Skocz do zawartości

Książka, która zmieniła twoje życie


Rekomendowane odpowiedzi

Istnieją książki magiczne, które zmieniają nasze życie. Ktoś złośliwy mógłby napisać, że każda lektura w jakiś sposób zmienia nasze życie. To prawda. Przewartościowuje, odkręca wybory, wskazuje inne ścieżki itp. Sprawia, że idziesz do takiej szkoły a nie innej, wybierasz takich przyjaciół a nie innych. Mówimy oczywiście o pozytywach.

Dla mnie jedną z książek "magicznych", zmieniających postrzeganie jest Stacja tranzytowa C. D. Simaka. Jest to klasyka scifi. Stacja tranzytowa- jako niebanalna opowieść o czasie, przyjaźni, miłości. Opowieść na jesienne rozmyślania o ludzkiej naturze...

Czy istnieją książki, które zmieniły wasze życie?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...

Allen Carr "The Easy Way to Stop Smoking" (Prosta Metoda Jak Skutecznie Rzucić Palenie). Książka, po przeczytaniu której nie palę ponad pół roku i palić nie zamierzam. Skutecznie likwiduje potworka, który siedzi w głowie każdego palacza i który skutecznie blokuje go przed ucieczką. Dziś, po kilku latach tkwienia w nałogu jestem wolny. Polecam tą lekturę.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Ciężko mi mówić o jakiejś magii czy diametralnych zmianach dokonujących się w moim życiu po lekturze... Ale z pewnością mogę wspomnieć o Literaturze Ważnej - takiej, do fragmentów której wraca się przez całe życie.

 

Może zabrzmi to śmiesznie, ale dla mnie taką mówiącą ważne rzeczy książką jest "Lalka" B. Prusa; różnorakie poglądy na miłość, relacje damsko-męskie, prawdziwą wartość człowieka, pracę, zarabianie (i tracenie) pieniędzy, sens życia, przekrój społeczeństwa polskiego (sprzed ponad 100 lat, ale dziwnie wciąż aktualny) zostały bardzo wyraźnie nakreślone. Znakomicie przedstawione postaci, zwłaszcza te drugoplanowe (Węgiełek, Zasławska) jakby żywcem gdzieś podpatrzone i genialnie ujęte w słowa, które stały się szkolną lekturą...

 

Sądzę, że najlepszym probierzem jakiejkolwiek twórczości jest czas - jeśli po latach wracamy do pewnych dzieł, z pewnością możemy zaliczyć je do sztuki przez wielkie S. To, co wyszło spod pióra Prusa bez wątpienia pasuje do tej kategorii.

 

Z całkiem innej bajki pochodzi "Król szczurów" J. Clavell'a. Ludzie znajdujący się w ekstremalnie ciężkich warunkach pokazują swoje prawdziwe oblicze... i stwarzają pozory dokładnie tak samo jak ci żyjący obok nas. Wstrząsające, przejmujące do szpiku kości opisy walki o resztki życia, okruchy pożywienia za wszelką cenę - nawet w obliczu utraty tego co najcenniejsze, człowieczeństwa...

 

Oprócz obu powyższych, poczesne miejsce w mojej bibliotece zajmują "Utwory wierszem i prozą" A. Bursy. "Ogród Luizy" mogę wyrecytować z pamięci jednym tchem, 35 sekund po przebudzeniu :)

 

Jeśli ktoś lubi reportaże, polecam "Bambusową klepsydrę" W. Górnickiego. Krajobraz po wojnie domowej w Kambodży plastycznie nakreślony przez znakomitego pisarza - felietonistę, wciąż wywołuje u mnie gęsią skórę na plecach, tak jak podczas pierwszego mojego kontaktu z tą książką.

 

Niezła też jest "Ballada o Januszku" S. Łubińskiego, czyli anty-poradnik pt. "Jak wychowywać swoje dziecko, by wyrosło na bandytę". Była nawet ekranizacja (wciąż dostępna gdzieś na Rapidzie), której niedawno się pozbyłem z dysku z powodu odwiecznego braku miejsca...

 

Uff, znów się rozpisałem. Miało być krótko, a wyszło jak zawsze. Przepraszam, ale nie potrafię inaczej :)

Odnośnik do komentarza

Niezła też jest "Ballada o Januszku" S. Łubińskiego, czyli anty-poradnik pt. "Jak wychowywać swoje dziecko, by wyrosło na bandytę". Była nawet ekranizacja (wciąż dostępna gdzieś na Rapidzie), której niedawno się pozbyłem z dysku z powodu odwiecznego braku miejsca...

Książka przeciętna...ale : świetna ekranizacja :thumbsup:...szczególnie tytułowa rola Januszka-zagrana rewelacyjnie :cheer:...nigdy już tego aktora nie widziałem w innym filmie...czyli jak to często u nas : zmarnowany talent.

 

Moja magiczną książką jest : "Dobry" Waldemara Łysiaka...historia fikcyjnego(?) króla podziemia przestępczego Warszawy lat 70...czytałem ją ze 40 razy :)...piękna,mądra,bardzo życiowa...perfekcyjnie obnażająca prawdziwą ludzką naturę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...