Skocz do zawartości

"Trik" przyśpieszenia systemu


avertos

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Witam

Otóż trochę się posrałem dzisiaj, uruchamiam kompa z nadzieją że się szybko uruchomi, włączyłem sobie stoper a tu nagle bum zamiast ekranu ładowania (logo windowsa) czarny ekran i na samej górze monitora pojawiają się milimetrowe pixele o różnych kolorach.

Od razu uruchomiłem opcje naprawy windowsa, przez 10min jest "Próba naprawiania systemu" a potem piszą że nie da się naprawić.

Zrestartowałem jeszcze raz kompa i przeczekałem te pixele i w końcu uff się uruchomiło po 3min

A teraz powiem wam co zrobiłem przed tym wszystkim.

A więć tak, zauważyłem po tym długim uruchomieniu dzisiaj że na pasku mam małe ikony. Była to zapewnie moja nieświadoma wczorajsza ingerencja w programie Sunrise Seven, przeglądałem tam różne opcje i pamiętam że zaznaczyłem opcje Małe ikony na pasku startu ale nie zaznaczyłem zatwierdz, więc musiało się to zatwierdzić po uruchomieniu kompa.

Potem tak jak jest ten temat, zacząłem się bawić w ten trik przyśpieszenia systemu.

W opcji msconfig zaznaczyłem opcje rozruch bez interfejsu gui i obok ustawilem 3 sek, tych rdzeni nie zmieniałem. (Nie restartowałem kompa ani razu przez ten dzień.)

Pousuwałem pare plików z pustymi folderami bądź jakieś samotne pliki na dyskach w program files itd.

Następnie wyłączyłęm pare usług programem od picassy. Smart utility -ustawiłem save tweaks wiec samo mi coś wyłączyło. Odznaczyłem także jakieś usługi AMD Fuel service i AMD external events utility

Potem uruchomiłem defragglera i przeanalizowałem wszystkie dyski a następnie uruchomiłem opcje defragmentuj na te 3 dyski, i zaznaczyłem opcje wyłącz komputer po zakończeniu, defragmentacja troche trwała (ponad 10 godzin) bo pamiętam kiedy komputer się wyłączył.

 

I to wszystko, rejestru wtedy nie defragmentowałem, jedynie usunąłem ccleanerem jakieś śmieci.

 

Rano wstaje i pojawia mi się taki czarny ekran z pixelami.

 

O co tu chodzi?

Gdzie popełniłęm błąd? Czy to wina tego interfejsu gui i tych 3 sek?

Boje sie teraz wyłączać komputer..

Licze na pomoc!

 

PS. Może to będzie miało jakieś znaczenie choć wątpie bo nigdy nie miałem z tym problemu odkąd to używam czyli ponad rok ale cały czas siedze na trybie testowym windowsa 7:

http://oi46.tinypic.com/2eus750.jpg

będziecie pytać czemu to dlatego że chce mieć 510hz na myszce, gdzie normalnie mogę mieć max 100 (potrzebne do gier).

post-7537-0-65790200-1354709797_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Otóż trochę się posrałem dzisiaj, uruchamiam kompa z nadzieją że się szybko uruchomi, włączyłem sobie stoper a tu nagle bum zamiast ekranu ładowania (logo windowsa) czarny ekran i na samej górze monitora pojawiają się milimetrowe pixele o różnych kolorach.

 

vs.

 

W opcji msconfig zaznaczyłem opcje rozruch bez interfejsu gui i obok ustawilem 3 sek, tych rdzeni nie zmieniałem. (Nie restartowałem kompa ani razu przez ten dzień.)

 

Wyłączenie GUI to przecież usunięcie ekranu z logo Windows. Zamiast ekranu startowego widać tylko czarny ekran.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Wyłączenie GUI to przecież usunięcie ekranu z logo Windows. Zamiast ekranu startowego widać tylko czarny ekran.

 

 

Niemożliwe, mam tą opcje ustawioną na swoim laptopie gdzie też tam bawiłem się w przyśpieszanie systemu i tam pojawia mi się ekran ładowania i te logo windowsa które się ładuje. ALE nie pojawia mi się ten interfejs czarno biały z informacjami jaki mam bios, ile ramu, jaki dysk itd. Omija mi to na laptopie. Tutaj na komputerze było odwrotnie.

Zresztą nawet jakby to było to, to jakim sposobem tak długo musiałem czekać zanim się system odpalił? Gdy wcześniej miałem te logo ładowania było to o wiele szybciej i ską te pixele straszące na górze monitora? juz myslalem ze mi grafika padła..

Odnośnik do komentarza
Niemożliwe, mam tą opcje ustawioną na swoim laptopie gdzie też tam bawiłem się w przyśpieszanie systemu i tam pojawia mi się ekran ładowania i te logo windowsa które się ładuje. ALE nie pojawia mi się ten interfejs czarno biały z informacjami jaki mam bios, ile ramu, jaki dysk itd. Omija mi to na laptopie. Tutaj na komputerze było odwrotnie.

 

Z kolei to co mówisz teraz jest dla mnie "niemożliwe". Przecież celem tej opcji jest wyłączenie grafiki startu Windows (aka czarny ekran), faza "BIOS" nie ma nic do rzeczy (to wcześniejsza sprzętowa). GUI = interfejs graficzny. "Bez GUI" = tam nie może być żadnego ekranu z logo, skoro ma być "bez grafiki". Jak Ty sobie wyobrażasz "bez GUI" z obrazkiem? To jest sprzeczność.

 

Ta opcja działa tak na wszystkich systemach. Zdejmuje logo, a w zamian jest ciemnica. Pierwszy ekran graficzny, który się pojawia, to dopiero niebieski ekran logowania kont.

 

 

Zresztą nawet jakby to było to, to jakim sposobem tak długo musiałem czekać zanim się system odpalił?

 

To jest placebo. Przy braku ekranu graficznego wydaje się dłużej, bo nic nie widać...

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Witam

Otóż trochę się posrałem dzisiaj, uruchamiam kompa z nadzieją że się szybko uruchomi, włączyłem sobie stoper a tu nagle bum zamiast ekranu ładowania (logo windowsa) czarny ekran i na samej górze monitora pojawiają się milimetrowe pixele o różnych kolorach.

Jak daleko sięgam pamięcią to od zawsze mam identyczne paski. Posiadam LG Flatron W2452T, mysz A4Tech X-748 (1000Hz), grafike nvidia GTS250. Raczej bym się tym nie przejmował

Odnośnik do komentarza

Coś usuwałeś, coś czyściłeś, coś zmieniałeś, coś ustawiałeś, korzystasz z Sunrise Seven.

Powodzenia.

Rób kopie danych i szykuj się do reinstalacji systemu. Inaczej zaczniesz zakładać nowe tematy.

 

aha?

usuwalem tylko przestarzałe pliki,nie systemowe,czyściłem rejestr ccleanerem, zmieniałem to co napisałem, z sunrise seven korzystam tylko po to zeby usunąć skróty pod ikonami, żadnego innego sposobu nie znalazłem bądź po prostu nie działał.

To oznaka że system pada?

Odnośnik do komentarza

Skoro byłeś uprzedzony o skutkach stosowania SS to OK.

Czytając Twoje działania opisane w postach dobrze radzę:

 

1. Pozbądź się SS.

2. Dbałość o system, pliki i porządek na dysku zaczynasz od systemowego oczyszczania dysku (PPM -> Właściwości) - szczególnie po wielu testowych instalacjach i deinstalacjach różnego sotu.

3. Do defragmentacji dysku używasz np. Free - PuranDefrag lub komercyjny PerfectDisk (picasso gdzieś w dziale linkowała wersję Free - poszukaj). Szczególnie istotne dla systemów x64.

4. Przed rozpoczęciem defragmentacji zaznaczasz opcję BOOT na ON.

5. Po zakończonej defragmentacji robisz restart - ciąg dalszy defragmentacji włącznie z defragmentacją pliku wymiany.

6. Okresowo możesz zrobić czyszczenie rejestru (ma niezbyt duży wpływ na system ale po wielu install/uninstall warto to zrobić). Możesz użyć Free Auslogics Registry Cleaner KLIK.

7. Ważne jest okresowe kompaktowanie (defragmentacja) rejestru i tu możesz użyć Free Auslogics Registry Defrag - link j.w. Oba softy są kompatybilne z W7 x86 i x64. Soft kompaktuje rejestr w trakcie BOOT.

 

Takie działania (okresowe lub w zależności od potrzeb) przyniosą zdecydowanie lepsze efekty niż zmiany ustawień itp.

Nie baw się w triki, Tweaki i inne ulepszacze, które zazwyczaj skutkują problemami.

 

Ważne jest również posiadanie na dysku (partycji) stosownej ilości wolnego miejsca - optymalnie 15 - 20 % pojemności.

 

W przypadku braku miejsca możesz usunąć wszystkie punkty przywracania systemu oprócz ostaniego co umożliwia oczyszczanie dysku w dodatkowych opcjach.

 

Ale przestrzegam przed zbyt pochopnym działaniem bo zostaje Ci ostatni punkt przywracania. Coś takiego można zrobić wówczas kiedy system pracuje stabilnie po dłuższym czasie np. od ostatnich aktualizacji.

 

Ja to wszystko robię od dawna i widzę spore zmiany przy starcie systemu. Oczywiście wg własnej oceny kiedy to zrobić.

Korzystam z PerfectDisk Pro oraz PerfectRegistry (oba komercyjne tego samego producenta).

Odnośnik do komentarza

@up

Dzięki za porady a takie pytanie gdzie mogę usunąć przestarzałe kopie przywracania systemu?

Jak inaczej moge usunąć skróty pod ikonami? wtedy bede mogl usunąć SS.

Oraz czy jak już użyłem programu Defraggler (64bit) przy uruchomionym systemie to moge teraz tym samym programem uruchomic defragmentacje w boot time? czy sciagnac ten perfect disk? I od nowa defragmentacja a potem w boot time?

To samo z tym auslogics registry cleaner i defrag - te programy są lepsze od tego co już mam? - Quicksys RegDefrag

Oraz czy defragmentacje rejestru moge wykonywac podczas użytkowania systemu czy musi byc wszystko wylaczone, kazdy program itd? to samo z defragmentacja dysku?

Odnośnik do komentarza
pytanie gdzie mogę usunąć przestarzałe kopie przywracania systemu?

Dysk -> PPM -> Właściwości -> Oczyszczanie dysku -> Pojawi się okno z plikami do usuniecia (kosz, temp itp) -> OK.

Ponownie to samo i wchodzisz do dodatkowej zakładki np. Więcej opcji lub dodatkowe (to różnie wygląda w zależności od metody instalacji W7).

Musisz znaleźć panel informujący o usuwaniu punktów przywracania systemu -> klik i czekasz aż dysk przestanie mrugać. Wciskasz OK i potwierdzasz.

 

Ale jak pisałem wyżej - to musi być świadome działanie.

Ja robię to okresowo po utworzeniu kopii partycji. Wczoraj na C: miałem 25 GB z punktami przywracania.

 

Jak inaczej moge usunąć skróty pod ikonami? wtedy bede mogl usunąć SS.

Tego nie wiem. Chyba w linkowanym przez @picasso temacie masz odpowiedź.

 

Oraz czy jak już użyłem programu Defraggler (64bit) przy uruchomionym systemie to moge teraz tym samym programem uruchomic defragmentacje w boot time?

Tego programu nie znam. Nie wiem jakie pliki defragmentuje w BOOT. Rzadko jest polecany. Znam te które podawałem i mogę potwierdzić skuteczność.

Defragmentację BOOT zawsze wykonuje się tym samym programem po zakończonej zwykłej defragmentacji i restarcie.

Nie znaczy to, że nie możesz zainstalować innego softu i nim wykonać wszystko.

 

To samo z tym auslogics registry cleaner i defrag - te programy są lepsze od tego co już mam? - Quicksys RegDefrag

 

Odpowiedź jak wyżej. Nie znam tego softu a linkowany używałem, znam i działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza

Najlepiej boot-time, co już zaznaczałem. Im mniej programów będzie w użyciu, tym mniej plików będą one wykorzystywać, więc więcej zasobów będzie możliwych do zdefragmentowania i przeniesienia zarazem.

 

Gdzieś wyżej widziałem pytanie o wrzucenie dużych plików na koniec dysku: prawdopodobnie chodzi o to, że koniec dysku jest najmniej wykorzystywany, więc pliki nie będą pofragmentowane, więcej miejsca zostanie na początku na bieżące openie trzeba będzie przy ich (tych bieżących plików) odczycie i zapisie skakać.

Odnośnik do komentarza
A czy jest różnica defragmentowania podczas użytkowania systemu? Pisanie na gg, surfowanie po necie itd? czy lepiej defragmentować podczas gdy nic nie robimy?

 

Różne softy defragmentujące mają własne algorytmy wykonania defragmentacji. Jedne mają tylko jeden inne kilka.

Popularne przemieszczanie plików w celu uzyskania jak najwięcej wolnego miejsca czasem szkodzi bo system musi pokonać rozmieszczenie plików po defragmentacji. System w trakcie pracy wykonuje zapisy modyfikowanych plików wg algorytmu MS.

Im bardziej defragmenter jest do tego zbliżony tym lepiej.

 

Softy bardziej zaawansowane (np. PD Pro) umożliwiają np. 4 metody defragmentacji włącznie ze wskazaniem lokalizacji konkretnych plików (np. dużych plików - filmy, obrazy płyt itp) a dla partycji systemowej proponują tzw SMARTPlacement.

W takiej sytuacji defragmentacja odbywa się pod kątem optymalizacji systemu. Dalej umieszczane są pliki w zależności od częstotliwości modyfikacji plików itp.

 

Po tej defragmentacji kolejny etap to BOOT gdzie odbywa się defragmentacja niedostępnych lub używanych przez system plików.

Defragmentator zapisuje przed restartem stan defragmentacji, pliki do defragmentacji po restarcie itp.

 

To teraz zastanów się czy Twoje pytanie ma sens.

 

Jeżeli w trakcie defragmentacji modyfikujesz pliki, które były już zdefragmentowane.

Oczywiście soft to dopuszcza ale odbija się to na czasie i powielaniu działań.

Odnośnik do komentarza

Jak dobrze wiem z lekcji UTK w technikum takie dźwięki to wina kart pamięci ramu lub po prostu slotów

 

Co do tematu, nie moge znalezc (lub po prostu nie umiem wyszukac) perfectdisk free od picassy, moze ktos podrzucic linka?

 

Sciagnalem wersje free trial i mam takie pytanie bo gdy zaznaczam opcje Start to mam tak opcje do wyboru:

Smartplacement, Defrag only, consodilate free space, prep for shink, ssd optimize, czy moge wybrac te wszystkie opcje?

oraz fajnie bo nie moge zatrzymac tego programu, musze teraz przeczekac cala defragmentacje.. jak klikam stop to kaza mi wpisac serial -,-

Odnośnik do komentarza

Co do tematu, nie moge znalezc (lub po prostu nie umiem wyszukac) perfectdisk free od picassy, moze ktos podrzucic linka?

https://www.fixitpc.pl/topic/12735-ociezaly-komputer/page__view__findpost__p__88973 p. 6.

Ta wersja ma ograniczoną funkcjonalność - przeczytasz sobie na linkowanej stronie.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/12735-ociezaly-komputer/page__view__findpost__p__88973

to mam tak opcje do wyboru:

Smartplacement, Defrag only, consodilate free space, prep for shink, ssd optimize, czy moge wybrac te wszystkie opcje?

oraz fajnie bo nie moge zatrzymac tego programu, musze teraz przeczekac cala defragmentacje.. jak klikam stop to kaza mi wpisac serial -,-

Masz wybrać Smartplacement i cierpliwie czekać. Nie możesz wybrać wszystkich opcji - to fizycznie niemożliwe.

Reszty nie komentuję bo podejrzewam, że coś mocno narzeźbiłeś.

 

@Singapjap

To świadczy o błędach sprzętowych stwierdzonych przez BIOS w trakcie procedury POST. I nie ma nic wspólnego z defragmenterem.

Interpretacja kodu błędu w Manualu do płyty.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...