Skocz do zawartości

Niestabilność systemu, tajemnicze BSODy...


T9K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

"Przygoda" zaczęła się się ze 3 tygodnie temu na moim laptopie (z sygnaturki), windows 7 x64)

 

Chciałem zaktualizować sterowniki do grafiki (firepro m8900), odinstalowałem poprzednie, restart, przeczyściłem driverSweeperem, restart, zainstalowanie nowych, restart... i tuż przy zamykaniu systemu wywalił BSOD i musiałem zastosować twardy restart, potem zawsze wywalał BSODa (nieważne czy tryb normalny, awaryjny, czy też ostatnia dobra konfiguracja), kodu błędu BSOda już nie pamiętam do końca ale był związany z jakimiś plikami systemowymi "życiodajnymi" (sys, albo dll).

 

Wtedy też wyszukałem by zastosować z płyty odzyskiwania próbować przywrócić (pierw automatyczną naprawą), naprawa się nie powiodła, potem komenda sfc /scannow z cmd, która wykryła że poprzednia naprawa została zainicjowana, ale nie zakończyła się i z sfc nic nie wyszło.

 

Jako iż nie miałem wtedy czasu na "zabawę" to przywróciłem obraz systemu clonezillą do stanu z czerwca.

 

-------------

 

Było wszystko ok do kilku dni wstecz aż pojawiły się kolejne objawy:

 

 

- Zaczęło się coś dziać z dyskiem (SSD crucial m4 256GB, 2 partycje c: 50gb gdzie spoczywa system i d: -reszta na różności). Musiałem mielić go checkdiskiem, znalazł i powycinał trochę plików ale tylko na drugiej partycji powstał folder: found.000 ale zawartość była nieistotna, co poleciało z C - nie wiem...

 

 

- Thunderbird przy odczytywaniu wiadomości po uprzednim ściągnięciu z serwera (Gmail - kilka kont, wszystkie na IMAPie) często się wieszał, twarde wyłączenie procesu i po ponownym uruchomieniu już odczytywał normalnie...

- Firefox (na bieżąco aktualizowany) - niekiedy na stronach pojawiały się powiększone czcionki, a nawet nie wczytywało część treści...

Dziś też zaliczył podobny objaw jak Thunderbird, 2 karty i nagle zwis...

Dodatkowo po zabiegu z przywróceniem systemu, posypał się mi profil z FF (mam przekierowany w inną lokalizację), stworzyłem nowy i przeniosłem do nowego pliki ze starego przez menadżer profili firefoxa

 

 

- Co najdziwniejsze wczoraj gdy na chwilę odszedłem od komputera i wróciłem to zastał mnie BSOD z plikiem ataport.sys. Restart i uruchomił się normalnie...

 

-------------

 

Robiłem sprawdzanie dysku checkdiskiem i nic nie wykrył (c i d), crystaldyskinfo nie wykazuje żadnych objawów ubocznych,

zaś ssdlife_Free pokazuje:

 

Health: 100%,

przepracowane 1198 godzin,

powered on 360 times,

trim supported, enabled,

Firmware 010G.

 

Wolne miejsce na jednej jak i drugiej partycji ponad 10%,

Systemowa defragmentacja z harmonogramu jest Wyłączona

Tryb pracy dysków w biosie ustawiony jest na AHCI.

 

--------------

 

Nie wiem CO może być przyczyną i oby nie dysk, kupiony kilka miesięcy temu za 900 zł, więc na początek daję logi z OTL'a, bo możliwe że wszedł jakiś syf (ostatnio wywaliłem ask'a z IE przez dodaj/usuń programy, nie wiem skąd się wziął, jestem raczej świadomym użytkownikiem i widzę jak jakiś instalator próbuje wsadzić dodatkowo ask'i i te posobne ustrojstwa.

 

 

------------

 

Niestety ale z jakiegoś powodu NIE mogę wgrać logów jako załączniki, wywala błędy:

  • Extras.Txt
     
    Nie wybrano pliku do importu
  • OTL.Txt
     
    Nie wybrano pliku do importu

więc wrzucam na wklej.org:

 

OTL: http://wklej.org/id/861073/

 

Extras: http://wklej.org/id/861078/

 

 

 

-------------

 

EDIT:

kolejne objawy jakie teraz zauważyłem (po skaniue OTL i zrestartowaniu systemu bo sądziłem że to sprawka OTL)

 

- Centrum akcji zgłasza że Avast jest wyłączony, ale ten ostatni jest włączony i zgłasza że są aktualizacje bazy wirusów oraz samego programu i jak próbuje zrobić aktualizację (obojętnie czego) to wypluwa błąd:

 

Ostatni wykryty błąd: Pakiet jest uszkodzony.

 

Całkowity czas: 2s

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temat przesuwam do działu Hardware:

 

Chciałem zaktualizować sterowniki do grafiki (firepro m8900), odinstalowałem poprzednie, restart, przeczyściłem driverSweeperem, restart, zainstalowanie nowych, restart... i tuż przy zamykaniu systemu wywalił BSOD i musiałem zastosować twardy restart, potem zawsze wywalał BSODa (nieważne czy tryb normalny, awaryjny, czy też ostatnia dobra konfiguracja), kodu błędu BSOda już nie pamiętam do końca ale był związany z jakimiś plikami systemowymi "życiodajnymi" (sys, albo dll).

 

(...)

 

- Zaczęło się coś dziać z dyskiem (SSD crucial m4 256GB, 2 partycje c: 50gb gdzie spoczywa system i d: -reszta na różności). Musiałem mielić go checkdiskiem, znalazł i powycinał trochę plików ale tylko na drugiej partycji powstał folder: found.000 ale zawartość była nieistotna, co poleciało z C - nie wiem...

 

Opis historii problemu sugeruje problemy ze sterownikami / hardware. W Dzienniku zdarzeń przewija się taki błąd:

 

Error - 2012-10-20 12:47:05 | Computer Name = T9K | Source = atapi | ID = 262155

Description = Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.

 

Podaj pełną specyfikację sprzętową oraz prześlij folder zrzutów DMP C:\Windows\Minidump (świeżo zrzucony na dysk), o ile niepusty.

 

 

- Centrum akcji zgłasza że Avast jest wyłączony, ale ten ostatni jest włączony i zgłasza że są aktualizacje bazy wirusów oraz samego programu i jak próbuje zrobić aktualizację (obojętnie czego) to wypluwa błąd:

 

Ostatni wykryty błąd: Pakiet jest uszkodzony.

 

Całkowity czas: 2s

 

Dane w Centrum Akcji nie zawsze spójne (KLIK), ale jeśli i aktualizacja programu zgłasza naruszony pakiet, to nasuwa się reinstalacja aplikacji. Podsuwam firmowy czyściciel pomocniczy: Avast Uninstall Utility.

 

 

ostatnio wywaliłem ask'a z IE przez dodaj/usuń programy, nie wiem skąd się wziął, jestem raczej świadomym użytkownikiem i widzę jak jakiś instalator próbuje wsadzić dodatkowo ask'i i te posobne ustrojstwa.

 

W zainstalowanym Firefox masz jeszcze śmiecia searchya.com (usuń w Dodatkach, a jeśli tam niewidzialne, przez SHIFT+DEL skasuj poniższy folder z dysku):

 

[2012-06-06 20:39:41 | 000,000,000 | ---D | M] (searchya.com) -- d:\Users\T9\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\am Files\FirefoxPortable\profile\extensions\ffxtlbr@searchya.com

 

Ale to nie ma znaczenia dla podnoszonych tu kontekstów.

 

 

Niestety ale z jakiegoś powodu NIE mogę wgrać logów jako załączniki, wywala błędy

 

To był błąd forum. Już nieaktualne.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Zacznę od końca, wczoraj późnym wieczorem (kiedy była przeprowadzka na nowy serwer więc nie dopisałem) wypluł mi kolejny BSOD:

 

kernel data inpage error

z plikiem ntfs.sys

 

Co robiłem:

 

Odpaliłem Thunderbirda (nic innego nie było włączone), nowa wiadomość przyszła, klikam na nią, potem na link w niej i... zamknął się, wypluwając:

 

mozilla-firefox-crash-reporter.png

 

Oczywiście po polsku, ale żadnych informacji na temat błędu nie było (details).

 

Ponowne odpalenie, i tym razem link zadziałał, otworzył się FF, 15sek na otwartej stronie (żadna jakaś tam podejrzana) i wspomniany BSOD...

 

--------------------------------

 

Avast o dziwo się "zrobił", zaktualizował się sam siebie oraz bazę wirusów zaś centrum akcji już nie piszczy

 

--------------------------------

 

searchya.com- Wywalone

 

--------------------------------

 

Minidump (z dzisiaj więc powinien obejmować wczorajszy BSOD, 4 pliki) + pełna specyfikacja z HWINFO (zasilacz 240W) na speedyshare:

 

http://www.speedysha...Zm/Minidump.zip

http://www.speedysha...m/w5A5f/T9K.HTM

Odnośnik do komentarza

Dysk SSD nalezy dokladnie konfigurowac z systemem. Nie jest to jedynie Trim i defragmentacja - http://www.purepc.pl...prace_dysku_ssd

Jesli tego nie dopelniles to byc moze jest to pochodna zaniedban.

 

Unexpected Power Loss Count - 100/1, Worst: 100 (Data = 4) Co oznacza;

"Dotyczy dysków SSD. Ilość niespodziewanych zaników zasilania, gdzie zasilanie zostało utracone przed wysłaniem komendy wyłączenia dysku. Żywotność dysków twardych w odniesieniu do takich wyłączeń jest dużo mniejsza niż w przypadku normalnego zamykania systemu. W dyskach SSD istnieje ryzyko uszkodzenia wewnętrznej tabeli stanów komórek pamięci podczas nagłego braku zasilania."

 

Co nie oznacza jeszcze dragedi. Starsze laptopy (nie ma sygnaturki i nie wiem jaki to laptop) czasami maja fochy z dyskami SSD. Sam montowalem dwa SSD - 830 do lapkow z przed trzech lat czyli z SATAII i nie bylo najmniejszych problemow.

Sprawdzilbym to w ten sposob;

- zdjecie partycji zewnetrzym programem i utworzenie na nowo systemowej + reszta (na PC)

- instalacja czystego OS-a + sterowniki ze strony producenta szczegolnie do Chipsetu

- konfiguracja z podanej strony + soft producenta SSD do oceny parametrow (jesli taki istnieje - szajsung dodaje do 830-tki fajny soft)

 

Wiem, ze reinstalacja to jest to co polecamy tu na koncu walki z problemem, ale przy SSD idzie szybko i tak bym wlasnie zrobil chyba ze to problem tylko softu i OS-a. Post nr2 jednak wskazuje inaczej.

 

@edit

odepnij ten dysk na probe Seagate ST9250410AS

 

@edit

widze w specyfikacji Dell Precision M6600 inne podzespoly GPU niz w twojej zrobionej przez HWinfo.

Mozesz opisac dlaczego nie masz dodatkowej karty i jakie inne modyfikacje tej stacji roboczej wykonywales? Jesli cos bylo mieszane.

Np. AMD Radeon HD 6900M Series w sterownikach.

Odnośnik do komentarza

Wykonywałem takie zabiegi (część, posiłkowałem się inną stroną) :

- indeksowanie OFF

- defragmentacja OFF

- Prefetch i Superfetch OFF

- pagefile.sys jest ustawiony na sztywno

- AHCI, Trim i buforowanie zapisu ON

 

Hibernacji stosuję dość często, a reszty nie wykonywałem.

-----------

Co do:

 

Unexpected Power Loss Count - 100/1, Worst: 100 (Data = 4)

 

To może problem leży w tym że jakiś czas wcześniej (zanim zaczęło się), 3 czy 4 razy go wyjmowałem i zewnętrznie podłączałem przez USB z wykorzystaniem adaptera Unitek Y-103O do innego sprzętu.

--------

Co do GPU to m8900 = 6970m i tak może pokazywać przy sterowniach czy programach diagnostycznych

 

-------

 

Odpinanie talerzowca to jutro zrobię (brak czasu dziś), zaś reinstall systemu to najprędzej pod koniec tygodnia wykonam .

 

Jutro spróbuje zrobić też power cycle opisany tu:

http://forums.crucial.com/t5/Solid-State-Drives-SSD/Bios-is-not-recognize-crucail-m4-SSD-64GB/td-p/63835

Odnośnik do komentarza

Aktualne? Właściwie to nie pamiętam... pochodzą z tego obrazu czerwcowego i nie przychodzi mi do głowy skąd je wtedy instalowałem... co ciekawsze jest sam sterownik bez żadnego panelu ani niczego takiego (nawet w Programy i funkcje go nie ma), w menadżerze siedzi AMD Radeon HD 6900M Series i tam mam we właściwościach date: 2011-12-05 i wersje: 8.930.0.0.

 

Zaś ten co się na samym początku wyłożył to był stąd:

 

http://www.dell.com/support/drivers/us/en/04/DriverDetails/Product/precision-m6600?driverId=29KJ8&osCode=W764&fileId=2962732382

Odnośnik do komentarza

Fajnie, to teraz Driver Swepper + Ccliner czyli wszystkie stery i pozostalosci od GPU wywalasz (tryb awaryjny na dokladke) i probujesz tych

http://support.amd.c..._dell_win7.aspx

 

Dodatkowo dysk HDD odpinasz na czas zabawy. Dogrywasz stery chipsetu jesli nie zrobiles tego przy instalce. Ogolnie powiem - porzadek tam zrob, np. DirectX-y dogrywales dla End Usera?

 

@edit

czasem nie wywaliles sobie plikow systemowych przez przypadek

Chciałem zaktualizować sterowniki do grafiki (firepro m8900), odinstalowałem poprzednie, restart, przeczyściłem driverSweeperem, restart, zainstalowanie nowych, restart... i tuż przy zamykaniu systemu wywalił BSOD

jesli wczesniej wszystko smigalo to jest to wielce prawdopodobne. Mogles zaznaczyc w Driver Swepper jakis dodatkowy soft do usuniecia i po ptakach.

Odnośnik do komentarza

Od końca: No właśnie nie wiem... ale to już przeszłość.

 

-------------

 

Teraz:

-Wyjąłem ten drugi dysk, całkowite usunięcie urządzenia + sterowniki z menadżera + przeczyszczenie driversweeperem + ccleaner (za każdym razem restart, wszystko w awaryjnym)

- Zainstalowałem te z linku już w trybie normalnym bez problemu (w awaryjnym nie wykrywał grafiki).

Chipset jest wgrany, dx sprawdziłem, jest najnowszy.

Dodatkowo w awaryjnym przeleciałem sfc /verifyonly - nie wykrył niczego

 

Teraz pozostaje chyba tylko czekać... na razie bez tego drugiego dysku pracuje bo aktualnie do szczęścia nie jest mi potrzebny...

Odnośnik do komentarza

Oho!

 

Dziś włączenie komputerka (przed chwilą), thunderbird, odczytanie nowej wiadomości i zonk - znikło AERO, połączenie sieciowe "zgasło" (ikonka przekreślona) i wypluło to:

 

err.png

 

 

Oczywiście po "Anuluj" nic się nie stało jeśli chodziło o debugowanie... tylko AERO się po chwili przywróciło, tylko Control Panel się wyłączył (znikła ikonka z traya).

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...