, góra 2 ms (przypominam, że wszystko toczy się po kablu, a więc opóźnienia powinny być minimalne), a nie 11 ms. Stąd prosty wniosek, że z Linksysem jest problem.

 

Podsumujmy, żeby nie było wątpliwości. Po WiFi Linksys zarówno bardzo wolno odpowiada na ping, jak i przekazuje komunikację dalej. Po kablu odpowiada na pingi bardzo szybko, ale dalej ma problem z przesyłaniem danych na zewnątrz.

 

Proponuję na próbę zresetować Linksysa do ustawień domyślnych, potem skonfigurować od nowa i jeśli pomoże, to zostawić go w takim stanie. Jeśli nie, to sugerowana wymiana, zwłaszcza, że sprzęt Linksysa jest ostatnimi czasy dosyć awaryjny. To nie jest prawdziwe korporacyjne Cisco, tylko firma produkująca tani sprzęt przez Cisco kupiona, a której teraz pozbywa się, sprzedając oddział domowego sprzętu Belkinowi.

 

Czy wiesz może jak ustawić Cellpipe aby był przezroczysty w sieci? tzn. żeby robił tylko jako modem tak jak to miałem na sppedstream a stały adres IP abym mógł ustawić na tomato na Linksysie (chodzi o logowanie do tomato ze świata)

 

Halfbridge, który obsługiwał SpeedStream? Nie spotkałem się z tym więcej na żadnym domowym routerze, widzę tylko możliwość zrobienia DMZ, przekierowania portów. Wreszcie, tak jak ja to mam rozwiązane, czyli przekierowanie portu 22/tcp (SSH) na SpeedStreamie na router wewnątrz (MikroTik z RouterOS 6.0rc11), a stamtąd mogę już robić wszystko, włącznie z rozwijaniem sesji po Telnet do modemu. Nie mam najmniejszej ochoty zestawiać nieszyfrowanej komunikacji z modemem po Telnecie z Internetu, bo nie wiem, po czym to idzie i kto słucha.

 

Nie znam Cellpipe'a dobrze, chociaż jak widzę ten port RS232, to chcę sobie kupić jeden z sentymentu, więc nie jestem w stanie ze 100% pewnością odpowiedzieć, czy halfbridge (PPP on the modem, IP on the computer) jest wykonalny.

 

Nawiasem mówiąc, dlaczego pozbyłeś się SpeedStreama? To bardzo dobry sprzęt, stabilny jak skała, a żeby obsługiwał ADSL2(+), które jest konieczne do prędkości powyżej jakichś 6 Mb/s, wystarczy tylko wgrać oryginalne firmware od Siemensa, a nie to biało-szare od Efficient Networks. Przy okazji warto zauważyć, że soft Siemensa również nie obsługuje halfbridge. Za to dostajesz piękny dostęp przez Telnet, FTP (po małej sztuczce) i SNMP. No ale koniec narzekania, co Cellpipe jest idealny na dłuższych i przez to słabszych liniach.

 

Co z tymi statystykami ASDL z Cellpipe'a?

Odnośnik do komentarza

Tego linksysa mam już ok 7lat nawet zasilacz oryginalny, ale przywróce go do domyślnych i skonfiguruje na czysto i dam znać. wymienię też kabelek pomiędzy nimi:)

Ehhh z tym speedstreamem to mi wcisneli ze moze nie pociagnac 10Mb, ale znam tą ekipę która obsługuje teren może uda mi się wrócić chociaż

teraz dają znów coś innego.

Będziemy w kontakcie tematu nie zamykam,

aczkolwiek Twoja wiedza jest na wysokim poziomie, to trzeba przyznać:)

ps. a co polecisz zamiast takiego wrt54g do zarządzania pasmem?

Odnośnik do komentarza

Tego linksysa mam już ok 7lat nawet zasilacz oryginalny, ale przywróce go do domyślnych i skonfiguruje na czysto i dam znać.

 

Mój Linksys WRT54GCv3 odszedł do krainy wiecznych elektronów po 4 albo 5 latach użytkowania po usmażeniu się kondensatorków. Nie chciało mi się ich wymieniać, chociaż zapłaciłbym za nie jakieś 5 PLN, ale router był na tyle słaby, że nie mogłem na nim postawić żadnego alternatywnego softu, a oryginalny nie spełniał moich oczekiwań. Aktualnie mam MikroTik RouterBoard RB751G-2HnD, który pozwala na praktycznie wszystko, co zrodzi się w moim umyśle. Możesz obcinać pasmo dla poszczególnych interfejsów, możesz skonfigurować kolejki, które mogą uzależniać limity od naprawdę wielu czynników. Oczywiście, jak napiszesz za dużo regułek, to router przy większym ruchu zacznie wymiękać, ale poniżej 100 Mb/s nie udało mi się tego doświadczyć.

 

Jeśli chcesz na nim skonfigurować jakieś bardziej zaawansowane filtrowanie, firewalla, a przy okazji router ma obsługiwać naprawdę duży ruch (tak powyżej 100-200 Mb/s), to polecam poczekać na pojawienie się na rynku RB951G-2HnD z lepszym procesorem i zwiększoną dwukrotnie pojemnością pamięci RAM. Odpowiednio mają 600 zamiast 400 MHz i 128 zamiast 64 MB.

 

Dokładniejszy opis:

http://routerboard.com/RB951G-2HnD

http://routerboard.com/RB751G-2HnD

 

Dwie uwagi z korzystania. Pierwsza: ustawienie pipe'a (po polsku "potoku", a chodzi o ten "|" znak) w haśle uniemożliwia logowanie. Hasło jest w jakiś sposób parsowane i jeżeli to jedyne konto na MikroTiku dostępne tylko przez hasło, a nie np. kluczyk, to powstaje problem. Nie udało mi się znaleźć innego obejścia, tylko zresetowanie routera do ustawień domyślnych. Problem zaobserwowany na systemie RouterOS 5.14, może coś do tej pory zdążyli zmienić, ale nie widziałem tego w changelogach. Teraz jest mi trochę wstyd, bo nigdy tego błędu nie zgłosiłem, pewnie z lenistwa. Sam wiem, jak uciążliwe jest obsługiwanie użytkowników, którzy mają problem, ale z różnych przyczyn go nie zgłaszają, a prawda o nim wychodzi na jaw przez przypadek lub przy zgłaszaniu innego, bardziej denerwującego, problemu.

 

Druga: maksymalna i domyślna zarazem moc nadajnika to 30 dBm = 1 W. Któreś rozporządzenie ministra infrastruktury pozwala na stosowanie na paśmie 2,4 GHz (czyli 802.11b/g/n) nadajników o mocy nie przekraczającej 20 dBm = 100 mW. 1 W jest nieszkodliwy, ale chyba nie chcesz, żeby goniło Cię UKE za za dużą moc nadajników. Z praktycznego punktu widzenia to nie ma żadnego znaczenia, bo 1 W jest bezpieczny (no chyba, że będziesz całe życie spał z tym routerem jako poduszką), a jeśli w pobliżu nie ma innych sieci bezprzewodowych, to nie masz czego zakłócać. No ale... Dura lex, sed lex. Na wyższą niż 20 dBm moc nadawania potrzebujesz zezwolenia. Ewentualnie przenosisz się na częstotliwości 5 GHz (802.11a), tam przepisy są mniej restrykcyjne. Fakt, że w gęściej zaludnionych terenach na paśmie 2,4 GHz nie ma już gdzie kolejnej sieci bezprzewodowej wcisnąć, żeby się nie zagłuszały nawzajem. Stąd chociażby moje forsowanie ciągnięcia wszędzie kabli zamiast wieszania access pointów.

 

Ehhh z tym speedstreamem to mi wcisneli ze moze nie pociagnac 10Mb, ale znam tą ekipę która obsługuje teren może uda mi się wrócić chociaż teraz dają znów coś innego.

 

Cellpipe'y są dobre, natomiast ja od bardzo dawna korzystam ze Speedstreamów i przyzwyczaiłem się do nich. Poniżej link do firmware od Siemensa: http://www.elektroda...9bce500#6627751

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie, właśnie wymieniłem soft w Asusie na nowe tomato , niestety po wgraniu radio fiksuje przez chwile działało potem padło i nie było go widać od strony WIFI, po LANie go widzę, opcja WIFI enabled, Broadcast enabled, myślę że może padł moduł radia ze starości, mam jeszcze jednego takiego WL500gp to podmienie , ale chyba zakupię nowy routerek pod tomato Asus RT-N66u , ciekawe czy pociągnie ładnie 15 userów na Wifi? No nic odezwę się po podmianie routera. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...