Skocz do zawartości

Jak poprawnie zaktualizować wszystkie sterowniki systemu Win XP ?


Newsman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do aktualizacji wszystkich swoich sterowników u siebie w systemie Windows XP Pro.

Oczywiście na tyle, na ile to aktualnie możliwe.

Chodzi o sterowniki zarówno systemowe, jak i sprzętowe - wszystkie.

Ostatnio aktualizowałem do najnowszych wersji kilka sterowników sprzętowych m.in. dźwięku, karty sieciowej i chipsetu.

I dlatego prosiłbym o pomoc w analizie i identyfikacji, które z pozostałych sterowników potencjalnie nadają się do aktualizacji i w jaki sposób ?

Wiem, że jedną z możliwości jest aktualizacja sterowników głównie systemowych poprzez Menedżer urządzeń, choć tam często okazuje się, że Kreator aktualizacji po prostu nie znajduje nowszych wersji.

Pozostaje więc druga możliwość - pobieranie z witryn producenta urządzenia, co już jest bardziej prawdopodobne.

Nie wiem jednak jak sprawa wygląda odnośnie sterowników systemowych, które są integralną częścią systemu i mogą być dostępne tylko drogą automatyczną lub w ogóle nawet nie wymagane i niedostępne. A także niektórych sprzętowych np. karty graficznej, o których wiem że jeśli nie ma z nimi problemów w działaniu to trzeba je zostawić.

Jednak nie orientuję się zbyt dobrze jak należałoby sporządzić taki kompleksowy wykaz obecnych wersji sterowników, by wskazać czy i które z nich można rzeczywiście zaktualizować.

W sieci natknąłem się na pewien program do tego celu o nazwie DriverMax 6.39, ale nie znam go i nie potrafię stwierdzić czy się nadaje.

 

Zatem proszę o pomoc w sporządzeniu takiego wykazu i wskazówek jakie sterowniki mogę obecnie aktualizować. :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Poza tym, nie obraź się, ale znając Ciebie to taki temat zająłby co najmniej z 3 strony.

Nie obrażam się ale nie widzę związku.

Jeżeli faktycznie tak jest to może czas na emeryturkę techniczną.

Nigdy nie zależało mi na nabijaniu postów.

 

Producenci sprzętu skupiają się na sofcie do nowych urządzeń. I mimo iż publikują unwersalne sterowniki to zapomnij, że dotyczą starych urządzeń.

Wyjątkiem są ewidentne bugi ale te zazwyczaj były już wcześniej załatwione.

Odnośnik do komentarza

OK. Przepraszam. Źle zrozumiałem. No cóż siła sugestii.

Dziwnie zasugerowałem się, że to post autora. :lol:

 

EDYTA

A walnąłem jak szczerbaty łysego zębami za włosy o sosnę.

To by się nadawało do tematu w RR jako humor i nieporozumienie ale niestety zakluczykowany.

Sam bym tam podał linka. :P

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Panowie no nie wiem już sam czy mam się śmiać czy płakać.

Ja na całkiem poważnie, a wy znów zaczynacie z tą publicystyką i czepianiem się za słowa. Co do potencjalnej wielkiej ilości postów, to niektórzy już ad hoc dopisują do tego wątku zupełnie nic nie wnoszące off-topowe że tak powiem i przepraszam za słowo "głupoty".

A mnie wytykają coś co jeszcze nie miało miejsca.

Jak nie macie mi nic do powiedzenia to nie zawracajcie sobie głowy i dajcie szansę innym.

Poza tym, nie obraź się, ale znając Ciebie to taki temat zająłby co najmniej z 3 strony.

 

To dla mnie obraza i potwarz już ! :( :(

 

1. Nigdy nie stosuj żadnych automatów.

Nigdy to mocne słowo. A to niby dlaczego, przecież po to wymyślono Menedżer urządzeń by to obsługiwał ?

2. Jeżeli system jest stabilny to nie kombinuj.

Czy ja mówię, że system jest niestabilny ? A co te nowsze wersje sterów takie groźne, zdestabilizują system ?

Ja wiem czasem niektóre nowsze stery są odradzane, nie znam się na tym dobrze, dlatego proszę was o te rady.

3. XP odchodzi w niebyt i producenci sterowników o tym wiedzą.

Konkrety, dowody a sprawdziłeś to chociaż jakie to są sterowniki ? Chciałbym to widzieć i przekonać się. Jak mam się przekonać jeśli tego nie sprawdzę jakimś sposobem.

 

I wystarczy.

Kiepskie tłumaczenie. Ja tu nie mówię, że CHCĘ OD RAZU coś aktuallzować, tylko w oparciu o jakąś wcześniejszą identyfikację i analizę rzetelnie to sprawdzić.

Czym mogę to sprawdzić i jak ? OTL-em ?

 

Lepiej spraw sobie pod choinkę dodatkową kostkę Ram. Bo masz niewiele - raptem 512Mb

Być może i mało, ale jak dla XP wystarcza, problemów z tym nie mam. Ja o tym dobrze wiem. Poza tym nie zmieniaj tematu.

Odnośnik do komentarza
Nigdy to mocne słowo. A to niby dlaczego, przecież po to wymyślono Menedżer urządzeń by to obsługiwał ?

 

A co ma MU wspólnego z programem DriverMax 6.39?

Sterowników systemowych nie zaktualizujesz bo ich nie ma.

 

Chciałbym to widzieć i przekonać się. Jak mam się przekonać jeśli tego nie sprawdzę jakimś sposobem.

Wpisz w google jak aktualizować sterowniki. Wyskoczy ci masa linków z instrukcjami. Poza tym lekcja z poprzedniego tematu nic kompletnie cię nie nauczyła.

Odnośnik do komentarza

A co ma MU wspólnego z programem DriverMax 6.39?

Sterowników systemowych nie zaktualizujesz bo i ch nie ma.

Nie wiem co ma, i mam nadzieję że się tutaj dowiem. MU chyba pokazuje chyba tylko stare wersje i daty, a DriverMax pokazuje pełną listę rzeczywistego stanu sterowników i nowszych wersji o ile takie są.

Chociaż co do systemowych to sam sprawdzałem MU niektóre stery automatycznie np. monitora i napędu optycznego. Kreator aktualizacji nic tam rzeczywiście nie znajdował. Ale ten Kreator gdzie tego szuka w MS Update, w Internecie na stronach producenta ?

 

Co do DriverMax-a to o ile wiem, choć napisałem że go nie znam dobrze - wyszukuje i pokazuje pełną listę sterów do aktualizacji bądź już aktualnych. No i tych, których po prostu już nie ma, ale nie dlatego że nie i koniec, tylko dlatego, że nie są wymagane w ogóle.

Jego cechą jest też, że nie trzeba wiele razy restartować systemu, a tylko zbiorczo jeden raz.

 

Wpisz w google jak aktualizować sterowniki. Wyskoczy ci masa linków z instrukcjami. Poza tym lekcja z poprzedniego tematu nic kompletnie cię nie nauczyła.

Chodzi ci o ten log z OTL-a, ze skanu sterowników ? Czy tam już wszystko na temat moich sterów wyczytałeś ?

Odnośnik do komentarza
Nie wiem co ma, i mam nadzieję że się tutaj dowiem. MU chyba pokazuje chyba tylko stare wersje i daty, a DriverMax pokazuje pełną listę rzeczywistego stanu sterowników i nowszych wersji o ile takie są.

Chociaż co do systemowych to sam sprawdzałem MU niektóre stery automatycznie np. monitora i napędu optycznego. Kreator aktualizacji nic tam rzeczywiście nie znajdował. Ale ten Kreator gdzie tego szuka w MS Update, w Internecie na stronach producenta ?

 

Widzisz Newsman Twój problem polega na tym że nie masz ochoty sie uczyć. Nic kompletnie nie łapiesz. Przetwarzasz te pliczki wideoi audio a dalej ni w ząb. Prosta rutynowa konwersja. zadna filozofia lecieć automatem.

Windows XP nie szuka aktualizacji w internecie. Trzeba je samemu znaleźć na stronie producenta urzadzeń. Czyli na stronie np. producenta grafiki. I teraz proste pytanie do Ciebie, jak wyszukasz aktualizację sterowników dla swojej karty graficznej? Opisz w punktach. :D

Odnośnik do komentarza

Oh, nie przesadzajmy, że trzeba szukać sterowników zawsze ręcznie, kolega Newsman rzeczywiście przesadza z wiara w automaty jakoby te byly jedynymi slusznymi rozwiazaniami. Ja uwazam, ze takie programy do czegos obliguja, ale nie generalizujmy. Uzywalem Driver Magician. Radzil sobie niezle, nie jest juz chyba wspierany, a nawet jesli to dosyc kiepsko, przy nowym sprzecie miewa spore luki w swoich bazach. Zeby dobral zle sterowniki zdarzylo sie tylko kilka razy (na kalekiej jednej dloni moge zliczyc).

Belfegor - w ogole nie bierzesz pod uwage faktu, ze juz od dluzszego czasu nowe lapki przez niektorych producentow nie maja na ich oficjalnej stronie sterownikow pod xp. Zostaja albo automaty - albo fora czy grupy dyskusyjne, na ktorych ludzie informuja jakie to stery do innych modeli pasuja do danego sprzetu.

Kolejna sprawa - gdyby automaty czy zbiorcze paczki byly zle - nigdy by nie powstala taka inicjatywa, strona jak driverpacks.net . Swietnie sobie radzi, a paczki do kontrolerow sata czy raid oraz kart sieciowych - spisuja sie znakomicie. Co do pozostalych sterow z paczek - nie probowalem, sam staralem sie unikac tego, ale zamierzam z czystej ciekawosci poinstalowac na paru lapkach taka instalke, w ktorej zintegruje wszystkie paczki sterow.

Reasumujac - generalizowanie, uogolnianie - to kiepski pomysl. Zreszta zgadzam sie z nowicjuszem Newsmanem - ze troche pitolicie od rzeczy. Wypadaloby swoje wywody podeprzec argumentami, przykladami. Inaczej tak sobie mozemy podywagowac bezowocnie.

Odnośnik do komentarza

Widzisz Newsman Twój problem polega na tym że nie masz ochoty sie uczyć. Nic kompletnie nie łapiesz. Przetwarzasz te pliczki wideoi audio a dalej ni w ząb. Prosta rutynowa konwersja. zadna filozofia lecieć automatem.

Ale o czym ty tu teraz piszesz kolego drogi ?! Co to ma z tym wspólnego w ogóle ?

Zdaje się, że to już przerabialiśmy, a ty znów bijesz nie wiem w stan mojej domniemanej niewiedzy, czy mojego aktualnego IQ ?

Tak przyznaję wielu rzeczy nie rozumiem, i po to właśnie się tu zgłaszam by je wyjaśniać. Informatyka to dziedzina ścisła i kompleksowa - mam tę ŚWIADOMOŚĆ, że stanowi pewną całość i nieznajomość jednego z elementów powoduje nieznajomość właściwie całości.

Nie oszukujmy się - nie jestem wszechwiedzący, zresztą kto w ogóle jest ?

 

Windows XP nie szuka aktualizacji w internecie. Trzeba je samemu znaleźć na stronie producenta urzadzeń. Czyli na stronie np. producenta grafiki. I teraz proste pytanie do Ciebie, jak wyszukasz aktualizację sterowników dla swojej karty graficznej? Opisz w punktach. :D

To w takim razie po co jest MU ze swoimi opcjami Aktualizacji sterów ?

 

Akurat do karty graf. nie wyszukuję bo wiem że do takiego układu graficznego jak ja mam - dość starego, nie powinno się aktualizować sterownika, choć nawet jest a jest.

 

Więc jak - pomożesz mi w tym, widzisz jakąś szansę rozwoju tego ? Bo jak nie to chyba kończymy ten wątek bo ja inaczej nie mam zamiaru tego dalej ciągnąć i dalszego sensu tego nie widzę. <_<

Odnośnik do komentarza

Bez urazy Newsman, przeczytalem Twoje posty tylko w tym temacie, zeby stwierdzic, ze faktycznie Twoje pojecie jest nikle. Co do nauki - to od tego jest forum w surowej postaci i podreczniki. Mozesz sie wspomoc google, a nie zadawaniem glupich pytan i prosba o gotowe odpowiedzi.

 

Zreszta - wyrazasz sie tak, ze nawet nie mozna Cie zrozumiec.

 

"Akurat do karty graf. nie wyszukuję bo wiem że do takiego układu graficznego j- dość starego, a ja mam nie powinno się aktualizować sterownika, choć nawet jest a jest."

 

Po jakiemu to jest? Powtarzanie wyrazów, literówki, skróty myślowe wynikające z braku wiedzy. Tragedia. Tymbardziej, ze wszystko już zostało wyjaśnione.

 

Od tego co to jest MU masz helpa. Przypomne, że wystarczy wcisnąć f1 albo zakładkę Pomoc > Tematy pomocy.

I tu - krótki wycinek

 

"

Menedżera urządzeń można używać do instalowania i aktualizowania sterowników urządzeń sprzętowych, zmieniania ustawień sprzętowych tych urządzeń oraz do rozwiązywania problemów.

Sterownik urządzenia to oprogramowanie umożliwiające systemowi Windows komunikowanie się z konkretnym urządzeniem sprzętowym. Zanim będzie możliwe użycie nowego sprzętu w systemie Windows, konieczne jest zainstalowanie sterownika urządzenia."

Odnośnik do komentarza
Zdaje się, że to już przerabialiśmy, a ty znów bijesz nie wiem w stan mojej domniemanej niewiedzy, czy mojego aktualnego IQ ?

 

Aktualizacja automatyczna sterowników na systemie XP nie jest mozliwa z poziomu Menedzera urządzeń. Na W7 jest taka możliwość.

Aktualizujesz sterowniki z MU wskazując rozpakowany folder ze sterami, które wczesniej sam musisz pobrać, a znaczy to tyle samo, że sam musisz wyszukać. Tak, jak ci podałem w temacie Netframework, na tacy stery do Audio.

A z tą kartą Nividia to dobry dowcip. I jak odpowiesz i podasz link do swoich sterowników, wtedy uznam, że zaczynasz być troszkę samodzielny.

Odnośnik do komentarza

Bez urazy Newsman, przeczytalem Twoje posty tylko w tym temacie, zeby stwierdzic, ze faktycznie Twoje pojecie jest nikle. Co do nauki - to od tego jest forum w surowej postaci i podreczniki. Mozesz sie wspomoc google, a nie zadawaniem glupich pytan i prosba o gotowe odpowiedzi.

No dobrze, jeśli tak sobie poczynasz to załóżmy że zgadzam się z tobą - moja wiedza o tym niewystarczająca. To może mnie łaskawie oświecisz w tym czym tutaj należy. Ale gdybym z kolei to wszystko wiedział - czego bym tu szukał twoim zdaniem ?

Zgadzam się forum nie było i nie jest remedium na Wszystko, ale ja nie proszę o wszystko. Czy ja wymagam zbyt wiele ?

 

Wiesz w Googlach piszą wiele różnych rzeczy, a ja nie szukam żadnych gotowych odpowiedzi wbrew temu co piszesz.

Niezrozumiałeś mnie ot, tyle i piszesz o wielu rzeczach tu wręcz zbędnych.

A ja jedynie pytam i proszę poradę czy też wskazanie najlepszego sposobu lub przykładu programu, który pokazywałby rzeczywisty i obecny stan sterowników tych systemowych jak i sprzętowych w zestawieniu z ewentualnymi nowszymi wersjami.

Oraz taki ewentualny też komentarz tak okiem Eksperta: co można i należy aktualizować, w jaki sposób, czy w ogóle itd.

Ale do tego potrzebna jest jakaś analiza, test czy też wykaz tych obecnych sterowników.

 

Zreszta - wyrazasz sie tak, ze nawet nie mozna Cie zrozumiec.

 

"Akurat do karty graf. nie wyszukuję bo wiem że do takiego układu graficznego j- dość starego, a ja mam nie powinno się aktualizować sterownika, choć nawet jest a jest."

 

Po jakiemu to jest? Powtarzanie wyrazów, literówki, skróty myślowe wynikające z braku wiedzy. Tragedia. Tymbardziej, ze wszystko już zostało wyjaśnione.

Wiesz ja mógłbym właściwie napisać to samo o innych, ale tego wielkodusznie nie zrobię.

Dobrze już jeśli chodzi o moją wypowiedź w cytacie - to nie żadne skróty z niewiedzy, tylko zwykłe literówki. Pisałem post w pośpiechu i palnąłem tam tego byka, zwykle to mi się nie zdarza. Jak tylko to zauważyłem, poprawiłem to - jest już poprawione, w porządku !

 

"Menedżera urządzeń można używać do instalowania i aktualizowania sterowników urządzeń sprzętowych, zmieniania ustawień sprzętowych tych urządzeń oraz do rozwiązywania problemów.

Sterownik urządzenia to oprogramowanie umożliwiające systemowi Windows komunikowanie się z konkretnym urządzeniem sprzętowym. Zanim będzie możliwe użycie nowego sprzętu w systemie Windows, konieczne jest zainstalowanie sterownika urządzenia."

Właśnie "aktualizowania" - i co o tym sądzisz jak chodzi o MU, zwłaszcza dla sterów sprzętowych ?

 

Poza tym znowu BYK - ja nic nie mówiłem o podłączaniu i instalacji żadnych, nowych urządzeń !! A jedynie AKTUALIZACJI obecnych i zainstalowanych wersji sterowników. Oczywiście o ile to jest w ogóle możliwe i zasadne, bezpieczne, dostępne i po prostu wymagane.

Tu nie można generalizować, to by było najgorsze, a skupić się na każdym po kolei.

No może z wyjątkiem systemowych, bo te choćby z racji starszej edycji systemu (XP Pro) po prostu nie są wspierane i wymagane.

Poza tym systemowe sterowniki pobiera się z tego co wiem właśnie automatycznie poprzez Microsoft Update (to dla Windows) w MU, gdyż po to moim zdaniem producent systemów wyposażył system w MU by to było możliwe i ułatwione też.

Ale nie wiem czy to jest w ogóle możliwe przez MU ? Słyszałem różne wersje na ten temat. Jedni mówią, że jest możliwe, inni że nie.

No to ja już sam nie wiem co jest w końcu prawdą.

 

Aktualizacja automatyczna sterowników na systemie XP nie jest mozliwa z poziomu Menedzera urządzeń. Na W7 jest taka możliwość.

Aktualizujesz sterowniki z MU wskazując rozpakowany folder ze sterami, które wczesniej sam musisz pobrać, a znaczy to tyle samo, że sam musisz wyszukać. Tak, jak ci podałem w temacie Netframework, na tacy stery do Audio.

A z tą kartą Nividia to dobry dowcip. I jak odpowiesz i podasz link do swoich sterowników, wtedy uznam, że zaczynasz być troszkę samodzielny.

Aktualizacja nie jest możliwa, ale dlaczego bo system jest za stary ? Czy dlatego, że nie i koniec ?

Ale aktualizować stery w ogóle warto ? Sam przecież napisałeś niegdyś, że to nie tylko "zmiana kolejnego numerka", że do czegoś zobowiązuje, coś poprawia ?

Choć od tego są też pewne wyjątki np. moja karta graficzna Nvidia GeForce2 MX/MX 400 jest jedną ze starszych modeli i działa dobrze, a skoro tak to ja wiem z zaufanego źródła, że nie warto i nie powinno się aktualizować chociaż nawet jest nowa wersja.

Co prawda np. w MU jest opcja przywracania poprzedniej wersji sterownika, ale po co poprawiać coś co działa dobrze ?

Tak czasami lepsze jest rzeczywiście wrogiem dobrego - i niech tak pozostanie.

Poza tym co do linków do sterów na stronach producenta - tak to mogę i potrafię zrobić o ile takie są. Ale i tak w poczuciu niepewności wynikającej z niewiedzy, a jednocześnie odpowiedzialności za komputer i system oraz jego bezpieczeństwa wolę to skonsultować ze specjalistami - a za takiego Ciebie właśnie uważam.

Także samodzielność - samodzielnością, ale trzeba jeszcze wiedzieć co się robi. A u mnie z tym przyznaję nie najlepiej.

Ale tak zachowawczo, bo to nie żaden dowcip :angry: oczywiście mogę podrzucić tu ten link do strony producenta: http://www.nvidia.pl...k_93.71_pl.html

Odnośnik do komentarza
Ale tak zachowawczo, bo to nie żaden dowcip :angry: oczywiście mogę podrzucić tu ten link do strony producenta: http://www.nvidia.pl...k_93.71_pl.html

 

No i brawo. Znalazłeś nowszą wersję sterowników do swojej karty.

 

I teraz żeby zakończyć dyskusję, są dwa sposoby aktualizacji sterowników:

 

1. Samodzielny instalator EXE ściągnięty ze strony producenta. Na który klikasz i sam wszystko instaluje. Jasne i zrozumiałe.

 

2. Aktualizacja z Menedzera Urządzeń. W tym przypadku sterowniki muszą być rozpakowane do wcześniej utworzonego folderu. Zazwyczaj podawane są w Zipie. Wtedy tworzysz na dysku (miejsce, partycja dowolne) folder o nazwie przypuśćmy Karta graficzna. Wypakowujesz pobrane sterowniki do tego folderu.

 

Wchodzisz do MU i wybierasz swoją kartę. PPM na Nvidia MX440 i wybierasz Aktualizuj sterownik > uruchamia sie kreator > padają pytania czy system Windows ma wyszukać oprogramowanie w witrynie Windows Update ? Jak to zaznaczysz i klikniesz dalej to nic z tego ponieważ tam nic nie ma. jasne? Dlatego wybierasz opcję Nie tym razem > Klikasz dalej > zaznaczasz Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji > Dalej > w następnym oknie zaznaczasz opcję Uwzglednij tę lokalizację w wyszukiwaniu i wskazujesz folder o nazwie Karta graficzna

I tu pewna uwaga

 

Czasem sytemowy kreator powie że nic nie może znaleźć ale to bzdura. Trzeba jeszcze w tym folderze wskazać właściwy podfolder np. dla systemu Windows XP to może być folder XP i wtedy następuje aktualizacja

 

Natomiast gdybyś chciał instalować sterowniki z MU, ale posiadał samodzielny instalator, wtedy możesz rozpakować taki plik EXE za pomocą np. Winrara.

Zanim zrobisz aktualizację sterowników do karty graficznej. Należy odinstalować stare.

 

 

Ale aktualizować stery w ogóle warto ? Sam przecież napisałeś niegdyś, że to nie tylko "zmiana kolejnego numerka", że do czegoś zobowiązuje, coś poprawia ?

 

 

Zasadniczo warto. Ale np, często jest tak, że aktualizacja sterowników do grafiki może coś pokiełbasić. Nagle jakaś gra nie chodzi jak powinna itd. Z tym różnie bywa. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Warto natomiast mając stary sprzęt zaktualizować sterowniki do płyty. Takie jak chipset, audio , lan. To już zrobiłeś.

W przypadku Twojej grafiki możesz spokojnie instalować stery. Zaczynałem od identycznej karty i pracowałem na tych sterownikach, które wskazałeś.

 

A ja jedynie pytam i proszę poradę czy też wskazanie najlepszego sposobu lub przykładu programu, który pokazywałby rzeczywisty i obecny stan sterowników tych systemowych jak i sprzętowych w zestawieniu z ewentualnymi nowszymi wersjami.

 

Nie potrzeba żadnego programu. Wszystkie dane są w MU.

 

PPM na dane urządzenie > Włąściwości > Zakładka Szczegóły > lub Sterownik

tam jest informacja o wersji sterownika i dacie jego produkcji

 

W przypadku Twojej płyty i każdej innej, pierwsze kroki, które należy zrobić w celu aktualizacji, to odwiedzić strone producenta płyty i sprawdzić czy są nowsze wersje sterowników.

Dopiero potem można szukać na stronach poszcególnych producentów podzespołów na stałe zamontowanych na płycie, słowem zintegrowanych.

Nie dotyczy to urządzeń dodatkowo podłaczanych do kompa takich jak nagrywarka CD, karta graficzna, karta dźwiękowa, tunery i inne bajery.

Odnośnik do komentarza

Kiedys zdarzyla mi sie sytuacja, w ktorej instalka .exe byla uszkodzona i przerywalo proces instalacji. Rozpakowanie winrarem dawalo zupelnie inne rezultaty i nie bylo tam plikow ze sterownikami, tak jakby byl blednie rozpakowany. Nie bardzo pomagaly tez programy do przegladania exe.

Uruchamiany instalator, zdaje sie, ze to byl installshield - tworzy w katalogu temp folder, z ktorego to juz szlo wyodrebnic te sterowniki. Co prawda przytrafilo mi sie to tylko raz czy dwa w zyciu, zazwyczaj mozna latwo rozpakowac taki plik exe.

 

I jeszcze to, co prawda pod Server 2008, ale na Xp tez powinno dzialac, jesli nie - to proszę o sprostowanie. Zreszta zamierzam sprawdzic czy w ten sposob bedzie mozna wyszukac sterowniki z paczek ze strony driverpacks.net na zainstalowanym juz systemie.

http://technet.micro...y/cc753716.aspx

Odnośnik do komentarza

To troszke naiwne myslenie, jesli juz ironizujesz to przynajmniej rob to wtedy, gdy ma to jakis cel. Przykladow mnoge mnozyc - brak internetu, uszkodona usluga, ktora uruchamia installshielda, uszkodzony sprzet - chociazby ram, walnieta instalka na serwerze.

Wypadaloby byc przygotowanym na kazda ewentualnosc, a nie isc na latwizne i dawac proste, oklepane rady. To raz, a dwa, ze widac, ze jesli mowa o zabawe ze sterownikami to tkwisz w sredniowieczu. I nie traktuj tego jako osobistej krytyki. Mysle, ze w innych tematach masz na pewno wiecej i madrzejszych rzeczy do powiedzenia. Tutaj niestety nie blyszczysz, ale przeciez nie kazdy zna na wszystkim, prawda?

Odnośnik do komentarza
widac, ze jesli mowa o zabawe ze sterownikami to tkwisz w sredniowieczu. I nie traktuj tego jako osobistej krytyki. Mysle, ze w innych tematach masz na pewno wiecej i madrzejszych rzeczy do powiedzenia. Tutaj niestety nie blyszczysz, ale przeciez nie kazdy zna na wszystkim, prawda?

 

ma dzisiaj farta. Jeden specjalista od sterowników drugi od instalacji sytemów. Co za dzień.

Oczywiście, że tkwię w sredniowieczu, jak to byłeś łaskaw nazwać. Różnica jest taka, że mnie średniowiecze nie zawiodło a Ciebie 21 wiek tak. Na co wychodzi i co pozostaje?

Odnośnik do komentarza
Żeby nie było: podzielam zdanie Groszexxx, musiałem bowiem kilka razy rozwalać na kawałki uszkodzone instalki z uszkodzonych płytek. I nie, ponowne pobranie czegoś nie zawsze działa.

 

A co mnie to obchodzi czy ci działa czy nie działa. temat dotyczy innej sprawy a nie wątpliwości jaka jest instalka.

 

Jedynym powodem, dla którego jeszcze nie wyciąłem tego fragmentu dyskusji, jest fakt, że nie mam uprawnień do działu Windows.

 

osobiście zwrócę się do Picasso żeby nadała Ci uprawnienia. Wchodzi sobie w temat gościu i pierdzieli farmazony o super programach do aktualizacji automatycznej. sam dobrze wiesz i sam tak nie robisz a teraz się rzucasz.

Odnośnik do komentarza

Skoro już wyciągnięty do odpowiedzi, a nie chce mi się całego tematu czytać, to ja robię tak...

 

1. Rozbierz kompa (jeśli to składak) i spisz zawartość.

2. Jeśli to zestaw produkowany seryjnie lub laptop, to po modelu poszukaj na stronie producenta całej konfiguracji sprzętowej. Wielu producentów umożliwia wyszukiwanie sprzętu po numerze seryjnym lub tzw. Service Tagu i to jest najpewniejsza metoda. Przykładowo, taki Dell Latitude D510 miał chyba 3 różne karty WiFi.

3. Znalezienie sterowników na stronach producentów poszczególnych podzespołów lub wykonawcy całego urządzenia, jednak z doświadczenia wiem, że wszelkie update'y pojawiają się zdecydowanie szybciej na stronach tej pierwszej grupy.

4. Jeżeli nie da się z przyczyn obiektywnych zrealizować punktów 1. i 2., to pozostaje z Menedżera Urządzeń skopiowanie identyfikatorów poszczególnych urządzeń i przez Google szukanie sterowników. Metoda czasami ryzykowna, ale ja w ten sposób przywróciłem do życia kilka zapomnianych laptopów i działają.

 

Wchodzi sobie w temat gościu i pierdzieli farmazony o super programach do aktualizacji automatycznej. sam dobrze wiesz i sam tak nie robisz a teraz się rzucasz.

 

A to też. Znowu nie sprecyzowałem myśli. Nie jestem zwolennikiem automatów, bo widziałem wiele razy błędnie dobrane sterowniki. Przydałoby się ten wątek naprawdę posprzątać.

 

PS Żeby znowu nie było: nikogo nie faworyzuje.

Odnośnik do komentarza

Myslalem, ze rozszerzylismy temat do ogolnej rozmowy o sterownikach. Nie bede komentowal opryskliwego zachowania i ignorancji, bo nie chce ani prowokowac ani robic offtopow.

Juz we wczesniejszym poscie natomiast prosilem o jakies konkrety, argumenty. Ja moge powiedziec, ze co innego jest cos stosowac osobiscie, co innego jest polecac to innym. Automaty sa bardzo proste w obsludze - kosztem duzej zawodnosci, i bez watpienia moga ich uzywac ludzie bez pojecia, bo za sztuka dwa razy kliknac mysza. Schody sie zaczynaja wtedy, gdy cos pojdzie nie tak, nie po naszej mysli czy nie zostanie spelniony pokladany cel. Takze skoro juz skrytykowalismy takie procedury w odniesieniu do autora tematu - warto by bylo przedstawic jakas alternatywe. Nie od dzisiaj wiadomo, ze krytykowac jest latwo, a czesto sie zdarza, ze ktos pisze "nie masz racji, to nie przejdzie, to nie zadziala" - brakuje natomiast informacji dlaczego i w jaki sposob zrobic cos tak, zeby jednak zadzialalo. Jesli ktos jest konserwatysta - to jego sprawa, nie musi narzucac swojego zdania innym, chociaz na pewno moze je wyrazic.

Poruszylem tez temat poszukiwania sterownikow na laptopy, ktore nie maja dedykowanych sterownikow na dany sytsem operacyjny. Jestesmy w dziale XP, wiemy, ze ten system odchodzi przed producentow sprzetu w zapomnienie - dlatego tym bardziej takie rzeczy nalezy omawiac i poruszac, zamiast sie burzyc i zachowywac jak rozkapryszone dziecko.

Skad ktos bez pojecia ma wiedziec jak znalezc sterowniki do nowego laptopa, zeby pracowaly pod xp, a ze laptop nowy to liczba tematow w google jest niewystarczajaca dla takiego delikwenta, zeby mogl sobie sam poradzic. Przykre, ze ktos z takim stazem zachowuje sie w ten sposob, tymbardziej, ze wydawalo mi sie, ze zostal rozpoczety ciekawy temat.

 

I Dawid przynajmniej wniosl niemalo do tematu.

Ja tylko odnioslbym sie do 1 punktu, ze zamiast rozbierac kompa i spisywac cos recznie - chociaz to tez jest jakis sposob, ale zawsze uwazam, ze to "ostateczna ostatecznosc". Mozna uzyc programu al'a stara AIDA czy nowszy Everest.

 

I jeszcze raz poloze nacisk na podsumowanie swojej mysli w pierwszym akapicie - chodzi o stworzenie pewnych algorytmow dzialania, a jak wiemy - takie algorytmy tworzy sie na KAZDA EWENTUALNOSC.

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...