Skocz do zawartości

Zestaw zabezpieczająco-oczyszczający system


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuję darmowego, lekkiego, bezpiecznego i przede wszystkim dobrego pakietu programów zabezpieczająco-oczyszczajacych dla systemu operacyjnego Windows 7 Ultimate x86 SP1.

 

Komputer służy mi praktycznie do wszystkiego (PeCet dzielę z rodzinką), a więc - gry, portale społecznościowe (facebook, nasza klasa), przeglądanie www (przeglądarka opera z dodatkiem adblock), muzyka, filmy (youtube), zakupy (allegro), rozmowy on-line (skype), pobieranie plików.

 

Obecnie korzystam z następującego oprogramowania:

ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer);

odkurzacz;

defraggler;

malwarebytes anti-malware;

avast! free antivirus wraz z comodo personal firewall.

 

Z powyższego zestawu zostawiłbym jedynie ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) oraz avast! free antivirus - uważam, że na chwilę obecną nie ma nic lepszego.

 

Zastanawiam się nad odinstalowaniem odkurzacza i zastąpieniem go innym programem oczyszczającym, który nie pokrywałby się z funkcjami ccleanera (eusing free registry cleaner oraz auslogics registry cleaner jakoś nie przypadły mi do gustu, zainteresowały mnie natomiast wise registry cleaner i jetclean); zastąpieniem defragglera na systemowy defragmentator; odinstalowaniem malwarebytes anti-malware oraz zastąpieniem comodo personal firewall systemowym firewallem.

 

Chciałbym ograniczyć ilość zainstalowanego oprogramowania do niezbędnego minimum zachowując przy tym wysoki poziom zabezpieczenia i porządku w systemie.

 

Poniżej zamieszczam ogólną specyfikację sprzętu.

 

Procesor - AMD Athlon 64 3700+ (s.754)

Karta grafiki - ATI Radeon 9550 128MB (AGP)

pamięć RAM - 2 GB

 

Co myślicie o moim obecnym zestawie ? Warto go zmieniać ?

Czekam na wasze propozycję (koniecznie z komentarzem) doboru odpowiedniego zestawu programów.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz nienajnowszy sprzęt,nie trzeba aż tylu czyścicieli. Ja proponuję zrobić tak:

- Antywirus, może zostać Avast,z darmowych jest w czołówce i nie obciąża komputera,jeśli chcesz coś jeszcze lżejszego to wypróbuj Panda Cloud Antyvirus(wymagane stałe połączenie z internetem): http://www.cloudantivirus.com

- Firewall-systemowy

- Skaner na żądanie- zostaw tego MBAM w wersji darmowej,on nie ma strażnika rezydencyjnego,więc nie pobiera zasobów

- Defragmentator- sprawdź Puran Defrag Free Edition: http://www.dobreprog...dows,31254.html

- Czyściciel- według mnie nie warto

Avast i MBAM na żądanie to dobry poziom ochrony,oczywiście trzeba uważać co się pobiera i po jakich stronach się chodzi.

Odnośnik do komentarza

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem (tak na marginesie, nie bardzo rozumiem sensu instalowania programów o takich samych funkcjach/zadaniach - np. oczyszczanie rejestru - auslogics registry cleaner i eusing free registry cleaner albo skaner na żądanie - hitmanpro i malwarebytes anti-malware).

 

Po zapoznaniu się z Waszymi propozycjami odnośnie doboru oprogramowania, zdecydowałem się na takie zestawy:

 

avast! free antivirus + comodo personal firewall.

[po głowie chodziła mi jeszcze Panda Cloud Antivirus oraz BitDefender Internet Security 2013 (pierwsze miejsce w najnowszym rankingu AV-Test, ale niestety płatna), ale ostatecznie zdecydowałem się pozostać przy avaście - wolę sprawdzone przez siebie rozwiązania :) ]

 

Zastanawiam się na wyborem oprogramowania uzupełniającego avast! free antivirus.

W grę wchodzą trzy opcje:

1. malwarebytes anti-malware (bezpłatny, brak Realtime Protection Module, ocena według portalu dobreprogramy - 7,7)

2. hitmanpro (testowa/shareware, wyższa skuteczność niż MBAM z uwagi na 5-cio silnikowy skaner, ocena według portalu dobreprogramy - 6,3)

3. nie instalować żadnego dodatkowego oprogramowania (skanera na żądanie) - antywirus wraz z osłonami oraz zapora sieciowa w zupełności wystarczą.

 

(opcję 2 mógłbym w zasadzie wykluczyć z uwagi na ograniczony czas użytkowania - raptem 30 dni - a nuż trafi się jakaś promocja - giveaway :D )

 

Gorzej sytuacja ma się z wyborem odpowiedniego, skutecznego zestawu oczyszczającego system operacyjny (BTW - czy istnieją jakieś aktualne rankingi bądź testy dotyczące skuteczności oprogramowań oczyszczających tak jak ma to miejsce w przypadku softu zabezpieczającego ? - z uwzględnieniem płatnych i bezpłatnych programów;).

Na razie jedynym pewniakiem jest ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer), toteż na nim chciałbym oprzeć swój zestaw programów.

 

Moje propozycje:

1. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + odkurzacz + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

2. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

 

P.S

Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?

Odnośnik do komentarza

Moje propozycje:

1. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + odkurzacz + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

2. ccleaner (wraz z dodatkiem ccenhancer) + wise registry cleaner + defraggler lub auslogics disk defrag

 

Po co? Nie ma potrzeby "zamęczać" systemu i dysku tyloma aplikacjami. W zupełności wystarczy (jeśli już chcesz) CCleaner. Czyściciel rejestru to nie najlepszy pomysł, bo możesz nie wiedzieć co usuwasz (sam CCleaner zawiera opcję skanu rejestru i zwykle nie powoduje to problemów). Nie używaj CCleaner za często, bo nie zwiększy się wydajność, nie będzie to zauważalne.

Defragmentacja też tylko 1 programem i również rzadko, no chyba że wykonujesz jakieś duże operacje na dysku to można się pokusić o defragmentację po takich zabiegach.

Odnośnik do komentarza

Za dużo programów do optymalizacji nie ma co używać bo im bardziej niby zaawansowane to jest szansa,że usunie za dużo i coś może zepsuć . Ja używam Auslogisca Boost Speeda. Za pomocą niego czyszczę rejestr i usuwam śmieci. Jest skuteczniejszy od darmowego Ccleanera i nie robi bałaganu z systemem. Dobra jest również JV16 Power Tools, ale płatna . Bardzo dobrze czyści rejestr. Używałem również Argente registry cleaner, bardzo dobrze czyści, lecz u mnie usunął za dużo i Norton ghost mi padł i sam później program po wyczyszczeniu śmieci , trzeba było przywracać kopie. Co do uzupełnienia antywirusa, to możesz dać 2 na raz. Przecież darmowy Malwarebytes nie działa w real time więc możesz go włączyć tylko gdy będziesz skanował raz na jakiś czas, a dysku też szarpać wtedy nie będzie. Hitman Pro jest bardzo lekki, działa w chmurze , można nim skanować system nawet jak licencja lub trial 30 dniowy wygaśnie , lecz już zagrożeń nie usuniesz, ale dobry jest, ponieważ posiada parę silników antywirusowych i jak coś wykryje to będziesz przynajmniej wiedział,że coś masz. Nie musisz tych programów używać w real time więc o zasoby kompa się nie bój, a a dysku dużo nie zajmują miejsca przecież. Do defragmentacji , raz na miesiąc jak machniesz to starczy, dobry jest OQO Defrag Professional. Najdokładniejszy według mnie jest płatny Diskeeper, świetnie defragmentuje, dokładnie, lecz jest wolny , coś za coś. Defragmentator od Auslogicsa też jest dobry. Wybierz jeden z nich, 1 w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza

Za dużo programów do optymalizacji nie ma co używać bo im bardziej niby zaawansowane to jest szansa,że usunie za dużo i coś może zepsuć . Ja używam Auslogisca Boost Speeda.

Auslogics BoostSpeed NIE jest darmowym programem (a takie, biorę tylko pod uwagę) - pozwala na korzystanie przez 15 dni. Ponadto ma ograniczone funkcje - pozwala jedynie na usunięcie 15 pozycji spośród wszystkich wykrytych błędnych. Jednym słowem - ZBĘDNY.

 

Co do uzupełnienia antywirusa, to możesz dać 2 na raz. Przecież darmowy Malwarebytes nie działa w real time więc możesz go włączyć tylko gdy będziesz skanował raz na jakiś czas, a dysku też szarpać wtedy nie będzie. Hitman Pro jest bardzo lekki, działa w chmurze , można nim skanować system nawet jak licencja lub trial 30 dniowy wygaśnie , lecz już zagrożeń nie usuniesz, ale dobry jest, ponieważ posiada parę silników antywirusowych i jak coś wykryje to będziesz przynajmniej wiedział,że coś masz.

Moim zdaniem instalowanie programów o TAKICH SAMYCH funkcjach mija się z celem - nie lepiej zainstalować JEDEN, który jest najlepszy z tej "dwójki" ? (IMO jest nim bez dwóch zdań MBAM. HitmanaPro dyskwalifikuje przede wszystkim niemożność usunięcia zagrożenie po upływie okresu testowego - po co mi program, który jedynie wyszukuje zagrożenie, a nie je usuwa ?)

Bez względu na to, z ilu korzystałbym programów, zawsze znajdzie się taki, który wykryje po nich nieprawidłowości (pomijam fakt, że im więcej zainstalowanych programów tym więcej śmieci w komputerze).

Nie ma aplikacji, która w 100% dokładnością usunie błędy z systemu operacyjnego (100% skuteczność daje jedynie ... reinstalacja systemu). Moim zdaniem, jeśli ktoś już zamierza robić porządki w komputerze powinien skupić na JEDNYM programie - takim, który wykazuje najwyższą skuteczność/dokładność w usuwaniu z systemu zbędnych plików oraz wpisów (ewentualnie można dokonać podziału zadań - wybrać DWA/TRZY programy - jeden będzie odpowiadał TYLKO i WYŁĄCZNIE za czyszczenie dysku, drugi skupi się JEDYNIE na rejestrze a trzeci na defragmentacji). Można także pomyśleć o "wielofunkcyjnym programie oczyszczającym (all in one) - ale w tego typu programach niekoniecznie wszystkie funkcje muszą być na tym samym poziomie (np. słaby defragmentator - dobra miotełka czyszcząca rejestr).

 

Do defragmentacji , raz na miesiąc jak machniesz to starczy, dobry jest OQO Defrag Professional. Najdokładniejszy według mnie jest płatny Diskeeper, świetnie defragmentuje, dokładnie, lecz jest wolny , coś za coś. Defragmentator od Auslogicsa też jest dobry. Wybierz jeden z nich, 1 w zupełności wystarczy.

O&O Defrag Professional jest płatny, więc odpada. Zastanawiam się pomiędzy Auslogics Registry Defrag oraz Defraggler (bardziej przemawia do mnie defragmentator firmy Piriform Ltd.).

 

Pomawiam pytanie, które zadałem z poprzednim poście:

Która z metod czyszczenia systemu za pomocą programów daje najlepsze rezultaty (a więc jest jednocześnie najbezpieczniejsza oraz najskuteczniejsza) : z poziomu Windows czy działania przeprowadzane w trybie awaryjnym ?

 

P.S

Przepraszam, że tak pytam, ale czy konieczne jest posiadanie,aż tak dużej ilości programów zabezpieczających system operacyjny przed wszelkiego rodzaju atakami (mam tu na myśli Twój zestaw zabezpieczający). Czy to nie jest lekka przesada ?

Edytowane przez brthzzz
Odnośnik do komentarza
Bez względu na to, z ilu korzystałbym programów, zawsze znajdzie się taki, który wykryje po nich nieprawidłowości

A to dlatego, że niektóre "nieprawidłowości" się odbudowują, np. przez działające w tle programy. Pisałem wcześniej, że nie ma potrzeby codziennego czyszczenia rejestru i temp.

Ja korzystam z CCleanera (używam go po grubszych instalacjach/ deinstalacjach), kiedyś korzystałem Glary Utilities, sprawowało się moim zdaniem dobrze. Do defragmentacji dysku dobry będzie wspomniany wyżej Defraggler, polecam Puran Defrag (firma Puran oferuje również inne narzędzia optymalizujące, wszystko stoi pod panem Vishalem Guptą), jest również darmowy PerfectDiskFree, jest okrojony w stosunku do wersji płatnej (brak możliwości konfiguracji sposobu defragmentacji, planowania defragmentacji).

Moim zdaniem najlepszy jest Puran (choć u mnie podczas defragmentacji partycji systemowej się wywala). Polecam go, bo przenosi pliki systemowe na początek dysku i dodatkowo wypełnia luki pomiędzy plikami, aby nowe dane nie zostały tam zapisane, co powoduje fragmentację.

Czyścicieli rejestru nie polecam, bo jak ktoś się nie zna to sobie uszkodzi coś. Korzystałem z Wise Registry Cleaner i był całkiem dobry, teraz używam jedynie nierozwijanego NTREGOPT (korzystam tylko ze względu na zawarty ERUNT, który backupuje rejestr).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...