Skocz do zawartości

Błędy w wyświetlaniu obrazu, małe poziome paski


Soosa

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z nietypowym problemem. Po zainstalowaniu Win7HP64 OEM na ekranie pojawiają się statyczne "zakłócenia" w postaci poziomych pasków, grubości około 1 px, długości różnej, kolorystyce przypadkowej lub czarnej. Kojarzy mi się to z błędami związanymi z przegrzaną kartą graficzną, ale problem występuje na gołym systemie i na systemie ze sterownikami. Paski powodują rozmazywanie się części lub całości okien, występują sporadycznie lub całą gromadą - szczególnie na ekranie wyboru profilu. Okno UAC jest wogóle nieczytelne, ale wciśnięcie TAB powoduje niejako odświeżenie okna i pozostaje potem czytelne.

Platforma to Asrock 4coredual Sata2 r2.0 +e6700+gf7600GS i do tego moonitor panoramiczny na DVI.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Benq G24???? nie pamiętam dokładnie numeru, sterowniki do monitora wgrane od producenta

odświeżanie automatycznie dobrane przez system

zasilacz to OCZ 500W StealhXtream II z aktywny PFC

Karta graficzna to Galaxy GF7600 z DDRIII na AGP

Dysk od systemu to samsung spinpoint na ATA133 160 GB

Dugi dysk to Seagate bodaj Barrakuda na SATA

trzeci napęd to nagrywarka Liteon DVD RAM

Problem dotyczy przede wszystkim zimnego komputera, a przegrzanie nie grozi - już o to zadbałem.

SMART błędów nie wykazuje

tak jak pisałem problem dotyczy przy sterownikach systemowych jak i producenta (domyślnie - najnowszych jakie nVidia przewidziała)

Zrzuty mogę przedstawić jutro, tylko pytanie czy rzeczywiście są tak potrzebne?

Odnośnik do komentarza

W jakiej rozdzielczości pracuje monitor i z jakim odświeżaniem?

Zrzuty pokażą aktualne napięcia i temperatury + plus inne ciekawe rzeczy, które mogą być istotne.

Czy próbowałeś wyjąć kartę i poprawić złącze?

Czy sprawdzałeś wtyk kabla monitora?

Czy karta ma wyjście DVI czy korzystasz z przejściówki?

 

EDYTA

Problem dotyczy przede wszystkim zimnego komputera

Czy to znaczy, że po czasie problem ustępuje?

Jeżeli tak to może to być faktycznie zły styk lub problem z napięciami z zasilacza (padają kondensatory).

Odnośnik do komentarza

To jeszcze dopowiem, że dotychczas (ostatnie pół roku od zmiany procesora i zasilacza i ostatnie 3 lata od zmiany grafiki/płyty głównej) wszystko pod kontrolą XP Pro chodziło w porządku.

benq Rozdzielczość to 1920 x 1080, karta ma wyjście DVI, wszystko na wszelki wypadek porozłączałem i podłączyłem jeszcze raz po odkurzeniu, choć nie widziałem celowości takiego działania, skoro jeszcze dzień wcześniej komputer działał ciągle przez 16 godzin (jak z resztą prawie codziennie to robi). Problem sprzętowy nie jest dla mnie oczywisty, chyba że w karcie od początku coś siedziało a pod XP nie wychodziło na wierzch.

Zrzut będzie jutro, ale czy przy nowym zasilaczu i niepopuchniętych niewyciekających kondensatorach na płycie myślisz, że coś by się działo?

 

Problem dotyczy zimniego komputera, bo:

1. system Win7 mam od wczoraj

2. problem jest również od wczoraj

3. na tyle na ile miałem czas się zająć, komputer był po dłuższej przerwie, natomiast problem cały czas się utryzmywał (około 1-1,5 godziny katowania IE by znaleźć sterowniki i osoby o podobnym problemie jak ja) więc na pewno nie był poddawany żadnym obciążeniom.

4. Gra 3d (Age of Legends) chodziła bez problemu przez 40 minut gry mojego brata aż zakończyła się na BSOD

Odnośnik do komentarza

Czy Menadrzeże urządzeń nie masz wykrzyknika przy karcie?

Czy problem powstał tylko po instalacji W7?

Nie obraź się ale dla pewności - czy nie pomyliłeś typu sterownika AGP-PCI (NV zawsze sugeruje najnowsze konstrukcje).

Tak, mam - przy kamerce internetowej od Logitecha - tylko przy niej

Tak, problem powstał i występuje wyłącznie w obsłudze okien windowsa 7 (upragniona przesiadka na oryginał)

nie, nie pomyliłem- sterownik był jeden bez rozgraniczenia pomiędzy AGP a PCI-Ex - karta jest na AGP (pochodzi jeszcze ze starej konfiguracji na poprzedniej płycie, a płyta od Asrocka ma ten konfort, że spokojnie się braciak przesiądzie z AGP na PCI-Ex - Mobo ma oba sloty). Na wszelki wypadek nagrałem starszy sterownik 190 a potem najnowszy 25??? i problem się utrzymuje (ciekawe czy wyjdzie na printscreen'ach :)) Obrazek mówi o PCI-Ex. ale opis już o AGP. Nie znalazłem po prostu nigdzie indziej tej karty tak na poczekaniu.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy ta wersja W7 ma tzw Narzędzie wycinanie (w akcesoriach) bo to załatwia zrzuty. Sprawdź.

Podaj takie obrazki:

1. Z CPUZ - Mainboard.

2. Z GPUZ - Graphic Card + Sensors.

3. Z HWINFO32 - Sensor + System. Zanim zrobisz zrzut z Sensor poczekaj około 15 minut lub dłużej (będą tam wartości Current Min Max ).

Jeżeli wrzucisz na www.imageschack.us to niestety mogę je obejrzeć po 20:00 (blokada strony) ale zapewne znajdzie się ktoś na forum kto to zdiagnozuje.

Jest tu sporo osób o dużej wiedzy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy ta wersja W7 ma tzw Narzędzie wycinanie (w akcesoriach) bo to załatwia zrzuty. Sprawdź.

Podaj takie obrazki:

1. Z CPUZ - Mainboard.

2. Z GPUZ - Graphic Card + Sensors.

3. Z HWINFO32 - Sensor + System. Zanim zrobisz zrzut z Sensor poczekaj około 15 minut lub dłużej (będą tam wartości Current Min Max ).

Jeżeli wrzucisz na www.imageschack.us to niestety mogę je obejrzeć po 20:00 (blokada strony) ale zapewne znajdzie się ktoś na forum kto to zdiagnozuje.

Jest tu sporo osób o dużej wiedzy.

 

Umówmy się na jutro. Mieszkam gdzie indziej, niż znajduje się diagnozowany komputer.

 

-----------------------------------

 

zrzut1su.th.jpg

73275847.th.jpg

starczy? test wykonany w około 1 godzinę, z uruchomionym w tle RARem pakującym katalog z róznymi plikami.

Odnośnik do komentarza

dodatkowe informacje:

- na drugiej innej karcie na AGP - efekt ten sam

- na trzeciej karcie na PCI-Ex - jest super

wygląda więc że problem dotyczy albo gniazda albo sterownika obsługującego gniazdo, albo ustawień w BIOS dotyczących AGP. Karta nieznacznie sie chybocze co skutkuje większymi zaburzeniami wyświetlania obrazu aż do zwiechy. Slot oczyściłem, poruszyłem wszystkie druciki/złączki w slocie by sprawdzić czy któraś się nie poluzowała. Przesunąłem nieznacznie śledzia, tak że karta weszła głębiej w slot - bez efektu - nadal pojawiają się zakłamania w postaci różnej długości kresek. Zauważyłem dodatkowo, że te kreski nie mają wpływu na kursor myszy, tzn. kursor jest nad nimi, nie zaburzają go.

Jakieś pomysły? (oprócz tego, by zmienić kartę z AGP na PCI-Ex)

Odnośnik do komentarza

Faktycznie to może być problem gniazda AGP np tzw zimny lut lub zbytnio rozgięte styki gniazda wskutek niewłaściwego wetknięcia karty.

Odłącz zasilanie, poczekaj długo aż kondensatory się rozładują, użyj oka na słupku i sprawdź czy któryś styk w gnieździe AGP nie jest zbytnio wciśnięty z powodu np wady plastiku.

 

Ale mam parę innych spostrzeżeń:

 

sterowniki do monitora wgrane od producenta

Spróbuj to wywalić. Jeżeli korzystasz z DVI to sterowniki Ci nie są potrzebne.

 

Czy sterowniki do karty pobierałeś z www.nvidia.pl czy od producenta karty?

Chyba trochę przegrzewa Ci się procesor (ewentualnie wymiana pasty).

Napięcie + 12V - trochę mało - sprawdź miernikiem.

Napięcie -12 V, -5V - chyba bez znaczenia chociaż nie pamiętam czy AGP nie wykorzystuje któregoś (do sprawdzenia).

Napięcie VBat - padnięta bateria na płycie - sprawdź miernikiem. Powinno być 3,3 V - chociaż jest tam inna pozycja poprawna ale bez opisu (obrazek) może program źle interpretuje. Czy system nie gubi czasu i ustawień BIOS?

 

 

 

Odnośnik do komentarza

...wygląda więc że problem dotyczy albo gniazda albo sterownika obsługującego gniazdo, albo ustawień w BIOS dotyczących AGP...

Chyba już sam sobie na to odpowiedziałeś :P. Spróbuj z inną wersją sterownika do Chipsetu jeśli takowa istnieje (starsza lub nowszą). Może w Biosie jakieś ustawienie dotyczące AGP jest złe choć trudno było by w to uwierzyć skoro piszesz że na XP było dobrze a pod Siódemka już nie jest. Ja bym stawiał jednak na sterownik mimo wszystko.

 

Hm, wszedłem teraz na stronę Asrocka i niestety niema sterów do twojej płyty na Siódemkę 64bit, tak samo na stronie VIA, natomiast są na Viste64bit ver:5.11A na Asrocku i ver.5.24A na VIA, można by spróbować z nimi.

Edytowane przez FWaldek
Odnośnik do komentarza

tak jak pisałem, próbowałem sie zająć złączem - zlot twardo osadzony- nawet śladu drgnięcia. Wnętrze przedmuchane, przelecone pędzlem, styki wewnątrz przepatrzone. Dodatkowo nieznacznie udało mi się podwyzszyć śledzia na karcie, dzięki czemu karta głębiej się osadziła w slocie.

Sterowniki do monitora, do karty graficznej, do chipsetu płyty głównej - wszystko wgrywałem po kolei, pomimo względnie prawidłowo chodzącego systemu, prosto ze stron producentów, najnowsze z dostępnych.

System nic nie gubi. Dla tego nie wierzę programom od napięcia, bo nie wychwytują skoków, a w dodatku czasem (za często) się zdarza, że wskazania programów rozmijają się z rzeczywistością. Zasilacz spełnia póki co specyfikację producenta.

Zostaje zimny lut lub błędnie ustawiony BIOS - wszystko inne wykracza poza moje możliwości. Na szczęście brat dorósł by kupić kartę na PCIEx, ale do tego momentu jak użebrze te pieniądze, muszę zapewnić poprawną pracę systemu.

Za dotychczasowy wkład wszystkim dziękuję. Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pomysły - będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza

Właściwie niewiele jest do dodania ponad to co napisał Wiesław, mogę zaproponować jedną jeszcze rzecz, wyciągnij bebechy z obudowy i złóż kompa na "pająka" na biurku (płyta ułożona na jakimś pudełku w taki sposób aby śledź od karty swobodnie zwisał poza płytę nie dotykając blatu biurka/stołu) jeśli Ci się chce rzecz jasna coś takiego zrobić i dwa, zdegraduj w biosie szybkość portu AGP do 4x, wyłącz jeszcze fast write, Primary Graphics Adapter ustaw na AGP , AGP GADSTB Output Delay popróbuj innych dostępnych wartości, V-Link Speed ustaw - FAST, i na koniec tak dla uzupełnienia, chipset VIA i procesor Intel to nigdy nie było dobre połączenie do tego jeszcze w zestawieniu z Win 7.

To by było na tyle.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...