Skocz do zawartości

Samoistne wyłączanie komputera


starbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Borykam się od dłuższego czasu z problemem samoistnego wyłączania komputera. Nie następuje ono jednak nagle lecz najpierw dochodzi do zamknięcia systemu.(chociaż próbowałem również z bootowalnej płyty Dr.Web Live CD i tym razem komp wyłączył się zaraz po jej załadowaniu).Następnie komputer próbuje się włączyć ponownie, lecz czasem nie udaje mu się nawet dojść do momentu gdzie mógłbym wejść do BIOS'a, czasem włączy się Windows,aby zaraz zamknąć system. Nie jest to kwestia infekcji komputera gdyż zrobiłem logi różnymi programami i na innym forum, zajmującym się ich analizą, powiedziano mi że żadnego wirusa nie ma.

Z powodu tego problemu dokonałem zakupu nowego zasilacza, lecz to nie pomogło. Próbowałem również podłączyć dyski do innej płyty głównej od działającego komputera,lecz to również nie pomogło.

 

Mój sprzęt to:

Płyta główna: Shuttle AK31v3.1

Procesor: AMD Athlon XP 2400+

zasilacz: Logic MAX 400W (dopiero co kupiony)

System: Windows XP Proffesional

Grafika: Radeon HIS 4350 (dopiero co kupiona)

Dysk twardy: 40 gb ata 100 7,200 rpm, 8mb cache (producenta nie pamiętam ani nie wiem jak sprawdzić)

RAM: 1 Gb Goodram(dopiero co kupiony)

Poprzedni zasilacz: megabajt, mgb 350 atx p4

 

Sprzęt który ma przypis "dopiero co kupiony/a" został zamontowany do zestawu już po zaistnieniu problemu.

Ma ktoś pomysł co może być przyczyną?

 

Screen z programu HwMonitor:

post-735-067746400 1284115566_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

[...]

Grafika: Radeon HIS 4350 (dopiero co kupiona)

[...]

Sprzęt który ma przypis "dopiero co kupiony/a" został zamontowany do zestawu już po zaistnieniu problemu.

Może być tak, że z tym Radeonem to był strzał w stopę. Płyta ma najprawdopodobniej gniazdo AGP w wersji 2.0 (przynajmniej ten tryb wspiera), a karta jest pewno w wersji 3.0. Fizycznie do siebie pasują, ale nie współdziałają - jeśli wierzyć wiki (patrz tabela 'Kompatybilność'). Chociaż jeśli karta ma tzw. złącze AGP Universal 3.0 to powinno być OK.

http://pl.wikipedia.org/wiki/AGP

Poza tym Twoja płyta główna wspiera AGP w trybie max. x4, więc z tego punktu widzenia to też nieco chybiony zakup. Nowe radeony (z serii HD) raczej ciężko trawią port AGP i tutaj czasem pomaga aktualizacja BIOS-u płyty głównej.

 

Postaraj się załatwić jakąś starszą kartę graficzną i sprawdź czy ruszy (ewentualnie serwis). A co do zasilacza... ech... blacklisted https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/138-zasilacze-komputerowe/

Odnośnik do komentarza

Widać ewidentnie, że wskazania programów monitorujących można włożyć między bajki, przy takich wskazaniach to komputer nie ma prawa nawet dźwięku wydać, a co dopiero próbować wejść do systemu. Wiarygodne pomiary w tej sytuacji tylko miernikiem. Jak zmierzyć napięcia: http://zenfist.pl/ja...zu-news-40.html

Karta graficzna jest kompatybilna z tym złączem więc nie tu jest problem, natomiast tu powstaje pytanie jaka karta siedziała w tym kompie poprzednio? Jeśli coś innego niż na GPU od ATI to czy wyczyściłeś system przed zainstalowaniem tej karty, generalnie możesz wyczyścić system z poprzednich driverów programem "driver sweeper" i zainstalować odpowiednie od nowa (być może komp wejdzie normalnie do trybu awaryjnego i w takim trybie stery odinstaluj), na początek proponuję drivery z płyty dołączonej do karty, lub jeśli wolisz świeższe to te: http://support.amd.c...tAGPHotfix.aspx (to są konieczne stery do poprawnego działania systemu, inne bez hotfixa poprawnie działać nie będą).

Rozumiem, że komputer służy jedynie do prac biurowych, bo o graniu raczej na tym sprzęcie nie ma mowy.

Zakup zasilacza Logic to wyrzucone w błoto pieniądze.

Odnośnik do komentarza

Odłącz przewód odpowiedzialny za włącznik Power obudowy, uruchom komputer przez zwarcie pinów np. śrubokrętem i zobacz czy problem będzie nadal, wymień zasilacz na jakiś inny (napisz ile możesz na to przeznaczyć a coś na pewno dobierzemy) bo aktualny to najnormalniejszy szmelc. Pomiary napięć zawsze wykonuje się odpowiednim miernikiem.

Odnośnik do komentarza

Borykam się od dłuższego czasu z problemem samoistnego wyłączania komputera. Nie następuje ono jednak nagle lecz najpierw dochodzi do zamknięcia systemu.Następnie komputer próbuje się włączyć ponownie, lecz czasem nie udaje mu się nawet dojść do momentu gdzie mógłbym wejść do BIOS'a, czasem włączy się Windows,aby zaraz zamknąć system.

Wartość napięcia 12V + to co powyżej + zmiana zasilacza.

Zastanawiam się czy tu nie ma problemu z tzw "zimnym lutem" na płycie głównej lub uszkodzeniem gniazda zasilania właśnie na 12V.

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...