Skocz do zawartości

Utrata możliwosci bootowania obu systemów - dużo szczegółów


wielkipajak

Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry

 

To moj pierwszy post na tym forum, wczesniej 2-3 razy korzystalem z pomocy specjalistow na searchengines. Znam wasz poziom, i z góry dziękuję za poświęcony czas.

 

Zwykle z komputerem radze sobie sam, poziom swój uwazam za zaawansowany, ale tu poległem i proszę o pomoc.

 

Cel: odzyskać bootowalność Windowsa XP. Format wykluczony.

 

Posiadam komputer stacjonarny (C2D, 3Gb) z 2 dyskami. Na WD 500Gb mam 5 partycji, w tym 2 systemowe - pierwotnym systemem na 1 partycji jest XP Prof (i on jest najwazniejszy), potem 3 partycje z danymi, i na ostatniej jest Win7.

 

Podczas uruchamiania mam więc mozliwosc wyboru systemu, standardowy bootloader Win7 (no bo 7 instalowalem po XP). Na drugim fizycznie dysku dla bezpieczenstwa robie czasem "klon" za pomocą HD Clone. Jest to Seagate 500Gb.

 

15 stycznia zakonczylem prace w WinXP restartujac komputer i odpalajac HDClone z CD (robie to co kilka dni), uruchomilem klonowanie, wyszedlem z domu, wrocilem po 4H, klonowanie zakonczylo sie pomyslnie jak zawsze. Wyjalem plyte, zrestartowalem komputer - jak zawsze.

 

PC zamiast sie uruchomic wywalił mi podczas automatycznego wejścia w XP cos takiego:

 

"Uruchamianie systemu windows nie powiodło się... blabla... aby rozwiazac ten problem:

1. Włóż dysk... blabla

2. Zrestartuj

3. Napraw

 

Jesli nie masz dysku... blabla

 

Plik: \ntldr

 

Stan: 0xc000000e

 

Informacje: nie mozna zaladowac wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji"

 

(jest to styl komunikatu z 7, nie z XP!)

 

kiedy próbuje uruchomic nie XP a Win7 własnie, komunikat pojawia sie taki sam, z tym ze nie ma tam linii "Plik: \ntldr"

 

CZYLI:

 

próba zbootowania dowolnego systemu konczy sie tym samym komunikatem. stan ten jest i na dysku WD, i na tym z lustrem (czyli jakis problem musial wystapic podczas sesji bezposrednio przed zrobieniem lustra). do obu dyskow jest dostep przez np. zbootowany z CD Hiren`s boot disk - wszystkie partycje sa widoczne i dostepne. jeden z dyskow wiec odlaczylem i trzymam jako kopie ze stanem jak wyzej (zawsze mozemy ja przywrocic jak cos sknocimy). na drugim zaczalem kombinować. co zrobiłem:

 

- Uruchomilem naprawianie Win7 z plyty. Wykrywa problem z bootowaniem i SKUTECZNIE go naprawia. Moge wiec wejsc do Win7 po tej naprawie, ale trace mozliwosc wyboru XP na starcie.

 

- W dzialajacym już Win7 kozystajac z EasyBCD 2.2 staram sie dodac instalacje XP. Program wykrywa ja, dodaje, ale podczas bootowania mam BSOD 0x7B.

 

- chkdsk z plyty XP wykonany na partycji z XP znalazl i naprawil bledy, ale nic to nie dalo.

 

- Nie o to chodzilo wiec postanowilem zbootowac z CD instalator XP i wejsc do konsoli. Wszedlem, i dalem kolejno: fixboot, fixmbr, bootcfg /rebuild majac nadzieje ze odbuduje XPekowy bootloader, bo z systemu Win7 moge zupelnie zrezygnowac (nie mam tam nic waznego). Udało się, ale znów podczas startu w dowolnym trybie wywala 0x7B (ciekawe jest to, ze XP mialem po polsku, a tu menu wyboru systemu zmienilo sie na angielskie, safe mode, last known... itp).

 

- Postanowilem uruchomic instalacje nakladkowa z plyty. Rusza, bo wykrywa system. Wczytuje pliki, ale po restarcie, czyli chwile przed tym kiedy powinno pojawic sie 39min left, znów 0x7B. Nie ma na to wpływu AHCI w BIOSie, z reszta tu nie grzebalem.

 

No i tu pomysly mi sie skonczyly. Nie moge dodac XP za pomoca EasyBCD, nie moge tez odbudowac bootowalnosci XP z płytki XP. Bardzo mi na tym zalezy. Co jeszcze mogę zrobić?

 

P.S.

Podczas dzialania w EasyBCD w Win7 wpis na temat XP jest uszkodzony, tam jest chyba wpis ze partycja nieznana (nie zrobilem screenu...)

 

P.S.2.

jako ze zanim w ogole zainstalowalem Win7 mialem XP wraz z mozliwoscia wyboru konsoli odzyskiwania na starcie, to kiedy wszystko dzialalo mialem podczas startu 2 kolejne menu: w pierwszym wybieralem czy chce Win7 czy XP (5 sek, automatycznie), a jak juz wybieralo XP to pojawial sie 2 ekran z mozliwoscia startu XP (3sek, automatycznie) albo Konsoli. Zwracam uwageę,ze opisany problem wstepny, czyli 0xc000000e wystepuje po PIERWSZYM wyborze. według mnie bootloader Win7 pogubił informacje o partycjach...

 

No nic, tyle na teraz. Mam nadzieje, ze opisalem to jasno. Odpowiem na kazde kolejne pytanie.

raz jeszcze dziekuje wszystkim ktorzy poswieca czas mojemu problemowi.

 

Formatowanie jest dla leszczy, trzeba walczyć do końca!

 

P.S.3

Moze jest gdzies miejsce z ktorego ręcznie mogę przywrocić plik BCD?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

jako ze ja osobiscie mam swira na punkcie backupów (stad ten myk z HDClone) to mam w zapasie jeszcze cos - obraz partycji C na dysku zewnetrznym zrobiony Ghostem (stary, sprzed 3 m-cy, ale jednak). przywrocilem go na tym dysku na ktorym "dłubię" i efektem jest to ze win7 wstaje, a win XP dalej wyrzuca 0x7B, robi to jednak już po drugim menu wyboru systemu (przypominam, ze na 1 wybieram miedzy XP a 7, a na drugim miedzy XP a Konsola).

 

czyli nawet po przywroceniu stanu sprzed 3 miesiecy cos nie gra... w nastepnym kroku postaram sie przywrocic tego Ghosta na jakis inny fizycznie dysk, aby wykluczyc problem sprzetowy z HDD

 

P.S. Proba instalacji NOWEGO systemu na NOWYM (innym) dysku przebiega pomyslnie. wykluczam wiec problem z kontrolerem /plyta glowna

 

P.S.2: pelny numer bledu:

 

STOP: 0x0000007B (0xF78A2524, 0xc0000034, 0x00000000, 0x00000000), mogloby sie wydawac, ze losowy, ale spokojnie mozna go wygooglowac nawet z ta sama kombinacja w nawiasie

 

P.S.3 MemTest OK, HDTune OK, SMART OK

Odnośnik do komentarza

Walczę dalej. Chce sie teraz skupic na tym co wydaje sie dzialac najsprawniej, czyli odbudowie BCD Win7 a potem uzyciu EasyBCD. I tak:

 

- mamy sytuacje wyjsciowa. bootuje Win7, ktory znajduje nastepujacy problem i proponuje nastepujace rozwiazanie (tu linki do 2 screenow tworzacycj 1 calosc). Zwracam uwage na opis wpisu USUWANEGO: partition: not found!!

awaria1.jpg

awaria2.jpg

 

 

jesli bootloader Win7 nie znalazl partycji, to pewnie z tego samego powodu nie widzi jej win XP

 

no ale lecmy dalej. po tej operacji moge wejsc do Win7 i zainstalowac i uruchomic EasyBCD. chce dodac wpis, i dodaje go tak:

 

awaria3.jpg

 

tu zwracam uwage na sciezke bootloaqdera: \NST\ntldr . jest to nowy folder, utworzony przez ten program na jego potrzeby. akceptuje taka modyfikacje i restartuje PC, po restarcie chce wejsc do XP, wiec go wybieram, i zmniana jest taka, ze nie pojawia mi sie juz opisywany na poczatku 0xc000000e tylko 0x0000007B. korzystajac z F8 jestem w stanie wyswietlic menu o trybach (przy czym z polskiego zmienilo sie na angielskie) ale kazdy tryb konczy sie 0x7B.

 

wniosek - moj wlasny, wynikajacy z tych prob i bledow - HDClone zmienil lub usunal oznaczenia partycji (ale na obu dyskach???) lub zrobilo to cos podczas ostatniej sesji przed restartem - jakies ich PID, litery, czy inne oznaczenia lub dane. wydaje mi sie ze to tu jest pies pogrzebany - w partycjach. szkuam dalej i wciaz licze na pomoc mądrej głowy.

Odnośnik do komentarza
wniosek - moj wlasny, wynikajacy z tych prob i bledow - HDClone zmienil lub usunal oznaczenia partycji (ale na obu dyskach???) lub zrobilo to cos podczas ostatniej sesji przed restartem - jakies ich PID, litery, czy inne oznaczenia lub dane. wydaje mi sie ze to tu jest pies pogrzebany - w partycjach. szkuam dalej i wciaz licze na pomoc mądrej głowy.
Tu jest coś o tym napisane i opisywana tam sytuacja pasuje do Twojej: http://blogs.technet...Redirected=true
Odnośnik do komentarza

deFco, dzięki! To niezły artykuł, rzeczywiscie z problemem zblizonym do mojego. Podsunal mi kilka pomyslow:

 

- jesli problem moze lezec w rejestrze Win7 (bo w nim jest czesc bootloadera) to przywrocilem pliki rejestru z folderu RegBack. niestety, nie pomoglo. zmiane cofnalem.

- tam mowa jest o 2 roznych dyskach fizycznych, my o 2 partycjach na 1 dysku...

- zorientowalem sie ze plik ntldr (win XP) ma 291Kb, a na moich 2 pozostalych komputerach z XP ma 245kb. podmienilem, nie pomoglo. zmiany nie cofnalem.

- zupelnie "na zapas" przywrocilem tez opliki rejestru dla XP z system volume information, ale tez nic z tego.

 

problem opisany wstepnie (oxc000000e) zdaje sie lezec w BCD

natomiast problem z 0x7B w XP po dodaniu wpisu do XP za pomocą EasyBCD spod Win7 (a takze podczas instalacji naprawczej) lezy Bóg Wie Gdzie...

 

walczę dalej, dalej liczac na pomoc specjalistów. jeszcze raz Ci dzieki za ten link. mysle, ze byles blisko :-) z reszta jeszcze z nim pokombinuję...

Odnośnik do komentarza

Jezus Maria, udało się!!!

 

Niestety ani przyczynam, ani rozwiazanie nie są jasne. Otóż dysk na ktorym grzebalem (seagate) zadzialal po podpieciu do innego kontrolera SATA na plycie glownej (zadzialal tj ustapil problem 0x7B). Tak poprostu. Przepialem, i wstal. Potem przeopialem tez oryginalnego Westerna, ale to mu nie pomoglo. Zmienilem tez kabel SATA i wrocilem z Seagatem do pierwotnego gniazda - znow zwiecha. Przełaczenie na nowe - i działa.

 

Ale dla czego na "uszkodzonym" normalnie wstawał Win7? I dla czego przepi8ecie nie pomoglo na Westerna? Nie wiadomo. Ostatecznie Seagate zostawilem podlaczony do "nowego" SATA i zrobilem HDClone na Westerna. Po tej operacji i przelaczenia Westerna na Primary ten tez wstał.

 

Nie rozumiem tego. Nie wiem co, jak i gdzie, czemu zaskoczylo tylko przelaczenie gniazda. Finalnie jest tak, ze oba systemy sa uratowane - nic nie musze formatowac. To nawet wiecej ni8z minimum, moim celem byl sam XP.

 

Wiem, ze ten watek ciezko nazwac dyskusją, ale mysle ze moze zostac dla potomnych. DeFco, dzieki za pomoc, byla ona celna i rzeczowa, pomogla mi myslec i otworzyla nowe spojrzenie na rejestr. Temat do zamknięcia, rozwiązany, fix, solved.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...