Skocz do zawartości

Evercookie - Jak usunąć wszystkie ślady


Rekomendowane odpowiedzi

Evercookie to API w JavaScript, którego zadaniem jest stworzenie (i odradzanie) ciastka identyfikującego internautę. Evercookie zapobiega usunięciu ciastka (tzn. wykrywa usunięcie ciasteczka i natychmiast odtwarza je na nowo). Evercookie wykorzystuje wszystkie dostępne w przeglądarce metody przechowywania danych po stronie użytkownika:

 


  •  
  • standardowe ciastka HTTP
  • Local Shared Objects (czyli Flash Cookies)
  • Automatycznie generowane wartości RGB przy pomocy force-cached PNG i HTML5 Canvas (do odczytu)
  • Histori Web (CSS)
  • HTML5 Session Storage
  • HTML5 Local Storage
  • HTML5 Global Storage
  • HTML5 Database Storage via SQLite

 

http://niebezpiecznik.pl/post/niezniszczalne-ciasteczka-evercookie/

http://www.dobreprogramy.pl/Prawie-nieusuwalne-ciasteczka,Aktualnosc,20517.html

 

Strona na której można dla testów zasadzić u siebie evercoockie:

http://samy.pl/evercookie/

 

Wykonując czyszczenie zaczynam od:

1. Usunięcia standardowych plików coockie.

2. Wyczyszczenia historii.

3. Usunięcia pamięci podręcznej.

4. Usunięcia cache flash za pomomocą:

http://www.macromedia.com/support/documentation/pl/flashplayer/help/settings_manager07.html

 

Pozostają jeszcze elementy takie jak localStorage i globalStorage które przechowują dane. Jak wyczyścić te elementy?

Oczywiście jednym z rozwiązań może być przeglądanie danych stron za pomocą trybu prywatnego przeglądarki oczywiście jeśli taki oferuje.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Interesuje mnie gdzie konkretnie są zapisywane dane HTML5 Local Storage oraz HTML5 Global Storage.

 

Hmmm, ale to jest tam napisane na stronie samy.pl. W tych dwóch punktach HTML5 kieruje przecież do artykułu: DOM Storage.

 

1. W nim jest ustęp "Storage location and clearing the data" adresujący Firefoxa. Baza danych występuje w postaci pliku:

 

%appdata%\Mozilla\Firefox\Profiles\profil\webappsstore.sqlite

 

Prócz opisywanej opcji czyszczenia, całkowite usunięcie pliku także zeruje bazę i jest wytwarzana od nowa. Można i zdeaktywować ten magazyn w Firefox: KLIK. Jest również wzmiankowane w jaki sposób zachowuje się Tryb prywatny:

 

Note: When the browser goes into private browsing mode, a new, temporary database is created to store local storage data; this database is empied, and is thrown away when private browsing mode is turned off.

 

Podsuwam także rozszerzenie Firefoxa BetterPrivacy. Natomiast Noscript w Firefox całkiem dobrze przed tym zabezpiecza.

 

2. Dla Internet Explorer 8 opis DOM Storage i ustęp "Clearing the Storage Areas" jest tu: KLIK. Można całkowicie wyłączyć ten typ gromadzenia danych w Opcje internetowe > Zaawansowane > Zabezpieczenia > Włącz przechowywanie DOM.

 

 

 

Tu nie jest raczej problemem jak to wyczyścić partiami, tylko jak to zrobić dostatecznie sprawnie w jednym podejściu, by przerwać łańcuch samorekonstrukcji, bo widzę ten fragment:

 

Additionally, if evercookie has found the

user has removed any of the types of cookies in question, it

recreates them using each mechanism available.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Hmmm, ale to jest tam napisane na stronie samy.pl. W tych dwóch punktach HTML5 kieruje przecież do artykułu: DOM Storage

Rzeczywiście wszystko było pod nosem tylko ja zacząłem iść okrężną drogą ponieważ już source code Firefox'a ściągnąłem :P

 

Tu nie jest raczej problemem jak to wyczyścić partiami, tylko jak to zrobić dostatecznie sprawnie w jednym podejściu, by przerwać łańcuch samorekonstrukcji, bo widzę ten fragment: ...

Zgadza się, ja szukałem właśnie miejsca gdzie konkretnie lądują elementy o których wcześniej wspomniałem. Czy rzeczywiście jest je tak trudno usunąć? Z pewnością nie :lol: , ale dla "zwykłego" usera jest to raczej ciężki orzech do zgryzienia.

W każdym razie dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...